Grafika: Odepsána nebo postačí nový chladič?

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Zkumavka 2. 11. 2015 15:27

Zdravím všechny a předem děkuji za rady a pomoci.. Chtěl bych se sem obrátit s jedním problémem, kterým jsem se zasekl v bodě a nevím jak dál postupovat..

PC sestava: Win 7 Ulti x64

Zdroj: Corsair CX430 430W
Deska: ASUS M5A97 R2.0
Procesor: AMD FX-8370E VISHERA
Chladič procesoru: GELID Solutions Tranquillo Rev.2
Grafika: Sapphire Radeon HD 7850 OC 1GB DDR5 s zakladním chladičem
Ram: Kingston 4GB 1600MHz CL11 a DIMM A-DATA DDR3 4GB 1600MHz
Pamět : 500Gb / 7200 ot.

Problémem je tím, že se mi tedkom nedávno začalo zamrzovat obraz či počítač. Seklo se to a nemohl jsem tedy nice dělat, než dát RESET a počkat at se mi cosik vychladí. Dělávalo mi to vloni, když jsem měl slabý chladič na procesoru, což s tím dostatečně nechladil a po chvílce se mi vždy zasekl pc. Ale po pořízení nového chladiče na procesor je vždy chladný a dobře chlazený a měřená teplota bývá 50°C+/- a při hraní náročných her 60°C, které náročné hry už teď moc nehraju, max. CS:GO..

Tak mě to udivilo, proč to dělá a zjistil jsem, že grafická karta se mi zahřívá až tak, že sotva jsem se na to dostknul... Stačilo být chvíli na FB nebo na youtube a pc se sekl.. Udělal jsem trochu změnu a rozmístil jinak a obrátíl chladič pocesoru směrem nahoru (jiným směrem) a grafiku dál níže do druhého slotu. Ještě pro jistotu, jsem si vytáhl větší chladič umístil tak aby foukal na tu desku, kde to bylo silně horké. Tím pádem vše se dostalo do normálu a už i hry hraju normalně i filmy shlednu bez potíže..

A tu jsem se zasekl (při řešení do budoucna), protože nevím jak se mám rozhodnout. Hlavně z finančního hlediska nevím zda postačí koupit chladič na tu grafiku (jestli teda na ni nějaká bude) nebo to dělá ten zdroj, že nedodává dostatek energie pro ty větráky (ale do ted to bylo v pořádku, jen si nejsem jistý zda to má vliv) nebo se bude muset koupit nová grafika?

PS: Při zkoušce jsem to dál zpátky na stejný slot, kde posledně rok a půl byl i stim bočním chladičem.. sice se furt zamrzoval ale jenom na 10-15 sekund jednou za 5 min.. Tak jsem to tedy dál zpátky zase dolů a jede to .. je sice horká ale nezamrzuje mi to pc .. Díky za rady
Zkumavka
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 2. 11. 2015 15:49

Nesdělil jsi typ bedny.
Zdroj = pro daný hw slaboučký.
MB nemá chlazený chipset + kaskádu pomocí heat-pipe => extrémně se přehřívá.
Co s tím?
1) Instaluj kvalitní zdroj min. 600 W.
2) Vyřeš chlazení chipsetu a skříně.
Možnosti:
A/ Výměna chladiče CPU za robustnější s přesahem nad chipset a kaskádu.
B/ Instalace aktivního chladiče na chipset.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod messy 2. 11. 2015 15:56

Ventilatory na grafike s tocia?
Každé ráno, když vstanu, prohlédnu si seznam 50 nejbohatších lidí na světě. Když na něm nejsem, jdu do práce.
messy
Junior

Odeslat příspěvekod Zkumavka 2. 11. 2015 16:34

Milanr1: Omlouvám se, jsem to přehlídl.. Pc bedna https://www.alfa.cz/product.php?eid=105140000000000OED

Aha, takže na tom chipsetu jen jenom pasivní chladič, ale ten není tak spolehlivý, zda tomu rozumím správně? Já si do ted myslel, že to je jenom kov na chlazení MB nebo tak.. :X že to nic není

Určitě zkusím pořídit ten lepší zdroj a chlazení.. právě jsem si nějak tedkom uvědomil, že jsem to měl hlavně blbě rozmístěné. Neboť ty teplé vzduchy letěly smeřem k tomu chipsetu :(

Mohl bych tě tedy poprosit, zda víš nebo doporučil mi chladič na CPU, který mám? mám to už 2 roky, a raději bych si ji už vyměnil, ale nějak se mi nedaří..tedy spíš mám strach, že bych kupil špatnej a neměl prachy na ten správný..

Messy: ano otáčejí, pro jistotu jsem i všechno povytahoval a vyčistil a vyhledal zlikvidoval prach.
Zkumavka
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 2. 11. 2015 16:52

Chybi mi tu fakta.
Teploty grafiky? Pri zatezi? /furmark/ takty drzi? Teloty chipsetu?
Zdroj je na tuhle sestavu dost na hrane a zavrit fx8 s 7850 do tehle case se zdrojem nahore /a jeste jakym/ je taky docela pra.sarna.

M5A97 zas spatna neni, ale v tehle skrini...

Jinak ano, zdroj nemusi zvladat dodavat, sam se hreje a jeste do nej leze teplo ze satne vetrane skrine. Spotreba vetraku je vsak miziva, takze primo na ne vliv nema, na samotnou komponentu ale muze.

Jako prvni vymen krabici, ktera bude mit:
- zdroj umisteny dole
- 2 pozice pro nasavajici 120+ mm vetraky /predni/dole/
- 2 pozice pro vydechove 120+ mm vetraky /nahore/vzadu/

A zdroj. I kdyz bude nacata grafika, i nova podobne topici si to zaslouzi.
Naposledy upravil alfah4ns dne 2. 11. 2015 17:00, celkově upraveno 1
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Zkumavka 2. 11. 2015 16:58

Teploty u grafické kraty u horního slotu se dostavalo kolem 60°C u dolního to drží u 50°C .. jinak ve skříni mam větraky 2 pro odtah tepleho vzduch a přitah pokojového vzduchu.. mít peníze bych raději vyměnil skřín, zdroj, a chladiče.. jenom, že nejsou proto hledám problém tam kde se mi opravdu vyplatí a měl na to prachy .. :/

PS: Ty teploty jsou u zatížení, jinak s tím zdrojem souhlasím, a dávám si facku, že to již delší dobu vím.. jenom nemohu vždy pořádně investovat do toho pc.. ale tedkom jsem si řekl, že už je třeba něco koupit..
Naposledy upravil Zkumavka dne 2. 11. 2015 17:04, celkově upraveno 1
Zkumavka
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 2. 11. 2015 17:01

Jeste jsem to upravil. 60 stupnu grafika v zatezi rozhodne mit nebude.
Nech bezet hwmonitor od cpuid na pozadi.
Hrej nebo pust furmark. Pak odectes teploty zateze.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Zkumavka 2. 11. 2015 17:10

Ano, s těma dvěma větraky to tak mám jak jsi psal.. Nevím jestli si budu moct dovolit právě tu novou skřín kvuli dolnímu zdroji.. Trochu při světle jsem si všiml, že listy chladiču u grafické karty nějak praskají.. mám obavy, že se některá právě v budoucnu ulomí a bude to ještě horší... chtěl bych to zkusit takovým způsobem, že kupím chladič na grafiku https://www.alfa.cz/product.php?eid=10514007N0CA0AM2JU6 (doufám, že vybírám správně, podle info by měla sedět)
a
zdroj https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051400000000002EA5 (jestli je hlučný tak mi nevadí, jsem neslyšicí).. samožřejmě později kupit lepší bednu, ale až v létě :/

Co myslíte?
Zkumavka
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 2. 11. 2015 17:18

Ze brzy vyhoris.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod alfah4ns 2. 11. 2015 17:21

Eurocase ne, jako min bych videl cx600 nebo nejaky 550w gold seasonic. A to pri uvaze, ze jsou dole.

Vetraky - jenze ja uvazoval 2+2 =4 celkove.

Ten chladic gpu je dobry, ale bude tak trochu kanon na vrabce /osazujeme na grafiky, ktere chceme do tichych sestav/. Montaz vyzaduje trosicku zrucnosti.
Pokud je gpu ok, mela by to zvladnout sama. Ani nevime jeste, kde je chyba a uz to chces kupovat, mozna to problem nevyresi.
Za me prvni zdroj, case, pak se uvidi /case te vyjde jak ten chladic/.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Zkumavka 2. 11. 2015 17:37

Já asi vyzněl blbě, ale nechcem ještě nic kupovat ;) jen to byl blbý návrh.. Jinak u té GPU chladiči jsem chtěl z důvodu, že listy na tom chladiči praskají, tak aby se třeba v budoucnu neulomila a neměl teda náhradní nebo to ještě potáhne mě chceš naznačit?

Dejme tomu, že budu ochotný do té upravy investovat, aby to bylo lepší pouze těch 2500kč...

Začal bych třeba u toho zdroje https://www.alfa.cz/product.php?eid=10514008O0V400037HU ? To už by mohlo být nebo v čem vybírám špatně? nechci připlácet kvuli tichému režimu, když mi je to houby platný, když jsem hluchý..

U té bedny ještě koukám ale nevím si rady je jich šileně moc :/ a jako blbec už koukam špiš na vzhled a to je špatně :(
Zkumavka
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 2. 11. 2015 17:47

Vybraný zdroj ECO +87 = optimální cena/výkon, pokud neřešíš LN.
Ovšem do tak laciného papíráku bez možnosti účinného chlazení bych to necpal.
Výběr kvalitní skříně:
viewtopic.php?f=938&t=1060230
Chladič na VGA zatím neřeš, dokud nedáš do kupy bednu + airflow.
Pak zjistíš, že je zbytečný, stačí původní.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Zkumavka 2. 11. 2015 19:32

Tak jsem si to celé ještě projížděl a četl ten topic cos mi poslal.. ale furt čumím jak puk, tak mě nezhodte kdybych vybral blby case i zdroj :D

Jinak zamýšlel jsem nad tyhle možnosti kvuli financí..
http://www.czc.cz/zalman-z1-cerna/143541/produkt
http://www.czc.cz/corsair-cx-builder-se ... 71/produkt

nebo

http://www.czc.cz/corsair-carbide-serie ... 36/produkt
http://www.czc.cz/zalman-zm600-gsii-600w/155903/produkt nebo raději ten EOC+87 ?

u první možnosti se mi libí ten zdroj i skřín ale zase to chlazení větráku má jen 2, ale chladicí parametry a průchodnost prý má dobré.. u té druhé zase více možnosti k lepšímu chlazení a zdroj, kde jsem četl celkem pozitivní rezence.. Co myslíte, jdu zatím dobrou cestou nebo zase hořím? :(

EDIT: Já se více nějak nakláním k té druhé možnosti, kde je už zabudovaný 1 větrák, tak bych je měl 3x.. vidím to jaksi lepší a levnější ještě ... Jinak LN to je jako o tichém hlučnosti jo?
Naposledy upravil Zkumavka dne 2. 11. 2015 22:32, celkově upraveno 2
Zkumavka
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 2. 11. 2015 22:23

KineCZek píše:Ze brzy vyhoris.

Aspoň nepřijde HZS na buben...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Zkumavka 2. 11. 2015 22:25

Jsem se ztratil ve tvé větě.. nevím co mi má říct, snad není pro mě.. :)
Zkumavka
Junior

Další stránka