Upgrade GK kolem 8 000

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod KineCZek 11. 4. 2019 20:41

0 je u Artic 100. Pomůže dát 5.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Joerex 11. 4. 2019 20:56

Kde mám nastavit 5? A čeho, volt?

Pokud v Aorus engine nastavím manuálně 100%, dojde asi na vteřinu k poklesu otáček a pak se zas to zas rozejde na plno.

Edit: Stáhnul jsem MSI afterburner a zde to jakš takš už regulovat jde. Minimální hodnota na kterou se dají nastavit otáčky je 25% (830 otáček). Přes křivku mě to pustí až na 21%, pak se to rozjede zas naplno. Od 55% to jede na maximum. Nastavil jsem si tedy křivku začínající na 25%, ale po restartu to zas jede naplno a nasavení to ignoruje.
Takhle jsem si to rozhodně nepředstavoval a radši bych tam vrátil původní větráky než poslouchat tohle.
Není nějaká možnost jak to rozumně nastavit? Jiný PWM ventilátor (Např. Noctua NF-B9 redux-1600 PWM)?
Naposledy upravil Joerex dne 12. 4. 2019 19:07, celkově upraveno 1
Joerex
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 12. 4. 2019 11:56

A proč ses neřídil doporučením od Kinczka? On by ti s těmi 3x F9 poradil i přes SZ.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Joerex 12. 4. 2019 12:05

Cituji příspěvek z předešlé strany:
KineCZek píše:S odhadem ... je to slozitejsi. Dalo by se tohle + 3x F9 PWM.

To by bylo asi idealni.


Takže jsem se jeho doporučením řídil.
Jestli je problém, že to řeším zde, mohu to dále řešit přes SZ napřímo s KineCZkem (bude-li souhlasit).
Joerex
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 4. 2019 12:59

Ahoj, obracím se na tebe s prosbou o dořešení výměny ventilátorů na GK.
Jedná se o toto téma: viewtopic.php?f=919&t=1297455
Vzhledem k tomu, že to řeším v podstatě pouze s tebou, napadlo mě přesunout diskuzi k dořešení sem a do tématu bych následně doplnil pouze závěr počínání - pokud by někdo řešil podobné téma, aby si to mohl přečíst.
S dovolením naváži na poslední reakci o tebe: nastavit 5 V (?). To bohužel nevím jak provést. V software AORUS (Gigabyte) či MSI afterburner jsem nic takového nenašel.
1) Pokud PWM ventilátory Arctic berou 0 jako 100, lze je nějak rozumně regulovat? Ideálně přes 4 pin GPU.
2) V tématu jsi dával fotku s 3x F9 na té samé grafice, jak je řešena regulace zde? Jedná se o 3pin verzi nebo PWM?
3) Jak by se chovala 3pin verze připojená do 4 pinu GPU (přes redukci co jsem použil)? Vyzkoušel jsem jeden 3pin ventilátor, ktrerý mi leži doma bokem a ten jel na konstantní otáčky.
4) Chovají se všechny PWM verze stejně jako Arctic? Napadlo mě místo nich použít Noctua B9 redux. Ventilátory mohu opět do 14 dní vrátit.

V podstatě bych rád došel ke stavu, kdy v klidu budou ventilátory na minimu, či úplně vypnuté a v zátěži, aby zas nebežěly na zbytečně velké otáčky.
Mám vícero dotazů, ale rád bych tomu porozumněl, proto bych ti byl vděčný, pokud by ses mi ještě chvilku věnoval. I tak děkuji za již věnovaný čas.


- - -

5V ventilatorum muzes dat treba takhle: https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051450060000002TQ6

ale pak neuvidis otacky a nemuzes je ridit. Mnohem lepsi moznost je tenhle https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051450060000002580 adapter, ktery dovoli rizeni i monitoring otacek grafickou kartou.

Co Ty ale chces je odinstalovat vsechny peachoviny, nahodit MSi Afterburner, v nem si nastavit manualni krivku, tu zapnout a nastavit minimalizovany start Afterburneru s Windows. To je zcela neprustrelne reseni.

Najdes si pri kolika procentech fany stoji, nebo jedou ale pomalu. Ja doporucuji nechat jet velmi pomalu. To nastavis dame tomu do 50C. A pak si najdes hlucnost kterou dokazes akceptovat a tolik nastavis od 50C nahoru. No a nakonec od nejakych 90C si nechas 100% krivky jako pripadny failsafe, to kdyby treba nejaky zatoulany kabel zastavil nektery z ventilatoru a karta se chtela prehrat.

Az takhle jednoduse to jde, jen clovek musi mit chut a cas najit si ty hlukove hladiny a nastavit si to. Jako u kazde DoDo upravy plati, ze si to proste vyzaduje cas.

Jak se chova 3pin ve 4pin a 4pin ve 3pin a proc tomu tak je, jsem popsal uz pred deseti lety v ULN ROZCESTNIKu ktery je v sekci PC sestavy.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Joerex 22. 4. 2019 18:24

Děkuji za reakci.

Minulý týden jsem provedl výměnu ventilátorů za Noctua B9 Redux PWM. Tyto ventilátory fungují s regulací karty bez problému a k žádnému roztočení na plné otáčky při 0% nedochází, takže ani není potřeba např. doporučovaný adaptér.

Křivku ventilátoru jsem nastavil v MSI Afterburneru obdobně.
Minimum jsem nastavil na 10% (cca 330 rpm) do 45 °C. Při zátěži jsem se dostal nejvýše na 68 °C při zhruba 1200 rpm (35%). Asi bych mohl při zátěži nastavit ještě menší otáčky, ale takto mi to stačí. Oproti původním ventilátorům došlo k výraznému ztišení.

Tímto bych považoval věc za vyřešenou a děkuji za všechny rady.
Joerex
Junior

Odeslat příspěvekod Fuck8r 13. 6. 2019 12:18

Ahoj, koukám také po grafice - ideálně do 5ooo - a našel jsem toto 1070 oc za 63oo.. Která by měla mít sílu +- jako zde doporučované 1660ky Ti. Vyplatí se kup této 3 roky staré mini graficky když budu hrát hry od roku Far Cry 4 (které mně přestaly chodit na staré sestavě a tak mám spousty restů.. čili uplne novinky ne) :-)

Její 2 cenové konkurentky 1660 a RX 590 také za cca 6300 jsou slabší a výkonnostní 1660ti o 1500 dražší..

Díky
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 13. 6. 2019 13:14

1070 být může, ale najdi si verzi s plnohodnotnou PCB a ne tuto ITX verzi, pokud teda rozměry nejsou problém.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 6. 2019 14:04

1070 bude hlavne dost hlucna. Prvni trochu tissi 1070 je az MSi Gaming - ta ale bohuzel byla jednou z tech drazsich.

A nez resit jeste Accelero (ktere na tu ITX nemusi vubec jit nasadit) a drbat se s tim, to uz bych vzal snad radeji tu 1660Ti. S ni dosahnes v TimeSpy nad 6000 bodu i s procesory typu Haswell i5 4590.

Vtip je v tom, ze 1660Ti ma pameti nastavene z vyroby tak pomalu, ze jdou o dalsi 3GHz dotaktovat - coz te karte vykonnostne rozhodne neublizi. Navic u mnou doporucovane Gigabyte lze posunout power limit az na 142% (!!!) a zvedat napeti jadra. 2100MHz neni problem s puvodnim chladicem. (Chce to ale vymenit vetraky za ten Redux jak jsme se shodli s Joerex, jinak by to bylo s velkym OC dost o usi.)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fuck8r 13. 6. 2019 14:13

Díky za názory. Já teď kupoval prakticky celé pc pro práci s RAW (R1700@3.9, 32predator 3000, m.2 WD blue, mortar b450) a jeden z mých programů využívá i graficku, tak jsem si řekl něco do 5000 že bych koupil a mohl si i zapařit resty z let 14-18 co už mi nešly.. Víc dávat moc nechci a i tady počítám ještě s prodejem Tomba a té power banky abych snížil cenu třeba na těch 5,700 :-)
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků