Trhání ve hrách i po reinstalaci Windows

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod meda2016 16. 7. 2019 17:16

Doplněním ventilátorů nic nezkazíš, neb v podstatě žádný airflow nemáš.
Schopnosti provětrat case SilentiumPC Regnum RG1 nic moc (údajně 3 vpředu a 2 ze šachty dovnitř, 1 vzadu ven, přední plastový panel málo otvorů, pár děr zespodu od čela)
https://www.czc.cz/silentiumpc-regnum-r ... 46/produkt
Ta změť kabelů kolem VGA by stála za to vést jinudy, aby se k ventilátorům grafiky dostával vzduch (a já bych z pozice pod grafikou ještě vyhodil jednu-dvě záslepky), pokud vpředu aspoň 2 ventilátory doplníš.
Trochu inspirace od KineCZeka https://www.zonerama.com/KineCZek/Album/2593843
EDIT: Jak koukám na desku, opravdu má jen jednou CHA_FAN, tak bych dal přední 2 ks řízené PWM-PST a zadní jeden na redukci z Molex.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod MildaX 16. 7. 2019 20:12

Pokud chceš mít jistotu že i vyměněná grafika je ok, tak ji zkus u nějakého kamaráda, nebo ji vem zas na reklamaci ať to zkusí tam. Ještě nikdo nezmínil zdroj.
MildaX
Junior

Odeslat příspěvekod davek183 21. 7. 2019 20:50

Tak jsem přidal dopředu prozatím jeden 120mm ventilátor, aby správně foukal dovnitř. Na to že už tam teda nějaký airflow je, se vůbec nic nezměnilo. Nedalo mi to a zkusil jsem nechat zapojený zase jenom ten zadní a na rychlost co tam byla na začátku, a je to uplně stejné. Asi to předtím jenom náhodou zrovna zlepšil nějaký update hry.

Já teda nevím, ale nemůže to přece být Thermal throttling, když kartu po zesílení větráků v pohodě zchladím na +-50 stupňů? Snižovala by výkon kdyby byla teplota třeba 90, ale při takovýchhle teplotách přece nemůže mít žádný problém... jestli to chápu dobře.
davek183
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 22. 7. 2019 10:45

@davek183 - Bez komentáře, dokud jen slova (Kam pokládáš teploměr?). Viz @r34ktor viewtopic.php?f=919&t=1299651&p=12314678#p12314678
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod davek183 22. 7. 2019 13:19

Tady je tedy csv z HWinfo při hraní Kingdom Come https://drive.google.com/open?id=1tth94 ... BMvUaC9p8b
davek183
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 23. 7. 2019 10:44

Log je velmi krátký. Chce to minimálně 15 minutový, lépe delší.

Zásadní problém s HW tam vidět není. Vše dosahuje odpovídajících taktů a drží je. Ale teplota CPU i GPU má rostoucí trend, takže je otázkou, jak se to chová po delší době.

Další věc je paměť. Dedikovaná D3D pomalu roste. Trhání může být následek swapování z důvodu jejího nedostatku. Příčinou může být právě výměna GK za model s větší pamětí. Více VRAM znamená i více alokované dedikované paměti. A 8GB systémové RAM je pak prostě málo.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod davek183 25. 7. 2019 21:40

Tak tady je skoro hodinový, tentokrát z PUBG. https://drive.google.com/open?id=1hxGVK ... CCbqddC9yt
Seká se to už když se načte lobby a pomalu se načítávají textury.
davek183
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 26. 7. 2019 10:07

V logu jsou vidět v určitých intervalech skokové poklesy vytížení GPU, ale nic, co by je přímo vysvětlovalo. Ale klidně mohou souviset s děním ve hře (např. zobrazením statické obrazovky s výsledkovou listinou, info o smrti apod.).

Obecně se stále vidět nedostatek systémové RAM, takže zvaž dokoupení dalších 8GB. Navíc zůstává otázkou, zda stávající modul není jen jeden, z čehož by vyplývalo jednokanálové zapojení a tudíž i podstatně snížená propustnost (požadovaný report s přehledem HW a SW si nedodal).

Co se týče dalších optimalizací, zkus přepnout GK na performance BIOS (ve vypnutém stavu přepni switch na vrchu karty).

Sapphire Nitro+ RX580 BIOS switch.png
Sapphire Nitro+ RX580 BIOS switch.png (265.66 ) Zobrazeno 1587 krát

Optimalizaci využití procesoru by mohl pomoci upgrade na Windows 10 1903 (pokud již nemáš).
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod davek183 23. 9. 2019 13:29

Ahoj, tak se vracím s updatem.
Poslal jsem to do HAL3000 přímo k hlavnímu servisnímu technikovi, kterej to u sebe měl asi měsíc, a mezitím jsem mu ještě do detailu popisoval na každý hře co je tam za problém, např. že Kingdom Come je s tím v podstatě nehratelný.
Prý popsanou závadu neobjevil, po intenzivním testování her. Ptal jsem se ho tedy jak to že tam ten problém je u mě, jestli je to třeba špatnou elektřinou a on odepsal že neví, a že nemůže vyloučit vnější vlivy jako např. přepětí v síti či připojené periferie.
Zkoušel jsem PC zapojit do jiné zásuvky, a zkoušel jsem hrát s co nejvíce vypojenými věcmi, kromě klávesnice a myši.
Napadá tedy někoho co s tím?
davek183
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 23. 9. 2019 14:03

Pokud by byl problém s elektřinou, tak prohození zásuvky by to nejspíš nevyřešilo - to až kdyby jsi tam strčil nějakej mezičlánek (UPSku).

V mezičase mne ještě napadlo; vesměs jsi zmiňoval hry PUBG a Kingdom Come. Co jsem koukal na recenze, tak ani jeden z těchto dvou titulů nevynikal optimalizací, takže zde jsi dost pravděpodobně narazil na tento neduh.

Takovej Kingdome Come měl FPS dropy vcelku brutální i na mnohem silnějších grafikách typu GTX 1080 Ti - RX 580 měla problém vůbec jít k 60 FPS.

http://www.ddworld.cz/herni-sekce/recenze-her/test-vykonu-a-recenze-kingdom-come-deliverance-jaka-je-originalni-velka-ceska-hra--2.html

Budeš pravděpodobně muset si pohrát s nastavením a některé zbytečné věci povypínat / někde snížit detaily.

Víc mne takto nenapadá.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod davek183 25. 9. 2019 22:04

To si myslím byla spíš první verze když to vyšlo, pak jsem teda z různých komentů četl že je Kingdom come optimalizované velmi dobře.
Jde tu o to, že pokud to mám i na úplně stejné detaily jako u předešlé RX560 2Gb, jsou tam v KAŽDÉ hře neustálé mikrozáseky, které tam stoprocentně u minulé grafiky nebyly. Což třeba v PUBG je problém a blbě se to hraje. Pokud zvýším detaily, ty záseky jsou mnohem znatelnější.

Co jsem ještě vůbec nezmínil - ve starých hrách nejsou záseky, ale je tam konzistentně nízký framerate. Crysis 1, ve stejném výhledu, na stejné detaily, jede na naprosto totožný framerate jako u grafiky RX560 2Gb (48fps, vsync je vypnuto). Není to nějakým fps cappem, když se otočím jinam tak je fps vyšší, ale je to úplně stejný framerate.
V Battlefield 3, na max detaily jsem měl snad méně než 30fps. Něco tu grafiku prostě drží na nízký výkon.

Chtěl jsem původně na zkoušku přikoupit jednu 8Gb RAM, ale když jim to v servisu vůbec nedělalo, nemá to žádný smysl.
davek183
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 26. 9. 2019 00:36

Zkus ještě mrknout, jestli nemáš blbě nastavenej napájecí profil. Krom toho a případného update BIOSu a vyzkoušení té grafiky v jiném PC mne toho už pak moc nenapadá
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Předchozí stránka