Občas zlobí zobrazení

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Honon 31. 1. 2020 20:06

Zdravím vespolek. Nevím, jestli tento můj dotaz patří přímo do této sekce, ale zkusím to, protože nevím do jaké jiné a asi se to bude týkat grafické karty... Mohl by mi prosím někdo poradit s následujícím?
Mám k počítači připojené dva monitory, hlavní přes DVI kabel, druhý je VGA, tak mám na kartě redukci HDMI-VGA a z ní VGA kabel do monitoru. Občas, stává se to skutečně jen zřídka, ale přece, mi na monitoru přes to DVI úplně zbělá a nebo i zčervená či zčerná obraz a na tom druhém zšedne. Nic se s tím nedá, jen restartovat a pak je to zase OK. Zkoušel jsem nainstalovat nové ovladače pro graf. kartu, ale po čase mi to zase jednou udělalo. Nevíte někdo, čím by to mohlo být? Napadla mě třeba ta redukce HDMI-VGA, ale když to současně udělá na obou monitorech, ne jen na tom jednom???
Předem moc děkuji za každý postřeh...
Moje sestava:
CPU: Intel Core i5-4460 CPU @ 3.20GHz, 3200 MHz
Deska: Gigabyte GA-Z97-D3H
GPU: XFX Radeon RX 560 4GB
Disk systémový: Samsung SSD 850 EVO
Ram: 16 Gb
Windows 10 64bit
Naposledy upravil Honon dne 31. 1. 2020 20:41, celkově upraveno 2
Honon
Junior

Odeslat příspěvekod polda 31. 1. 2020 20:20

Na tu kartu to bude dost náročné.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod Honon 31. 1. 2020 20:40

Aha, myslel jsem, že tahle karta je na zobrazení ještě dobrá, má tam k dobru ještě nevyužitý DisplayPort.
Je to přesně tahle: https://www.czc.cz/xfx-radeon-rx-550-4g ... 97/produkt
Honon
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 31. 1. 2020 21:41

Honon píše:redukci HDMI-VGA

Nic takového neexistuje. Musíš použít adaptér.
Honon píše:Ram: 16 Gb

= 2 GB RAM. Pro náročný W10 extrémně málo.
Honon píše:zčervená či zčerná obraz a na tom druhém zšedne

Je dostatečně chlazená bedna? Sleduješ provozní teploty GPU a VRAM při vysokém zatížení?
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Honon 31. 1. 2020 22:12

Milanr1:

Ano, napsal jsem redukce, ale správně je to tedy adaptér, mám toto:
https://www.alza.cz//alzapower-hdmi-m-n ... 663778.htm

Nechápu že 16 GB = 2 GB ??? Mám tam normálně 16 GB (2x 8 GB)

Na to chlazení mrknu, je fakt, že je tam jen takový ten klasický chladič na CPU, co se k němu přibaloval. Mohlo by to být tím? A udělá to tu chybu když je o něco větší zatížení, když na tom syn hrál např. Minecraft. Tak asi lepší chladič na CPU?
Honon
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 1. 2. 2020 00:07

Přečti si to po sobě:
Honon píše:Ram: 16 Gb

16 Gb = 2 GB.
S chladičem CPU to nemá nic společného.
Buď je nedostatečně chlazená bedna nebo odchází VGA do křemíkového nebe.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Honon 1. 2. 2020 00:37

Milanr1:
Přečetl jsem si to. Jako že Gb je něco jiného než GB, při udávání hodnot, týkající se paměti PC? Já myslel, že v souvislosti s údajem o Ramce každý pochopí, jaký údaj je tam uvedený. A nebo mě tedy více pouč a nebudeme tady ztrácet čas.
Jinak ta karta je dva roky stará, tak snad ještě neodchází. A bedna má v sobě dost prostoru, je to bigtower a nahoře má ještě odvětrávací otvor s ventilátorem. Tak holt ještě uvidím, čím by to mohlo být.
Honon
Junior

Odeslat příspěvekod polda 1. 2. 2020 01:04

Je jedno jak je tato karta stará už v 2017 to bylo to nejnižší aby to mělo smysl, na některé hry už vůbec. Pokud se karta přehřívá ten jeden větrák to neutáhne. Zkus si změřit teploty jestli je to tím či zátěžový prográmek.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod Honon 1. 2. 2020 20:03

polda: Díky vyzkouším proměřit. Jinak ta karta se mi nezdá, že by to byl zrovna tak úplně šunt, zatím všechno vykresluje výborně, a ani v testech na youtube to s ní nevypadalo zas tak zle, např. https://www.youtube.com/watch?v=R-yPqwByb2s , třeba mladej na ní teď hrává GTA V a grafika HD jak v televizi a ani jednou se neseklo. Ale na druhou stranu určitě jsou nové hry, které by jen tak nedala, ale nejsme nikdo herní pařmen. :-) A to, že je dva roky stará jsem uvedl jen v souvislosti, že by mohla "odcházet do křemíkového nebe", ne jestli je výkonná na novější hry.

A ještě dnes jsem mluvil s jedním známým, který má také dva monitory, podobně zapojené, a říkal, že se mu to taky už stalo, přesně co mně, a dal normálně Ctrl+Alt+Delete, dal možnost Správce úloh a v něm Spustit novou úlohu, do pole zadal Explorer, potvrdil a normálně se mu zase vše zobrazilo. Mohlo by se dát pořešit v systému či někde i toto? V čem by v tomhle případě mohla být chyba? Příště taky vyzkouším, když se to zase stane, jestli by to bylo takto, že by to třeba ani nesouviselo s hardwarem (???).
Honon
Junior