bazarový Sapphire RX 580 přehřívání - mining?

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod PanChudý 25. 6. 2020 10:32

Zdravím

včera jsem si koupil grafickou kartu Sapphire PULSE RX 580 4GB z bazaru. Majitel mi řekl, že aplikoval novou teplovodivou pastu na GPU a nepoužíval ji k miningu. Nainstaloval jsem ji do své sestavy, kde jsem předtím měl nVidia GTX 760. Bohužel jsem nepoužil proces odstraňování DDU, takže jsem odinstaloval všechny ovladače nVidia klaiscky přes windows, vypnul počítač, nainstaloval nový GPU a poté nové ovladače AMD. Měl bych použít zpětně DDU?

S kartou mám teď tyto problémy:

během hraní např. GTA V se GPU zahřívá až na 83°C a větráky točí až 2000-3000 RPM a je to opravdu hlasitý > mám case Fractal R5 a 2 větráky in a 2 out
použil jsem ke kontrole BIOSU program GPU-Z a ten mi při porovnávání BIOSu nenašel duplikát > může to znamenat že se u karty upravoval BIOS - tedy pro mining?
hned první asi hodinu po instalaci se mi sekalo i prostředí ve Windowsu, teď už jen málo, občas

Tady je odkaz na BIOS který jsem nahrál podle GPU-Z.
https://www.techpowerup.com/vgabios/222515/222515

Je prosím tento stav normální? Prodejce mi tvrdí, že je to u těchto karet běžné, ale z recenzí co jsem viděl tak se většinou karta pohybuje kolem teplot 70C a 1500 RPM. Napadá mě ještě zkusit přepastovat kartu?

Děkuji za rady

Moje aktuální sestava:
WIN 10
AMD FX 8350 (bez přetaktování)
Sapphire PULSE RX 580 4GB (bez přetaktování)
Kingston DDR3 2x4GB 1600MHz CL9
Gigabyte 970A D3P
Seasonic SS-500ET Bronze
SSD 250GB Kingston + externí HDD
4x ARCTIC F12 - Speedfan
Cooler Master Hyper 212 EVO
Samsung PLS 24
Logitech G403 Hero
Fractal Design Define R5
Fermi paradox
PanChudý
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 25. 6. 2020 11:02

To pán asi trošku kecal... můžeš mu ji vrátit, do rektu... na štorc.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 25. 6. 2020 11:13

Vrátit
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PanChudý 25. 6. 2020 13:41

Díky, tak to i udělám. Teď jsem testoval GTA V na ultra + 8x MSAA a po tom co grafika dosáhne 83C tak začíná snižovat takt a větráky běží na 100%... už že by to bylo z driverů nebo tak pochybuji, takže pokud vyjde zkusím vrátit, pokud prodejce odmítne, což asi tak vypadá tak poslední šance přepastování

vystudovaný pán pracuje jako developer ve fintechu v Praze, osobně se sejde, kdy mi vpodstatě lhal a nebere nyní telefon, je to vtipný a smutný :D
Fermi paradox
PanChudý
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 6. 2020 14:10

Proto kupuji nové zboží
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 25. 6. 2020 14:28

V tomhle jsou dobré bazarové prodeje na diskuzních fórech, třeba tady na živě nebo na jiném českém fóru, kde jsem už prodal několik věcí a nikdo si nestěžoval. Nebo něco málo jsem i koupil a také bez problémů. Dlouholetý uživatel na fóru si tohle nedovolí. A kdyby něco, tak to zřejmě bez problémů vezme zpět.
AMD RYZEN 7 7800X3D | ASUS TUF B650-PLUS | GIGABYTE RTX 4080 EAGLE 16GB @ 2820/23400MHz | Kingston FURY 32GB @ 6000MHz, CL30 | KC3000 | Corsair HX1000 | be quiet! PB 500 FX | OLED 240 Hz QHD 27 LG Display
A6 3.0 BiTDI, 313 koní, 650 Nm, 0-100 za 5,1s
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 25. 6. 2020 14:46

... tak tak.

Nemám problém s nakupováním 2nd hand HW.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PanChudý 25. 6. 2020 23:39

Nakonec jsem nečekal a sundal chladič.. když jsem viděl to jakým způsobem tam tu pastu nanesl, tak jsem byl víc přesvědčenej že to pomůže. Po přepastování stejný setup GTA V Ultra (100% využití GPU) - stabilních 60-63°C při 2000-2300 RPM, CS:GO taky bezproblémů, zkusím otestovat i další hry a benchmarky, ale asi cajk.

Co mě ale zarazilo bylo jak je zaprasenej chladič. Nejenom že tam byla nějáká mazlavá tmavší olejová vrstva okolo teplovodivých podložek, ale chladič se mi zdá nějak oxiduje (viz. fotky) :D Čím by to mohlo být? Co jsem se snažil vygooglit, tak by to mohl být únik kapaliny z heatpipe, nebo údajně i termální podložky vypouští oleje? :hm Co se týká koroze-oxidace tak to jsem nic nenašel čím by to mohlo být, možná tím olejem?

Jinak pokud bych pak někdy chtěl vyladit a snížit hlučnost větráčku pomocí custom fan profilu, na kolik bych mohl zvýšit teplotu GPU na úkor nižší hlučnosti? Na 75°C nebo níž?

Nicméně je mi jasný, že o tu kartu nebylo hezky postaráno :D Moje 7 let stará GTX 760 vypadá skoro jako nová.

Pic7edit.jpg
Oleje


Pic8edit.jpg
Oxidace
Fermi paradox
PanChudý
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 26. 6. 2020 03:35

Pokud si na tyhle prasečiny nebyl upozorněn, tak jednoznačně vrátit, klidně po vzoru Pythona, tj. do rektu na štorc.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 26. 6. 2020 06:15

"přepastováno" tak určitě...

Oxidace těžko říct, kde na tom těžil. Ale pokud by vytekla heatpipe, tak většinou dělá zelenkavý povlak - měděnka.

Ty pady tam jsou na tuty z výroby.

Teploty jsou do 75°C na jádře v cajku. Ale pokud chceš ticho, tak na to kup 2x AC F8 PWM a máš to.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maxile 5. 2. 2021 14:15

Můžu potvrdit. Mám taky kartu z miningu používám už skoro 2 roky, sice v minigu nebyla moc dlouho, ale stejně přepastováním spadla maximální vyprodukovaná teplota o 10°C.
maxile
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků