Grafika pro 2x2k monitor

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod tomasr2 29. 11. 2020 18:05

Zdravím,
jakou grafiku by jste mi doporučili pro dva 2k monitory pro funkci rozšířené plochy (raději DP, případně HDMI)? Na počítači hry nehraju, potřebuju to na práci. Deska má jen jedno HDMI a DP nedisponuje, takže jediná cesta je skrze grafiku. Ještě bych potřeboval, aby grafika bezproblémově fungovala na Linuxu.
tomasr2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod The Shitman 29. 11. 2020 18:10

Pro tvoji tajnou desku a tajné monitory doporučuji tuto tajnou grafickou kartu: .
The Shitman
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod tomasr2 29. 11. 2020 18:17

Omlouvám se, nevěděl jsem že to je až tak podstatné.
Deska je ASRock B360 Pro4 - Intel B360
Starý monitor: 25" DELL U2515H
Plánovaný monitor: 25" DELL U2520D UltraSharp
tomasr2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 29. 11. 2020 18:39

K daným účelům stačí pro oba monitory libovolný VGA s > 32 MB VRAM.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 29. 11. 2020 18:55

Ta deska má HDMI a DVI-D, tedy to umí už v základu. Záleží na grafice v CPU, ale i UHD Graphics 630 umí na výstupu 4096×2304 px.
HDMI a DVI-D jsou z pohledu grafiky velmi podobná rozhraní, proto stačí pasivní redukce, nebo rovnou kabel s příslušnými koncovkami (cca 120 Kč), jen do monitoru nepůjde zvuk - což asi nevadí.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod tomasr2 29. 11. 2020 22:17

Emil Pastelka píše:Ta deska má HDMI a DVI-D, tedy to umí už v základu. Záleží na grafice v CPU, ale i UHD Graphics 630 umí na výstupu 4096×2304 px.
HDMI a DVI-D jsou z pohledu grafiky velmi podobná rozhraní, proto stačí pasivní redukce, nebo rovnou kabel s příslušnými koncovkami (cca 120 Kč), jen do monitoru nepůjde zvuk - což asi nevadí.

Nechci se přít, ale v manuálu desky je psáno "Supports DVI-D with max. resolution up to 1920x1200 @60Hz", zatímco u HDMI je tam uvedeno 2k, při nižší frekvenci dokonce 4k. Takže konektory mohou v plné implementaci umět obrazově to samé, ale na desce je DVI zřejmě jako single link.

Redukci už jsem pomalu vzdal, podle mě není jiná možnost než cestou grafické karty. Jen nevím zda je možné mít jeden monitor přes ten grafický čip a druhý přes externí kartu nebo potřebuju kartu s dvěma výstupy a zda může být jeden HDMI a druhý DP nebo je lepší aby byly oba stejné.
tomasr2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 30. 11. 2020 02:54

Máte pravdu, nenapadlo mne, že to takto omezili. Jedině tedy tu kartu.
Jinak v BIOSu v nastavení čipsetu je položka IGPU Multi-Monitor - ta umožní použít dedikovanou i integrovanou grafickou kartu zároveň. Jak se k takovému nastavení postaví linux Vám ale neřeknu.
Každopádně dedikovaná grafická karta většinou více výstupů má a jako bonus má i vlastní VRAM, tedy nežeru tu systémovou. Linux obecně podporuje AMD grafiky - tady za 1500 prodává pán Radeon R9 280. Bez zatížení bude prakticky pasivní.

Při nákupu samostatné grafické karty je třeba zohlednit možnosti skříně a zdroje.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod tomasr2 30. 11. 2020 08:22

S ohledem na tu nejistotu funkčnosti v Linuxu bych raději nějakou novou, abych ji mohl případně vrátit. Aby byla karta spíše pasivní nebo se zapínala jen při nějakém vyšším výkonu jsem zapomněl dodat, to by bylo určitě fajn. Tahle má 2x miniDP, tak by možná šlo grafický čip úplně vypnout, ne? Na druhou stranu jsem koukal, že by to 2x miniDP nemuselo pro moje účely stačit.

Bednu mám Fractal Design Define R5 Titanium, řekl bych že tam je místa dost a zdroj je 500w.

Doporučil by jste mi nějakou novou, co umí dva monitory na 2k, ale při tom není hlučná a pravděpodobně bude fungovat v Linuxu (klidně tedy Radeon)?
tomasr2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomasr2 2. 12. 2020 08:00

Našel jsem tyhle, které mě zaujaly:
https://www.czc.cz/asus-radeon-ph-rx550 ... 64/produkt
https://www.czc.cz/sapphire-radeon-puls ... 78/produkt
https://www.czc.cz/gigabyte-radeon-rx-5 ... 42/produkt

Je to dobrá volba? Má s nimi někdo zkušenost z Linuxu? V obchodu mi neporadili.
tomasr2
Kolemjdoucí