Jak se jmenuje ten kříž na grafické kartě?

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod PetrGa 11. 3. 2021 09:47

Jsem tu zase. A je to ještě divnější, než předtím.

NB má 4 sloty pro RAM(S1-S4), v nichž mám 4 moduly RAM a to 2G1, 2G2, 2G3 a 4G1 (číslo za "G" značí konkrétní modul).
Když NB vypnul obrazovku, tak jsem jej natvrdo vypnul, a zkusil zapnout. Ale NB nenajel ani do BIOSu, jen se roztočil HDD + naplno větrák. Tak mě napadlo zkusit zpřeházet RAM(už dříve to zabralo). NB najel. Nedalo mi to a otestoval jsem moduly a sloty. Vždy jeden modul jsem postupně dával do každého slotu. Zde je výsledek, který nechápu.
S4 - žádný modul nefungoval a tudíž NB nenajel ani do BIOSu(jen se roztočily HDD a větrák)
S3 - fungoval pouze 2G1. NB jsem vypnul a přidal 4G1 do S4 a Win10 hlásil 6GB RAM. Samostatně ale 4G1 nefungoval nikde.
S1 - fungovaly 2G1 a 2G2
S2 - žádný

Z jiného NB jsem vytáhl dva moduly 4G2 a 4G3. Ty jsem postupně dal do všech slotů a:
S4 - nejprve jsem dal 4G2 a nefungoval. Pak 4G3 a ten fungoval. Pak jsem zkusil znovu všechny ostatní moduly a najednou 4G1 a 2G2 a 4G2 šly. (v předchozím testu tento slot nešel vůbec. Až po vložení 4G3)
S3 - 4G3, 4G2, 4G1, 2G1, 2G2
S1 - 2G2, 2G1, 4G1, 4G2, 4G3
S2 - 2G1, 4G1, 4G2, 4G3
Očividně modul 4G3 rozchodil sloty S4 a S2

Pak jsem zkusil všechny moduly v druhém NB(HP G7).
V obou slotech fungovaly všechny moduly(včetně 2G3, který v prvním NB nešel ani v jednom případě).

V prvním NB(EliteBook 8650W) jsem zkusil znovu na všechny pozice 2G3, ale nikde nešel.
Pak jsem chtěl dát do S1 modul 2G2, ale NB zase nenajel do BIOSu. Tak jsem do S1 dal 2G1 a NB najel. Tak jsem zase dal do S1 2G2 a NB opět najel. Když už S1 znovu šel, tak jsem přidal do S3 modul 2G1. Chtěl jsem tak dát moduly do těch slotů, které v prvním pokusu fungovaly v patřičných slotech. Po hodině provozu NB opět vypnul.

2G1 = Hynix(originál z NB - má na sobě nálepku se serial number a číslem dílu)
2G2 = MT16(originál z NB)
2G3 = Ramaxez (asi původně z druhého NB - ale nevím jistě)
4G1 = samsung z číny
4G2 = samsung z číny(do páru s 4G1)
4G3 = Adata

Když NB jede a pak vypne obrazovka, během pár vteřin začne jet větrák naplno. Nelze ho vypnout Powerem(pouze tvrdé vypnutí). (CAPS+NumLk nebliká)
Když nechám sloty prázdné a zapnu NB, BIOS nenajede a roztočí se HDD a větrák naplno. Bliká CAPS+NumLk
Když zasunu modul do slotu, a NB do BIOSu nenajede, tak během pár vteřin najede větrák naplno a nelze NB normálně vypnout. Bliká CAPS+NumLk. Pouze tvrdé vypnutí.


Domnívám se, že OS ani ovladačenejsou příčina. Spíše to vypadá, jako kdyby najednou přestaly fungovat moduly či sloty. Při zapnutí NB první co najede je HDD+větrák a hned za tím BIOS(naskočí obrazovka). A až na základě BIOSu se načítá OS s drivery do paměti.

Zkusil jsem dát do S1 2G1 a do S2 2G3(tento samostatně v tomto NB nefunguje). Win10 najel a má 4GB. Po pár min.opět vypnul obrazovku(na NB jsem od najetí nesáhl, jen se ve správci procesů podíval na velikost RAM. Programy náročné na RAM, jako FF, nebo Thunderbird, hry a pod.se po startu nenačítají. Pouze CCleaner a BootRace)

Chtěl bych zdůraznit, že pokud NB nenajel, vždy jsem daný modul v daném slotu opakoval zasunout, abych předešel možnosti špatného zasunutí.

Je to zapeklité,že? :D Máte někdo nějaký nápad? Budu rád. Děkuji
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod polda 11. 3. 2021 10:04

Že by sis BootRacerem zrovna v tomto případě pomohl se říct nedá. A CCleaner je davno blbost.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 11. 3. 2021 10:10

Nějak nechápu co pořád řešíš.....

Prostě tím že to nemělo chlazení jsi to upekl.

Proveď následující pokus: vyjdi ven vem to do ruk pořádně se rozmáchni a hoď to do dálky co nejdál, potom změř vzdálenost a pokud to bude 50m jseš KING, pozbírej zbytky a odnes je do elektroodpadu a koukni do e-shopu a zakup nový HW.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PetrGa 11. 3. 2021 11:05

BootRacer tam mám z jiného důvodu, než je tento problém. Zdálo se mi, že to nějak dlouho načítá, tak jsem zkusil nějaké odinstalace a tak... a trochu se to zlepšilo Spíše to tam je už jen ze setrvačnosti. No a ten CCleaner tam mám kvůli odinstalací těch blbostí, co jsem tam měl. Nedávno jsem něco odinstalovával zase, tak jsem ho zapnul a on se pak sám spouští. Musím ho zase zakázat. Nicméně ty 2 programy nemají vliv na to, co mi to dělá. Tedy vypíná obrazovku.

Sobane. Chápu, že tě pořád táhne řešení k výměně OS, a když ne výměně OS, tak aspoň výrobek zahodit. Ale pochop, že OS najede až jako poslední. A pokud už najede, tak při vypnutí se to projeví stejně jako když nemá NB Ramky. Upéct 4 sloty a RAMky je trochu moc. Ony nejsou upečené, neboť v jiném NB fungují. V mém NB fungují někdy a někdy zase ne. Problém může být se sloty. Upéct 4 sloty? No, nevím. Pokud vím, tak všude v NB bývají čidla na teploty a ty NB vypínají při přehřátí, aby se nepoškodil.

Samozřejmě, i mě napadlo, že si koupím nový NB. Ale proč kupovat nové, když se dá opravit staré?
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod soban 11. 3. 2021 12:53

Co nechápeš na tom že jsi upekl čipovou sadu a nebo poškodil CPU. (Ram většinou neupečeš.)

To že to má tepelné ochrany neznamená že se to nedá upéct ať už přímo čip a když neodejde čip teplem se poškodí pájení a vzniknou studené spoje.

A to že každý OS jinak umí vytížit HW je taky známá věc, dříve mi u 486ky upadl chladič při nabootování windows to skolabovalo do pár sekund na teplo a při nabotování Linuxu to běželo OK pokud jsem nespustil nějaký SW který víc vytížil CPU a zase ho přehřál.....

Jinak každá RAM má jinou organizaci a né všechny CPU a BIOSy umí se všemi modely komunikovat.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PetrGa 11. 3. 2021 20:40

Možnost studeného spoje nemusí být mimo. Je sice divné, že to někdy funguje celé dny a někdy jen pár minut.

Že ne každá RAMka funguje v každém PC/NB vím. Nicméně že někdy funguje a někdy ne. Že někdy slot nefunguje s ničím a někdy se vším, nebo většinou... Může mít na to třeba vliv verze BIOSu?
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod soban 12. 3. 2021 00:08

Ano i BIOS na to může mít vliv protože ty ram testuje nějakým způsobem a každý bios to může dělat jinak, proto je taky v některých návodech i popsáno jak mají být jednotlivé sloty osazené když máš různé moduly ram.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PetrGa 24. 3. 2021 07:49

Ještě jednou k názvosloví.
Jak se jmenují ty zelenobílé čtverečky, které jsou vedle držáku chladiče? Jsou na obrázku nalevo a nahoře vůči tomu držáku.
Izolační pásky, jak napsal polda, bych řekl, jsou ty černé v rozích držáku chladiče. Ale ty zelenobílé čtverečky jsou tlustší. Něco jako takové měkké podušky, které lepí z obou stran. Domnívám se tedy, že mají za úkol odvádět teplo na ten chladič.

děkuji
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 24. 3. 2021 08:05

PetrGa píše:Ještě jednou k názvosloví.
Jak se jmenují ty zelenobílé čtverečky, které jsou vedle držáku chladiče? Jsou na obrázku nalevo a nahoře vůči tomu držáku.

Thermal Pad - Teplovodivá podložka
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků