GF5200 – vysoká teplota

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Brouk Pytlik 18. 5. 2006 12:39

Asi rok a čtvrt tomu jsem si koupil grafickou kartu Asus V9520 postavenou na nVidia Corporation NV34 [GeForce FX 5200] (rev a1).
Od grafické karty jsem nechtěl nic jiného, než DVI výstup a pasivní chlazení. Jelikož mám dobré zkušenosti s výrobky Asus, padla volba na již zmiňovanou kartu.

Rok a čtvrt naprosto bez problému, ale včera mi začala dělat psí kusy. Prvně se mi ráno 2x bezdůvodně sekl Xserver během doby, co jsem nebyl u počítače a počítač nebyl ani nijak zatížen. Monitor vypnutý, klávesnice a myš nereagovaly. Jednou se mi počítač povedlo oživit po sítí z jiné mašiny, v druhém případě byt už tuhý úplně. Prvně jsem si myslel, že mi zlobí Power Mangement, ale pak jsem byl shodou okolností donucen spustit jednu 3D hru a ta se mi několikrát mírně sekla. Po několik minutách se sekla úplně a signál z grafické karty byl příšerně rozmazaný, nic podobného jsem na DVI ještě neviděl a občas bylo v obrazu něco, co tam být nemá.

Počítač jsem tedy vypnul, zkusil rozebrat a i když mi trvalo asi 3 minuty, než jsem se dopracoval ke grafické kartě, chladič byl pořád příšerně teplý a ruku bych na něm dlouho neudržel.

Zkusil jsem tedy kartu podtaktovat. Frekvenci jádra jsem snižoval z původních 250MHz až na konečných 187MHz a úměrně i frekvenci pamětí, ale bezvýsledně. Teplota chladiče neustále velmi rychle vzrůstala až do nestabilního stavu a podle FPS v glxgears výkon karty skutečně klesal v závislosti na frekenci. Kartu se mi povedlo stabilizovat až přídavným ventilátorem. Od té doby je klid.

Běžná teplota někde u čidla na základní desce se pohybuje kolem 40˚C a teplota procesoru taky tak. Při dlouhodobé zátěži obě teploty vzrostou k 45˚C. Teplotu grafické karty bohužel nemám přesně jak měřit a tak se jedná jen o subjektivní pocit, že je opravdu horká, ve srovnání s ostatními komponenty. Poslední HW zásah proběhl asi před čtvrt rokem, kdy jsem do PC přidal DVB-T kartu a tedy další zdroj tepla. PC začalo být včera nestabilní krátce po startu, kdy teploty ve skříni byly ještě hluboko pod normálem a karta nebyla nikterak zatěžována, krom běžných 2D operací, jako je scrolling textu při startu OS. Dlouhodobé chováni karty při zátěži nemohu objektivně posoudit, jelikož za ten rok a čtvrt má při zátěži nějakou hrou odpracováno maximálně 10h.

Chtěl bych se tedy zeptat:
1.) Jaká je běžná teplota u srovnatelných, pasivně chlazených, grafických karet v klidu a při zátěži?
2.) Je tohle důvod k reklamaci, když karta doteď fungovala bez přídavného ventilátoru? Ventilátor navíc je zdroj hluku a to mi vadí.
Brouk Pytlik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JIV 18. 5. 2006 14:59

moja FX5200 s pasivom je po hrani zerava - neudrzim ruku
raz za cas to serkne ale kedze vela nehravam kaslem to

ked som normalne len vo win tak to je teple - 39°C (merane domacim digit teplomerom :D )..este to odmeram v hre...
All living things must eat.
As I have said, all living things must eat.
Podpora X
JIV
Pokročilý

Odeslat příspěvekod TomasT 18. 5. 2006 15:09

Měl jsem doma Voodoo3 (naštěstí zadarmo od kámoše) a po týdnu provozu se začala chovat podobně - textový režim OK, po přechodu do grafického režimu (Windows) byl počítač do 10 vteřin tuhý. Ze začátku to aspoň nepadalo v 640x480, ale druhý den už tuhla i tam. Tak jsem se vrátil ke své Matrox G200 :D

Můj odhad - nějak špatně nasazený chladič, karta se vícekrát přehřála a něco na ní odešlo.
TomasT
Junior

Odeslat příspěvekod JIV 18. 5. 2006 15:17

hh no dal som to troska vypeckovat detaily na NFS UND2 a teplota stupala rychlo az .. no teplomer viac ako 41°C neukaze :( ale tipujem min 60
Naposledy upravil JIV dne 18. 5. 2006 15:19, celkově upraveno 1
All living things must eat.
As I have said, all living things must eat.
Podpora X
JIV
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Slovan 18. 5. 2006 15:18

Ja som tiez jednym zo stastlivcov co ma doma GF 5200.
Povodne mala na sebe len cierne rebrovanie asi tak 7x5cm. Rebier tam bolo asi 7 a mozem povedat ze zohrievala vodu rychlejsie nez rychlovarna kanvica. Zobral som pasivny chladic z GF420 , dal na FX5200 a na to chladic na procak z AMD. Karta je chladna , problem je ze to huci ako lietadlo pri starte , tak som ho dal do obyvacky 8) .
Ja v svojom kompe mam ATI7500 , ktora ma tak asi 25C.
Ta grafika (5200) nie je stavana na to aby ti vydrzala , a tak pocitaj ze
po uplynuti zaruky sa ti doondie na druhy den.
Cize vedz ze nie si v tom sam , kazdy kdo ju ma , ma tie iste problemy ako ty.
Cest Budovatelom
Slovan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 20. 5. 2006 17:30

Pokud to dělá v tom stavu, jak jsi ji koupil, tak to reklamuj.
Check your six!

Linux je nejlepší operační systém. Za ty peníze. :-D
Příjmení a jméno
Junior

Odeslat příspěvekod hans12 21. 5. 2006 10:33

Slovan píše:Ja som tiez jednym zo stastlivcov co ma doma GF 5200. ...
Cize vedz ze nie si v tom sam , kazdy kdo ju ma , ma tie iste problemy ako ty.

Túto grafickú kartu som mal aj ja 2 roky,musím povedať,že nikdy som s ňou podobné problémy nemal.Jediné čo mi na nej vadilo bol jej výkon,respektíve (ne)výkon a tak som ju predál.Na novšie hry úplne nevhodná,možno tak na tie staršie(2-ročné) aj to na minimálne detaily.
hans12
Junior

Odeslat příspěvekod wojta 21. 5. 2006 11:29

Já mám GF5200 ale ještě starší, snad tak 3 roky. A ta má aktivní chlazení a je 128-bit.
A jede naprosto bez problému, navíc s BIOSem GF 5500 a přetaktovaná.
Doporučuji přidat větráček. Ale je možné, že je karta vadná.
Jinak výkon má opravdu mizerný. Ale je to pořád lepší než integrovaná grafika.
wojta
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hans12 21. 5. 2006 11:55

wojta píše: Ale je to pořád lepší než integrovaná grafika.a/quote]

No ja som si tento týždeň kúpil dosku MSI K8NGM2-FID s integrovanou grafickou kartou NVIDIA 6150 a môžem potvrdiť,že výkon GF5200 bol o niečo výšší(odhadujem asi 10-15 %) oproti tejto integrovanej grafike. Pre tých čo nechcú hrať hry(hlavne novšie) úplne postačí táto doska s integrovanou grafikou.No mne to nestačí,keďže sem tam zvyknem hrať aj nejaké hry a tak o mesiac si plánujem kúpiť GF 7600GT.
hans12
Junior

Odeslat příspěvekod Brouk Pytlik 24. 5. 2006 07:44

Takže abych popsal aktuální stav „příběhu“. Kartu jsem se rozhodl reklamovat, ale od tohoto nápadu jsem ustoupil již po pár minutách snažení vyladění LCD, připojeného na integrovanou grafickou kartu s analogovým výstupem, na kvalitu, na kterou jsem byl zvyklý z DVI.

Našrouboval jsem tedy na chladič grafické karty 5cm ventilátor, do skříně přidal ještě jeden 8cm daný na 5V, ať to trochu profoukne a zbytečně nehučí, kartu zasunul zpět do počítače a tím jsem to považoval za vyřízené. Celé to fungovalo dobře týden, ale včera večer se mi počítač zhroutil stejným způsobem, jako jsem zmínil v úvodním příspěvku. Večer jsem už to neřešil a PC vypnul. Po ranním zapnuti jsem viděl již jen logo základní desky, ale pak už jen nějaký náhodný balast laděný do modra. Ani obvyklé výpisy ještě před počátkem startu OS se již nestihly zobrazit, ale celý zbytek počítače fungoval normálně, protože jsem ho po nabootování zase korektně vypnul z jiného počítače na síti. Teď už to má karta jisté a reklamace jí nemine.

Ad výkon GF 5200 a integrované karty. Kdyby má integrovaná grafická karta postavená na Intel 82865G měla na výstupu DVI, tak tuhle nVidii vůbec neřeším a ještě bych ušetřil cca 25W. Bohužel před necelými třemi lety nebyl u integrovaných grafických karet DVI výstup zrovna standardem a mám obavy, že to dnes není o moc lepší.
Brouk Pytlik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MM_tank 24. 5. 2006 19:17

karta je nejspíš vadná ale nemusí to být přehříváním.

Běžně dosahují teploty pasívně chlazených karet 60-85stupňů čili ruku na tom neudržíš. Čip by měl snést nějakých 100-110 stupňů. Karty 6600gt 7600gt ale i levné r1600 topí s pasívním chladičem taky "jako prase"
S pokaženými počítači se denně setkávám už deset let.
MM_tank
Junior

Odeslat příspěvekod Dong 30. 5. 2006 09:25

jj ma GT6600 s pasivem od Gigabyte ma vzdy taky neco mezi 60-70 st. C (na vic sem se zatim nedostal - mereno SW).
Kdyz sem meril teplotu pasivu tak byla okolo 50 st. C (infrateplomerem)
Jinak vlastnim v 2. PC take GK 5200 s pasivem a nebyl problem ani po pretaktovani (i kdyz sem tam potom pro jistotu vrazil vetracek :-) )
Dong
Dong
Junior