Velká rána ze zdroje PC - CORSAIR TX650M

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Filatelista 14. 9. 2020 16:29

Zdravím,

prosím o radu, sestavil jsem před necelým půl rokem svůj několikátý PC (Ryzen 5 3600, Gigabyte B450 Aorus elite, 16gb ram, Gigabyte Nvidia RTX 2070, zdroj SEASONIX Focus 650 gold semi modular). Hned při prvním spuštění se ze zdroje ozvala velká rána a PC se vypl. Vše jsem zkontroloval zapojil znovu a vše šlo v pohodě občas ale zdroj zabzučel a v noci při vypnutém PC znovu strašná rána. Zdroj jsem tedy vyměnil za Corsair TX650M, pár měsíců to běželo, zdroj také občas bzučí a dnes opět rána jak z děla a PC se vypl. Žádný typický smrad, že by něco vyhořelo cítit není, ani žádné poškození není vidět a PC znovu šlape. Chtěl bych tedy poprosit, jestli nemáte s tímto někdo zkušenost, čím by to mohlo být, protože se mi nezdá, že bych měl dva zdroje stejně vadné.

Díky moc.
Filatelista
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Marketa1986 14. 9. 2020 16:41

Jediné, co mně napadá je přepětí v zásuvce. Pokud tam je přepětí může vznikat menší rána/prskání. Pak pevný disk, ale tam je převážně "cvakání" takže nelze vyloučit více věcí.

Nicméně problém bych viděla na straně elektrické - zásuvka - přepětí
༼ つ ◕._◕ ༽つWE ARE FATTY ARMY ༼ つ ◕._◕ ༽つ༼ つ ◕._◕ ༽つWE ARE FATTY ARMY ༼ つ ◕._◕ ༽つ
Marketa1986
Junior

Odeslat příspěvekod Filatelista 14. 9. 2020 16:44

Praskání/bzučení jde určitě ze zdroje, to mám vypozorované a teď to vyeskalovalo v tu ránu :-). Díky za tip s tou zásuvkou zkusím to proměřit.
Filatelista
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Marketa1986 14. 9. 2020 16:53

Pokud je zásuvka "vadná" "přepětí" tak nelze vyloučit, že zdroj tomu bude "odporovat". 2 zdroje = je pravděpodobně problém jinde než ve zdroji.
༼ つ ◕._◕ ༽つWE ARE FATTY ARMY ༼ つ ◕._◕ ༽つ༼ つ ◕._◕ ༽つWE ARE FATTY ARMY ༼ つ ◕._◕ ༽つ
Marketa1986
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 14. 9. 2020 16:55

1) Zapoj PC sestavu do UPS.
2) Zavolej revizního elektrikáře.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 14. 9. 2020 17:11

Zapojit pres UPS - jak bylo spravne psano. A take ta zminovanan kontrola elektroinstalace reviznim technikem by rozhodne nebyla od veci!
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Filatelista 14. 9. 2020 17:57

Díky moc za rady.
Filatelista
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 14. 9. 2020 19:54

Pokud je tam přepětí tak prodlužka s ochranou to jistí. (pokud je jinak rozvod OK)

Další věc můžeš mít skrat i někde na druhé straně zdroje, volný konektor co se dotkne kovové bedny, nebo nějaký sloupek při upevnění MB jak se pohne tak něco skratuje.

Osobně pokud tomu nerozumíš tak pozvi elektrikáře ať skontroluje zda jsou zásuvky OK.

A v PC bych vše vyházel na stůl a otestoval volně bez montáže do bedny zda je vše OK.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod r34ktor 14. 9. 2020 21:27

Příčinu problému na dálku těžko vydedukujeme, ale ještě jsem nepotkal zdroj, ze kterého se ozvala velká rána a poté byl 100% v pořádku. Rána = zpravidla exploze nějaké součástky.

Zdroj si měl rozebraný, nebo jsi ho jen zběžně prohlédl skrze perforaci?
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Behemot2077 14. 9. 2020 21:49

Jaký přepětí, jaký prskání, co to jako je?

Jediný co, by neovlivnilo chod, mohl explodovat varistor. Je to v záruce?

Co to je za objekt, bytovka stavěná do začátku 90. let?
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 15. 9. 2020 12:22

Kamarád před lety také skládal vlastní PC a zapojil nesprávně přední USB. PC bylo neustále ve zkratu a chovalo se velmi podivně. Já na to přišel náhodou, jda kolem, když jsem viděl, jak chtěl připojit flash a zarazil se, že vlastně do těch předních ne, tam to jiskří...
Jak tu psali výše, prověřil bych elektrikářem stav rozvodů a určitě bych vizuálně zkontroloval i přívodní kabel k PC a jeho koncovky.
Emil Pastelka
Junior