MIDI KEYBOARD - aký HW stačí?

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod KosickyKosican 10. 10. 2021 16:33

Ahojte, mám takúto konfiguráciu PC ...

môj PC.png
môj PC.png (13.49 ) Zobrazeno 363 krát

Dá sa na takej konfigurácii používať MIDI keyboard (hudobný nástroj) bez toho, aby bola postrethnuteľná odozva medzi stlačením klávesu a vydaným zvukom? Hovorí sa tomu asi latencia či ako...
Viete mi poradiť?
Dúfam, že na to netreba grafickú kartu...ale tak maximálne dokúpiť 4GB RAM.... Alebo sa mýlim?
Silno uvažujem o kúpe takéhoto MIDI keyboardu, ale nechcem ho kúpiť a potom vrátiť z dôvodu slabého PC, tak sa pýtam...Ďakujem :-)

-- 10. 10. 2021 16:45 --

...Prípadne dúfam, že na to stačí interná obyčajná zvukova karta... Alebo sa mýlim?

Volal som do Muzikeru, a pán mi povedal, že v dnešnej dobe už latencia nehrozí, že je to "vyladené"... Súhlasíte s tým?
KosickyKosican
Junior

Odeslat příspěvekod soban 10. 10. 2021 17:39

Neměl by být problém.
Chce to koupit kvalitní zvukovku která bude mít MIDI konektory a kvalitní klávesy....

-- 10 říj 2021 18:08 --

Jinak samozřejmě záleží co požaduje SW který chceš použít.
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod meda2016 10. 10. 2021 18:59

Možná bere K.K. v úvahu keyboard jen s MIDI přes USB, pokud se ptá na zpoždění. Příklad (ne návod) s MIDI in/out je M-AUDIO Oxygen PRO 61 - NATIVE INSTRUMENTS Komplete Audio 6 MK2.
(Kvalitu příkladu neposuzujte.)
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod soban 10. 10. 2021 19:09

Dnes by to neměl být problém.
Dříve byl problém že PC nestíhal přehrávat vzorky dat přes SW.
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Milanr1 11. 10. 2021 10:53

Nesdělil jsi hw sestavu, verzi BIOSu|UEFI ani verzi OS.
KosickyKosican píše:odozva medzi stlačením klávesu a vydaným zvukom? Hovorí sa tomu asi latencia

Co s tím?
Ověř, že v PC není (prehistorický) HDD. Ten bývá nejčastějším zdrojem záseků.
Pokud ano:
vyměň za SSD.
Jestli používáš W10, pak 8 GB RAM je minimum. Pro náročnější účely je třeba min. dvojnásobek.
Nedostatek RAM může způsobit záseky.
Zjisti konfiguraci paměťových slotů, jejich obsazení a typ modulů.
Pokud je tam jen jeden modul 8 GB, máš vyhráno: můžeš přidat stejný modul.
V kancelářských low-end PC bývá konfigurace 4 + 4 GB.
V tom případě je nezbytné stávající moduly vyhodit/prodat a pořídit 2 x 8 GB podle QVL výrobce MB.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod meda2016 11. 10. 2021 10:55

Protože K.K. neupřesňuje, na jaký keyboard pomýšlí, dám odkaz na USB-MIDI nástroj se seznamem "features" přiloženého SW balíku. Jakou mají skutečnou HW náročnost ale vědí jiní borci. https://www.m-audio.com/oxygen-pro-mini
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 11. 10. 2021 11:30

Len ako perlička: Jean Michel Jarre v minulosti používal Atari ST ako MIDI. To bol stroj s 1MB(!) RAM a pracoval na frekfencii tuším 4 MHz(!). Mal na to napojené ale syntetizátory. MIDI keyb je asi tak 1/100 syntetizátora.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KosickyKosican 11. 10. 2021 18:01

soban : MIDI KEYBOARD chcem pripojiť čisto cez USB

meda : áno, trafil si klinec po hlavičke

Milanr1 : matičnú dosku mám ASROCK Z270M EXTREME4, takže slotov na RAM-ku tam mám 4 :-)
mám 500GB SSD Disk Samsung

Chalani, ďakujem pekne za rady :-) Takže spravím to takto.... Kúpim si MIDI KEYBOARD (tak do mesiaca), a pokiaľ nebude PC dostatočne stíhať, dokúpim 4GB alebo 8GB RAM.
KosickyKosican
Junior