Laboratorní levný zdroj 30V-10A

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod liner972 1. 8. 2022 22:13

Ahoj,
hledám laboratorní amaterský zrdoj, který bude sloužit pro napajení při testování arduino komponenty a další všhochuť v rámci daných vykonu.

Chtěl bych se zeptat jaký zdroj byste doporučovali? v cenovce do max 3.000,-Kč

Požadavky:
- 30V-10A
- displej i na W
- (idealne) přes tlačítko odpojovatelný vystup
- aby nebyl škodlivý pro arduino komponenty

Našel jsem několik čínských, na které jsem našel i pár recenzí a nezdály se být uplně, špatné, alerád si nechám poradit :)

https://www.aliexpress.com/item/1005004295711102.html
https://www.aliexpress.com/item/4000414836529.html
https://www.aliexpress.com/item/1005003151034729.html

Díky moc :)
liner972
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 3. 8. 2022 20:09

Kvalitní laboratorní zdroje zásadně nepoužívají spínané zdroje, jsou to pro tento výkon velké bedny a váží deset nebo patnáct kilogramů a cena je násobně vyšší.

Ta Čína, kterou sis vyhlédl, to jsou spínané regulované zdroj pro bastlíře, malá krabička s váhou kilogram, kterým se "laboratorní" dá říkat jenom stěží. Spínané zdroje totiž vyzařují slabé vysokofrekvenční rušení, které zblázní přesné měřicí přístroje, osciloskopy a podobně. O nějaké stabilitě napětí zejména při skokových změnách odběru si nedělám iluze, ale pro domácí bastlení tě nějaká desetina voltu obvyykle nezajímá. Ony ty zdroje za 10-15 tisíc Kč nejsou drahé jenom proto, že si někdo mastí kapsu (i když ani to nelze vyloučit), ale je to úplně jiný level, úplně jiný svět.

Nicméně pro nějaké běžné experimentování s Arduinem, kde tím kromě Arduina budeš nejspíš napájet nějaké motorky nebo led-pásky, službu udělají, bohatě.

Ten první a třetí mají nastavování napětí a proudu pomocí enkodéru. Nastavíš setiny voltu, zmáčkneš enkodér, nastavíš desetiny, zmáčkneš enkodér, nastavíš volty, zmáčkneš enkodér, nastavíš desítky voltu a buď zmáčkneš enkodér pro uložení, nebo se to uloží po třech vreřinách. Precizní, ale pomalé. Záleží na zvyku. Asi by mi z toho občas tekly nervy. Já někdy potřebuji postupně zvedat potenciometrem napětí a sleduji, co se děje (třeba jak se točí elektromotorek při různých napětích), a to tady nejde.
Návod k tomu třetímu http://myosuploads3.banggood.com/produc ... wpsaps.pdf Po zapnutí se podle návodu nastaví poslední používané hodnoty, to je tedy O.K.

Ten druhý má čtyři klasické potenciometry, vždy jeden pro hrubé nastavení, druhý pro jemné. Z toho mám takové smíšené pocity. Jemný nastavíš doprostřed, nastavíš napětí nahrubo a pak ho tím jemným donastavíš. Když narazíš jemným na konec dráhy, musíš se vrátit k hrubému...

Mně osobně se nejvíce líbí řešení s víceotáčkovým potenciometrem alespoň na napětí (na proudu bývá obyčejný, ale tam nebývá potřeba tak precizní nastavování, takže je to O.K.), ten má třeba tento zdroj za 60 dolarů+6 dolarů poštovné, odeslání z Polska (tedy bez případných problémů se clem) se sedmidenním dodáním: https://www.aliexpress.com/item/1005004582863783.html Preciznost nastavení nedosahuje preciznosti enkodéru, ale nějaké setiny voltu obvykle člověka nezajímají.
Nemá start tlačítko, které se ti líbí, ale to osobně považuji za detail, prostě vytáhneš banánek.

Jako u všeho objednaného přímo z Číny je potřeba počítat s problematickou možností reklamace, prakticky nemožností, kdybys to chtěl reklamovat, hrozí, že zaplatíš poštovné do Číny a to bude pro takovou velkou krabici s váhou přes kilo třeba 800Kč, tedy polovina-třetina ceny zařízení a to, že to odešleš neznamená, že ti vrátí peníze.

Nebál bych se koupit tento zdroj v Česku za 1468Kč + poštovné od 69 Kč se zárukou, nemá sice na displeji výkon, ale kolikrát za život zrovna tohle potřebuješ, abys nemohl vynásobit proud napětím na kalkulačce? https://botland.cz/laboratorni-napajeci ... 09503.html . Má víceotáčkový potenciometr na napětí a obyčejný na proudu.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků