128GB DDR5 RAM

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Mroj 21. 9. 2022 15:03

Zdravím,

pořídil jsem si následující luxusní desku GIGABYTE Z690 AERO D (https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z690-AERO-D-rev-1x/), která má dvoukanálový řadič DDR5 se čtyřmi sloty s avizovanou podporou až 128GB RAM

Kód: Vybrat vše
Support for DDR5 6400(O.C.) / 6200(O.C.) / 6000(O.C.) / 5800(O.C.) / 5600(O.C.) / 5400(O.C.) / 5200(O.C.) / 4800 / 4000 MHz memory modules
    4 x DDR5 DIMM sockets supporting up to 128 GB (32 GB single DIMM capacity) of system memory
    Dual channel memory architecture
    Support for ECC Un-buffered DIMM 1Rx8/2Rx8 memory modules (operate in non-ECC mode)
    Support for non-ECC Un-buffered DIMM 1Rx8/2Rx8/1Rx16 memory modules
    Support for Extreme Memory Profile (XMP) memory modules


Sháním do ní teď paměti (vím, bude to VELMI drahá sranda). Pokukoval jsem díky velmi dobré a letité zkušenosti s CORSAIREM po jejich dvou 64GB kitech (každý 2x32, tedy celkem 4x32) VENGEANCE s frekvencí 5600MHz a časováním C36 (nedá se sehnat) resp. C40.

Teď jsem do toho ale trošku více zabřednul a zjistil jsem, že to vlastně nebude až taková hitparáda a co jsem si zatím nastudoval na zahraničních overclockerských webech, tak 128GB na DDR5 je dnes prý s rozumnou frekvencí prakticky utopie a všichni doporučují DDR4 a nebo zůstat na 64GB.

Může mi do toho prosím někdo vnést více detailu?

Co jsem zatím zjistil, že pokud nemám čtyřkanálový řadič, automaticky při osazení čtyř modulů přijdu o významnou část rychlosti a dokonce prý údajně nepůjde ani zapnout XMP, takže bych z pamětí za 35k o papírové XMP frekvenci 5600 dostal maximálně base (což je nějakých 4000 u těchto Corsairů konkrétně) mínus ještě něco za to, že osadím oba sloty stejného kanálu, další mínus za to, že osadím všechny čtyři sloty na desce a dokonce ještě další mínus za dual-rank (single zatím nejde sehnat). Jsou tyto má zjištění správná a jak konkrétně se to dá vypočítat?

GIGABYTE přímo na webu ve svém memory support listu uvádí příklad:

Kód: Vybrat vše
* 2 DIMM: Supports one pair of modules inserted into the paired slots to enable Dual-Channel memory configuration. Install the modules into DDR5_A2, DDR5_B2 for best compatibility and performance.
* Speed dropping policy according to Intel processor specification (XMP disabled):
DDR5 4800 MHz speed drops down to 4400 MHz when 2 DIMMs of the same channel are populated e.g., DDR5_A1/ _A2. Please adjust your setup according to the recommendation above.
DDR5 4800 MHz speed drops down to 4000 MHz when 4 DIMMs are populated (1Rx8/ x16 modules).
DDR5 4800 MHz speed drops down to 3600 MHz when 4 DIMMs are populated (2Rx8/ x16 modules).
* When running XMP at DDR5 5000 MHz or higher, the system’s stability depends on the CPU’s capabilities.
* When enabling Dual-Channel mode with two or four memory modules, it is recommended that using the same capacity, brand, speed, and chips of memory modules.
* Memory modules listed as above is for reference only. Due to massive memory models in market, we can only verify some of them.


Mám se toho držet nebo jak zjistím (než to pochopitelně vyzkouším, tedy před koupí pamětí), na jaké frekvenci by mi paměti mohly stabilně šlapat? Co jsem tak četl, tak lidi z toho zatím vytáhli tak 2666 a 3600 byla naprostá rarita.

Vyplatí se vůbec investovat do vysokých frekvencí, resp. je ten frekvenční drop při tomto osazení absolutní (limit chipsetu) nebo nějakým způsobem relativní (limit desky) a tedy čím lepší desku mám a čím větší frekvenci na pamětích pořídím, tím víc z toho můžu vytřískat? A nebo se na to vykašlat a vzít cokoliv s max frekvencí 4800 a nejlepším časováním? Další možnost je také vzít přesně tento uvedený kit pouze v jednom kuse, spokojit se zatím s 64GB a vyčkat. Někde jsem totiž četl, že řešením budou reálné 128GB kity, ale jak toto ovlivní a budou v dohledné době vůbec? A poznám vůbec reálně rozdíl výkonu v rychlosti? Jde mi opravdu hlavně o kapacitu. Aktuálně mám 32GB RAM a je to žalostně málo.

Děkuji.
Naposledy upravil Mroj dne 21. 9. 2022 15:18, celkově upraveno 1
GIGABYTE Z68X-UD7-B3, Intel Core i7 2600K ~ 3,4 GHz
Corsair Vengeance Pro ~ 1600MHz CL 9-9-9-24 (32GB), GIGABYTE nVidia GTX 1060 OC ~ 1582MHz/8008MHz (3GB)
CREATIVE Sound Blaster X-Fi Elite Pro - 64MB X-RAM, 12x Seagate (61750) GB
Mroj
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 21. 9. 2022 15:15

Zbav se toho, kup Aorus Elite DDR4, k tomu 4x 32GB 3600 Kingston Renegade a mas 1. usetreno, 2. vetsinou i vyssi vykon a 3. po starostech. Lepe udelat to hned, dokud to jde vratit, nez abys na to prisel az "hard way".

Done it, been there. Not worth the effort.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mroj 21. 9. 2022 15:24

Velice oceňuji Tvou rychlou odpověď a přístup nejmenšího odporu, ale desku jsem vybíral opravdu dlouho a těšil se na ní. GIGABYTE kupuju už 17 let a tato mi z aktuálního chipsetu po všech stránkách vyšla jako nejlepší (Tebou doporučená například nemá nativně dvě síťovky, což je pro mě také hodně důležité). Jsem ochotný udělat nějaký kompromis na pamětech, ale desku vracet nechci.
GIGABYTE Z68X-UD7-B3, Intel Core i7 2600K ~ 3,4 GHz
Corsair Vengeance Pro ~ 1600MHz CL 9-9-9-24 (32GB), GIGABYTE nVidia GTX 1060 OC ~ 1582MHz/8008MHz (3GB)
CREATIVE Sound Blaster X-Fi Elite Pro - 64MB X-RAM, 12x Seagate (61750) GB
Mroj
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 21. 9. 2022 15:30

Chtel jsem jen rict, ze veci vetsina z nas kupujeme k tomu, aby nam slouzily. A ne kazdy mame chut a naladu resit, kdyz je to u nejake veci opacne. Ty ocividne oboje mas, plus k tomu i muj obdiv.

Happy hunting then.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků