UPS pro NAS, router a AP

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Breta3 8. 12. 2022 08:13

Zdravím,
mám Synology 918+ se 4 disky. Rád bych ho zapojil do UPS pro bezpečné vypnutí. V racku mám ještě ONT, router mikrotik a přes POE ubiquity AP. Vše by mělo brát kolem 65W. Kromě toho se mi líbí představa vypínat i PC (Linux) s 600W zdrojem (spotřeba reálné menší, není to herní stanice) přes LAN skrze NUT.
Ve hře jsou dvě varianty. Se zmíněným PC a bez PC. Mám vyhlídle tyhle UPS a zajímalo by mě, které by jste mi doporučili (případně jiné) a proč. Kromě toho by mě zajímala vlastní spotřeba UPS, kterou obchody neuvádí. Lze ji někde zjistit?

https://www.czc.cz/apc-back-ups-1200va- ... 59/produkt
https://www.czc.cz/apc-back-ups-650va/278368/produkt
Breta3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod froggy 8. 12. 2022 21:50

APC Back-UPS 650VA mám na stejné použití - router, 2x Ubiquiti, NAS, Smart Home Hub. Nejsem si jistý reálnou výdrží, ale mám dojem, že několik desítek minut se to drželo při výpadku.
Je to malé, zelené a strašně nebezpečné. Co je to? Žabička s rootovskými právy.
froggy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Breta3 9. 12. 2022 07:22

Vyplo vám to NAS po vybití baterek a posléze zas zaplo, když výpadek skončil? O nějakou výdrž mi moc nejde, jen o bezpečné vypnutí.

Tenhle model by asi stačil jen na řešení bez PC. Líbilo by se mi i ochrana pracovního PC, ale od něj mi do racku el. kabel nevede, tak bych musel realizovat přes NUT. To jste asi nezkoušel.
Breta3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ilja2001 9. 12. 2022 10:10

Pro NAS a router používám starší APC Back-UPS ES 700 a NAS Synology se při výpadku správně vypne a zase při obnovení napájení naběhne. Akorát teď nevím, jestli to jde automaticky při vybití baterek. Já to mám nastaveno časově, 5 minut po výpadku se NAS vypne. Asi by šla nastavit delší doba, ale těch 5 minut mám ještě z doby, kdy k UPS byl připojen i comp a přijde mi to akorát. Krátké výpadky a poklesy to pokryje.
ilja2001
Junior

Odeslat příspěvekod Breta3 9. 12. 2022 18:22

5 minut je dostačující. Komp jste měl připojený napřímo nebo po LAN?
Máte představu jakou vlastní spotřebu UPS měla?
Breta3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ilja2001 9. 12. 2022 21:47

Comp jsem zkousel pres LAN, ale nejak se mi to spolehlive nepovedlo zprovoznit. Ale uz je to par let, detaily si uz nepamatuji. NAS je pripojen primo tim original komunikacnim kabelem. Vlastni spotrebu UPS jsem nikdy nesledoval, tak netusim.
ilja2001
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 10. 12. 2022 09:21

Ja mam UPS jineho vyrobce (Eaton Ellipse PRO) a nedavno jsem ke svemu prekvapeni zjistil, ze vlastni spotreba UPS je skoro stejna jako spotreba pripojenych zarizeni. Pro deklarovanem odberu okolo 40W si UPS brala ze site skoro 80W. Ale mereni nebyla nijak exaktni, berte to spis orientacne.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Breta3 10. 12. 2022 20:05

Ale to jen když zařízení jelo na baterii, ne snad nonstop? To kdybych si koupil 600W UPS, tak nepotřebuju topit:).
Breta3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 10. 12. 2022 20:22

UPS má vlastní režii, resp. koeficient efektivity. Stejně jako každý zdroj / měnič. U různých výrobců/modelových řad je efektivita taktéž různá. Vlastnost, nikoliv chyba.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Breta3 10. 12. 2022 23:06

Tak jasně, jen by mohli hodnotu té poměrně klíčové vlastnosti výrobci uvádět.
Breta3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 11. 12. 2022 09:12

Mohou = nemuseji. Lze si ji zmerit ve vlastnim prostredi, nebo se ji alespon orientacne dopatrat v testech, resp. na forech.

In general ... levne "UPS" mivaji prave efektivitu mizernou, takze jejich kupni cenu v prubehu vlastnictvi zaplatis 2x. Za +/- stejne penize tudiz vyjde casto lepe koupit "mensi" model z vyssi rady renomovaneho vyrobce, jakkoliv "v letaku" to muze vypadat opacne.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Breta3 11. 12. 2022 23:16

Tak jasně to už tam nemusí psát nic. Všechno se dá změřit. Je to parametr, který pomůže při výběru. Po koupi už je pozdě.

Ty co jsem navrhl jsou dle Tebe levné nebo by si je doporučil?
Breta3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 12. 12. 2022 01:28

Já bych doporučil BackPro, ideálně Smart od Schneidera.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Breta3 12. 12. 2022 23:43

Mohl by si být prosím konkrétnější? Když jsem hledal Smart od Schneidera, tak mi to nabídlo to co jsem uváděl v úvodním dotazu.
Jen připomínám, že má jít o UPS pro domácnost (NAS) se zálohou pracovního pc, nikoliv pro server.
Breta3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Behemot2077 20. 1. 2023 12:22

KineCZek píše:Mohou = nemuseji. Lze si ji zmerit ve vlastnim prostredi, nebo se ji alespon orientacne dopatrat v testech, resp. na forech.

In general ... levne "UPS" mivaji prave efektivitu mizernou, takze jejich kupni cenu v prubehu vlastnictvi zaplatis 2x. Za +/- stejne penize tudiz vyjde casto lepe koupit "mensi" model z vyssi rady renomovaneho vyrobce, jakkoliv "v letaku" to muze vypadat opacne.

nejlíp se samozřejmě dá vypátrat v mým přehledu (nejspíš budou kravit certifikáty), ale to ze zjevnejch důvodů nemůžeš napsat, pže by to egíčko neuneslo, že :nenapadne

in general meleš sračky, jako většinou, off-line UPSky mají z principu odběr minimální, pže tam nejsou žádný ztráty (malej spínanej zdrojík má vlastní spotřebu+nabíjení tak 5-10 W), line-interactive (pokud sou udělaný pořádně) dycky nějaký drobný desítky W i naprázdno, pže je trvale zmagnetovaný trafo a teda to žere, u on-line je to zřejmý, měnič běží taky stále, takže vyšší desítky až stovka W i naprázdno, účinnost se teda pohybuje v rozmezí 0-95 % :D

na Synology, s ohledem na malý spínaný zdroje bez boosteru („aktivní korekce účiníku“), stačí v klidu ty levný Back-UPS, má to fabricky předinstalovanej balík NUT a propsaný některý konfigruace do webovýho GUI, todle chodí, ty UPSky totiž stejně víc věcí reportovat neumí; kdyžtak napiš, mám furt něco na paletě na repas :mrgreen:

pokud chceš ale řešit víc zařízení na jedné UPSce, potřebuješ na jednom běžet master server, kterej bude s UPSkou propojenej, a na druhým slave, co bude komunikovat s masterem, což zas znamená mít trvale zaplej komp (nebo nějakej mikroserver), to se týká jak NUT, tak Powerchute Business (ai apcupsd), a na druhým potom bude slave; NUT nemá kdovíjakou podporu pro APC UPSky s větší funkcionalitou, MODBUS pravděpodobně vůbec, to by byla docela bolestivá cesta

tady bys musel jít buď na Eaton a nainstalovat na kompa NUT master a na NAS NUT slave, nebo cokoli se SNMP kartou a obě zařízení rovnou nastavit na SNMP komunikaci (a samozřejmě zálohovat i síťový prvky, přes který budou obě zařízení na UPSku připojený, jinak si při výpadku moc nezasíťujou :D)

UPSky se SNMP kartou budou nejdražší varianta
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků