Mráz a běžné PC

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod timmynovak 6. 1. 2010 12:54

potrebuji cele pc (tedy porty), počítač trvalé neběží, viz výše, prostě jej někdy potřebuji zapnout. nechci topit. pokud by to mělo pomoci, klidně ho nebudu mít zakrytovaný a jen základní desku, disk a klávesnici s myší a zdroj bokem. pomohlo by tedy nějak počítač zakrýt něčím? asi ne, že, naopak by se tam voda *****ážela víc.
timmynovak
Junior

Odeslat příspěvekod Gruppe 6. 1. 2010 13:18

a musi to byt PC ? Co takhle poridit nejaky notasek co uz je na podobne veci delany? Treba nejaky Dell Latitude - D620 je vyborny stroj splnuje i nejake armadni standardy a nejaky refurbish se zarukou NBD ho sezenes za 7-8000.

Jinak je fakt ze jakmile PC zapnes, budou trpet pohyblive komponenty jako cert - disky, vetraky - a na teplem PC se v tak chladne mistnosti bude kondenzovat vlhkost. Cili ja osobne bych se bal pouzit bezne PC nekde kde mrzne nebo jsou teploty u nuly - to same plati o monitoru :)

A to nepocitam sebe - jak chces pracovat pri takove zime?! U nas jsme meli atelier kde bylo 16-17 a uz za chvili tam lidi mrzli :)
Naposledy upravil Gruppe dne 6. 1. 2010 13:34, celkově upraveno 1
kecáním se ještě nikdy nic neudělalo :)
Gruppe
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Somolin 6. 1. 2010 13:29

Mám pc v autě a jediná komponenta která odešla při -15 je hdd.Dá se nahradit hdd ssd kterej by to měl vydržet.Jinak žádnej problém s kondenzací jsem nepozoroval a to jsem občas auto strčil do vyhřátý garáže v práci.Jinak pc není v žádný krabici,komponenty jsou přišroubovaný přímo na plasty v palubce.Momentálně tam mám 3.5 hdd a ten,když hodně mrzne na noc prostě vyndám.Myslím,že hdd 2.5 by měl bejt odolnější.Takže bych se ničeho nebál,hdd trpí jen při startu,tak když nepoběží prostě ho vyškubni a odnes domů.
Somolin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Gruppe 6. 1. 2010 13:35

kdyz nad tim znova premyslim, prijde mi idealni vzit proste nejaky obycejny book a ten si tam donest :)
kecáním se ještě nikdy nic neudělalo :)
Gruppe
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod timmynovak 6. 1. 2010 14:52

musi to byt pc, potrebuji mj. seriovy port skutecny, ne jen atrapy z usb ci na ntb. mne zima nevadi, ja jsem zvykly pracovat i pri nule. lcd by snad ale melo vydrzet, nic se tam netoci, kondenzovat by to melo spise na povrchu nebo sepletu?

ad auto - dik za priklad. jen mne napadlo, k cemu to tam mas?
timmynovak
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 6. 1. 2010 15:35

timmynovak:
taky bych se přikláněl za starší notebook. Jinak nevím, jaký je rozdíl mezi sériovým portem na základní desce u PC a notebooku :)
(najít starší kus se sériovým portem není problém, obzvlášť pokud se podíváš na starší thinkpady, latitudy, tecry ...)
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod pablomino 6. 1. 2010 15:55

Nedoporucuji, budou trpet veskera loziska, ventilatory, harddisk. Drive nebo pozdeji pocitac odepisete. Znam z vlastni zkusenosti.
pablomino
Junior

Odeslat příspěvekod Somolin 6. 1. 2010 16:24

ad auto - dik za priklad. jen mne napadlo, k cemu to tam mas?

K tomu dotykový lcd a mám to místo rádia,navigace atd.
Somolin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod N3RF 6. 1. 2010 16:30

Zhruba před pěti lety jsme v nevytápěném skladu provozovali pc. Konfiguraci už si nevybavím, ale byl při mrazech o poznání pomalejší. Delší dobu trvalo než nabootoval a delší dobu trval i náběh softwaru který se používal. Zima pc určitě moc prospívat nebude.
N3RF
Junior

Odeslat příspěvekod Jamil 6. 1. 2010 16:40

Vlhkosť ti nebude škodiť v žiadnom prípade. Totiž, čím nižšia teplota, tým nižšia absolútna vlhkosť pri rovnakej alebo aj väčšej relatívnej vlhkosti. Ak so pozrieš do molierovho diagramu vlhkého vzduchu( pán google ti ho nájde), zistíš, že napr. pri teplote 5°C a 100% relatívnej vlhkosti vzduchu (to už kondenzuje voda) sa v tesnom okolí zohriatych komponentov bežiaceho PC vytvorí mikroklíma teplejšieho vzduchu (strieľam 30°C), ale to už bude relatívna vlhkosť 18%, pričom absolútna vlhkosť 0,003 kg/kg sa nezmenila.
Čo môže PC uškodiť je to, keby si ho zo studeného prostredia preniesol do teplého (alebo naopak) a zapol.
Nízka teplota však nemusí prospievať pohyblivým komponentom, ktoré nie sú na tieto teploty stavané (ložiská)
Ceterum autem censeo, communismo esse delendam
Jamil
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 6. 1. 2010 16:42

muj prvni prispevek na forum, ty chytry rady tady uz jsem fakt nevydrzel. zbytecne to hrotite. v jedne praci ve skladu bylo pc pro pripojeni do IS - v kumbale se to pohybovalo od -25 do +35 ten pc tam jel(a nejspis jeste jede) dlouha leta, vypina se kazdy den. a nic se nestalo. pokud tam ma nejakou plecku na mereni a prip mp3 tak mu to tam v radu roku vydrzi uplne v poho. obdobne jsem to potkal na vice mistech. vzhledem k tomu portu co chce tak tam asi nebude mit core i7 s 16GB ram takze pokud to za pet let treba odejde tak ani nelze objektivne posoubit jestli tam vubec nejaky vliv byl. komu z vas odesel pc kvuli pocasi a komu z vas v nem nekdy lehlo neco bez ohledu na pocasi? max ten HDD jak bylo psane dat do ramecku a hotovo dvacet. navic pokud vim tak se rosi studena vec kdyz se da do tepla a ne ze tepla vec(bezici pocitac) se vypne a tim se zacne ochlazovat.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod karlos00x 6. 1. 2010 16:44

> Zhruba před pěti lety jsme v nevytápěném skladu provozovali pc. Konfiguraci už si nevybavím, ale byl při mrazech o poznání pomalejší.

jeste nejaky dobry vtipek... mozna displej, to jo. ale ze by čipy v pc byly pomalejsi kvuli chladu? nebo ze by se kvuli tomu pomaleji tocil HDD? no tak to snad ani v zime nevytahovat auto z vytapene garaze, co kdyby se tem valcum tak nechtelo jak v lete...
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod timmynovak 6. 1. 2010 17:21

alfah4ns píše:timmynovak:
taky bych se přikláněl za starší notebook. Jinak nevím, jaký je rozdíl mezi sériovým portem na základní desce u PC a notebooku :)

poměrně velký, v napěťových úrovních. Na pravém RS232 portu jsou úrovně -12 pro logickou jedničku a plus 12 pro logickou nulu. notebooky toto bohužel nedodržují,s tejně tak jako USB převodníky. Když chceš dělat něco, pro co potřebuje skutečný RS232, máš coela problém.
Naposledy upravil timmynovak dne 6. 1. 2010 17:25, celkově upraveno 3
timmynovak
Junior

Odeslat příspěvekod timmynovak 6. 1. 2010 17:21

Somolin píše:ad auto - dik za priklad. jen mne napadlo, k cemu to tam mas?

K tomu dotykový lcd a mám to místo rádia,navigace atd.

zajímavé.
timmynovak
Junior

Odeslat příspěvekod timmynovak 6. 1. 2010 17:22

Jamil píše:Vlhkosť ti nebude škodiť v žiadnom prípade. Totiž, čím nižšia teplota, tým nižšia absolútna vlhkosť pri rovnakej alebo aj väčšej relatívnej vlhkosti. Ak so pozrieš do molierovho diagramu vlhkého vzduchu( pán google ti ho nájde), zistíš, že napr. pri teplote 5°C a 100% relatívnej vlhkosti vzduchu (to už kondenzuje voda) sa v tesnom okolí zohriatych komponentov bežiaceho PC vytvorí mikroklíma teplejšieho vzduchu (strieľam 30°C), ale to už bude relatívna vlhkosť 18%, pričom absolútna vlhkosť 0,003 kg/kg sa nezmenila.
Čo môže PC uškodiť je to, keby si ho zo studeného prostredia preniesol do teplého (alebo naopak) a zapol.
Nízka teplota však nemusí prospievať pohyblivým komponentom, ktoré nie sú na tieto teploty stavané (ložiská)

díky za osvětlení. Pohyblivé komponenty - HDD, netrápí mne. Větráky na zdroji a procesoru - netrápí mne. A to je vše, co by tam bylo pohybové.
timmynovak
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka