Škodí PC pravidelné vypínání přívodu proudu?

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod shrap 19. 4. 2011 12:17

Ja pocitac nevypinam vubec a je zapojenej pres UPSku. Ma to nejaky nevyhody (krom spotreby), predevsim co se odchazeni ruznych veci tyce?
shrap
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rony 19. 4. 2011 12:25

Ano, napriklad ja by som odisiel dost rychlo.
rony
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod wolf9 19. 4. 2011 12:29

O baterce si mějte své teorie, ale já matce kdysi přenechal svůj starý počítač a ona ho vypíná na prodlužce a já od té doby kvůli vypadávajícímu nastavení biosu a hodin musel baterku měnit už dvakrát, cca. po dvou letech.
wolf9
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pytlík 19. 4. 2011 12:31

Amrtin: Tvé názory je radost poslouchat. Člověk si hned připadá chytřejší.
a) Baterka CMOS odchází sešlostí věkem a záleží na kvalitě výroby, jak dlouho vydrží. Jsou baterky, které v deskách vydržely po desetiletí. Potom se výroba přestěhovala do Asie... Rozhodně však odpojování nemá na životnost baterky měřitelný vliv (no, jestli ti baterka vydrží "jenom" 5 let, či celých 6, se jeví ve světle dalších argumentů jako nepodstatné)
b) Tvá slova "co se ušetří při vypnutí,sežere při startu" - jestli tím míníš spotřebu el. energie , tak jsou vysloveně pitomá. Kolik energie si myslíš, že se do filtračních kondenzátorů naskládá?
c) Pořád tu schází bezpečnostní hledisko. Jak jsem už pravil, některým zdrojům vyloženě škodí, když jsou pod napětím bez točících se ventilátorům a zapříčiňuje to poruchy, jejichž konečným důsledkem je pokus o požár. Dále pak kvalita napájení (z hlediska bezpečnosti) ostatních zařízení na počítač napojených (tady s oblibou zmiňuji reproduktory) nebývá valná a už z tohoto pohledu je dobré počítač odpojovat.
Proto doporučuji počítač (a k němu připojená zařízení) odpojovat. Mnohem častěji jsem se setkal s problémy způsobenými neodpojováním, než s problémy při zapnutí.
Naposledy upravil Pytlík dne 19. 4. 2011 12:34, celkově upraveno 2
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod amrtin 19. 4. 2011 12:32

"shrap" -pokud je v pořádku chlazení,tak jediný problém je,že se občas musí vyčistit od prachu(pak může v krajním případě vyhořet-a to všechno,už jsem viděl kvůli prachu ve zdroji shořet celý dům!).Životnost se sice celkově trochu krátí,ale stejně bude dřív zastaralý výkonově,takže bych si s tím hlavu nelámal.

"rony" -tys mě dostal 8-D .A to je ten tvůj poč.tak hlučnej?Já o mým skoro nevím,poznám že běží jenom že svítí o<:)

-- 19. 4. 2011 13:45 --

"pytlík" -no,já když jsem čet tvůj první příspěvek v tomto tématu,tak mě vstávaly vlasy hrůzou,ale ty další už jsou rozumnější,takže klid... :potichu ^^
add a):ano,baterka odchází daleko častěji vlivem zubu času,nebo její nekvality,ale i kvalitní nová se dokáže rychleji vybít,pokud bude deska dlouho(řádově roky)bez proudu.
add b):budeš se divit,ale hodně.A nejedná se jen o filtrační kondenzátory-každý motor spotřebuje při startu nárazově podstatně víc proudu,než za běhu(a netvrď mi prosím že ne).
add c):k čemu je točící se ventilátor,když teplota součástek je na teplotě okolí(bez odběru se zdroj nemá proč zahřívat).

Vemte si někdo kvalitní měřák a budete se divit kolik sežere poč.proudu během startu!
amrtin
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mamlasos 19. 4. 2011 12:53

A veme si toho proudu při startu víc než za minutu chodu ? Počítejte...

Nevím co furt máte s tou baterkou, kdo by počítač nezapínal roky ? Na co by ho potom měl ? Kurňa lidi myslete... nebo jen hledáte argumenty abyste trumfly druhého v diskuzi ? To je nějaký nový sport ?
Já jsem počítač i periferie vždy vypínal po "práci" na noc, dělal jsem to tak snad 6-7 roků a baterka vydržela dodnes. Běžte s tím vybíjením už někam.
Je těžké být Mamlasos, konkurence je obrovská.
mamlasos
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod killerGBU 19. 4. 2011 12:55

U mě to zrovna malé peníze nejsou.

Když si vezmu, že všední den mi PC běží od 4 do 6h, takže denně se mi takto propálí cca 702 - 780 W. Měsíčně to je cca 21KW. Což při ceně 4,5 za KW/h dělá 95 Kč.

Když si k tomu přičtu TV a Set-top box s 20 W, tak to je 160 kč měsíčně, které vydat nemusím.
killerGBU
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bari007 19. 4. 2011 13:08

Ty zvěsti o vhodnosti vypínání počítače ze zásuvky mi přijdou opravdu jako zvěsti. V životě jsem nikdy počítač ze zásuvky nevypínal (a stejně tak repro, tiskárna, switch, router ... ) a neznám v okolí nikoho, kdo by to dělal. Otec má v práci poměrně hodně počítačů (desítky), spousta z nich jsou opravdu pamětníci (600MHz CPU apod) v původním stavu a všechny připojené NONSTOP, často bez UPS. A nikdy jsem neslyšel o někom, že by mu zdroj udělal nějakou neplechu při vypnutém počítači... Takže ne, skutečně tomu nevěřím, že by připojení počítače do zásuvky v době, kdy je počítač vypnutý, byl nějaký problém a i nadále nebudu počítač odpojovat, byť bych to měl velice snadné díky přepěťové ochraně s vypínačem...

S tím vypínáním bych pak mohl postupovat úplně u všech spotřebičů - mikrovlnka, televize, video, ledničku také zapínat jen v případě, když se mi bude zdát, že už je uvnitř moc teplo atd... To bych se z toho vypínání a zapínání brzy zbláznil, kdybych měl být tak paranoidní, že vše připojené do zásuvky může způsobit požár...

IMHO když je zdroj šmejd, tak shoří tak jako tak a kvalitní zdroj by shořet neměl tak jako tak...
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod JaBR 23 19. 4. 2011 13:14

Zdar ve spolek. Ohledne baterie na motherboardu mam svou vlastni zkusenost. V prubehu rekonstrukce jsem mel ani ne pul roku svoji masinu bez proudu a kdyz bylo hotovo slavnostne jsem vse zapojil a cekalo me jen pipnuti a tma. Po mensim patrani me napadla zde zminovana baterka, ale neveril jsem tomu ze by po tak kratke dobe odesla. No vzal sem utokem nejblizsi shop a po vymenne baterie komp krasne nastartoval. Neni to zadnej mohykan ale 3 roky stary delo. Takze stoho plyne ze na tom neco bude.
JaBR 23
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mamlasos 19. 4. 2011 13:26

Tak to je ovšem taky blbost, dle mé zkušenosti se totiž stroj rozběhne i úplně bez baterky, akorát po vypnutí se anuluje nastavení biosu a hodiny reálného času.
Bari007>Ono ani tak nejde o bezpečnost jako o spotřebu, ty spotřebiče totiž ve standby žerou neustále 24/7/365 takže při jejich počtu to už pěkně protočí s hodinama. Proto se prosazují přísnější normy pro standby kdy už je požadavek aby měl přístroj ve stanby pod 1W (neznám normu přesně).
Naposledy upravil mamlasos dne 19. 4. 2011 13:29, celkově upraveno 1
Je těžké být Mamlasos, konkurence je obrovská.
mamlasos
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AndyF1 19. 4. 2011 13:28

killerGBU píše:U mě to zrovna malé peníze nejsou.

Když si vezmu, že všední den mi PC běží od 4 do 6h, takže denně se mi takto propálí cca 702 - 780 W. Měsíčně to je cca 21KW. Což při ceně 4,5 za KW/h dělá 95 Kč.

Když si k tomu přičtu TV a Set-top box s 20 W, tak to je 160 kč měsíčně, které vydat nemusím.
Inak povedane je to asi 1 pizza v lepsej restike.Tych relativne par drobnych pri beznej spotrebe PC nikoho z biedy nevytrhne.Najdrahsie lietadlo je to ktore sedi na letisku ;-) Zamerne nechavam bezat PC nonstop na Folding@Home + P2P klienta. Peace.
AndyF1
Junior

Odeslat příspěvekod mamlasos 19. 4. 2011 13:30

aha pán je filantrop a ještě k tomu akcionář ČEZu, tak to potom ano :D
Je těžké být Mamlasos, konkurence je obrovská.
mamlasos
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hekrhy 19. 4. 2011 13:33

Ohledně baterky - jednou jedinkrát se mi stalo, že se baterka na MB vybila - a překvapivě to bylo u počítače, který byl skoro neustále "v zásuvce" a málokdy se vypínal úplně. Hodiny a nastavení BIOSu, které ta baterka drží, tak se dnes snad ani ze zdroje nenapájí, prostě pořád to jede z baterky a je jedno, jestli je počítač v el. síti nebo ne. Takže záleží spíše na kvalitě baterky a na tom, jestli výrobce desky něco nezprasil.

K tomu vypínání - pokud jdu od PC na nějakou delší dobu (několik hodin, přes noc...) tak jsem pro vypínání síť. vypínačem. Může odejít standby větev zdroje (a tímpádem celý zdroj), počítač navíc pořád pár W žere (s klesající kvalitou zdroje roste spotřeba) a hlavní důvod bude už brzy zase aktuální - bouřky. To už je nejen o vyhoření zdroje, ale i celého baráku (a platí to i pro jinou elektroniku doma, ne jen PC).
hekrhy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JaBR 23 19. 4. 2011 13:38

Mamlasos: no kazdej ma asi trochu jinou zkusenost. U me to bylo jak sem psal. Me to bez baterky teda nejede. MB asus striker II firmula
JaBR 23
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 19. 4. 2011 13:45

Úsporu elektřiny neberu v potaz. PC mi běží cca 14 hodin denně. Těch 10 hodin, kdy neběží, je ještě z větší části na levný noční proud. Takže kvůli těm ušetřeným pár korunám (bude to skutečně pár korun) za měsíc se mi nevyplatí se 60x ohýbat pod stůl kvůli vypnutí a zapnutí :) Navíc router a switch stejně musí běžet nonstop kvůli ostatním členům rodiny a kvůli přístupu na internet ráno a večer z postele z mobilu...

Bouřky také neberu, mám přepěťovky a co neudrží přepěťovka, to už mě stejně nepomůže - nabije se to na LAN kabelu nebo to zaprská přes vypnutý vypínač na zdroji. To bych musel fyzicky odpojovat všechny kabely od PC a ještě přesouvat PC, aby bylo dál od vedení topení apod. a to fakt ee :) Navíc mám vyzkoušené, že pojištění domácnosti nám tyto případy zničené elektroniky přepětím spolehlivě kryje.
BTW kvůli bouřkám bych spíš musel odpojovat všechno ostatní, než počítač, který je na přepěťovce, na rozdíl od TV, DVD, ledničky apod...
Bari007
VIP uživatel

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků