Kamera na sledování chalupy

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Petr_S 28. 6. 2011 00:51

Nemáte někdo zkušenost s provozem webkamery za účelem dohledu nad tím, co se děje na vzdáleném místě? Mám chalupu 170 km daleko a nedostanu se tam moc často, chci ale na dálku sledovat, třeba postup stavebních prací, jestli nám někdo nezbořil plot nebo neukradl stromy a tak podobně.

Mám k dispozici přípojku ADSL 12 Mb/s a mám trochu obavy z malého uploadu.

Můžete někdo doporučit nějakou vhodnou kameru pro venkovní použití, která by se dala připojit rovnou na ethernet a byla přístupná zvenku? Nechci tam nechávat běžet nějaký server.

Důležité je, aby vše fungovalo spolehlivě bez zásahu lidské ruky, někdy se tam nedostanu i několik měsíců.

Celé řešení by také nemělo být extrémně drahé, co to znamená teď neumím říct.

Spíš mi jde o to, jestli se někdo něčím podobným zabýval a k čemu dospěl.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Slondo 28. 6. 2011 04:03

Slondo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vanamond 28. 6. 2011 06:44

No, Váš dotaz neumožňuje odpověď, málo údajů.

Obecně platí, že pro dohledovou kameru stačí adsl ( tedy odchozí tempo 400-500kbit ).
Na Vás je rozhodnutí, zdali chcete záznam, pokud ano, tak zda na místě ( tedy k kameře nějaký záznamový rekordér ) nebo na internetu, jak bude linka adsl a kamera zálohovaná ( UPS ), zdali bude kamera pevná, nebo otočná ( když otočná, tak jestli ručně anebo jestli požadujete nějakou verzi co umí pobíhat automaticky mezi sledovanými body ) a zdali bude třeba noční vidění či přísvit. Také musíte na základě umístětní uvážit, zda kamera bude vidět ( tedy bude ukradnutelná ) anebo jestli bude skrytá a zlodějům se nabídne k ukradení nějaká replika na kterou bude kamera koukat.

Prakticky považuji otočné kamery za koukací, nejde tam dobře nastavit "motion detect" a tím pádem záznam na základě událostí. Takže používám soustavy pevných kamer s "návnadami". Zdali záznam na internet, nebo na místě je na Vás, uvažte, že v principu stačí posílat řadu fotek, video většinou netřeba, jedna - ale kvalitní - fotka za vteřinu je výrazně lepší, než hnusné video. Všechny rozumné dnešní kamery jsou vícestreamové, takže umí posílat na jednom portu rtsp stream pro mobil, na druhém MJPEG video pro PC a na třetím třeba MPEG2. Na kamery s rozlišním 800x600 tedy 0,3 Mpixelu zapomeňte, výsledek je pak jak na těch videích v televizi, tedy šedý flek jde směrem ke dveřím a odchází méně šedý flek s větším flekem v ruce. Megapixelová kamera je základ. používám Vivotek ( koukaam.se ), mají propracovaný komplex vcelku funkčních věcí od kamer až po záznamová zařízení ( ipcorder ) a vzdálená ovládání ( netio ).
Trust in God and keep your powder dry !
vanamond
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 28. 6. 2011 07:16

Webkamera nepomůže, je potřeba IP kamera. Pak už je to jen o požadavcích a financích - odolnost, IR přisvícení, polohování... Pro dohled není až tak podstatné video, lepší je snímkování. Viz třeba http://www.zive.cz/clanky/test-dvanacti ... fault.aspx
Pavel Nygrýn
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků