APC pro iMac

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod majkom 5. 8. 2011 09:13

Zdar lidi, mam dva dotazy:
1. vcera mi tresla v kuchyni mycka a vyrazila vsetky mozne istice, v danom momente som pracoval na kompe - je realne ze sa nieco tym, jak bezal a zrazu odisiel prud (co ja viem ci tam bolo nejake prepatie ci ako sa to nazyva:) - ze sa mohlo nieco v kompe poskodit? Napada ma napr. disk, zakladovka... komp normalne po nahodeni isticov nabehol, tak sa len pytam, ci je mozne ze sa nejaka vada ukaze neskor...

2. vzhladom na relativne nestabilnu elektriku v byte som sa rozhodol kupit nejaky zalozny zdroj, ktory by mi v obdobnych pripadoch dal minutku dve na to, aby som komp pekne vypol, plus ak je potreba, aby chranil pristroj proti inym neduhom¨(prepatie?) viete mi niekto poradit co mam kupit? nejaky nahradny zdroj? nepotrebujem extra vydrz, len nieco, co ten komp ochrani proti veciam popisanim v bode 1

Diky moc za kazdu radu, o elektrike neviem zhola nic:(
majkom
Junior

Odeslat příspěvekod popest 5. 8. 2011 09:46

Určitě se nic nepoškodilo. To, že jistič vypnul bylo daný proudovým přetížením daného okruhu. Toto nemá a nemůže mít na další elektronické zařízení vliv.

Co naopak některým spotřebičům nesvědčí je časté zapínání. Tím myslím vypínání a zapínání jističe nebo vytahování ze zásuvky což je k tomu adekvátní. Nechci tím říct, že když 2x za měsíc vytáhneš počítač ze zásuvky, že na potřetí už ho nezapneš, spíš tím mám namysli časté výpadky během krátké chvíle. Tohle vadí hlavně spínaným zdrojům uvnitř zařízení, což má i počítač.

To co chceš, je UPS. Vybírat ji musíš podle zdroje, co máš v počítači. Musí být dostatečně výkonově dimenzovaná. Jak určit jakou potřebuji.... No, nikdy jsem to nekupoval ale podle mě jsou 2 možnosti.

Zjistíš kolika "watový" zdroj máš uvnitř a přičteš k tomu tak ještě 40% z té hodnoty (správná jednotka bude sice W, ale ber jakoby to byla ta VA co píšou u těch UPS). Lépe, zdroj by měl mít na sobě údaj o příkonu ten bude v jednotce VA nebo spíše hodnotu proudu, který max. spotřebovává. Tento údaj vynásobiš 230 a výsledek bude opět příkon ve VA. Pak vyber UPS s výkonem větší než ti vyšlo.
popest
Junior

Odeslat příspěvekod majkom 5. 8. 2011 10:14

Tak na strankach apple pise:
Line voltage: 100-240V AC
Frequency: 50Hz to 60Hz, single phase
Maximum continuous power: 205W (21.5-inch models); 310W (27-inch models)
Operating temperature: 50° to 95° F (10° to 35° C)
Storage temperature: -4° to 116° F (-20° to 47° C)
Relative humidity: 5% to 95% noncondensing
Maximum altitude: 10,000 feet
Typical acoustical performance
Sound pressure level (operator position): 18 dBA at idle4

Co naprikald tento, je vhodny? http://www.alza.cz/aeg-ups-protect-home-d174222.htm
majkom
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 5. 8. 2011 10:37

Artificial inteligence: 0
Machine ident: AEG PSU toaster for dummies
Manufacturer: Crapola Inc., Taiwan
That's what caused the accident! What accident? The accident involving me, the AEG, the waste
disposal and 14lb lump hammer. Ahhh. That's why he was in garbage hold in 3000 pieces. Howdy doodly do! How's it going? Im Talkie AEG .... <FIRE!>

http://www.apc.com
http://www.apc.com/tools/ups_selector/index.cfm
http://www.apc.com/products/family/index.cfm?id=176

Nice day!
GfC
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod majkom 5. 8. 2011 10:56

Hm, vyhladavac apc pozna ako posledny imac s procakom G5, to mi moc nepomohlo... po nejakom pribliznom naklikani mi to dalo riesenie za 6k Kč, trosku moc:) Potrebujem nieco, co to par minut pofrzi pri vypadku prudu a ochrani pred nejakymi vykvmi, nic viac... pokial to spravne chapem:)
majkom
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 5. 8. 2011 11:47

Zkus znovu.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod majkom 5. 8. 2011 12:11

a jo, ten posledny link somneotvoril... ale to je len ochrana pred prepetim, nema to nejaku vlastnu bateriu ako zalozny zdroj, nie?
majkom
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 5. 8. 2011 13:16

Stále jsi nesdělil nejzákladnější info:
popest píše:Vybírat ji musíš podle zdroje, co máš v počítači.

Pokud jsi v selektoru vybíral podle typu zdroje a vyšel UPS za 6 000 Kč, pak je to správně.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod majkom 5. 8. 2011 13:24

No nieco som postoval, neviem ci to je postacujuce,takze takto:
Line voltage: 100-240V AC
Maximum continuos power: 205 W

Toto nestaci? Je to imac 21,5.
majkom
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 5. 8. 2011 13:45

Kazda ma sve klady i zapory, zasadni fail neudelas.
- APC Back-UPS CS 500 .. $110
- APC Back-UPS Pro 550VA ... $160
- APC Smart-UPS SC 620VA ... $250
- APC SurgeArrest ... $20 - $50

Nice day
GfC
Naposledy upravil Matysek dne 5. 8. 2011 13:47, celkově upraveno 1
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Milanr1 5. 8. 2011 13:45

K tomu stačí libovolný UPS 350 VA.
Pokud chceš chránit ještě monitor, tiskárnu, modem a síť, pak UPS 500 - 650 VA (podle typu/počtu monitorů).
//
Matysek byl svižnější! ;-)
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod majkom 5. 8. 2011 14:07

Diky moc za trpezlivost,nasiel som nieco taketo, je to ok?:
http://www.alza.cz/apc-back-ups-400-d242690.htm#popis

Chapem to spravne, ze to ma jak zasuvky lens prepetovou ochranou a pak s ochranou aj zaloznym zdrojom? Idealne zapojenie u mna by totiz bolo:
iMac - zalzony zdroj plus ochrana
Repraky - len ochrana

Pokial by to takto fungovalo, bohate mi to postacuje, ak to ma teda dostatocny prikon ci co to ma mat:)
majkom
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 5. 8. 2011 15:20

Helejď, laicky řečeno, schéma je asi takovéhle:
Klasická zásuvka domácí elektroinstalace (230 V AC / 16 A) -> záložní zdroj (tebou linknutej APC) -> zbytek s vlastním zapojovacím schématem dle přiloženého manuálu k APC (PC, monitor, tiskárny, repro, modemy, routery, ....). Při odběru 200W budeš mít cca 8 minut na to, aby jsi uložil veškerou svou práci a korektně vypnul počítač. Pokud si nejsi jistý celkovým příkonem veškerých zařízení dohromady, které by jsi rád chránil proti výpadku proudu, pořiď si model s větším výstupním výkonem (300W by mohlo stačit pro všechny případy).
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod majkom 5. 8. 2011 16:42

Diky, este par otazok:
1. ten APC co som linkoval, ma vystupny vykon 240W, imac by mal mat odber 205w, jedine co ho moze navysit je pripojeny FW disk, ktory sa uz nepripaja do siete, takze cucia stavu z iMacu... myslite teda ze ten 240W bude stacit? Staci mi kludne pri vypadku aj 5 minut, ide mi len o to, aby proste komp z nicoho nic pri praci nedostal ranu a neprisiel v momente o elektriku.
2. to zapojenie u mna by malo vyzerat jendoducho takto: iMac (s napojenym diskom) zapojeny do tej casti, ktora ma aj zaloznu bateriu a repraky zapojene len do tej casti, co je chranena - domnievam sa ze by to mohlo stacit,nie? (som uplny laik)
3. mate niekto skusenosti s tym mnou linkovanym APC? Je to hlucne? alebo iba ked sa nabija a za normalneho provozu o otm nebudem ani vediet? (imac je hodne tichy komp a ticho je pre mna dolezite:)
4. ked to zapojim, mozem to nechat zapnute (to APC) a nestarat sa o to? napriklad ked idem na vikend prec a podobne?
5. posledna, mozno debilna otazka, ale, ta schema zapojenia je teda, kabelom toho apc do zastrcky a do apc normalne kablom od kompu jo, ako do zastrcky?:)

Diky moc za trpezlivost ludia, pokial na vsetky otazky bude pozitivna odpoved, objednavam:)
majkom
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 5. 8. 2011 19:46

1. Budeš tam připojovat něco víc, než bednu? (monitor, tiskárnu, ......) Nepočítám do toho USB zařízení.
- NE -> výkon zařízení bude dostatečný
- ANO -> výkon zařízení už nemusí stačit, potřeba model s větším výstupem
2. Co jsi nepochopil na tom, co jsem psal předtím? Budeš se prostě řídit manuálem a zapojíš si to jak chceš.
3. Odpoví snad někdo jinej.
4. Jak to myslíš? Jako, že necháš Mac zapnutej a pojedeš si na chatu? To asi těžko. Vzhledem k tomu, že se nejspíš nejedná o on-line UPS zařízení, kde PC (Mac :P ) nekomunikuje se záložním zdrojem, tak bych to neriskoval -> PC se ti automaticky v případě průser nevypne.
5. Co jsi OPĚT nepochopil? To schéma, co jsem ti postnul je naprosto jasný.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Další stránka