Elektronická čtečka knih s podsvícením displeje - rok 2013

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod CahirCZE 21. 6. 2013 09:05

Prosím o radu.

Konečně jsem se rozhodl zakoupit si čtečku knih. Čtu, kdykoliv mám čas (cca 2 knihy týdně). Ale na mobilu (app Kindle) mi to začíná vadit, hlavně teď venku na sluníčku nebo večer. Od Vánoc jsem se těšil na Kindle PaperWhite. Teď mi to ale zkomplikovala aktuální nabídka. V podstatě jsou na trhu teď tři velmi dobré čtečky, které potřebuji nějak nezávisle (na mě)porovnat:

Kindle PaperWhite
Cybook Odyssey HD FrontLight
PocketBook Touch Lux 623

Ceny a rozlišení jsou skoro stejné. Rozdíly jsou v hmotnosti, formátech, ovládání, výdrži, zvuku, aplikacích. Všechny jdou dát do univerzálního super obalu Tuff-Luv (Embrace Plus). Tuto volbu už mám za sebou. Ale s tou čtečkou si jistý stále nejsem.
Poradíte? Díky :)
CahirCZE
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 21. 6. 2013 17:16

Ze srovnání v časopise Chip 3/2013 mi připadá, že Cybook je nepříjemně pomalý při (znovu)otevírání dokumentu a to je věc, která mi pije krev na mé současné čtečce.

Mimochodem, čtečku Kobo Glo jsi přehlédl, nebo jsi ji vyřadil z jiného důvodu? Ne, že bych ji doporučoval/vnucoval, jenom upozorňuji na její existenci. Podle časopisu Chip patří k velmi dobrým (nejrovnoměrnější podsvícení z testovaných, nejdelší výdrž na baterie při plném podsvícení).

(Mně osobně se nejvíce líbí čtečka PocketBook Touch Lux, mám ji objednanou včetně originálního pouzdra.)
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod CahirCZE 24. 6. 2013 10:26

Děkuji za reakce.

vladimir píše:Mimochodem, čtečku Kobo Glo jsi přehlédl, nebo jsi ji vyřadil z jiného důvodu?

Nevím už proč, ale tuto čtečku jsem vyřadil z užšího výběru jako první. A podle všeho, se už k ní nebudu vracet. Oproti začátku hledání (vánoce 2012) to už asi bude souboj pouze mezi Cybook Odyssey a PocketBook. Ty tlačítka na Kindlu mi prostě chybí. Škoda, jejich cloud na knihy mi přijde parádní (mám čtečku na mobilu).

vladimir píše:(Mně osobně se nejvíce líbí čtečka PocketBook Touch Lux, mám ji objednanou včetně originálního pouzdra.)

Jestli přijde do konce června, rád počkám na postřehy dalšího uživatele a budu vděčný za sdělení prvních dojmů.
CahirCZE
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 25. 6. 2013 10:24

Jestli přijde do konce června
Kolega mi ji přiveze z Německa bohužel až koncem týdne.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 6. 2013 11:29

Potom ale urcite dej vedet, rad si to prectu. :))
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod asasek 25. 6. 2013 11:56

Cybook Odyssey HD FrontLight zkoušel bratr a vracel ji - podsvícení na nej bylo i na nejnižší intenzitu příliš silné (oslňovalo, bolely oči). Nakonec místo toho pořídil tablet a je spokojen.
Takže bych doporučil podsvícení nejdřív ozkoušet - někde ve sklepě :)
Míchej bahno sem, míchej ho tam, přece zůstane bahnem. Zhřešil, nezhřešil, co mají z toho v nebi? Za tu dobu, co o tom hloubám, mohu přece navlékat perly, nebi pro radost.
[vyčítání a odpouštění (si); Martin Buber, Cesta člověka podle chasidského učení]
asasek
Junior

Odeslat příspěvekod jxjl 25. 6. 2013 12:10

Osobně vlastním starší model PocketBook Touch a nemohu nic jiného, než doporučit (co jsem viděl fotky toho jejich podsvíceného modelu, zdá se, že se jedná prakticky pouze o nový hardware a zbytek je stejnej).
Největší výhodou čteček od PB je, že vás nikdo neomezuje v tom, co s ní můžete dělat. Nabízí velice širokou podporu formátů, knihy můžete do čtečky nahrávat jednoduše přes USB, nebo po drobné úpravě přes FTP. Softwarově se jedná asi o to nejlepší, co je k dispozici na trhu, cokoliv lze nastavit a ovládání je celkově velice logické a pohodlné. Velkou výhodou je, že se jedná o čistý linux bez jakýchkoliv omezení - snadno lze do čtečky doinstalovat další aplikace (email klient, mapy, výše zmiňovaný FTP server, ...). Čtečku navíc můžete používat, aniž byste ji musel kdekoliv registrovat, či aktivovat.
Jediné argumenty pro Kindle vidím v snadno dostupném anglickém placeném obsahu a nízké ceně.
jxjl
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 27. 6. 2013 09:40

První dojmy s PocketBook Touch Lux:

- Podsvícení jde úplně vypnout a plynule regulovat ve velmi širokém rozmezí. I v úplné tmě jde nastavit příjemný stupeň intenzity osvětlení. Zapínání/vypínání/ovládání intenzity podsvícení je možné i přímo z otevřené knihy.

- tlačítka na otáčení stránek jsou příjemně měkká.
(čistě teoreticky hrozí nechtěné zmáčknutí, ale je tam dotyková obrazovka, která stejně reaguje na každý letmý dotek...)

- Zvětšování / zmenšování textu je možné přímo dvěma prsty na displeji.

Zatím jsou moje dojmy vesměs pozitivní, více postřehů k rychlostí otáčení, otevírání dokumentů atd napíšu v následujících dnech, až budu mít co napsat.

Edit: První načtení e-knihy trvá několik vteřin, zvětšení písma u větší knihy taky chvilku trvá (než si procesor přeformátuje stránky...), ale pak už je listování v obou směrech velmi plynulé. Znovuotevření knihy je taky rychlé, člověk může opustit rozečtenou knihu, mrknout se na chvíli do druhé, tu taky opustit, vrátit se do první a skočí to bez obtěžující pauzy na stránku, na které jsme ji opustili (odhadem během 2-3 vteřiny).

Podsvícení: v horní a hlavně v dolní části displeje jsou v šeru výrazně světlejší / tmavší místa (je tam 5 LED diod dole a 5 nahoře a tedy 5 světlejších míst...)
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod NevimAVM 4. 7. 2013 12:02

Mě by zajímalo jaký má ten Paperwhite dopad na oči, když to stále září, byť minimálně.
NevimAVM
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 19. 9. 2013 21:24

Přečetl jsem si informace ohledně elektronických čteček. Přiznám se, že s tímto sortimentem mám totálně nulovou zkušenost. Hrubou představu mám, ovšem nechci sem dávat nějaký konkrétní výběr, abych třeba neopomenul zajímavý model.
V rámci rodinného okruhu se plánuje nákup tohoto zboží. Poradíte co vzít?

- Zvažuji právě něco s nasvíceným displejem (pokud se nepletu, nelze zde hovořit o podsvícení). Samozřejmě nasvícení by se mělo dát vypnout - což bohužel (tuším u Kindlu) nejde.

- Teď má prý ale na trh přijít nová verze - nevím co od ní čekat, za kolik bude a zda na ni čekat :-)

- Velmi důležitý je faktor kvality elektronického inkoustu. Zde by skutečně mělo jít o co nejlepší napodobeninu běžné knihy a písma v ní. Osoba preferuje klasické knihy, ale z důvodu mobility, by ráda nyní některé měla právě v elektronické podobě ve čtečce.

- Důležitou vlastností je i podpora co nejširšího množství formátů pro text - upozorňuji, že většina zvažovaných e-knih bude v češtině.

- Koukal jsem, že některé čtečky mají JAKOBY malou paměť, na dnešní poměry. Je jasné, že knih se tam vejde hodně, přesto - není výhodou alespoň slot pro kartu?

- Předpokládám, že výdrž je u čteček v řádu týdnů, takže není nutné řešit (?)

- Co rychlost ... otáčení, změn velikosti. Ano, příspěvek od uživatele s nickem vladimir jsem četl. A tak zrovna dotaz ... jak nyní, po několika měsících hodnotíš nákup? Co negativa??
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 20. 9. 2013 17:51

Pořád spokojenost.

Česká lokalizace, český návod (při upgrade firmwaru se automaticky uloží do čtečky)

Kvalita inkoustu je O.K. - ale to je asi u všech čteček s rozlišením 1024x758. Používám překreslení stránky jednou za pět otočení, tím pádem tam zůstávají otisky minulých stránek, za cenu "černého probliknutí" a mírného zpomalení je možno nastavit překreslení po každém otočení a tedy bez těch otisků, které mně ale neruší (koneckonců ve skutečné knize mohou stránky taky prosvítat :). Volba z několika typů písma.

Má slot na SD kartu, tedy v případě potřeby místa až-až, ale méně je asi více - vzhledem k organizaci mi připadá lepší tam mít pár knih a podle potřeby je obměňovat, než se starat o nějaké třídění. Ale to je věc názoru.

Vypínatelné podsvícení - po upgrade firmwaru je po každém zapnutí vypnuté a člověk si ho podle potřeby zapíná (dlouhým stiskem tlačítka menu, takže velmi jednoduše)

Výdrž: nabíjel jsem zatím 4x, tedy ca jednou za tři týdny. Podsvícení mám přitom stále zapnuté na ca 30 procent jasu.

Podpora formátů: nezkoušel jsem, papírově velmi dobrá, já používám .epub a zkoušel jsem .fb2. S novým firmware podpora PDF-reflow (tento režim je v menu Režim nazvaný "Znovu" :) ). Zatím ale moc nefunguje, možná v příštím firmwaru (nesmí se změnit velikost písma, jinak začne blbnout) - opraveno, viz příspěvek níže, nesmí se měnit velikost písma gestem, ale nastavit pevně v menu Režim funkcí lupa.

Čtu knihy v češtině - bez problémů (vyžadováno kódování UTF-8)
Naposledy upravil vladimir dne 21. 9. 2013 13:34, celkově upraveno 1
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod MgX 21. 9. 2013 12:17

vladimir díky. Aha. Já právě četl o pdf, že to zalamování se dá nastavit a funguje - nebo jsem to špatně pochopil. PDF je formát, který by také byl využíván (návody atp.).

Teď mě napadá - to byl asi jiný typ čtečky :oboze
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 21. 9. 2013 12:59

Ano, pozor, skutečně odkazuješ na model 622, který je bez podsvícení a s rozlišením 800x600. Já mám model PocketBook Touch Lux 623 (a to číslo modelu jsem dosud vlastně neuvedl - omlouvám se).

Tak jsem PDF-reflow zkoušel znova podle návodu v tvém odkazu a když jsem použil lupu v nastavení režimu zobrazování PDF, funguje to dobře. (Já jsem předtím zapnul reflow, ale lupu jsem nechal na 100 procentech a pak jsem zoomoval prsty a to blbne) :) díky :-)
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod MgX 21. 9. 2013 16:12

vladimir upřímný dík za celkovou jasnou odpověď. Já si následně domyslel, že máš jiný model. Ten „OMG“ smajlík tedy nebyl pro Tebe, ale pro moji zabedněnost ... chvíli trvalo, než se zablesklo. Ale musím přiznat, že jsem se i zasmál. Hlavně, když z drobného zmatku vyšlo řešení pro PDF :-)

Ještě se zeptám. Porovnával jsi v reálu tuto čtečku s čímkoliv jiným z kategorie? Třeba i více/déle (např. zapůjčená čtečka od kolegy ...)? A máš nakonec i to originální pouzdro (můžeš dát link, které to přesně je?

// EDIT: ještě prosím - možná jsem to přehlédl. Jakou barvu máš? Vidím, že je černá/bílá/stříbrná.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 21. 9. 2013 21:24

Ne, jiné čtečky jsem měl v ruce jenom v obchodě. Chtěl jsem podsvícenou s elektronickým inkoustem, výběr se mi tedy smrskl na Kindle Paperwhite, Cybook Oddyssey HD frontlight, Kobo Glo a Pocketbook lux 623.

Na Pocketbook 623 byla zrovna v německém Conradu, kde často nakupuji, na tu dobu velmi slušná cena 129 Euro (platí pořád), poštovné do Německa bylo zdarma, měl jsem navíc slevový kupón a tak bylo rozhodnuté. Kromě toho má Pocketbook nejlepší podporu formátů a to mi bylo sympatické, protože nevím, co si kdy z internetu stáhnu.

Mám toto pouzdro http://www.conrad.de/ce/de/product/8790 ... uch-Lux-HD - je přímo pro Pocketbook (má vyražené logo), čtečka je zasunutá pod dvěma pravděpodobně kovovými nebo plastovými, koženkou obalenými příchytkami, které vedou po stranách přes celou výšku čtečky, tedy ji chrání i z boku a čtečka v pouzdře drží velmi dobře, není to nějaká univerzální se čtyřmi gumičkami v rožcích. U Conrada nemají pořádný obrázek, tady jsou nějaké obrázky pouzdra z internetu:
http://michaelsonntag.net/wp-content/up ... le-613.jpg
http://michaelsonntag.net/wp-content/up ... se-auf.jpg
(je v něm jiná čtečka, která je tlustější)

Mám černou barvu čtečky, šedá zrovna nebyla (o té bych silně uvažoval) a bílou jsem nechtěl.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod akira.uzai 22. 9. 2013 07:53

Já bych šel do Kindla. Důvodem je největší zázemí a nejširší čtenářská a uživatelská základna. Také to, že Amazon má až neuvěřitelný systém reklamací. To že neumí tolik formátů bych neřešil. Nejčastěji se v praxi setkáte s mobi a epub. Mobi Kindle umí a převést epub na mobi je otázkou jednoho příkazu (či pár klepnutí myši). Stejně tak je to s převodem doc-u. Také se může hodit převod a načtení článků a knih přes amazonský e-mail. Prostě Kindle je sázka na jistotu.
あきらうざい
akira.uzai
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 22. 9. 2013 10:28

Taky jsem o něm uvažoval, ale: vyšší cena, nemá externí SD kartu (kapacitně asi není nutná, ale v případě poruchy čtečky ji vyndám a strčím do počítače, do interní paměti bych se už nedostal), chybí tlačítka na listování, o 10 procent těžší, není česká lokalizace menu (jistě, není nutná, ale potěší), horší podpora formátů, nejsou slovníky (ty já ale zatím nevyužívám). Podsvícení nejde vypnout. Holt minoritní výrobci se musí více starat.
"Zázemí" vydavatelství, které nevydává knihy v češtině, mi taky nepřipadá jako natolik podstatná výhoda, abych o ničem jiném alespoň neuvažoval.

Výhody: Díky větší (těžší) baterii delší výdrž, pravděpodobně rovnoměrnější podsvícení (já mám na PocketBooku na dolním okraji okem viditelná místa s odlišným jasem, ale o stínech na displeji jsem se dočetl i u Kindle Paperwhite.). Možná ty konverze přes servery Amazonu, o kterých se zmiňuje akira.uzai, ale koneckonců v Calibre jde převést skoro cokoliv.

Rozdíl: Kindle používá DRM Amazon, PocketBook Adobe (a Adobe podporují všechny ostatní čtečky). Co je lepší pro českého čtenáře, který by knihy kupoval, netuším, to jsem nezkoumal.

Nejsem natolik kategorický jako akira.uzai, abych říkal že PB je nejlepší, koneckonců má každý vlastní měřítko hodnot, co je pro jednoho důležité, je jinému lhostejné.

Můj názor: Pokud o PB uvažuješ, je taky O.K.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod MgX 22. 9. 2013 17:34

Oběma díky!

Kindle Paperwhite a PocketBook Touch Lux 623 jsou vlastně od počátku mými favority. Čtečka kterou vybírám není pro mě, ale mám - tak nějak - hlavní poradní hlas. Takže je jasné, že jak to nedopadne - dostanu nadáno :-D

Vzhledem k všestrannosti a teoretické možnosti eliminace problémů při různých formátech, je mi o něco blíže právě PB 623. Uživatel pro kterého čtečka je, není příliš zdatný v ovládání techniky. Tudíž nějaké konverze atp. ... prostě - jednoduší je, když to pojede rovnou. Samozřejmě výborná věc a plus ... paměťová karta a vypínatelné podsvícení. Uživatelské prostředí v naší mateřštině taktéž výhodou.

Díval jsem se, že servisů je v rámci ČR více - zde by snad neměl nastat zádrhel.

Černé orig. pouzdro vypadá dobře. Hlavně z něho cítím určitou praktičnost a zvýšenou ochranu čtečky. Koukal jsem, že některá pouzdra, ač daleko dražší, využívají uchycení za pomoci čtyř gumek a to ve mně nevzbuzuje důvěru.

Zatím opravdu moc děkuji za veškeré informace. Kdyby ještě něco bylo - dovolím si napsat dotaz.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 24. 9. 2013 15:38

Tak ... mám tu zakoupené zařízení - PocketBook Touch Lux 623 (včetně pouzdra :-) ) a na první pohled - příjemné. Uvidím, co na to budoucí majitel, který ještě čtečku neviděl.

Vím, že tu proběhla informace, že se dá nastavit „čištění“ stránek jednou za - a že zrovna Ty Vladimíre, to máš jednou za pět stránek. Nastavení jsem našel - jen jeden dotaz k tomu černému probliknutí. U nastavování parametrů atp. to (ač je „čištění“ nastaveno jednou za pět stránek) blikne vždycky. Předpokládám, že zde je to běžné. Je to tak? A můj druhý dotaz. Ostatní čtečky - třeba zmiňovaný Kindle - využívá stejný „černě-blikací“ způsob „čištění“ stránky? Je to prostě dáno technologií u všech těchto zařízení, nebo se jedná jen o specifikum některých?

A pak hloupost. Při vypnutém zařízení je možno na displeji zobrazit NĚCO. Teď tam je zatím takovéto pseudomeníčko - nabídka funkcí, co zařízení umí. Předpokládám, že pasivní technologie, která je osazena, nemá s tímto problém. Tedy - nedochází k degradaci displeje. Majitel si tam může dát jakýkoliv obrázek a nedojde k tzv. vypálení. Vzhledem pasivnímu pojetí nepředpokládám, že když tam neprobíhá změna, že by to bralo energii z akumulátoru. Mýlím se?

Díky za případné informace.

Jinak ... napojil jsem čtečku na PC - dobíjení. Jako drobné negativum vnímám fakt, že není přiložena nabíječka do zásuvky, byť by se jednalo o skládačku, jako známe z mobilů. V této cenové kategorii by se snad nejednalo o drama. Nevadí - PC jede stejně dlouho, takže napojit a napájet není problém. Navíc, jestli vydrží e-book nabitý - řekněme - alespoň sedm/deset dnů ... tak to není problémem vůbec.

Po aktivaci napájení jsem aktualizoval software - prostřednictvím Wi-Fi. Vše snad proběhlo OK. Pro zájemce - aktualizace zabrala - zhruba - pět minut. Zde bude ale záležet na stáří softwaru a kolik do doby aktualizace bylo vydáno nových. Na displeji jsem si všiml, že OS Linux, který je implementován, vyvolal jakoby postupnou aktualizaci - tedy vytvořil určitý mezikrok, kdy nejdříve instaloval věci ze staršího instalačního balíku a pak vše dotáhl tím novým. Ne, na tom nespatřuji nic divného :-)

Upřímně jsem zvědav, co nový majitel a jak zařízení vezme. Přeci jen je tam zvyk z klasických knih/časopisů/návodů ...

Já jsem překvapen z kvality písma a podsvícení jistě přispívá k ještě lepší čitelnosti (zde to ovšem bude individuální). Jestli čučím správně, tak povrch displeje je matný, a to je dobře - potlačení odlesků vypadá na slušné úrovni. Po nabití ještě odzkouším.
Asi tam dám něco k přečtení, aby si e-book odzkoušel na vlastní kůži. Chce to číst alespoň půl hodiny/hodinu. Člověk tak zjistí, zda mu něco vadí. No - uvidíme.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 24. 9. 2013 17:32

Blikání - ať si to v menu bliká, jak chce. Asi je to normální, stejně to nemá člověk jak ovlivnit, tak proč se nad tím pozastavovat.

Obrázek na displeji nebere energii a určitě "nevypaluje" obrazovku. Já tam mám titulní stranu právě čtené knížky.

Nabíječka od telefonu - nabíječka od mobilu Zio mi nefunguje, má zřejmě příliš vysoké zvlnění napětí.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod MgX 24. 9. 2013 21:03

Ad blikání. Jasně - já chtěl jen vědět, zda se jedná o chybu, nebo to tak máš taky. Nemám s tím problém. Samozřejmě mě zajímalo i to, jestli ono problikávání při otáčení stránek vzhledem k využité technologii probíhá u konkurenčních modelů. Předpokládám, že ano - ovšem možnost se na to teď hned podívat nemám (marod a doma). Když tak zajdu někam do kšeftu. Opět - neberu to jako nedostatek (navíc jsi to uváděl v příspěvku, tudíž jsem věděl) - jen pro zajímavost (já ty e-booky vůbec neznal a neznám, takže když jsem se k tomu nachomýtl ... :-) )

Na vypnutý displej jsem teď dal obrázek Eiffelovky a vypadá to fakt hodně dobře. Je to zvláštní retrostyl. Oproti tabletům to má zvláštní kouzlo (ano chápu - tablety mají jiné/širší určení/možnosti).

Ad nabíječka. Vzhledem k délce výdrže to opět nelze vnímat jako zásadní negativum. Kdo chce, dokoupí si čudlikózu k zasunutí do zásuvky. Koncovka v balení by ale výrobce nezabila.

Tobě patří můj velký dík! :-)
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 24. 9. 2013 21:23

Je to technologii, tady je to okolo 8. minuty videt u Kindlu
http://www.youtube.com/watch?v=eQvT56SyZKY
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410M, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 24. 9. 2013 22:46

Dík! :-)

BTW: jsem zvědav jak na tom budou s náročností na zrak nové - s barevným displejem. Cenově jsou hodně nahoře. Novinka - no.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 26. 9. 2013 16:29

Ahoj,

mám dotaz. Do čtečky PocketBook Touch Lux 623 jsem natáhl jejím majitelem naskenované materiály v pdf. Čtečka ale odmítá tyto zobrazit - prý jsou buď poškozené, nebo blokované? :hm

V PC normálně fungují, zobrazí se. Je to sken z multifunkční tiskárny HP.

Poradíte?
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 27. 9. 2013 06:14

Naskenované PDF jsou jenom veliké obrázky vložené do PDF-obálky, aby bylo možné mít více obrázků v jednom souboru. Jaké rozlišení bylo použito při skenování? Možná mají obrázky tak veliké rozměry, že s nimi čtečka neumí pracovat. Ať si zkusí oskenovat dokument v nízkém rozlišení (75 DPI), jestli ho ta čtečka zobrazí a pokud ano, ať rozlišení postupně zvyšuje, až narazí na použitelné maximum.

Můžeš obrázky zkusit vyextrahovat a zkusit je zobrazit přímo, nebo je znova zabalit do PDF v nějakém jiném programu (umí to třeba program xnview, ale takových programů je mnoho.)

V každém případě by jejich čtení bylo utrpení - pořád bys musel jenom prstem posouvat výřez, na pokročilé funkce (čtení po sloupcích nebo PDF-reflow) je možno rovnou zapomenout. Aby tyto věci fungovaly, bylo by nutné skeny textových dokumentů napřed zpracovat OCR programem.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod MgX 27. 9. 2013 10:00

Díky. Tak nějak mě to potom napadlo s obrázky a kontejnerem i OCR.
Je to vždy jedna stránka, jeden PDF soubor. Proto jsem se domníval, že zobrazit by se to mohlo/mělo. Velikost je kolem 350-400kB. Rozlišení se musí mrknout.

Zkoušel jsem Zoner Photo Studio, ale ten s pdf asi nekamarádí. Neva - odzkouším něco jiného, nebo to řešit nebudeme. Není to alfa a omega činnosti čtečky. No a do budoucna si musí případné skeny přizpůsobit.

Obdržel jsem zajímavý dotaz. „Když si čtečku zkoušel, fungovaly v ní ty MP3 soubory, hrálo Ti to?“ Odpověď byla jednoduchá - „ano, ale musíš zapojit sluchátka“ :-D
Jsem zvědav, zda PB přidá i „text to speech“ pro náš jazyk. Nevím, jak moc by to zmiňovaný majitel využil, nicméně mě zajímá, jak moc dokonalé čtení bude/by bylo.

Jinak pokud porovnám pohodu čtení přes čtečku a tablet - je to nesrovnatelné. V zatížení očí jednoznačně vede čtečka. Tablet má sice milion funkcí, ale kdo chce skutečně číst a čte hodně, měl by zvážit čtečku.

BTW: to PDF reflow na „správných“ pdf souborech funguje dobře - paráda :-)
BTW2: málem jsem připálil šunkofleky :oboze :D
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 27. 9. 2013 13:58

Samostatné obrázky je možné skenovat do ,jpg, PDF nemá v takovém případě výhody.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod MgX 29. 9. 2013 18:16

Tak u skutečných pdf (textových) zvětšených dle návodu, se přišlo na „problém“. Zvětší se písmo, ale stránky se otáčejí jen po určitou. Následně již otáčet nelze. Když vyvoláme menu a šipky dopředu/dozadu, skočí to skutečně vpřed, ale až na reálnou další stránku. Když pak zkouším vracet text, nedosáhnu místa, kde jsem skončil, resp. kde bych měl ve čtení pokračovat.

U epub souborů, při zvětšení písma, zatím tato zvláštnost zaznamenána nebyla.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod terminator007 27. 10. 2013 13:40

Díky za postřehy, právě pořizuji čtečku, jdu do PocketBook 623 :-)
terminator007
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 27. 10. 2013 19:13

Ahoj, určitě ji zkus. Majiteli zatím slouží k jeho plné spokojenosti. Jediný zádrhel, který zmiňoval, byla zde komentovaná záležitost ohledně pdf souborů při změně velikosti, která je možná, ale občas tam pak zlobí přehazování stran na další „podstránku“ (tedy na další text v rámci jedné stránky).

Ta čtečka má i další možnosti, které se nezmiňují, jako třeba prohlížeč internetu. Zde bych ale napsal ... jedná se spíše o nouzovou záležitost.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 27. 10. 2013 21:25

Narazil jsem i na další drobnou nectnost - když zapínám podsvícení dlouhým podržením tlačítka Menu, tak se zapne, ale občas z aktuální stránky zmizí text, musím jít o stránku dopředu a zase zpátky. Doufám, že to v příštím firmwaru opraví.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod MgX 28. 10. 2013 20:15

Ahoj, tak jsem se ptal a k tomuto zatím nedošlo. Otázkou tedy je, jaký formát zrovna prohlížíš, zda toto nemůže být spojeno právě s určitým typem.

No, mohli by doplnit i předčítání pro CZ. Mě by zajímalo, jak to v naší mateřštině vypadá :-) O případném odstranění chyb, samozřejmě, nemluvím.

Kdybys náhodou zjistil, že je nový firmware - dej vědět, díky. Já to občas kontroluji na webu, ale ... :-)
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 2. 11. 2013 16:01

Ahoj, takže náhodně koukám na stránky výrobce PocketBooku a vidím nový software - verze 4.4 z 30. 10. 2013 :-)

Jsem zvědav, zda nakonec udělají i českou verzi „Text-to-speech“. Zatím to nevypadá.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod vojtakr 6. 11. 2013 17:59

Ahoj,
chtěl bych se na vás obrátit s pomocí o rady s výběrem čtečky. Předem se omlouvám za svou neinformovanost, ale nabídka už mi přijde velmi nepřehledná a nemám čas se tím probírat..

-cena do +-4000,- pokud se dá ušetřit, budu jenom rád
-podsvícení displeje, dobrá čitelnost a přijatelné rozlišení, úhlopříčka okolo 6"
-ovládání dotykovým displejem nebo kombinace dotyk a tlačítka
-wifi
-podpora běžných formátů
-české znaky určitě!, české prostředí není podmínkou
-vyžaduji jednu funkci, kterou jsem zahlédl a nevím jak se jmenuje. Pokud ji čtečka nemá chci možnost ji doinstalovat.: Možnost při čtení anglického (cizojazyčného textu) kliknout na slovo a mít možnost ho jednoduše přeložit nějakým slovníkem.
-asi nejvíce by se mi líbila osvědčená značka Amazon Kindle (není podmínkou), je u ní možnost stahovat knihy z jiných zdrojů než z jejich obchodu?

Díky všem za návrhy a za argumenty pro a proti ;-)
Samsung Galaxy S IV
vojtakr
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 6. 11. 2013 19:44

Nepřehledná nabídka? To už je tolik podsvícených čteček s E-inkoustem? Nic jiného neber, ty s LCD mají mizernou výdrž na baterky.

Pokud vím, existují tyto (ale pochopitelně neručím za kompletnost seznamu):
Pocketbook 623
Kindle
Kobo Glo
Cybook odyssey
Tolino Shine
(Trekstor Pyrus 2 LED - podsvícený, ale není dotykový, nemá wifi, výrazně levnější )

Všechny podsvícené kromě Trekstoru jsou dotykové.

Dotyk + tlačítka = Pocketbook Touch lux623, Cybook Odyssey HD Frontlight

Wifi mají všechny výše uvedené (kromě Trekstor)

Běžné formáty: co jsou podle tebe běžné formáty (nejvíce formátů podporuje Pocketbook)

Slovníky: Pocketbook i Kindle Paperwhite mají nějaké slovníky v sobě (Pocketbook má anglicko-český, Kindle netuším), další slovníky se dají stáhnout z internetu (předpokládám, že pro PB623 budou fungovat ty, co byly zkonvertované pro pocketbook 613). U ostatních čteček netuším.

Knihy z jiných zdrojů: minimálně přes USB to jde u všech čteček, já používám u PB613 na přenos souborů mezi PC a čtečkou SD kartu.

Kindle používá Kindle DRM, všechny ostatní čtečky Adobe DRM, tedy bude záležet na tom, kde budeš kupovat knihy.

Přečti si pro orientaci článek v časopisu Chip 3/2013 (časopis je oskenovaný např. na ulozto.cz)
Naposledy upravil vladimir dne 7. 11. 2013 14:01, celkově upraveno 1
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod MgX 6. 11. 2013 22:17

vojtakr stačí vědět parametry a hodně informací nalezneš v tomto vlákně. Vladimír zde předal mnoho zkušeností a názorů.

Já nakonec vybral PocketBook 623 s podsvícením a podporou řady formátů (viz mnoho předchozích příspěvků :-) ) a zatím - ťuk, ťuk, ťuk ... dobrý. Nebyl pro mě, ale obsluha je doposud velmi spokojena.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod vojtakr 7. 11. 2013 19:53

ok, děkuji za pomoc. Takže největšími favority jsou Pocktetbook a Kindle. Jaké jsou rozdíly mezi Těmi Amazony.. Paperwrite 1, 2, kindle 5? Vyplatí se připlatit?
Samsung Galaxy S IV
vojtakr
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 7. 11. 2013 21:29

Podsviceni ma z Kindlu jen Paperwhite.

Tady je nejaky popis rozdilu mezi 1 a 2
http://www.ebooky.cz/recenze-all-new-ki ... el-kindle/
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410M, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod vanamond 7. 11. 2013 22:20

Jak to tady čtu, tak si neodpustím poznámečku pro případné zájemce o čtečku. Osobně mám Kindla 3G a používám ho denně. Mám ho dlouho, ještě jsem si ho nechal kdysi poslat přímo od Amazonu, když to začalo. To zařízení mi opravdu ( bez vtipkování) "změnilo život", papírových knih se tolik a tak lehce a kdekoli prostě přečíst nedá. Kindle je v podstatě "prakticky optimální" a nemá mnoho chyb.
A teď k mínusům - ale ty chyby , které má mne žerou a to stále víc. Fakt.
Zásadní chybou je nepoužitelné čtení pdf. To znamená, že manuály apod si prostě musím číst na PC. ( měl jsem půjčený Kindle DX, to je obluda s A4 displejem, ale tam je stařičký firmware a Amazon na něj kašle - jinak by to na ty PDF bylo vcelku vyhovující, takhle ne.)
Druhou zásadní chybou, která mi vadí denně je to, že Kindle nepodporuje formáty epub/pdb a docx či RTF.
Většina textů. které od někoho dostanu jsou v těchto formátech a já je musím konvertovat do txt nebo mobi. Není to až tak problém jako to otravuje a obtěžuje.
Tohle má Pocketbook 623 řešené ( v ruce jsem ho neměl, ale podle parametrů to podporuje ), má e-ink, takže kdybych to kupoval dnes, tak koupím PB623. Zatím mi to nevadí natolik, abych kvůli tomu Kindla vyměnil, ale pomalu mu odchází baterie, a až chcípne úplně, tak asi nebudu měnit baterii, ale čtečku, hi.
Trust in God and keep your powder dry !
vanamond
Junior

Odeslat příspěvekod redhawk 7. 11. 2013 22:44

polovicka ma Kindle Paperwhite ja mam PocketBook 623 (TouchLux)
Vyber u mna kvoli PDF.
Plna spokojnost. ako podpora formatov
Bezproblemov PDF, mobi aj epub (knihy martinus, kosmas, alza a ine zdroje )
taktiez doc a podobne.
623 pouziva v podstate na citanie FB reader.
Hlúposť užívateľa je priamo úmerná jeho právam.
redhawk
Junior

Odeslat příspěvekod akira.uzai 7. 11. 2013 23:29

Vanamond:

převod ePub / doc -> mobi je záležitostí jednoho příkazu v kamandlajně, to zas takový opruz není
Naposledy upravil Python.p dne 8. 11. 2013 17:27, celkově upraveno 1
Důvod: smazaná zbytečná citace ! ! !
あきらうざい
akira.uzai
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 8. 11. 2013 17:07

vladimir píše:Narazil jsem i na další drobnou nectnost - když zapínám podsvícení dlouhým podržením tlačítka Menu, tak se zapne, ale občas z aktuální stránky zmizí text, musím jít o stránku dopředu a zase zpátky.
Nový firmware 4.4.180 tento problém odstranil.

(Poznámka: po nainstalování update a restartu bylo nutné provést znova základní nastavení (volba jazyka, potvrdit datum, čas a časové pásmo, případně nastavit, co se má zobrazovat na vypnuté čtečce. Musel jsem si znova naprogramovat zapínání / vypínání podsvícení podržením klávesy menu. Napoprvé se nastavení z nepochopitelných důvodů neuložila takže jsem to musel dělat 2x.)

(Problémy s PDF-Reflow zůstávají.)
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod zivan 27. 11. 2013 13:23

Kupoval jsem minulý týden PocketBook 623 a narazil na pár drobností, tak by mě zajímalo, jestli to není jen problém mého kusu.

1) Občas nereaguje na dotyk. Většinou je to tak, že se mi zobrazí nějaká nabídka, já ihned na něco dalšího kliknu a nic. Zkusím to podruhé a už reaguje. Nestíhá?
2) Opět občas si všimnu, že cca vrchní dva řádky jsou jiné. Jako kdyby písmo bylo trochu užší a méně černé. Není to ale vždy.
3) Některá písmena na stránce mají světlější části. Nejvíc mi to vadí u normálního písma (zkoušel jsem asi 3 fonty), u tučného to tak vidět není, ale zas mi nevyhovuje na čtení. Nejlspší jsou zatím stáhnuté "polotučné" fonty prý z Kindlu, i u nich je to vidět, jen mi to tolik nevadí.

Edit:
Body 2 a 3 bude mít asi na svědomí obnovování obrazovky "az" pri treti strane.
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 28. 11. 2013 13:33

1: Občas to taky pozoruji. Asi nestíhá. Občas je možná taky problém, že člověk klikne vedle, některé oblasti, kam se musí člověk prstem trefit, jsou relativně malé. (Občas mám problém kliknout do rožku displeje, asi mám tlusté prsty.)

2,3: Zkus se podívat do nastavení, jsou tam tuším volby "Vysoká kvalita" nebo "Vysoká rychlost". Já mám aktivovanou kvalitu.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod zivan 28. 11. 2013 21:49

Vysokou kvalitu mam od zacatku, zkusil jsem dat obnovovani po 2 strane a uvidim.
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 28. 11. 2013 22:04

1. ano, taky si toho majitel všiml. Já to zkoušel s ním. Někdy jakoby bylo třeba prstem mířit lehce nad oblasti doteku.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 13. 12. 2013 13:15

zivan píše:Občas nereaguje na dotyk. Většinou je to tak, že se mi zobrazí nějaká nabídka, já ihned na něco dalšího kliknu a nic. Zkusím to podruhé a už reaguje.

Vyšel nový firmware W623.4.4.246. Řeší právě výše zmiňovanou malou citlivost displeje.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod zivan 13. 12. 2013 13:47

Ten tam mam od zacatku, hned po zakoupeni jsem udelal update.
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 13. 12. 2013 22:57

Takže jsem také aktualizoval software - díky za upozornění. Čekám, jak se čtečka bude chovat. Zda se aktuální verze nějak - pozitivně - projeví.

Koukal jsem, kolik různých modifikací mají na „Text-to-speech“, přičemž našinec má pořád smolíka. To zamrzí. Nechápu, proč pro některé země je vytvořeno XY verzí :hm To raději větší záběr zemí, než aby jedna měla osm verzí TTS ne?
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 14. 12. 2013 19:32

Srovnání podsvícených čteček na Technetu: http://technet.idnes.cz/recenze-ctecky- ... chnika_pka
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Mathey 14. 12. 2013 19:56

Pořídil jsem kindle PW2, a můsím říct že je to vysoce návyková záležitost, počteníčko naprosto perfektní, to nadsvícení je super :) jen snad by Menu mohlo být v češtině, jinak bez výhrad.

Sice nemám moc porovnání s ostatními výrobci, ale přijde mě, že kindle je taková sázka na jistotu... působí velice seriózně. Nemá možná tak širokou podporu formátů a extra pičičinky, ale ke svému účelu slouží skvěle, na to ostatní máme tablety, PC, a mobily :)
Mathey
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 15. 12. 2013 20:42

vladimir píše:
zivan píše:Občas nereaguje na dotyk. Většinou je to tak, že se mi zobrazí nějaká nabídka, já ihned na něco dalšího kliknu a nic. Zkusím to podruhé a už reaguje.

Vyšel nový firmware W623.4.4.246. Řeší právě výše zmiňovanou malou citlivost displeje.

Takže majitel PocketBooku Touch Lux potvrzuje vyšší citlivost displeje. Schválně jsem nic neříkal při aktualizaci a dnes mi bylo oznámeno toto pozitivní zjištění.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 20. 12. 2013 23:13

Nepozorujete s posledními dvěma firmwary u PocketBook Touch prodloužení výdrže akumulátoru?
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 21. 12. 2013 11:26

Možné je všechno, čtu nepravidelně a nepamatuji se, kdy jsem dával čtečku na nabíječku.
Ale taky nezapomínejme, že akumulátor získává plnou kapacitu teprve po několika nabitích/vybitích.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod MgX 21. 12. 2013 18:11

Samozřejmě je nutno vzít v potaz i „formování“, někdo by možná napsal formátování akumulátoru. Dá hovořit o pěti až sedmi nabitích a vybitích, kdy si teprve „sedne“. A když si uvědomím, že čtečka vydrží dle stylu používání klidně i tři týdny, pak se oněch zmíněných pět cyklů koná až za dost dlouhou dobu. Jednoznačně v porovnání s „chytrým“ telefonem :-D
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 28. 12. 2013 13:55

Poznámka: Nový firmware 4.4.463, podle popisu řeší nějakou nefunkčnost dotykového displeje po (předchozím?) update firmwaru a upravuje podsvětlení displeje.

Subjektivní dojem: ubylo těch nefunkčních kliknutí na displej, kdy čtečka nezareagovala (jak na to upozorňoval Zivan).
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod MgX 28. 1. 2014 13:27

Takže dán zcela nový firmware 4.4.481 do PocketBook Touch Lux. Koukám, jak se tam rozrostla podpora pro TTS, ale čeština stále chybí ... škoda přeškoda. Jsem zvědav, zda ji vůbec udělají. Z druhé strany nechápu přehnané množství variant pro některé jazyky.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 25. 8. 2014 16:30

Takže první problém se čtečkou Pocket Book Touch Lux. Najednou, bez předchozí příčiny, se začaly pomaleji obracet stránky. Dostal jsem čtečku do ruky a všiml si ještě, že menu, ač normálně byla nastavena čeština, mělo položky v angličtině. Nahrál jsem tedy nejnovější dostupný software a čekám na odzkoušení majitelem.

V případě problémů bych přistoupil k resetu do továrních hodnot, popř. tzv. formátování vnitřní paměti. Zde netuším, co toto obnáší, jak se tam následně dostane software.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 25. 8. 2014 16:45

Resetem tlačítkem na spodní straně zařízení jsi asi měl začít. Mám pocit, že se to vypnutím nerestartuje, ale že se obsah RAM uloží a znova načte, tedy nějaký "zasukovaný" program se vypnutím /zapnutím nerestartuje. Nahrání firmware by ale restart mělo v každém případě vyvolat taky.

Taky bych možná zkusil smazat dokumenty - nějaký poškozený může zapříčinit nekonečné pokusy o načtení a tím zpomalení chodu celé čtečky, případně příliš dlouhý dokument (o příliš mnoha stránkách) by mohl taky dělat problémy.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod MgX 26. 8. 2014 10:32

Díky za rady. Delším zkoumáním jsem zjistil, že problém s dlouhým načítáním další stránky, vyvolávají jen asi 3 knihy. Další jedou OK - v běžném, dříve zaznamenaném, tempu. Po instalaci nového softwaru (tím se snad nic nezkazí, předpokládám, že je vychytanější, než předchozí) se čeština zobrazuje normálně.

Dotaz - ono Tebou zmíněné tlačítko funguje jako „soft reset“, který zachová vše ve čtečce, nebo se např. dohrané knihy smáznou? Předpokládám, že by mělo být vše zachováno.

//ještě doplním. Po instalaci nového softwaru vše jede dobře, včetně češtiny. Ony tři knihy zlobí stejně jako dřív, ale zbytek funguje bezproblémově. Tudíž jsem tři zlobivce vymazal a jede se dál :-) Teď to nechám majitele používat a uvidím.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 26. 8. 2014 13:18

Tlačítko Reset: Měl by to být podle návodu jenom nucený restart OS např. pro případ, že v případě zatuhnutí nepomůže držení tlačítka Zpět ( = ukončení aktuální aplikace). Tedy ano, je to jenom soft reset. Knihy by zmizet neměly (v návodu na to neupozorňují).

Factory reset: je to položka v menu, která smaže veškerá uživatelská nastavení, ale ani ten nesmaže knihy (je to v návodu výslovně uvedeno). Zatím jsem ho nedělal, nebyl důvod.

Ty tři e-knihy: není to jiný formát než ty bezproblémové, nebo nejsou extrémně dlouhé?
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod MgX 27. 8. 2014 10:07

Díky za informace. Běžně si jsem vědom rozdílu mezi jednotlivými typy „resetů“. Bohužel někdy je člověk překvapen, co se děje, ač se dít nemělo, proto se ptám na osobní zkušenost.

Ty tři knihy byly určitě delší (500 a více stran). Byl to původně (pokud mám správné info) formát pdf, v Calibre překonvertován na epub (snad nekecám, čtečku teď nemám u sebe). No a ostatní fungovaly i v epub korektně. Takže bych neřekl, že problém je ve formátu. Možná někde při konverzi došlo k zádrhelu. Jedna z těch problémových knih byla konvertována i do mobi a tam fungovala bezproblémově.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 30. 12. 2015 00:13

Dnes, po dlouhé době, zádrhel s čtečkou. Zbývalo asi 15 % baterie, ale při vypnutí se stroj zachoval nestandardně. Při jeho novém zapnutí se ztratil čas, datum, část nastavení a třeba také obrázek při vypnutí. Nabíjím, abych následně zjistil, o co šlo. Samozřejmě jsem vše nastavil. Knihy ve čtečce vypadají - zatím - OK, stejně tak si čtečka pamatovala poslední otevřenou stránku z poslední rozečtené knihy.

A teď nepochopitelná věc. Nebo při večeru již špatně vidím. Koukám do čtečky na verzi softwaru - píše W623.4.4.614, datum vydání 20140213. Když kouknu na web výrobce, tak vidím zcela jinou verzi - paradoxně s nižším číslem a starším datem vydání. Jestliže vyzkouším aktualizaci přímo ze čtečky přes Wi-Fi, systém píše, že čtečka má nejnovější software. Zvláštní.

Nemáte někdo nějaký poznatek k výše uvedenému?
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 30. 12. 2015 09:48

Odhadem se automatické aktualizace nevyhledávají pomocí www stránek, ale přímo z úložiště. A na webových stránkách nemusí být odkaz vedoucí na poslední stav - stránky dělají lidi a ti mohou chybovat.

V případě nestandardního chování čtečku zresetuj kancelářskou sponkou, už jsem to taky jednou dělal.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod MgX 30. 12. 2015 20:20

vladimire upřímný dík za Tvoji reakci.

Také jsem si říkal, že přes Wi-Fi si čtečka stáhne novější software, který je někde na úložišti výrobce, kdežto v technické podpoře přímo na webu prostě nechali jen poslední stabilní. Zbytek už berou jako update, nikoliv upgrade a tak neřeší link. Nebo je tam chyba - lidský faktor, jak uvádíš.

Čekám, co dostanu za odezvu po novém nastavení a nabití. Kdyby se problém opakoval - určitě dojde na resetovací tlačítko.

Nicméně musím za majitele tento konkrétní výrobek pochválit. Doposud nebyl žádný zásadní, neřešitelný problém. Písmo OK, podsvícení OK, výdrž super, výborná podpora formátů - je velmi spokojen.
S pozdravem MgX
MgX
Junior