Elektronická čtečka knih s podsvícením displeje - rok 2013

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod MgX 27. 10. 2013 19:13

Ahoj, určitě ji zkus. Majiteli zatím slouží k jeho plné spokojenosti. Jediný zádrhel, který zmiňoval, byla zde komentovaná záležitost ohledně pdf souborů při změně velikosti, která je možná, ale občas tam pak zlobí přehazování stran na další „podstránku“ (tedy na další text v rámci jedné stránky).

Ta čtečka má i další možnosti, které se nezmiňují, jako třeba prohlížeč internetu. Zde bych ale napsal ... jedná se spíše o nouzovou záležitost.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 27. 10. 2013 21:25

Narazil jsem i na další drobnou nectnost - když zapínám podsvícení dlouhým podržením tlačítka Menu, tak se zapne, ale občas z aktuální stránky zmizí text, musím jít o stránku dopředu a zase zpátky. Doufám, že to v příštím firmwaru opraví.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod MgX 28. 10. 2013 20:15

Ahoj, tak jsem se ptal a k tomuto zatím nedošlo. Otázkou tedy je, jaký formát zrovna prohlížíš, zda toto nemůže být spojeno právě s určitým typem.

No, mohli by doplnit i předčítání pro CZ. Mě by zajímalo, jak to v naší mateřštině vypadá :-) O případném odstranění chyb, samozřejmě, nemluvím.

Kdybys náhodou zjistil, že je nový firmware - dej vědět, díky. Já to občas kontroluji na webu, ale ... :-)
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 2. 11. 2013 16:01

Ahoj, takže náhodně koukám na stránky výrobce PocketBooku a vidím nový software - verze 4.4 z 30. 10. 2013 :-)

Jsem zvědav, zda nakonec udělají i českou verzi „Text-to-speech“. Zatím to nevypadá.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod vojtakr 6. 11. 2013 17:59

Ahoj,
chtěl bych se na vás obrátit s pomocí o rady s výběrem čtečky. Předem se omlouvám za svou neinformovanost, ale nabídka už mi přijde velmi nepřehledná a nemám čas se tím probírat..

-cena do +-4000,- pokud se dá ušetřit, budu jenom rád
-podsvícení displeje, dobrá čitelnost a přijatelné rozlišení, úhlopříčka okolo 6"
-ovládání dotykovým displejem nebo kombinace dotyk a tlačítka
-wifi
-podpora běžných formátů
-české znaky určitě!, české prostředí není podmínkou
-vyžaduji jednu funkci, kterou jsem zahlédl a nevím jak se jmenuje. Pokud ji čtečka nemá chci možnost ji doinstalovat.: Možnost při čtení anglického (cizojazyčného textu) kliknout na slovo a mít možnost ho jednoduše přeložit nějakým slovníkem.
-asi nejvíce by se mi líbila osvědčená značka Amazon Kindle (není podmínkou), je u ní možnost stahovat knihy z jiných zdrojů než z jejich obchodu?

Díky všem za návrhy a za argumenty pro a proti ;-)
Samsung Galaxy S IV
vojtakr
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 6. 11. 2013 19:44

Nepřehledná nabídka? To už je tolik podsvícených čteček s E-inkoustem? Nic jiného neber, ty s LCD mají mizernou výdrž na baterky.

Pokud vím, existují tyto (ale pochopitelně neručím za kompletnost seznamu):
Pocketbook 623
Kindle
Kobo Glo
Cybook odyssey
Tolino Shine
(Trekstor Pyrus 2 LED - podsvícený, ale není dotykový, nemá wifi, výrazně levnější )

Všechny podsvícené kromě Trekstoru jsou dotykové.

Dotyk + tlačítka = Pocketbook Touch lux623, Cybook Odyssey HD Frontlight

Wifi mají všechny výše uvedené (kromě Trekstor)

Běžné formáty: co jsou podle tebe běžné formáty (nejvíce formátů podporuje Pocketbook)

Slovníky: Pocketbook i Kindle Paperwhite mají nějaké slovníky v sobě (Pocketbook má anglicko-český, Kindle netuším), další slovníky se dají stáhnout z internetu (předpokládám, že pro PB623 budou fungovat ty, co byly zkonvertované pro pocketbook 613). U ostatních čteček netuším.

Knihy z jiných zdrojů: minimálně přes USB to jde u všech čteček, já používám u PB613 na přenos souborů mezi PC a čtečkou SD kartu.

Kindle používá Kindle DRM, všechny ostatní čtečky Adobe DRM, tedy bude záležet na tom, kde budeš kupovat knihy.

Přečti si pro orientaci článek v časopisu Chip 3/2013 (časopis je oskenovaný např. na ulozto.cz)
Naposledy upravil vladimir dne 7. 11. 2013 14:01, celkově upraveno 1
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod MgX 6. 11. 2013 22:17

vojtakr stačí vědět parametry a hodně informací nalezneš v tomto vlákně. Vladimír zde předal mnoho zkušeností a názorů.

Já nakonec vybral PocketBook 623 s podsvícením a podporou řady formátů (viz mnoho předchozích příspěvků :-) ) a zatím - ťuk, ťuk, ťuk ... dobrý. Nebyl pro mě, ale obsluha je doposud velmi spokojena.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod vojtakr 7. 11. 2013 19:53

ok, děkuji za pomoc. Takže největšími favority jsou Pocktetbook a Kindle. Jaké jsou rozdíly mezi Těmi Amazony.. Paperwrite 1, 2, kindle 5? Vyplatí se připlatit?
Samsung Galaxy S IV
vojtakr
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 7. 11. 2013 21:29

Podsviceni ma z Kindlu jen Paperwhite.

Tady je nejaky popis rozdilu mezi 1 a 2
http://www.ebooky.cz/recenze-all-new-ki ... el-kindle/
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410M, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod vanamond 7. 11. 2013 22:20

Jak to tady čtu, tak si neodpustím poznámečku pro případné zájemce o čtečku. Osobně mám Kindla 3G a používám ho denně. Mám ho dlouho, ještě jsem si ho nechal kdysi poslat přímo od Amazonu, když to začalo. To zařízení mi opravdu ( bez vtipkování) "změnilo život", papírových knih se tolik a tak lehce a kdekoli prostě přečíst nedá. Kindle je v podstatě "prakticky optimální" a nemá mnoho chyb.
A teď k mínusům - ale ty chyby , které má mne žerou a to stále víc. Fakt.
Zásadní chybou je nepoužitelné čtení pdf. To znamená, že manuály apod si prostě musím číst na PC. ( měl jsem půjčený Kindle DX, to je obluda s A4 displejem, ale tam je stařičký firmware a Amazon na něj kašle - jinak by to na ty PDF bylo vcelku vyhovující, takhle ne.)
Druhou zásadní chybou, která mi vadí denně je to, že Kindle nepodporuje formáty epub/pdb a docx či RTF.
Většina textů. které od někoho dostanu jsou v těchto formátech a já je musím konvertovat do txt nebo mobi. Není to až tak problém jako to otravuje a obtěžuje.
Tohle má Pocketbook 623 řešené ( v ruce jsem ho neměl, ale podle parametrů to podporuje ), má e-ink, takže kdybych to kupoval dnes, tak koupím PB623. Zatím mi to nevadí natolik, abych kvůli tomu Kindla vyměnil, ale pomalu mu odchází baterie, a až chcípne úplně, tak asi nebudu měnit baterii, ale čtečku, hi.
Trust in God and keep your powder dry !
vanamond
Junior

Odeslat příspěvekod redhawk 7. 11. 2013 22:44

polovicka ma Kindle Paperwhite ja mam PocketBook 623 (TouchLux)
Vyber u mna kvoli PDF.
Plna spokojnost. ako podpora formatov
Bezproblemov PDF, mobi aj epub (knihy martinus, kosmas, alza a ine zdroje )
taktiez doc a podobne.
623 pouziva v podstate na citanie FB reader.
Hlúposť užívateľa je priamo úmerná jeho právam.
redhawk
Junior

Odeslat příspěvekod akira.uzai 7. 11. 2013 23:29

Vanamond:

převod ePub / doc -> mobi je záležitostí jednoho příkazu v kamandlajně, to zas takový opruz není
Naposledy upravil Python.p dne 8. 11. 2013 17:27, celkově upraveno 1
Důvod: smazaná zbytečná citace ! ! !
あきらうざい
akira.uzai
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 8. 11. 2013 17:07

vladimir píše:Narazil jsem i na další drobnou nectnost - když zapínám podsvícení dlouhým podržením tlačítka Menu, tak se zapne, ale občas z aktuální stránky zmizí text, musím jít o stránku dopředu a zase zpátky.
Nový firmware 4.4.180 tento problém odstranil.

(Poznámka: po nainstalování update a restartu bylo nutné provést znova základní nastavení (volba jazyka, potvrdit datum, čas a časové pásmo, případně nastavit, co se má zobrazovat na vypnuté čtečce. Musel jsem si znova naprogramovat zapínání / vypínání podsvícení podržením klávesy menu. Napoprvé se nastavení z nepochopitelných důvodů neuložila takže jsem to musel dělat 2x.)

(Problémy s PDF-Reflow zůstávají.)
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod zivan 27. 11. 2013 13:23

Kupoval jsem minulý týden PocketBook 623 a narazil na pár drobností, tak by mě zajímalo, jestli to není jen problém mého kusu.

1) Občas nereaguje na dotyk. Většinou je to tak, že se mi zobrazí nějaká nabídka, já ihned na něco dalšího kliknu a nic. Zkusím to podruhé a už reaguje. Nestíhá?
2) Opět občas si všimnu, že cca vrchní dva řádky jsou jiné. Jako kdyby písmo bylo trochu užší a méně černé. Není to ale vždy.
3) Některá písmena na stránce mají světlější části. Nejvíc mi to vadí u normálního písma (zkoušel jsem asi 3 fonty), u tučného to tak vidět není, ale zas mi nevyhovuje na čtení. Nejlspší jsou zatím stáhnuté "polotučné" fonty prý z Kindlu, i u nich je to vidět, jen mi to tolik nevadí.

Edit:
Body 2 a 3 bude mít asi na svědomí obnovování obrazovky "az" pri treti strane.
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410M, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 28. 11. 2013 13:33

1: Občas to taky pozoruji. Asi nestíhá. Občas je možná taky problém, že člověk klikne vedle, některé oblasti, kam se musí člověk prstem trefit, jsou relativně malé. (Občas mám problém kliknout do rožku displeje, asi mám tlusté prsty.)

2,3: Zkus se podívat do nastavení, jsou tam tuším volby "Vysoká kvalita" nebo "Vysoká rychlost". Já mám aktivovanou kvalitu.
vladimir
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka