Elektronická čtečka knih s podsvícením displeje - rok 2013

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod CahirCZE 21. 6. 2013 09:05

Prosím o radu.

Konečně jsem se rozhodl zakoupit si čtečku knih. Čtu, kdykoliv mám čas (cca 2 knihy týdně). Ale na mobilu (app Kindle) mi to začíná vadit, hlavně teď venku na sluníčku nebo večer. Od Vánoc jsem se těšil na Kindle PaperWhite. Teď mi to ale zkomplikovala aktuální nabídka. V podstatě jsou na trhu teď tři velmi dobré čtečky, které potřebuji nějak nezávisle (na mě)porovnat:

Kindle PaperWhite
Cybook Odyssey HD FrontLight
PocketBook Touch Lux 623

Ceny a rozlišení jsou skoro stejné. Rozdíly jsou v hmotnosti, formátech, ovládání, výdrži, zvuku, aplikacích. Všechny jdou dát do univerzálního super obalu Tuff-Luv (Embrace Plus). Tuto volbu už mám za sebou. Ale s tou čtečkou si jistý stále nejsem.
Poradíte? Díky :)
CahirCZE
Kolemjdoucí


Odeslat příspěvekod vladimir 21. 6. 2013 17:16

Ze srovnání v časopise Chip 3/2013 mi připadá, že Cybook je nepříjemně pomalý při (znovu)otevírání dokumentu a to je věc, která mi pije krev na mé současné čtečce.

Mimochodem, čtečku Kobo Glo jsi přehlédl, nebo jsi ji vyřadil z jiného důvodu? Ne, že bych ji doporučoval/vnucoval, jenom upozorňuji na její existenci. Podle časopisu Chip patří k velmi dobrým (nejrovnoměrnější podsvícení z testovaných, nejdelší výdrž na baterie při plném podsvícení).

(Mně osobně se nejvíce líbí čtečka PocketBook Touch Lux, mám ji objednanou včetně originálního pouzdra.)
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod CahirCZE 24. 6. 2013 10:26

Děkuji za reakce.

vladimir píše:Mimochodem, čtečku Kobo Glo jsi přehlédl, nebo jsi ji vyřadil z jiného důvodu?

Nevím už proč, ale tuto čtečku jsem vyřadil z užšího výběru jako první. A podle všeho, se už k ní nebudu vracet. Oproti začátku hledání (vánoce 2012) to už asi bude souboj pouze mezi Cybook Odyssey a PocketBook. Ty tlačítka na Kindlu mi prostě chybí. Škoda, jejich cloud na knihy mi přijde parádní (mám čtečku na mobilu).

vladimir píše:(Mně osobně se nejvíce líbí čtečka PocketBook Touch Lux, mám ji objednanou včetně originálního pouzdra.)

Jestli přijde do konce června, rád počkám na postřehy dalšího uživatele a budu vděčný za sdělení prvních dojmů.
CahirCZE
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 25. 6. 2013 10:24

Jestli přijde do konce června
Kolega mi ji přiveze z Německa bohužel až koncem týdne.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 6. 2013 11:29

Potom ale urcite dej vedet, rad si to prectu. :))
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod asasek 25. 6. 2013 11:56

Cybook Odyssey HD FrontLight zkoušel bratr a vracel ji - podsvícení na nej bylo i na nejnižší intenzitu příliš silné (oslňovalo, bolely oči). Nakonec místo toho pořídil tablet a je spokojen.
Takže bych doporučil podsvícení nejdřív ozkoušet - někde ve sklepě :)
Míchej bahno sem, míchej ho tam, přece zůstane bahnem. Zhřešil, nezhřešil, co mají z toho v nebi? Za tu dobu, co o tom hloubám, mohu přece navlékat perly, nebi pro radost.
[vyčítání a odpouštění (si); Martin Buber, Cesta člověka podle chasidského učení]
asasek
Junior

Odeslat příspěvekod jxjl 25. 6. 2013 12:10

Osobně vlastním starší model PocketBook Touch a nemohu nic jiného, než doporučit (co jsem viděl fotky toho jejich podsvíceného modelu, zdá se, že se jedná prakticky pouze o nový hardware a zbytek je stejnej).
Největší výhodou čteček od PB je, že vás nikdo neomezuje v tom, co s ní můžete dělat. Nabízí velice širokou podporu formátů, knihy můžete do čtečky nahrávat jednoduše přes USB, nebo po drobné úpravě přes FTP. Softwarově se jedná asi o to nejlepší, co je k dispozici na trhu, cokoliv lze nastavit a ovládání je celkově velice logické a pohodlné. Velkou výhodou je, že se jedná o čistý linux bez jakýchkoliv omezení - snadno lze do čtečky doinstalovat další aplikace (email klient, mapy, výše zmiňovaný FTP server, ...). Čtečku navíc můžete používat, aniž byste ji musel kdekoliv registrovat, či aktivovat.
Jediné argumenty pro Kindle vidím v snadno dostupném anglickém placeném obsahu a nízké ceně.
jxjl
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 27. 6. 2013 09:40

První dojmy s PocketBook Touch Lux:

- Podsvícení jde úplně vypnout a plynule regulovat ve velmi širokém rozmezí. I v úplné tmě jde nastavit příjemný stupeň intenzity osvětlení. Zapínání/vypínání/ovládání intenzity podsvícení je možné i přímo z otevřené knihy.

- tlačítka na otáčení stránek jsou příjemně měkká.
(čistě teoreticky hrozí nechtěné zmáčknutí, ale je tam dotyková obrazovka, která stejně reaguje na každý letmý dotek...)

- Zvětšování / zmenšování textu je možné přímo dvěma prsty na displeji.

Zatím jsou moje dojmy vesměs pozitivní, více postřehů k rychlostí otáčení, otevírání dokumentů atd napíšu v následujících dnech, až budu mít co napsat.

Edit: První načtení e-knihy trvá několik vteřin, zvětšení písma u větší knihy taky chvilku trvá (než si procesor přeformátuje stránky...), ale pak už je listování v obou směrech velmi plynulé. Znovuotevření knihy je taky rychlé, člověk může opustit rozečtenou knihu, mrknout se na chvíli do druhé, tu taky opustit, vrátit se do první a skočí to bez obtěžující pauzy na stránku, na které jsme ji opustili (odhadem během 2-3 vteřiny).

Podsvícení: v horní a hlavně v dolní části displeje jsou v šeru výrazně světlejší / tmavší místa (je tam 5 LED diod dole a 5 nahoře a tedy 5 světlejších míst...)
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod NevimAVM 4. 7. 2013 12:02

Mě by zajímalo jaký má ten Paperwhite dopad na oči, když to stále září, byť minimálně.
NevimAVM
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 19. 9. 2013 21:24

Přečetl jsem si informace ohledně elektronických čteček. Přiznám se, že s tímto sortimentem mám totálně nulovou zkušenost. Hrubou představu mám, ovšem nechci sem dávat nějaký konkrétní výběr, abych třeba neopomenul zajímavý model.
V rámci rodinného okruhu se plánuje nákup tohoto zboží. Poradíte co vzít?

- Zvažuji právě něco s nasvíceným displejem (pokud se nepletu, nelze zde hovořit o podsvícení). Samozřejmě nasvícení by se mělo dát vypnout - což bohužel (tuším u Kindlu) nejde.

- Teď má prý ale na trh přijít nová verze - nevím co od ní čekat, za kolik bude a zda na ni čekat :-)

- Velmi důležitý je faktor kvality elektronického inkoustu. Zde by skutečně mělo jít o co nejlepší napodobeninu běžné knihy a písma v ní. Osoba preferuje klasické knihy, ale z důvodu mobility, by ráda nyní některé měla právě v elektronické podobě ve čtečce.

- Důležitou vlastností je i podpora co nejširšího množství formátů pro text - upozorňuji, že většina zvažovaných e-knih bude v češtině.

- Koukal jsem, že některé čtečky mají JAKOBY malou paměť, na dnešní poměry. Je jasné, že knih se tam vejde hodně, přesto - není výhodou alespoň slot pro kartu?

- Předpokládám, že výdrž je u čteček v řádu týdnů, takže není nutné řešit (?)

- Co rychlost ... otáčení, změn velikosti. Ano, příspěvek od uživatele s nickem vladimir jsem četl. A tak zrovna dotaz ... jak nyní, po několika měsících hodnotíš nákup? Co negativa??
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 20. 9. 2013 17:51

Pořád spokojenost.

Česká lokalizace, český návod (při upgrade firmwaru se automaticky uloží do čtečky)

Kvalita inkoustu je O.K. - ale to je asi u všech čteček s rozlišením 1024x758. Používám překreslení stránky jednou za pět otočení, tím pádem tam zůstávají otisky minulých stránek, za cenu "černého probliknutí" a mírného zpomalení je možno nastavit překreslení po každém otočení a tedy bez těch otisků, které mně ale neruší (koneckonců ve skutečné knize mohou stránky taky prosvítat :). Volba z několika typů písma.

Má slot na SD kartu, tedy v případě potřeby místa až-až, ale méně je asi více - vzhledem k organizaci mi připadá lepší tam mít pár knih a podle potřeby je obměňovat, než se starat o nějaké třídění. Ale to je věc názoru.

Vypínatelné podsvícení - po upgrade firmwaru je po každém zapnutí vypnuté a člověk si ho podle potřeby zapíná (dlouhým stiskem tlačítka menu, takže velmi jednoduše)

Výdrž: nabíjel jsem zatím 4x, tedy ca jednou za tři týdny. Podsvícení mám přitom stále zapnuté na ca 30 procent jasu.

Podpora formátů: nezkoušel jsem, papírově velmi dobrá, já používám .epub a zkoušel jsem .fb2. S novým firmware podpora PDF-reflow (tento režim je v menu Režim nazvaný "Znovu" :) ). Zatím ale moc nefunguje, možná v příštím firmwaru (nesmí se změnit velikost písma, jinak začne blbnout) - opraveno, viz příspěvek níže, nesmí se měnit velikost písma gestem, ale nastavit pevně v menu Režim funkcí lupa.

Čtu knihy v češtině - bez problémů (vyžadováno kódování UTF-8)
Naposledy upravil vladimir dne 21. 9. 2013 13:34, celkově upraveno 1
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 21. 9. 2013 12:17

vladimir díky. Aha. Já právě četl o pdf, že to zalamování se dá nastavit a funguje - nebo jsem to špatně pochopil. PDF je formát, který by také byl využíván (návody atp.).

Teď mě napadá - to byl asi jiný typ čtečky :oboze
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 21. 9. 2013 12:59

Ano, pozor, skutečně odkazuješ na model 622, který je bez podsvícení a s rozlišením 800x600. Já mám model PocketBook Touch Lux 623 (a to číslo modelu jsem dosud vlastně neuvedl - omlouvám se).

Tak jsem PDF-reflow zkoušel znova podle návodu v tvém odkazu a když jsem použil lupu v nastavení režimu zobrazování PDF, funguje to dobře. (Já jsem předtím zapnul reflow, ale lupu jsem nechal na 100 procentech a pak jsem zoomoval prsty a to blbne) :) díky :-)
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 21. 9. 2013 16:12

vladimir upřímný dík za celkovou jasnou odpověď. Já si následně domyslel, že máš jiný model. Ten „OMG“ smajlík tedy nebyl pro Tebe, ale pro moji zabedněnost ... chvíli trvalo, než se zablesklo. Ale musím přiznat, že jsem se i zasmál. Hlavně, když z drobného zmatku vyšlo řešení pro PDF :-)

Ještě se zeptám. Porovnával jsi v reálu tuto čtečku s čímkoliv jiným z kategorie? Třeba i více/déle (např. zapůjčená čtečka od kolegy ...)? A máš nakonec i to originální pouzdro (můžeš dát link, které to přesně je?

// EDIT: ještě prosím - možná jsem to přehlédl. Jakou barvu máš? Vidím, že je černá/bílá/stříbrná.
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron