Elektronická čtečka knih s podsvícením displeje - rok 2013

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod vladimir 21. 9. 2013 21:24

Ne, jiné čtečky jsem měl v ruce jenom v obchodě. Chtěl jsem podsvícenou s elektronickým inkoustem, výběr se mi tedy smrskl na Kindle Paperwhite, Cybook Oddyssey HD frontlight, Kobo Glo a Pocketbook lux 623.

Na Pocketbook 623 byla zrovna v německém Conradu, kde často nakupuji, na tu dobu velmi slušná cena 129 Euro (platí pořád), poštovné do Německa bylo zdarma, měl jsem navíc slevový kupón a tak bylo rozhodnuté. Kromě toho má Pocketbook nejlepší podporu formátů a to mi bylo sympatické, protože nevím, co si kdy z internetu stáhnu.

Mám toto pouzdro http://www.conrad.de/ce/de/product/8790 ... uch-Lux-HD - je přímo pro Pocketbook (má vyražené logo), čtečka je zasunutá pod dvěma pravděpodobně kovovými nebo plastovými, koženkou obalenými příchytkami, které vedou po stranách přes celou výšku čtečky, tedy ji chrání i z boku a čtečka v pouzdře drží velmi dobře, není to nějaká univerzální se čtyřmi gumičkami v rožcích. U Conrada nemají pořádný obrázek, tady jsou nějaké obrázky pouzdra z internetu:
http://michaelsonntag.net/wp-content/up ... le-613.jpg
http://michaelsonntag.net/wp-content/up ... se-auf.jpg
(je v něm jiná čtečka, která je tlustější)

Mám černou barvu čtečky, šedá zrovna nebyla (o té bych silně uvažoval) a bílou jsem nechtěl.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod akira.uzai 22. 9. 2013 07:53

Já bych šel do Kindla. Důvodem je největší zázemí a nejširší čtenářská a uživatelská základna. Také to, že Amazon má až neuvěřitelný systém reklamací. To že neumí tolik formátů bych neřešil. Nejčastěji se v praxi setkáte s mobi a epub. Mobi Kindle umí a převést epub na mobi je otázkou jednoho příkazu (či pár klepnutí myši). Stejně tak je to s převodem doc-u. Také se může hodit převod a načtení článků a knih přes amazonský e-mail. Prostě Kindle je sázka na jistotu.
あきらうざい
akira.uzai
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 22. 9. 2013 10:28

Taky jsem o něm uvažoval, ale: vyšší cena, nemá externí SD kartu (kapacitně asi není nutná, ale v případě poruchy čtečky ji vyndám a strčím do počítače, do interní paměti bych se už nedostal), chybí tlačítka na listování, o 10 procent těžší, není česká lokalizace menu (jistě, není nutná, ale potěší), horší podpora formátů, nejsou slovníky (ty já ale zatím nevyužívám). Podsvícení nejde vypnout. Holt minoritní výrobci se musí více starat.
"Zázemí" vydavatelství, které nevydává knihy v češtině, mi taky nepřipadá jako natolik podstatná výhoda, abych o ničem jiném alespoň neuvažoval.

Výhody: Díky větší (těžší) baterii delší výdrž, pravděpodobně rovnoměrnější podsvícení (já mám na PocketBooku na dolním okraji okem viditelná místa s odlišným jasem, ale o stínech na displeji jsem se dočetl i u Kindle Paperwhite.). Možná ty konverze přes servery Amazonu, o kterých se zmiňuje akira.uzai, ale koneckonců v Calibre jde převést skoro cokoliv.

Rozdíl: Kindle používá DRM Amazon, PocketBook Adobe (a Adobe podporují všechny ostatní čtečky). Co je lepší pro českého čtenáře, který by knihy kupoval, netuším, to jsem nezkoumal.

Nejsem natolik kategorický jako akira.uzai, abych říkal že PB je nejlepší, koneckonců má každý vlastní měřítko hodnot, co je pro jednoho důležité, je jinému lhostejné.

Můj názor: Pokud o PB uvažuješ, je taky O.K.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 22. 9. 2013 17:34

Oběma díky!

Kindle Paperwhite a PocketBook Touch Lux 623 jsou vlastně od počátku mými favority. Čtečka kterou vybírám není pro mě, ale mám - tak nějak - hlavní poradní hlas. Takže je jasné, že jak to nedopadne - dostanu nadáno :-D

Vzhledem k všestrannosti a teoretické možnosti eliminace problémů při různých formátech, je mi o něco blíže právě PB 623. Uživatel pro kterého čtečka je, není příliš zdatný v ovládání techniky. Tudíž nějaké konverze atp. ... prostě - jednoduší je, když to pojede rovnou. Samozřejmě výborná věc a plus ... paměťová karta a vypínatelné podsvícení. Uživatelské prostředí v naší mateřštině taktéž výhodou.

Díval jsem se, že servisů je v rámci ČR více - zde by snad neměl nastat zádrhel.

Černé orig. pouzdro vypadá dobře. Hlavně z něho cítím určitou praktičnost a zvýšenou ochranu čtečky. Koukal jsem, že některá pouzdra, ač daleko dražší, využívají uchycení za pomoci čtyř gumek a to ve mně nevzbuzuje důvěru.

Zatím opravdu moc děkuji za veškeré informace. Kdyby ještě něco bylo - dovolím si napsat dotaz.
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 24. 9. 2013 15:38

Tak ... mám tu zakoupené zařízení - PocketBook Touch Lux 623 (včetně pouzdra :-) ) a na první pohled - příjemné. Uvidím, co na to budoucí majitel, který ještě čtečku neviděl.

Vím, že tu proběhla informace, že se dá nastavit „čištění“ stránek jednou za - a že zrovna Ty Vladimíre, to máš jednou za pět stránek. Nastavení jsem našel - jen jeden dotaz k tomu černému probliknutí. U nastavování parametrů atp. to (ač je „čištění“ nastaveno jednou za pět stránek) blikne vždycky. Předpokládám, že zde je to běžné. Je to tak? A můj druhý dotaz. Ostatní čtečky - třeba zmiňovaný Kindle - využívá stejný „černě-blikací“ způsob „čištění“ stránky? Je to prostě dáno technologií u všech těchto zařízení, nebo se jedná jen o specifikum některých?

A pak hloupost. Při vypnutém zařízení je možno na displeji zobrazit NĚCO. Teď tam je zatím takovéto pseudomeníčko - nabídka funkcí, co zařízení umí. Předpokládám, že pasivní technologie, která je osazena, nemá s tímto problém. Tedy - nedochází k degradaci displeje. Majitel si tam může dát jakýkoliv obrázek a nedojde k tzv. vypálení. Vzhledem pasivnímu pojetí nepředpokládám, že když tam neprobíhá změna, že by to bralo energii z akumulátoru. Mýlím se?

Díky za případné informace.


Jinak ... napojil jsem čtečku na PC - dobíjení. Jako drobné negativum vnímám fakt, že není přiložena nabíječka do zásuvky, byť by se jednalo o skládačku, jako známe z mobilů. V této cenové kategorii by se snad nejednalo o drama. Nevadí - PC jede stejně dlouho, takže napojit a napájet není problém. Navíc, jestli vydrží e-book nabitý - řekněme - alespoň sedm/deset dnů ... tak to není problémem vůbec.

Po aktivaci napájení jsem aktualizoval software - prostřednictvím Wi-Fi. Vše snad proběhlo OK. Pro zájemce - aktualizace zabrala - zhruba - pět minut. Zde bude ale záležet na stáří softwaru a kolik do doby aktualizace bylo vydáno nových. Na displeji jsem si všiml, že OS Linux, který je implementován, vyvolal jakoby postupnou aktualizaci - tedy vytvořil určitý mezikrok, kdy nejdříve instaloval věci ze staršího instalačního balíku a pak vše dotáhl tím novým. Ne, na tom nespatřuji nic divného :-)

Upřímně jsem zvědav, co nový majitel a jak zařízení vezme. Přeci jen je tam zvyk z klasických knih/časopisů/návodů ...

Já jsem překvapen z kvality písma a podsvícení jistě přispívá k ještě lepší čitelnosti (zde to ovšem bude individuální). Jestli čučím správně, tak povrch displeje je matný, a to je dobře - potlačení odlesků vypadá na slušné úrovni. Po nabití ještě odzkouším.
Asi tam dám něco k přečtení, aby si e-book odzkoušel na vlastní kůži. Chce to číst alespoň půl hodiny/hodinu. Člověk tak zjistí, zda mu něco vadí. No - uvidíme.
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 24. 9. 2013 17:32

Blikání - ať si to v menu bliká, jak chce. Asi je to normální, stejně to nemá člověk jak ovlivnit, tak proč se nad tím pozastavovat.

Obrázek na displeji nebere energii a určitě "nevypaluje" obrazovku. Já tam mám titulní stranu právě čtené knížky.

Nabíječka od telefonu - nabíječka od mobilu Zio mi nefunguje, má zřejmě příliš vysoké zvlnění napětí.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 24. 9. 2013 21:03

Ad blikání. Jasně - já chtěl jen vědět, zda se jedná o chybu, nebo to tak máš taky. Nemám s tím problém. Samozřejmě mě zajímalo i to, jestli ono problikávání při otáčení stránek vzhledem k využité technologii probíhá u konkurenčních modelů. Předpokládám, že ano - ovšem možnost se na to teď hned podívat nemám (marod a doma). Když tak zajdu někam do kšeftu. Opět - neberu to jako nedostatek (navíc jsi to uváděl v příspěvku, tudíž jsem věděl) - jen pro zajímavost (já ty e-booky vůbec neznal a neznám, takže když jsem se k tomu nachomýtl ... :-) )

Na vypnutý displej jsem teď dal obrázek Eiffelovky a vypadá to fakt hodně dobře. Je to zvláštní retrostyl. Oproti tabletům to má zvláštní kouzlo (ano chápu - tablety mají jiné/širší určení/možnosti).

Ad nabíječka. Vzhledem k délce výdrže to opět nelze vnímat jako zásadní negativum. Kdo chce, dokoupí si čudlikózu k zasunutí do zásuvky. Koncovka v balení by ale výrobce nezabila.

Tobě patří můj velký dík! :-)
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 24. 9. 2013 21:23

Je to technologii, tady je to okolo 8. minuty videt u Kindlu
http://www.youtube.com/watch?v=eQvT56SyZKY
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 24. 9. 2013 22:46

Dík! :-)

BTW: jsem zvědav jak na tom budou s náročností na zrak nové - s barevným displejem. Cenově jsou hodně nahoře. Novinka - no.
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 26. 9. 2013 16:29

Ahoj,

mám dotaz. Do čtečky PocketBook Touch Lux 623 jsem natáhl jejím majitelem naskenované materiály v pdf. Čtečka ale odmítá tyto zobrazit - prý jsou buď poškozené, nebo blokované? :hm

V PC normálně fungují, zobrazí se. Je to sken z multifunkční tiskárny HP.

Poradíte?
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 27. 9. 2013 06:14

Naskenované PDF jsou jenom veliké obrázky vložené do PDF-obálky, aby bylo možné mít více obrázků v jednom souboru. Jaké rozlišení bylo použito při skenování? Možná mají obrázky tak veliké rozměry, že s nimi čtečka neumí pracovat. Ať si zkusí oskenovat dokument v nízkém rozlišení (75 DPI), jestli ho ta čtečka zobrazí a pokud ano, ať rozlišení postupně zvyšuje, až narazí na použitelné maximum.

Můžeš obrázky zkusit vyextrahovat a zkusit je zobrazit přímo, nebo je znova zabalit do PDF v nějakém jiném programu (umí to třeba program xnview, ale takových programů je mnoho.)

V každém případě by jejich čtení bylo utrpení - pořád bys musel jenom prstem posouvat výřez, na pokročilé funkce (čtení po sloupcích nebo PDF-reflow) je možno rovnou zapomenout. Aby tyto věci fungovaly, bylo by nutné skeny textových dokumentů napřed zpracovat OCR programem.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 27. 9. 2013 10:00

Díky. Tak nějak mě to potom napadlo s obrázky a kontejnerem i OCR.
Je to vždy jedna stránka, jeden PDF soubor. Proto jsem se domníval, že zobrazit by se to mohlo/mělo. Velikost je kolem 350-400kB. Rozlišení se musí mrknout.

Zkoušel jsem Zoner Photo Studio, ale ten s pdf asi nekamarádí. Neva - odzkouším něco jiného, nebo to řešit nebudeme. Není to alfa a omega činnosti čtečky. No a do budoucna si musí případné skeny přizpůsobit.

Obdržel jsem zajímavý dotaz. „Když si čtečku zkoušel, fungovaly v ní ty MP3 soubory, hrálo Ti to?“ Odpověď byla jednoduchá - „ano, ale musíš zapojit sluchátka“ :-D
Jsem zvědav, zda PB přidá i „text to speech“ pro náš jazyk. Nevím, jak moc by to zmiňovaný majitel využil, nicméně mě zajímá, jak moc dokonalé čtení bude/by bylo.

Jinak pokud porovnám pohodu čtení přes čtečku a tablet - je to nesrovnatelné. V zatížení očí jednoznačně vede čtečka. Tablet má sice milion funkcí, ale kdo chce skutečně číst a čte hodně, měl by zvážit čtečku.

BTW: to PDF reflow na „správných“ pdf souborech funguje dobře - paráda :-)
BTW2: málem jsem připálil šunkofleky :oboze :D
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 27. 9. 2013 13:58

Samostatné obrázky je možné skenovat do ,jpg, PDF nemá v takovém případě výhody.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 29. 9. 2013 18:16

Tak u skutečných pdf (textových) zvětšených dle návodu, se přišlo na „problém“. Zvětší se písmo, ale stránky se otáčejí jen po určitou. Následně již otáčet nelze. Když vyvoláme menu a šipky dopředu/dozadu, skočí to skutečně vpřed, ale až na reálnou další stránku. Když pak zkouším vracet text, nedosáhnu místa, kde jsem skončil, resp. kde bych měl ve čtení pokračovat.

U epub souborů, při zvětšení písma, zatím tato zvláštnost zaznamenána nebyla.
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod terminator007 27. 10. 2013 13:40

Díky za postřehy, právě pořizuji čtečku, jdu do PocketBook 623 :-)
terminator007
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků