Jakou pracovní židli vybrat do 4k?

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod petannovis 29. 9. 2013 14:03

Ahoj,
již jsem to zde lehce nakousl ve vedlejším tématu, kde se radím s výběrem ergonomické klávesnice. Přečetl jsem si nějaké články, co mi poskytl uživatel davkol o ergonomii židlí.

Moje situace je následující. Celkem nutně v brzké době potřebuji koupit nové pracovní křeslo/židli. Jako student s mírným přivýdělkem si nemohu momentálně dovolit moc rozhazovat peníze, musím investovat i jinde a tak jsem si na židli vyhranil cca 4k. Pro někoho možná málo, pro mě momentálně maximum, které mohu a jsem ochoten investovat. Jsem smířený s tím, že dobře ergonomické židle stojí 10k a výše. Já se nyní prostě jen snažím za tyto peníze koupit to nejlepší co lze sehnat.
Jak jsem zmínil ve vedlejším vlákně, měřím 175cm, vážím cca 75-80Kg.

Hodím sem pár odkazů, jaké křesla mám vyhlídnutá:
http://www.ekresla.cz/textilni-sitovana ... listo.html
http://www.ekresla.cz/kancelarska-kresl ... _7500.html
http://www.ekresla.cz/textilni-sitovana ... 89663.html
http://www.ekresla.cz/textilni-sitovana ... 07256.html
Nebo křeslo, které vypadá pohodlně, ale zase s ergonomií to nebude žádná sláva:
http://www.ekresla.cz/kancelarska-kresl ... ximus.html
Popr tohle, ktere doporucovali v jedne diskusi:
http://www.eva.cz/zbozi/53076/kreslo-ka ... ni-f-3000/
výše zmíněné židle se mi zdají všechny dosti podobné a nevidím moc výrazné rozdíly, i cenově se pohybují +- stejně. Před koupí si židli samozřejmě vyzkouším (všechny mnou zmíněné žídle mají vystavené ve vzorkové prodejně)

Chtěl bych se tedy zeptat co by jste mi za tyto peníze doporučily vy? Aby za danou částku byla židle co nejkvalitnější, dobře se na ní sedělo dlouhé hodiny a vydržela pár let? Uvítám i vaše návrhy...

A ano vím, že záda mám jen jedna a až si začnu pořádně vydělávat nějaké rozumné peníze a né škudlit z přivýdělku, jistě v budoucnu zainvestuji i více peněz do pořádně židle. Jen momentálně mám více výdajů a peníze jen jedny, ale to asi každý zná :)
petannovis
Junior

Odeslat příspěvekod Abox 29. 9. 2013 14:24

Asi jsem ujety, ale nejlip se mi osvedcila sedacka, kterou jsem mel kdysyk - ke klaviru.
Ted jsem vybirat bud:
http://www.peska.cz/?q=eshop/ergo-mck
a nakonec jsem si objednal:
http://www.peska.cz/?q=eshop/lab-flex
Abox
Pokročilý

Odeslat příspěvekod alfah4ns 29. 9. 2013 19:07

A na tom se ti sedí dobře třeba 8h?
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod davkol 29. 9. 2013 19:10

Tak. Doporučuju si za pětistovku postavit tohle a k tomu si dát barovou stoličku pro případ potřeby. Líp se u toho přemýšlí a měnit polohy je beztak zdravější. K tomu bych přidal pytel nebo třeba staré křeslo na čtení.

-- 29. 9. 2013 20:11 --

alfah4ns píše:A na tom se ti sedí dobře třeba 8h?

Sedět osm hodin není zdravé za žádných okolností bez ohledu na židli.
davkol
Junior

Odeslat příspěvekod davkol 29. 9. 2013 19:29

Results During 621 695 person-years of follow-up (mean follow-up, 2.8 years), 5405 deaths were registered. All-cause mortality hazard ratios were 1.02 (95% CI, 0.95-1.09), 1.15 (1.06-1.25), and 1.40 (1.27-1.55) for 4 to less than 8, 8 to less than 11, and 11 or more h/d of sitting, respectively, compared with less than 4 h/d, adjusting for physical activity and other confounders. The population-attributable fraction for sitting was 6.9%. The association between sitting and all-cause mortality appeared consistent across the sexes, age groups, body mass index categories, and physical activity levels and across healthy participants compared with participants with preexisting cardiovascular disease or diabetes mellitus.

zdroj
davkol
Junior

Odeslat příspěvekod petannovis 29. 9. 2013 20:59

Tak tohle řešení opravdu není nic pro mě. Je to zase taková nová móda, která rychle přišla a podle mě zase odejde.. Zkoušel jsem si to, když jsem o tom četl cca půl roku zpátky. No a vydržel jsem u toho pracovat ani ne hodinu a již jsem byl naprosto vydeptaný, nesoustředěný atd. Nehledě na to, že je to nepoužitelné, když se chcete kouknout na nějaký film.
Výhodu to má super, že máte rovná záda a dá se to vyrobit na koleně za pár kaček :-) to beru, to jo.. Ale jinak k můj názor je takový, že po čase se člověk stejně zase vrátí ke klasické židli :-)
Ještě teď si pamatuji, když babička pracovala a denně stála třeba 12h a měla z toho dost velké problémy. Ano dočasně to možná je řešení pokud to někomu vyhovuje, ale podle mě při dlouhodobém užívání se dostaví i negativní účinky :-) Optimální řešení může být že máte polohovatelný stůl a během dne střídáte sezení na kvalitní židli a stání.. :-)

Chtěl bych tedy poprosit o doporučení židlí v mém cenovém rozpětí :-)
petannovis
Junior

Odeslat příspěvekod davkol 29. 9. 2013 21:20

Ano, pokud člověk stojí mnoho hodin v kuse, může to vést k potížím, na ráně jsou třeba křečové žíly. Proto zmiňuji střídání poloh, o čemž také hovoří řada těch studií. Taky to není tak, že by si na to člověk dokázal zvyknout ze dne na den. Trvá to aspoň týden a chce to mít aspoň nějaké zádové svaly, nebýt totální lemra.

Móda to taky není: IIRC pracovní stůl, u kterého se stálo, používal třeba Thomas Jefferson.

Díval ses na Ikea Markus?
davkol
Junior

Odeslat příspěvekod petannovis 29. 9. 2013 21:33

Ano, máš pravdu. Jen sem měl na mysli, že se to v poslední době začalo rozmáhat a znovu se o tom psát po internetu..

Díval, dokonce jsem na ní i seděl o prázkách :-) Sedí se na ní opravdu slušně a je pohodlná. Ale říkal jsem si jestli za dané peníze nedostanu jinde (např mnou výše zmíněné židle) lepší kvalitu zpracování a ergonomie? Ergonomicky mi nepřišla příliš zajímavá/žádná bederní nebo hlavová nastavitelná opěrka, ale opravdu nevím, jestli mnou odkazované na tom budou o něco lépe? :D Zda to není jen hezký obrázek, ale v reálu podobná ergonomie a kvalita..

Na jednu stranu, mám z ikeii křeslo x let, které jsem koupil v akci za litra a byl jsem spokojený.. Chtěl bych investovat trochu více (4x více než naposledy) a také bych chtěl o to lepší kvalitu :-) A potom co jsem v toho Markuse viděl jsem ho v tom jejich "bazaru" s nějakou vadou a slevou asi za 2500Kč, jenže na tom bylo skvěle vidět, jak se ten koženkový potah po pár dnech osedí zvlní a nevěřím tomu, že vydrží nějakou delší zátěž, ale to by jen můj pocit, když jsem ji tam viděl. ještě má o 500Kč levnější textilní verzi, ta mi ovšem nepřišla až tak pohodlná, neměla polstrované područky, ale takové gumové a dosti nepříjemné..
petannovis
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 29. 9. 2013 22:12

Já právě mám v práci i zvedací stůl, takže občas při práci i stojím.
Ale je to vždycky na chvíli, ulevit zadku a zádům, naopak po chvíli se pak zase rád k židli vrátím, ne k barové, nebo něčemu podobnému, ale k normální nastavitelné kancl židli. Pracoviště stavěné primárně pro stání si z dlouhodobého hlediska představit nedovedu.

Jinak k té židli, ergonomická židle bez nastavení zad neexistuje (minimálně výška nutná), každý má záda jiná a potřebuje oporu beder v jiné výšce. Posedej a vem, co ti nejvíce bude vyhovovat.
Dále na lepší židli si můžeš dovolit sedět aktivně s nezaaretovanou polohou, což je fajn. S křeslem s pouhým sklápěním dozadu to moc nejde.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod davkol 29. 9. 2013 22:43

Vycpaná látka se taky splácne a blbě se čistí, v tomhle ohledu si moc nevybereš... snad jen brát to nejjednodušší možné.
davkol
Junior

Odeslat příspěvekod petannovis 4. 10. 2013 10:58

Ahoj,
tak dneska jsem koukal, že v Ikea Černý most mají ve slevě právě Markus v té kožené verzi za 3499Kč. To se mi zdá jako celkem zajímavá nabídka, sleva cca 500Kč.

Ještě mám vyhlídnutou tuhle židli:
http://www.ekresla.cz/textilni-sitovana ... listo.html
Zajímalo by mě, zda se vyplatí připlatit, nebo jsou obě židle na jedno brdo?
Děkuji za rady
petannovis
Junior

Odeslat příspěvekod j.ch 4. 10. 2013 12:33

Markus z Ikea mám a jsem velmi spokojen. Velké plus prodloužená záruka myslím 5 let
j.ch
Junior

Odeslat příspěvekod petannovis 4. 10. 2013 12:43

Děkuji za reakci, o prodloužené záruce vím a také mě to na první pohled velice zaujalo. Bohužel když jsem se ptal personálu jak je to s 5 letou zárukou, vyšlo najevo, že se vztahuje pouze na rám židle. Tzn, pokud rupne atd ten kovový rám (velice nepravděpodobné) lze to vyreklamovat, na vady materiálu atd se již 5 let bohužel nevztahuje :( Trochu klamavá reklama, kterou jsem zrovna u Ikeii nečekal, ale což člověk nemůže mít vše :-)

Šlo mi spíše o to, že ta druhé mnou zmíněná židle vypadá vzhledově zajímavěji, je více taková propracovaná a také znatelně dražší. Mojí otázkou bylo, zda jsou obě židle na jedno brdo (ergonomie, kvalita..) a pak se vyplatí koupit Marcuse v akci a ušetřené peníze investovat jinam, nebo zda se vyplatí připlatit si cca 1500Kč za tu draží subjektivně trochu hezčí respektive zajímavější židli :-)
petannovis
Junior

Odeslat příspěvekod davkol 4. 10. 2013 15:55

Si na ni sakra sedni.
davkol
Junior

Další stránka