Práce s mikrokontroléry ATMEL AT89C2051

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod kretek 24. 7. 2014 22:23

Dobrý den,

jsem začátečník, pokud je nějaké forum či vlákno kde se probírá a radí ohledně této problematiky prosím o info.

Mám pár problémů prvně: jak mám vyleptat desky plošných spojů? Je tam celkem složitý plánek v poměru 1:1 tak že se dá překreslit, prodavač v GM mě poradil ať plánek vytisknu a na desku překreslím. Jenže jak. Mám strach to udělat jen podle fixy a pravítka (přinejhorším to zvládnu). Přesněji budu dělat: desku plošných spojů programátoru. Dále mě vrtá hlavou jak mám udělat na konci každého obvodu kruh (duté kolečko). Prodavač zmínil že to tam musím vyvrtat.

Dále jsou zde značky součástek:
IO-
T-
D-
C-
R-
CON-
X-
P-
TI-
Pokud mě někdo řekne co to znamená budu vděčný.
kretek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod George2005 24. 7. 2014 23:57

To myslíš vážně nebo si děláš srandu?
Nesnáším nesmysly jako jsou lesklé displeje, počítače typu tablet a pak především facebook, jakožto i ostatní společenské sítě, které kdekdo chybně překládá jako sociální ...

Blog: http://dlazdic.blog.zive.cz/
George2005
Junior

Odeslat příspěvekod tomo80 25. 7. 2014 05:22

Som sa dobre pobavil po ránu.. :D
tomo80
Junior

Odeslat příspěvekod kretek 25. 7. 2014 08:11

Jsem rád že jsem Vás pobavil.

Mezitím jsem přišel, že problém se spoji můžu vyřešit fotocestou, pokusím se o to, když se to nepovede tak požádám o radu. :)

Z vašeho pobavení usuzuji, že ty písmenka souvisí s druhem každé součástky a je to hodně primitivní. Když tak mě opravte a doplňte:
IO- integrovaný obvod
T-
D- Dioda
C- Kondenzátor
R- Rezistor
CON-
X- redukce
P- Potenciometr
TI-
kretek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Slondo 25. 7. 2014 08:40

Bez trošky teórie to pôjde ťažko...
:idea: Základy elektroniky, Vitajte na stránke predmetu "Základy elektroniky"!, Elektrokutil, PaJa, uZone...
Držím palce!
Slondo
Junior

Odeslat příspěvekod tomo80 25. 7. 2014 09:16

Ano, pochopil si oznacenia..
Pokial to naozaj myslis vazne (neviem ani kolko mas rokov), prejdi si odkazy ktore ti poslal Slondo, pripadne najdi ine. Taktiez si najdi nieco o plosnych spojoch, je viac postupov a metod ako ich vyrobit. Potom si kup/pozicaj trafopajku a mikropajku, cin s pastou, alebo separatne kolofoniu a nauc sa na starom plosaku, resp. novom s vyvrtanymi dierkami ako pripajat obycajne medenne prestrcene drotiky (v buducnosti nozicky suciastok, pokial sa nevrhnes na smd).
Mozno neuskodi mat aj (na zaciatok lacnejsi) multimeter, ktorym sa naucis premeriavat suciastky, aby si si pred pajkovanim overil ci su v poriadku.
No a potom uz len kopec kopec teorie o obvodoch, parametroch, atd., podla toho do coho sa budes chciet pustit.
Je toho naozaj vela, takto narychlo ma napadlo zatial toto, a na zaciatok si si vybral (myslim ukontroler) velmi zle. Mal si mozno zacat s niecim ovela jednoduchsim.

:!: Pri praci so sietovym napatim 230V bud velmi opatrny a daj si pozor kde sa budes pripojeneho plosaku dotykat :!:
tomo80
Junior

Odeslat příspěvekod George2005 25. 7. 2014 09:46

kretek píše:Jsem rád že jsem Vás pobavil.

Mezitím jsem přišel, že problém se spoji můžu vyřešit fotocestou, pokusím se o to, když se to nepovede tak požádám o radu. :)

Z vašeho pobavení usuzuji, že ty písmenka souvisí s druhem každé součástky a je to hodně primitivní. Když tak mě opravte a doplňte:
IO- integrovaný obvod
T-
D- Dioda
C- Kondenzátor
R- Rezistor
CON-
X- redukce
P- Potenciometr
TI-

Víš, tak jak to píšeš, tak je to podobné, jako kdyby jsi předtím jezdil jenom na kole a najednou se rozhodneš, že bez jakýchkoli znalostí a zkušeností budeš řídit formuli 1. Nadšení Ti jistě nechybí, ale to samo o sobě nestačí. Když jsi předtím nikdy nedělal plošňák, tak umíš aspoň pájet? Jinak ten plošňák se musí taky vyleptat např. v roztoku kyseliny chlorovodíkové + peroxidu vodíku, chloridu železitém nebo jinem "zahlubovači" - víš o tom? Pokud ne, tak bych Ti doporučil to udělat na nějakém univerzálním plošném spoji, kterých se nabízí docela dost. Často jsou už předvrtané a mají některé spoje ("cestičky") už nachystané. Zbytek cestiček vyrobíš drátky (podobně jako by jsi je maloval při návrhu plošňáku). Ten Atmel taky musíš nějak naprogramovat (pokud už ho tedy nebudeš mít od někoho hotový) - máš programátor? A máš vůbec k dispozici nějaký kód, který do něj nahraješ?

Btw: Nechceš sem hodit schéma toho zázraku? K čemu to vlastně má sloužit? A Pokud to všechno opravdu myslíš vážně, co tak začít něčím jednodušším, třeba nějakým blikačem (tj. místo formule napřed zkusit skútr)?
Nesnáším nesmysly jako jsou lesklé displeje, počítače typu tablet a pak především facebook, jakožto i ostatní společenské sítě, které kdekdo chybně překládá jako sociální ...

George2005
Junior

Odeslat příspěvekod kretek 25. 7. 2014 10:26

děkuji :)

Všechny součástky mám nakoupené, včetně desky a roztoku. "Práce s mikrokontroléry ATMEL AT89C2051" je kniha pro začátečníky i s CD kde jsou potřebné programy. Pájet celkem umím a potřebný vrták mám. nějaké základy mám, ale jak jsem právě zjistil téměř nulové... . Když jsem se díval co to má dělat tak to má blikat nebo něco podobného. Popravdě je mě to celkem jedno co to bude dělat, chci se to hlavně naučit. Věci kolem této problematiky mě vždy přitahovaly, tak pro to jsem začal. Zatím musím do práce plánek pošlu večer.
Děkuji za odkazy myslím že prvně budu potřebovat hodně číst než se do toho pustím.
kretek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Flash.st 25. 7. 2014 10:55

Než začneš pájet vyzkoušel bych si dané zapojení na kontaktním nepajivém poli aby sis vyzkoušel ze ti to opravdu funguje.
Flash.st
Junior

Odeslat příspěvekod kretek 28. 7. 2014 09:25

omlouvám se, že jsem nenapsal dřív, ale byl jsem zaneprázdněn
http://1kretek.rajce.idnes.cz/atmel#HP0022.jpg
http://1kretek.rajce.idnes.cz/atmel#HP0023.jpg
zde jsou fotky výkresu plošných spojů. zatím čtu jak se mají správně vyleptat a jaký je vhodný postup. Pokud někdo doporučí vhodný na tento typ spoje. Budu rád.

Jen doplňující otázka:
Co znamenají tyto značky:
T-
CON-
TI-

Děkuji
kretek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod George2005 28. 7. 2014 16:49

T - tranzistor
X - krystal
P - konektor (myšleno pro porty)
Bohužel na těch obrázcích není kompletní schéma, takže tam není všechno vidět ((a navíc jde o dvě různé věci - programátor a vývojový kit)

George2005
Junior

Odeslat příspěvekod Yarda 28. 7. 2014 18:13

Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický
Yarda
Junior

Odeslat příspěvekod kretek 28. 7. 2014 21:52

George2005 píše:T - tranzistor
X - krystal
P - konektor (myšleno pro porty)
Bohužel na těch obrázcích není kompletní schéma, takže tam není všechno vidět ((a navíc jde o dvě různé věci - programátor a vývojový kit)

jaký je v tom rozdíl?
kretek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 28. 7. 2014 21:54

Bookmarkuju, tady to bude ještě zajímavé :lol:
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod George2005 28. 7. 2014 22:12

kretek píše:jaký je v tom rozdíl?

Programátorem se do kontroléru nahrává kód a na vývojovém kitu se to testuje atd. (zpravidla, někdy to může splývat nebo je to naopak ve více modulech, závisí na konkrétní realizaci).
Naskenuj prosím obě schémata, aby byla celá vidět a pak se můžeme bavit konkrétně.

George2005
Junior