Snížení napětí z USB na 1,2V

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod cospi 9. 10. 2014 11:36

cau, nenasel jsem zadne radisticke forum, nebo jak se to jmenuje, tak to hodim sem. snad je to v pohode.

mam holici strojek u ktereho odesla baterka a nechce se mi uz porad resit jeji dobijeni a tak si to chci predelat na prime napajeni z USB. nevim ale jak to technicky provest. dokazu si to vsechno napajet, to neni problem, ale nevim jake soucastky o jakych hodnotach tam musim pridat, aby to fungovalo.

Jedna se o holici strojek Panasonic ES3042, ktery by mel mit udajne 1,2V baterii. adapter k tomu dany dava 1,3V 0,18A. kdyz to pripojim na primo bez bateky, tak motorek sice bezi, ale zatez neutahne (zrejme malo A).
Motorek je typ FF-180SH. na netu se necha najit spousta popisu, takze presne nevim kolik vlastne potrebuje V a A, vypada to ale ze zvladne az 6V, nicmene pro pouziti v holicim strojku by to melo byt 1,2V, aby se to netocilo az tak moc rychle :). no a co nevim jsou ty ampery. jestli staci srazit jen ty V a amperu si vezme kolik bude potrebovat, nebo jestli ty musim taky nejak zregulovat?

zatim jsem vygooglil to, ze potrebuju nejspis jen nejaky odpor, ale nevim kde ma takovy odpor vstup/vystup (jesli na tom zalezi) a jak spocitam tu spravnou hodnotu, jaky typ zvolit v mem pripade?

diky moc za odpoved
martin
cospi
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 9. 10. 2014 11:40

Seš si jistej že to zvládneš připájet když nejsi schopný najít takovou triviální věc?
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod vladimir 9. 10. 2014 12:12

Abys tam mohl dát nějaký rezistor, musel bys ampérmetrem změřit, jaký proud ten strojek bere a z toho ho spočítat. Navíc by dost kolísaly otáčky naprázdno / při zátěži.

Nejjednodušší a nejlevnější řešení, ke kterému nepotřebuješ ampérmetr, jak z 5-ti voltů udělat ca 1.2 je, že si koupíš pět jednoampérových usměrňovacích diod například 1N4007 a zapojíš je do série. Počet vyzkoušej, možná budeš potřebovat jenom čtyři. Na každé diodě bude úbytek ca 0.75 až 0.85V podle proudu. Polarizaci si odzkoušíš - v jednom směru se strojek nebude točit vůbec.

Jinou možností by bylo použít nějaký stabilizátor, třeba LM317T + blokovací kondenzátory, ale obyčejné usměrňovací diody seženeš asi snáz.

Cenově jsou obě řešení +- do 10-ti Kč, diody asi vyjdou o chlup levněji než LM317T+kondenzátory. Samozřejmě záleží na tom, kde budeš kupovat.

Proud 0.5A, který je schopný dodat port USB2, snad bude motorku stačit, jinak bys musel použít port USB3.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod cernakus 9. 10. 2014 12:39

Ampery si spocitej sam. Znas kapacigu baterii a dobu po kterou strojek holil. Pocitej s tim, ze to bude kolem 5 amper, coz se z usb sice vytahnout skrze menic da, ale ...

Jinak ne, strojek se sam revulovat nebude, das-li mu neomezene ampery, tak ho zreguluje az smrad spaleniny vinuti.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 9. 10. 2014 12:51

5A? To považuji za silně přehnané. Takový proud nejsou miniaturní akumulátory schopné trvale dodávat.

cernakus píše:strojek se sam revulovat nebude, das-li mu neomezene ampery, tak ho zreguluje az smrad spaleniny vinuti.
Nesmysl, když strojku dáš správné napájecí napětí, vezme si jenom takový proud, jaký potřebuje.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod cernakus 9. 10. 2014 13:05

Ale jsou, 1,2V ukazuje na ni-mh. Ty zvladaji desitky c. Odhaduji to na dva AAA clanky v serii po 1Ah/ clanek a plne nabity provoz nehadam vice nez 15minut ~ 5A do motorku.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod cospi 9. 10. 2014 13:13

to mi nejak nesedi to tady pisete :)
5A je mrte, ale mrte moc, to je fakt blbost. jeden z popisu toho motorku http://www.ebay.com/itm/Mabuchi-FF-180S ... 1056025927 rika ze je odber pri zatezi 1,6A

USB 2.0 v PC sice dava 0,5A, ale nabijecky na mobil davaji bezne 1A, na stole mi ted lezi nabijecka co dava 2,4A.

rek bych ze pokud motorek dostane min energie, tak to bude stejne jako kdyz je baterie v nem castecne vybita. takze nejake kolisani tam je i tak tim ze se baterie vybiji, spis s tim USB to bude stabilnejsi.

dalsi vec co mi nesedi jsou ty diody. pokud mi da USB nabijecka treba 1A a ja tam jeste pripojim 4 diody, tak uz mi k tomu motorku zadna energie nedotece, vsechno se vysviti v tech diodach ne? :)

a schopnost neco si spajet a rozumet elektronice jsou ruzne veci. jedno je zrucnost a druhe vedomost. dovolim si rict ze nemam obe ruce leve, takze kdyz mam ty spravne soucastky a planek, tak to dokupy dam :-P
cospi
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 9. 10. 2014 13:30

Tak, ono 5A by znamenalo nějakých 6W, což není nějak moc...skutečné parametry tady nikdo nehledal, to je na tobě.
naqbiječka s 2.4 A / 5 V ti dá 12 W.

"dalsi vec co mi nesedi jsou ty diody. pokud mi da USB nabijecka treba 1A a ja tam jeste pripojim 4 diody, tak uz mi k tomu motorku zadna energie nedotece, vsechno se vysviti v tech diodach ne? :)"
Jak nedoteče? To bys musel přerušit, pak bys vypojil celý obvod. Navíc, pleteš si to s LED, běžné diody nesvítí, slouží k usměrňování.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod vladimir 9. 10. 2014 13:50

cernakus: 15 minut provozu? Nikdy jsem to neměřil, ale co si vzpomínám, na jedno nabití jsem se holil se svým strojkem 14 dní, tedy výdrž musela být mnohem delší.

V každém případě, pokud ten motorek potřebuje při zátěži až 1.6A , bylo by nutné použít silnější usměrňovací diody, např. tříampérové 1N5408 (a nějaký ten 5V silnější zdroj, protože z PC tolik nedostaneš ani z USB3, jedině nějakým poměrně složitým spínaným měničem nebo přímo z napájecího zdroje počítače).

cospi píše:dalsi vec co mi nesedi jsou ty diody. pokud mi da USB nabijecka treba 1A a ja tam jeste pripojim 4 diody, tak uz mi k tomu motorku zadna energie nedotece, vsechno se vysviti v tech diodach ne?
Počítej se mnou, na usměrňovací diodě 1N5408 je při proudu 0.3A (motorek naprázdno) úbytek ca 0.7 V, tedy na pěti diodách v sérii 5*0.7=3.5V, tedy na strojek by pořád "zbylo" 1.5V. (Kdybys ho chtěl zrychlit, tak dáš za sebe ty diody čtyři.) Při zátěži by se proud zvětšil, to by to napětí mírně kleslo.
Přílohy
1N5408.JPG
1N5408.JPG (57.08 ) Zobrazeno 5267 krát
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod cospi 9. 10. 2014 14:29

takze ta dioda nebude zrat ampery, ale jen volty jo?
u PC se holit nehodlam, budu mit normalne nabijecku na mobil, takze 5V 1A, pripadne mam i 5V 2,4A

nasel jsem si tenhle clanek http://www.led-tech.cz/content/10-co-js ... je-zapojit, kdyz jsem hledal jak snizit volty a tam pisou ze staci pouzit prislusny rezistor.

"Zapojení jedné LED diody "určené pro U=1,5V a I=20mA" na napětí 5V:
U zdroje=5V
U diody=1,5V
I diody=20mA =0,02A
R = (Uzdroje - Udiody) : Idiody= (5-1,5):0,02 =3,5:0,02 =175 Ohmů

pokud tedy máme diodu která je na 1.5V a chceme ji zapojit tam, kde máme 5V ( třeba v počítači ) použijeme rezistor 175 ohm."

nechalo by se to tak udelat?
U zdroje=5V
U motorku=1,2V
I motorku=1,6A
R=(5-1,2):1,6 = 2,375 ohm

no a ted kterej to je? kterej rezistor tam napajet? to je ta vedomost co nemam, takaze jesli muzu poprosit o link na nejaky eshop, na konkretni soucastku.
dekuju moc :)
cospi
Junior

Odeslat příspěvekod sr2053 9. 10. 2014 15:13

Není to dobrý nápad , ale rezistor http://www.gme.cz/rr-w10-2-2r-p114-185
Počítej že bude tak horký že se o něj klidně spálíš, ztráta cca 6W. Dále, ten výpočet se takto nedá dělat, motorek není odporová zátěž.
Určitě lepší diody nebo stabilizátor, ideálně předat někomu znalému.
sr2053
Junior

Odeslat příspěvekod MiK 9. 10. 2014 15:20

S dovolením debatu posunu trochu jinam. V holicím strojku je akumulátor mj. proto, aby byl napájen bezpečným napětím a hlavně nebyl spojen s rozvodem elektřiny. Ono dostat šlupku do huby by nemuselo být příjemné, a to by byla lepší varianta. Nevím, co chce použít jako zdroj USB, ale přečasto jde o spotřebiče třídy 1. Do toho bych v koupelně nešel.
Takže bych vyměnil akumulátor za 100,- a navymýšlel pitchoviny. I když někdo možná touží vejít ve známost přes Darwinovu cenu.
MiK
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 9. 10. 2014 15:28

Použít rezistor u LED diody (= konstantní zátěž) je v pořádku.

Ale použít rezistor (odpor) pro snížení napětí nekonstantní zátěže není moc dobrý nápad.
Naprázdno do motorku budeš dávat 5-0.3*2.2=4.34V, to je více než trojnásobek jmenovitého napětí a to může snížit životnost motorku.

Bude se to chovat jako silně vybitý akumulátor s vyšším napětím, tedy naprázdno to poběží jak turbína a při zátěži to bude silně zpomalovat.
Naposledy upravil vladimir dne 9. 10. 2014 15:33, celkově upraveno 1
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod cospi 9. 10. 2014 15:33

tak diky za rady, ja tam zkusim dat nejakou normalni nabijeci AA baterii a uvidim :)
cospi
Junior

Odeslat příspěvekod czatlantis 9. 10. 2014 15:34

Mik: no to je sice pravda taky, ale spousta holicích strojků se zapojuje do elektřiny nejen čistě pro holení, ale i pro aktuální provoz, když je baterka vybitá...takže tenhle argument padá už i u originálního zapojení.
Trochu je otázka z čeho by to pak napájel, ale myslím si, že není už takovej rozdíl jestli dostanu prdu od notebooku nebo přes notebook od holicího strojku.

No a k praktické realizaci - zapomeň. Problém je v proudech co potřebuje ten holicí strojek. Ono to klidně je těch 5A jak tu už někdo psal. Ano, je to při malým napětí, a i tak je to víc než by se dalo bezpečně dostat z USB. Takže nabíjení z USB si klidně dobastli, ale kup tam novej kvalitní článek.

Taky volové proč mu radíte diody? jste blbí? Jen co vypne strojek, tak na diodách bude nulovej proud, úbytek klesne místo 0,5V třeba na 0,05V a tohle napětí mu může zničit elektroniku holicího strojku. Nehledě na to, že 1A z nabíječky NAMÁ ŠANCI napájet ten holicí strojek
czatlantis
Junior

Další stránka