Snížení napětí z USB na 1,2V

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod vladimir 9. 10. 2014 15:37

A k čemu by tam byla nějaká elektronika? Stačí přece napájet přímo motorek :) .
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod cospi 9. 10. 2014 15:57

tam je jen ten motorek, nic vic. a adapter ma vystup 1,3V 0,18A, jak uz jsem psal. coz je jen na nabijeni te baterky vevnitr, v zatezi to proste neutahne. tak proste nahradim tu vnitrni baterii normalni nabijeci AA a bude to no. mam jich 3 (_|_) ze strare GPS.
cospi
Junior

Odeslat příspěvekod MiK 9. 10. 2014 16:01

Pokud by to cospimu chodilo rovnou s připojeným kabelem, tak by nemusel řešit na napaječ.
Pokud má motorek příkon menší, než 2,5W, tak by problém vyřešil spínaný zdroj. Složitost bude taková, že bych raději řešil rovnou nový napaječ bez omezení napájením z USB.
MiK
Junior

Odeslat příspěvekod inkvizition 9. 10. 2014 16:04

A to je tak těžké nastavit regulaci (třeba proměnlivým odporem) a "vyzkoušet, při jakém V/A pracuje ten motorek nejlíp? Ušetří mu to mnoho trápení a třeba si oblíbí i možnost regulace otáček :D Vhodný zdroj se pak už dá odzkoušet, ale USB to nejpíš nebude. Nabíječka k tabletu by mohla být dobrá, alespoň co se výkonu týče.

Krom toho bych ale spíš doporučil žiletky, sice se můžeš říznou, ale šance, že se popálíš, až to budeš pájet je větší :-D
inkvizition
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 9. 10. 2014 17:33

inkvizition : proměnný odpor na tyto proudy je trochu problém :) . To už raději nastavitelný stabilizátor napětí LM350T + trimr + dva kondenzátory + chladič.

cospi : jak tam ten akumulátor AA upevníš? Jakmile na něj sáhneš páječkou, je po pár nabitích po něm a držák se ti tam odhadem nevleze.
Na pájení jsou vhodné akumulátory s přivařenými pásky NiCd http://www.gme.cz/nicd-akumulatory-paskove-vyvody nebo NiMH http://www.gme.cz/nimh-akumulatory-paskove-vyvody.
Naposledy upravil vladimir dne 9. 10. 2014 17:36, celkově upraveno 1
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod harrym 9. 10. 2014 17:34

Ten motorek v holícím strojku určitě nepapá 0,18A - co dává nabíječka. Podle mýho velehrubýho odhadu to bude aspoň o řád výše. Dost možná i přes 3A. Takže zkoušet to napájet z USB je blbej nápad.

Můžeš ale zkusit použít nějaký DC-DC step-down měnič, na ebayi je prodávají tak za dolar kus. při účinnosti 70% ti to z 5V/500mA udělá 1,3V/1350mA. Je však otázkou, zda to pro ten holičstroj nebude pořád málo.
Pentium G4560 3.50GHz/950mV (undervolting -100mV); Gigabyte B250M-DSH3; Adata Premier 4x4GB DDR4-2400/CL15 (overclocking, 1.2V); Zotac GTX 1050 Ti Mini; Crucial MX300 275GB; WD10EZRX 1GB; DVDRW Samsung SH-S223C; SS-350ET activePFC. Idle=29W, burn=105W
harrym
Junior

Odeslat příspěvekod soban 9. 10. 2014 18:36

Motorek žere 1,6A při normálním provozu proč si o něm něco nezjistíš.

Nějak nechápu co se tu řeší, rozeberu holící strojek skouknu jaká je tam baterka - předpokládám NI-MH (nepředpokládám že by tam byla nějaká dražší) a buď takovou mám tak ji vyměním či koupím novou a vyměním.

Nejednoduší než stavět zdroj - když originál zdroj je OK.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cospi 9. 10. 2014 18:55

to jsem psal ze to zere pravdepodobne 1,6A, nevim proc tu porad nekdo psal o 5A a podobne :)

jde mi proste o to ze nechci porad resit jestli mam baterku ve strojku dostatecne nabitou a nestane se mi ze si oholim jen pul huby a pak cekam nez se to zase nabije, ale ze budu mit strojek pripojeny do nabijecky na mobil (mam 5V 2,4A nabijecku) a strojek pobezi vzdy na 100% :)

a vsadim se ze se jeste nekdo zepta proc teda nemam strojek kterej se dava do zasufky :D
tak je to proto, ze uz tenhle strojek mam nekolik let a baterka se proste casem dala nabit jen na sotva jedno oholeni a samovolne se baterka taky dost vybijela. tak chci proste jen nahradit zdroj, protoze je jinak zbytecne utracet za dalsi strojek :)
cospi
Junior

Odeslat příspěvekod soban 9. 10. 2014 20:21

Jinak pozor při zablokování ten motorek žere 7A :-)

Jak na to už ti poradily prostě do kabelu vlož diody kdy na každé počítej s úbytkem 0,7V a je to po testech buď ještě jednu přidáš či ubereš podle toho jak se to bude chovat.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod czatlantis 9. 10. 2014 22:53

soban: no vidíš, těch 5A nebylo úplně odvěci...navíc stačí začít holit strniště a spotřeba vzroste :-D

K té elektronice: já třeba ve strojku mám hromadu součástek, takže bych se bál že něco zruším (ikdyž nezkoumal jsem jestli je to nějak moc důležitý, nebo je to jen nabíjecí obvod+detekce vybité baterky, kdy začně blikat červeně LEDka)

Jinak bych asi fakt spíš doporučil kvalitní holicí strojek, kterej se dá i přímo s vybitou baterkou napájet přímo ze sítě (teda ten můj má zdroj 12V do zásuvky a to jde teprve do strojku)

A úplně nejvíc jestli se ti nechce kupovat nic novýho bych doporučil si udělat nabíjecí obvod na ten nimh na 1,4V (s omezením max proudu) a to mít pořád připojený na tom USB (prostě si zvyknout to odkládat na nabíječku). 1,4V mám vyzkoušený že nabije nimh eneloop tak na 85% a je to možný mít připojený pořád, aniž by se baterka nějak zahřívala nebo tak...
czatlantis
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 10. 10. 2014 06:41

Czalantis: Z elektroniky jediné důležité by mohly být obvody vypínače, asi tam nebude vypínač čistě mechanický. Jinak pro uvažovaný druh provozu jsou tam samé elektronické zbytečnosti: nabíječka, indikace nabíjení/nabití/vybití, u tvého strojku s napájením 12V asi nějaký měnič napětí (pokud tam nemáš akumulátor 12V), které je možné s klidem odpojit a napájet přímo elektromotor.
A ten vypínač: já jsem zvyklý strojek po holení vždy vytáhnout ze zásuvky, tedy (pro mne) by byl i ten vypínač zbytečný.

Nový strojek: Jak už vysvětloval a ty jsi to zřejmě nečetl, nový strojek nechce.

Bastlení nabíječky: jemu odešel jenom akumulátor a nabíječku má, tedy pokud by chtěl akumulátorový strojek, tak mu stačí pořídit si za stokorunu (+ možná poštovné) nový akumulátor s pásky a připájet ho do strojku.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod czatlantis 10. 10. 2014 10:39

K té nabíječce - on psal hlavně že ho štve že občas zapopmene nabít a podobně. No tak jsem měl na mysli něco typu že to bude v elektrice pořád a nabíjet se pomalu. Nevím jak moc má kvalitní elektroniku pro nabíjení, ale často je to dělaný na rychlonabíjení a kdovíjak je řešený ukončení nabíjení, takže pokud by to připojil po každým použití, tak by ta baterka moc nevydržela. Tak proto jsem navrhoval lepší způsob nabíjení, aby byla baterka vždycky ready
czatlantis
Junior

Odeslat příspěvekod cospi 10. 10. 2014 13:29

nabijecka k tomu dodana uvadi 8 hodin nabijeni, takze vopruz. holim se jendou za 14 dni jen kosou, takze za tu dobu u te starsi baterie klesla kapacita natolik, ze jsem se treba ani nedoholil a s 8 hodinama nabijeni to je jak planovat si dovolenou.
vyprdnul jsem se na to. vyved jsem draty ven, pripojil na AA baterku a srojek jede jako novej. takze budu proste nabijet AA baterie kterych mam hromadu a podle potreby prepojovat. jen ted potrebuju najit nejakou starou celovku nebo neco, ze ktere si vezmu ten drzak na baterky :)
to USBcko by bylo ale lepsi reseni :)
cospi
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 10. 10. 2014 13:45

drzakkoupis v jakemkoliv elektru se soucastkama za par korun (Hadex, GME, apod...)
alfah4ns
Ex-moderátor

Předchozí stránka