Výběr mini počítače v krabičce aneb všemocná hračka

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod MgX 31. 3. 2016 09:45

karlos00x píše:Ze je wifi zabita v kovove krabicce tak to snad neni zadne prekvapeni ani pro zaky poslednich trid zakladni skoly. K cemu by presne bylo dobre 1gbps LAN?

Vzhledem k vyšším teplotám je z mého pohledu zajímavější kovová krabička s otvory-lepší přenos tepla. No a tak výrobce mohl přidat vývod na externí anténu pro Wi-Fi. Není tam, ne? RPi3 bych vzal raději než RPi2 z důvodu o něco vyššího výkonu v základu, který by se ještě v budoucnu mohl navýšit.

Gb LAN ke kopírování souborů - třeba.

Protože jsem magůrek, určitě bych nasadil pasivní chladiče. Zvážil bych i aktivní ventilátor s pomalým chodem přes redukci, nebo regulátor. Jen netuším kam ho přesně připojit. Snad by to zařízení utáhlo.

Mimochodem... stále je problém s přímo připojeným harddiskem na USB port? Prý ani portable verze nefungovaly - byly problémy. Zvažoval jsem externí USB hub s vlastním napájením.
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 31. 3. 2016 09:56

O kolik je rychlejší bootování z eMMC než z SD karty, netuším. Určitě najdeš srovnání na internetu.

V každém případě existují dobré a špatné SD karty, a není to jenom o jejich třidě - class 10 může znamenat rychlé sekvenční čtení, ale přístupová doba random může být mizerná, tedy na spouštění operačního systému jsou nepříliš vhodné. Teď zrovna jedu z Transcend Premium 4GB class 10 TS4GUSDC10 za 180 Kč a je O.K.

Já na kartě nemám žádná data, ty mám na HDD připojeném přes USB-adaptér. To je dobré i z toho důvodu, že když experimentuji s různými operačními systémy, přehrávám nebo přehazuji karty, data na HDD mi zůstávají.

Vypínání: já Raspberry vypínám.

Krabička: nemusíš se omezovat na "originální" krabičku, která je z hlediska proudění vzduchu nic moc, když se podíváš do internetu, lidi si zabudovávají Raspberry do větších krabiček, třeba z nějaké vysloužilé elektroniky (do krabiček od satelitního přijímače, DVD přehrávače, starého switche, CD mechaniky...). Vše záleží na tvých kutilských možnostech. Jak jsem si to zbaslil já, je vidět na 4. straně tohoto threadu.

MgX: není nutně potřeba pořizovat externí napájený hub, stačí Y kabel, připojeny k 5V zdroji.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod karlos00x 31. 3. 2016 12:47

Ja raspbery nevypinam, nebavi me vypinat veci.
Disk tam nemam, to by me sra.lo kdyby mi neco hucelo v obyvaku. Na tyhle veci mam NAS, pripadne to radsi necham pres sambu tahat pres wifi z notebooku kde ten film dam na SSD. Z toho plyne moje nepochopeni snah o rychle prenosy do maliny nebo pripojovani HDD.
A vetrak? to beru jen jako spatny vtip.
Na 1 malinu jako HTPC znam asi tak 10ks nasazenych prumyslove.

Krabicku mam takovou malickou, asi je mozna original, nevim, plastova. jak tu nekdo psal - vadilo by mi tam mit milion konektoru, trojku malinu zkusim - aspon bude moct fyzicky zmizet USB dongle - prekazi pri uklidu(takze ne kvuli vykonu).

Na vykon prdim, dvojka ho ma na sve urceni naprosty dostatek (ono i jednicka je v pohode ted ji dokonce pouzivam pro deti protoze mam stary monitor s CINCH video vstupem).
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 31. 3. 2016 16:15

Já zase nemám potřebu mít doma NAS, proto ten interní HDD :)
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod meda2016 30. 11. 2016 18:33

Forum pro info a dotazy k Raspberry Pi a Kodi (XBMC):
http://www.xbmc-kodi.cz
Návody, nápady, odpovědi,...
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 1. 12. 2016 07:02

To je to neskutečně otravné fórum, na které jsem už párkrát narazil v Googlu, kde člověk musí být přihlášený, aby si mohl přečíst odkazy v odpovědích. To se inspirovali v nějakém warez fóru nebo si syslí pagerank nebo se snad takhle blbě chrání proti spamu? Děkuji, nechci. Naštěstí je k dispozici dostatek jiných zdrojů, stačí zagooglit.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 12. 2016 07:42

Má někdo vyzkoušený ODROID C2? Nebo jak se jmenuje ten bazmek co slibuje 4k (to vem čert) ale hlavně umí HEVC...
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod borekz 1. 12. 2016 08:40

Přímo Odroid ne, ale jiný výrobek s CPU AmLogic. Hraje to, málo to žere, ale má to mouchy. Např. po probuzení ze spánku nenajede obraz, i když přístroj je v provozu (reaguje na síť a pokud je spuštěný terminál, jde poslepu resetovat příkazem). O tomto problému se píše v různých fórech. Výrobce to vyřešil zákazem spánku v nastavení Androidu. Bootování trvá cca 50 sekund, ale pro Odroid asi půjde koupit rychlejší paměťová karta. Na druhou stranu téměř stejně dlouho trvá i bootování několikrát menšího LibreElecu, takže to asi není jen pomalou pamětí flash. V LibreElecu režim spánku nefunguje vůbec. Vypnutí Androidu dálkovým ovladačem je občas taky problém. Narozdíl od tabletu se nerozlišuje krátké a dlouhé stisknutí power tlačítka. Vždy se objeví kontextové menu s jednou položkou pro vypnutí. Někdy je předem označená a tlačítkem "ok" se Android vypne. Pokud není, označí se tlačítkem šipky nahoru / dolů. Ale někdy to označit nejde. V takovém případě je nutné připojit myš a na menu kliknout.
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 1. 12. 2016 08:46

CEC ti v Androidu / LibreELECU funguje?
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 12. 2016 10:10

Android nepřipadá v úvahu a uspavani mě netrápí.

Co přesně to máš?
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod borekz 2. 12. 2016 08:26

Je to MXQ, čip je stejný jako v Odroidu. Pokud Android nepřipadá v úvahu a nepotřebuješ HEVC, tak raději zapomeň na Odroid. Jeho GPU Mali 400 je lepší právě v tom HEVC, ale funkčnost ovladačů v Linuxu je mizerná. Jediná výhoda Odroidu proti hotovým krabičkám s Androidem a proti Raspberry PI je masivní chladič.
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 2. 12. 2016 10:54

Právě že jsem psal že HEVC je jediný důvod proč potřebuji něco nového.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod monikash 18. 7. 2017 17:00

Dneska mi přišel Asus Tinker Board https://www.asus.com/cz/Single-Board-Co ... ker-Board/ který by měl HEVC přehrávat. Zkoušela jsem zatím ivysílání a steam a všechno jelo bez trhání. OS jede na Debianu. Našla jsem i distro Androida. Dodává se k němu hliníková krabička - docela se zahřívá, a lehce snižuje příjem wifi.
Ale dělá mi stejnou věc jako Rpi 2 a 3. Na chvilinku mi zčerná obrazovka v nepravidelných intervalech. Většinou hned po rozjetí OS.
Moto One Vision
Sony A7S, A7R2, Panasonic G80 a GX9
monikash
Moderátorka

Předchozí stránka