Výběr RAM do notebooku

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod mistrYoda 29. 3. 2015 01:01

Zdravím,
chci vyměnit RAM u staršího notebooku za rychlejší. Chipset je Intel i945GM (http://ark.intel.com/products/27857/Int ... Controller). Deska by měla podporovat 4GB RAM DDR2 (2x2GB) s frekvencí 667MHz (nyní tam jsou 2x1GB DDR2 333MHz). Jelikož jsou paměti určeny do staršího stroje, nechci za ně moc utrácet, takže jsem se rozhodl pro paměti použité (nebo je lepší si připlatit za nové?).
Tedy k tomu hlavnímu. Našel jsem 2 vhodné nabídky: http://aukro.cz/pamet-pro-notebooky-ddr ... 41607.html a http://aukro.cz/2gb-ddr2-pc2-6400s-667m ... 68437.html Jsem spokojený s výrobky od samsungu, takže bych klidně šel do těchto. Problém je ale v detailním popisu, kde se píše: pc2-6400s-666-12-e3 a to mě mate. Podle toho, co jsem se dočetl, se označení 6400 používá pro paměti s frekvencí 800MHz (viz. třeba wiki http://en.wikipedia.org/wiki/DDR2_SDRAM). Druhé mají označení PC2-5300, tedy označení pro paměti 667MHz. Budou paměti od Samsungu kompatibilní? A které by jste zvolili vy?

Děkuji za pomoc.
mistrYoda
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 29. 3. 2015 01:17

v domácnostních zařízeních se u RAM řeší pouze objem...

nevím, jak přesně jsi zjistil, že tvoje paměti běží na 333MHz (DDR2 se v 333 provedení nevyskytly, čehož sis na wikipedii nevšiml, že?), takže po nákupu 667 by ses mohl cítit podveden, jelikož by ti to zase ukazovalo jenom 333MHz (DDR2 - Double Data Rate - 333 > 667)
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008

Odeslat příspěvekod mistrYoda 29. 3. 2015 01:33

Čili, můžu jít klidně do těch Samsungů, ano? Ano, pravda, paměti jsou 400 MHz, ale podle výpisu EVERESTU i CPU-Z běží na 333 MHz. Díky za radu.

Edit: I když, jak se tak na to pořádně dívám, vážně tam asi budou 667 MHz a ten takt 333 MHz bude nutné násobit krát dva. V části SPD, kde bych se to dozvěděl s jistotou, chybí jakýkoliv popis a známý, který noťas dneska otevíral mi řekl, že tam jsou 400 MHz a tak jsem mu věřil a už jsem nad tím víc neuvažoval. Takže děkuji za upozornění a omlouvám se za mystifikaci :-)...
mistrYoda
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 29. 3. 2015 02:32

si precti co znamena DDR - uz to tady mas napsany
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 29. 3. 2015 05:11

Mne překvapuje, že jsou stále tací, kteří princip DDR - po více jak 14 letech této technologie na trhu - stále nepochopili.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod mistrYoda 3. 4. 2015 01:27

Takže, koupil jsem si nakonec 2x2GB Kingston FPC218/2G. Avšak mám problém a to ten, že nainstalovaná paměť (RAM) je 4GB, ale použitelná jen 2,99GB. Zbytek je "Rezervováno hardwarem". Mám integrovanou grafiku (Mobile Intel(R) 945 Express Chipset Family, typ čipu: Intel(R) GMA 950). Udělal jsem, co jsem našel na netu, ale nic nepomohlo: čištění kontaktů, prohození pamětí, vypnutí/zapnutí maximální paměti v msconfig, zkrátka vše, co jsem našel. Bios mám nejaktuálnější, ale nikde tam není nastavení pro sdílenou paměť ani nic takového. Nejde mi do hlavy, proč najednou by grafika rezervovala celý 1GB paměti, když původně při 2GB RAMky nic takového nedělala. Navíc, když se teď koukám na vlastnosti, tak vidím: Celková dostupná gr. paměť: 256 MB, Vyhrazená gr. paměť: 0 MB, Systémová gr. paměť: 64 MB, Sdílená systémová paměť: 192 MB. Čili, pokud se nepletu, tak grafikou by to být nemělo. Co si tedy může brát tak moc paměti? A dá se to nějak ovlivnit (např. v registrech)? Děkuji
mistrYoda
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 3. 4. 2015 02:51

a neskončíme u 32bitovýho systému, žene?
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008

Odeslat příspěvekod mistrYoda 3. 4. 2015 03:39

kernel_panic [passed] píše:a neskončíme u 32bitovýho systému, žene?

Pokud vím, tak 32 bitový systém zvládá 4 GB paměti, takže nevidím problém. Navíc, na domácím počítači je také 32 bitový systém a tam žádná taková rezervovaná paměť není :hm...
mistrYoda
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 3. 4. 2015 03:44

jenomže tím 32bitovým limitem není VYUŽITELNÁ paměť, ale celkovej adresní prostor, takže nezřídka paradoxně dochází k tomu, že čím více paměti osadíš (nedejbože v doprovodu dalších zařízení, disponujících vlastní pamětí), tím méně jí máš prakticky k dispozici...

2.99 GB není na 32bit nijak extra málo, typickým stavem bývá 3.2 GB...
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008

Odeslat příspěvekod Milanr1 3. 4. 2015 06:30

Nehledáš, už to tu bylo nesčetněkrát. :roll:
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod karlos00x 3. 4. 2015 13:01

Obrázek
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jiri.filip 14. 2. 2021 11:25

Ahoj, oživím toto téma.
U nového notebooku HP ProBook 650 G5 [sériové číslo 5CG011B6ZS; Intel Core i7-8565U - 1.8 GHz base frequency, up to 4.6 GHz with Intel Turbo Boost Technology 8 MB L3 cache and 4 cores, Intel UHD Graphics 620; 8 GB RAM latence CL 19; AMD Radeon 540X (2 GB GDDR5 dedicated); Win 10 Pro] jsem byl při konferenci přes Zoom (max. 12 účastníků) nepříjemně konfrontován se poměrně častým zamrzáním obrazu, ale hlavně sekáním zvuku.
Ve Správci zařízení bylo vidět, že nestíhá RAM (využití až do 7,9 GB) a Wi-Fi (připojení k Internetu prostřednictvím kabelové UPC, z routeru Netgear R6300 bezdrátově do ntb).
Pokud jsem u sebe vypnul zvuk a kameru, došlo k podstatnému zlepšení.

Na stejném notebooku a internetovém připojení jsem při hovoru přes Skype (pravda, pouze s jednou protistranou) takový problém neměl.

Uvažuji o rozšíření paměti. Dle specifikace výrobce je max. velikost 32 GB. Konkrétní konfigurace větší než 8 GB uvádí:
32 GB DDR4-2400 SDRAM (16 GB x 2)
16 GB DDR4-2400 SDRAM (16 GB x 1)
16 GB DDR4-2400 SDRAM (8 GB x 2)
12 GB DDR4-2400 SDRAM (8 GB x 1 and 4 GB x 1)

Přemýšlím o 3 variantách:
1) rozšířit stávající RAM také o 8 GB - podle zkušenosti s firemním ntb HP ProBook 650 G2 [Intel Core i5-6200U CPU @ 2.30GHz 2.40 GHz; RAM 16 GB (=8+8); Win 10 Pro] ale 16 GB není hlavně při složitějších výpočtech v Excelu žádná hitparáda
2) rozšířit stávající RAM o 16 GB (tzn. na celkem 24 GB) - bude ale tato konfigurace fungovat? Nový RAM blok 16 GB by asi musel mít stejnou CL jako stávající (tzn. 19).
3) nahradit stávající RAM 8 GB (CL 19) dvěma 16 GB bloky (tzn. celkem 32 GB) - tady už bych měl na výběr z různých hodnot CL.

Platí, že čím je hodnota CL nižší, tím je paměť rychlejší? Podle nepřímé úměrnosti hodnoty CL a ceny by to odpovídalo.

Předem díky za radu.
jiri.filip
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 14. 2. 2021 14:36

Dobrý postřeh:
jiri.filip píše: čím je hodnota CL nižší, tím je paměť rychlejší

Co s tím?
Zjisti konfiguraci stávajících modulů:
jiri.filip píše: 8 GB RAM latence CL 19

Pokud jsou obsazené oba sloty, musel bys stávající moduly RAM prodat; pak můžeš osadit 2 x 16 GB.
Jestli je obsazený jen jeden slot, můžeš přidat modul 1 x 16 GB RAM. Pak bys musel sledovat architekturu, pracovní napětí a CL nového modulu, aby hodnoty byly stejné jako u původního modulu (na frekvenci nezáleží).
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jiri.filip 14. 2. 2021 17:45

Milanr1: Osazený je pouze 1 slot 8 GB (Samsung, mělo by se jednat o SODIMM 2666 MHz 1,2V DDR4 CL 19).
Architektura je druh DDR?
Je prakticky velký rozdíl mezi CL 15 a CL 19?
jiri.filip
Junior

Další stránka