DLNA, RasPI, HTPC - jak dostat multimedia do TV

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Stunherald 21. 4. 2015 23:58

Jsou v banku nejaky love, takze se chystam koupit TV, respektive "prehravadlo" multimedii, protoze precijen na filmy/serialy se lepe diva z gauce na vetsi plochu nez z kresla/zidle smerem nahoru na monitor na stole, kor kdyz jsme tady na to dva. Vyber samotneho modelu TV tady neresim, jelikoz na to je tady jina sekce, spis me jde o to "JAK" dostat onen multimedialni zdroj do TV jako takove.
//EDIT: Pripojeni pres Gbit sit, wifi netreba uvazovat.

Konkretne mam namysli zobrazovadlo pro:
- Video ve kvalite od 420p pres 720p az po 1080p ruzneho bitrate (z hlavy fakt nerehku, ale zadnej extrem si nevybavuju), vesmes h264/x264. Na 4k prozatim se*e pes, cili to neresim. Titulky jako separatni file.
- Audio ve 240+ bitrate MP3 a lossless FLACu.
- Zdrojem vyse uvedeneho bude NAS s aktivnim PlexMedia serverem.
- (optional) stream veci ala youtube a podobne.
- (optional) web, fotky, ...

Co jsem tam zbezne procetl a popremyslel, tak mi z toho vychazi nasledujici zpusoby. Uvitam pripadnou osobni zkusenost ci komentar.

1] SmartTV - Poridit takovou smartTV, ktera ma DLNA klienta na dostatecne propracovane urovni, jez nebude delat problemy s Plex-em + zaroven bude podporovat nove Youtube API v3. Tady mam ale pocit, ze to bude docela porod neco najit a hlavne to poleze s cenou nahoru.

++ jedno zarizani, jeden ovladac, jeden kabel
+ Minimum komplikaci co se zapojeni tyce. Do budoucna presun zesilovace a beden od PC k TV na lepsi audio.
+/- levnejsi ale mozna taky drazsi - zalezi na modelu TV
- Striktne limitovany moznostmi TV. Web browser casto nepouzitelnej.
- Co jsem zbezne prosel Plex.tv forum, tak hafo casto se tam resi profily pro jednotlive TV a hodne casto nastava situace, kdy DLNA klient (=TV) tak uplne nefunguje spravne (pozastavene video se pri pusteni zacne prehravat od zacatku, pomale nacitali library, vselijake errory a pod.)
- Vyrobci chrli jeden model za druhym, takze spis kaslou na nejaky solidni support a nevydavaji nove FW. Pak to dopada tak, ze YT zmeni API a cela Youtube apka prestane fungovat. Web varianta prehravani je opruz, vesmes nepouzitelne.


2] Raspberry PI - koupit tuhle prerostlou kreditku, nalejt na to RasPlex coby DLNA klienta pro PLEX nebo neco obdobneho. Trosku me chybi absence 1Gbps portu, ale zase kdyz strelim od boku tak video do ~30 Mb/sec ta stovkova sit to zmakne, co jinyho tam taky tlacit ze...

++ Primo delane jako klient-side pro PLEX, aktivni vyvoj
+ Support plex pluginu - Youtube a dalsi pro live channel stream
+ Cena ... ~1500
+/- Co jsem videl nejaka YT videa, tak u vetsich knihoven se to v menu docela trha, teda dokud si to nenacachuje obsah (limit 100 site?). Asi by mi vadil ne uplne plynulej beh. Nevim jak nove verze PI.
- Limitovana funkcnost vzhledem k vykonu - trosku se bojim velkych seek-time a obecne problemy s nedostatkem vykonu. Mozna paranoia? Priznam se nevidel jsem to osobne v akci.
- Audio bude asi nic/moc co se hudby tyce. Sice nabizel DAC jako addon, ale i presto :/

3] HTPC - Nekde jsem tady zahlidl nazor, ze jiz docela prezitek. No ono zalezi. Uz drive jsem premyslel o Intel NUC, ale kdyz jsem to pak slysel u znameho v kanclu tak si rikam ze tohle fakt ne. Ten 40mm vetrak nebo co to tam je za kram je po pul roce provozu jak strunova sekacka. Desky s ATOMem mi pripadaj jako malo muziky za moc penez. Proto bych premyslel spis o necem jako treba:
Lepsi streva do nevzhlednyho obalu - 9704Kc (hodit do supliku s deravyma zadama pod TV, at to dejcha)
Drazsi varianta do cool obalu - 11910Kc (Postavit pekne vedle TV)
"lowcost" edition - 6249Kc (zasekat do podlahy a zalejt nivelackou :D)

++ Univerzal zarizeni schopne vseho vcetne directplay (dorazi kamos s videem z rozlucky, rodina z nudnym videem z dovolene, pritelkyne s filmem v hnoi kvalite od polegyne, atd...)
++ Absence problemu s API, nedostatkem vykonu
+ zadnej problem s vecima jako youtube, web, a podobny koniny
+ Vesmes zadnej problem s propojenim s audiem ci DAC/zesilovacem/AV receiverem/tunerem
- Vetsi rozmery
---- Jakoze ta cena je proste markantne vyssi no :/
EDIT: Jeste me napadlo to zkusit poskladat z nakyhos tarsiho C2D? Klidne i bazarovej kousek?

No nevim nevim, stale nevim, poradte :]
Stunherald
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 22. 4. 2015 03:25

Sorry po ránu se mi to nechtělo celé číst, ale zmákne to rPi, popřípadě pro využití GBitu vem BananaPi + Xbian např.

Mám 1. rPi a zvládá i sasmsung Ocean Demo (Je tam OC, jaké to už si fakt nepamatuju)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chipoun 22. 4. 2015 05:43

Mám asi týden rPi2 u jedné televize.
-100mbit stačí na všechny videa.
-Napájení z usb portu TV, takže funguje/žere jen když jede TV
-ovládání ovladačem od tv díky hdmi-cec (u LG simplink)
-používám distribuci openelec a neseká se zatím nikdy u ničeho
-na rPi nevyužívám ani DLNA. Jen se dívám do nasdílených složek z Nasu. Zatím nebyl jediný problém s titulky v rúzných formátech. A jedou všechny formáty videa.
-v poměru k ceně je to pecka :-)


-youtube jsem zatím nezkoušel rozjet
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod iwi007 22. 4. 2015 07:39

Mám rpi i nový model rpi2 a na obou mi jel openelec a jak psali pánové přede mnou, nikdy problém s jakýmkoliv videem či titulky. Aktuálně jednu jen na rpi2, mám rozběhán i youtube včetně doplňku do chrome, kdy z ntb pošlu stream do rpi a on už si to polouská, ivysílání etc. Videa jedu taky z NAS, ovládání pomocí HDMI-CEC funguje výborně (TV samsung).
iwi007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MartyOC 22. 4. 2015 08:59

S media centerem běžícím na RPi jsem si hrál a první verze je skutečně zcela nepoužitelná. Video sice přehraje lecjaké, ale pohybovat se v menu je peklo.
RPi2 už je ale OK, dá se s tím normálně pracovat. Velká výhoda je možnost ovládání z tabletu, velmi pohodlné - vč. prohlížení celé knihovny nezávisle na tom, co se děje na televizi.
Ad HDMI-CEC, potvrzuji, s mou TV Samsung též perfektně spolupracuje.
STAY SIDEWAYS!
MartyOC
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radeksss 22. 4. 2015 10:05

Správně je nejdřív řešit bod číslo 1= koupit si TV

Pokud ta TV není totální lowend s mizerným obrazem (typicky "noname" 50 FHD úhlopříčka za 10 tisíc a nebo nějaká 32 za 6 tisíc), tak má dneska téměř vždy RJ-45, Wifi, DLNA+UnPP a mnohdy i předinstalovaný Plex a z toho NASu či PC s instalovaným DLNA serverem by to měla umět přehrát. Dtto Youtube.

Úvaha koupit si hlupou či chytrou TV měla smysl tak před 2 roky, dneska jsou chytrý prakticky všechny. Nevím jak teď, ale třeba Sony či Pannasonic loni na podzim měly v nabídce hloupých TV jeden vyloženě okrajový model s minimální cenovou úsporou.

Pokud by to náhodou nezafungovalo, tak TEPRV POTOM řešit RPi, nebo nějakou podobnou krabičku. Předtím řešte tu telku.

(podobnou úvahou jsme si prošel na podzim -a mám TV, RPi doteď nepotřebuju, vyhodil bych zbytečně dva klacky za to, co už v TV do značný míry je).
radeksss
Junior

Odeslat příspěvekod s3icc0 22. 4. 2015 10:51

To je náhoda, zrovna řeším podobný problém:

Proč nevezmu rPi2: koukal jsem na různé recenze na forech a na yt kde rPi2 používali jako HTPC a docela často jsem zaznamenal problém při akcelaraci videí ve vyšším datovém toku. Co říkáte tady je přesnej opak - asi by se tady dalo domluvit, že by někdo zkusil kokrétní video abysme věděli (nějakej fHD 30fps x264 bluray rip např.)

Proč koukám po miniITX:
Investice řádově vyšší než rPi2, ale možnosti neuvěřitelné:
- systém na rychlém SSD (nějaký základní model stačí)
- volba systému Linux/Win (počítám Win10)
- konektorová výbava dle potřeb uživatele (např. HDMI pro běžnou práci, internet, foto, video a yt a spdif pro samostatné repráčky - můžu pouštět hudbu a nemusím zapínat televizi)
- volba skříně tak aby zapadla do obýváku :-)
- místo dálkového ovládání bezdrátová klávesnice s touchpadem

Ve finále je pro mě dedikované PC lepší, protože jeho možnosti jsou prostě takřka bez limitu a nemusím řešit televizi (jsem vlastníkem staršího modelu Samsung a to je fakt hrůza - myslím že už ani yt na ní dnes nespustím).
Nevýhoda může být přítomnost dvou ovladačů - tv a pc ... ale to mně nevadí - stejně dneska funguju tak že donesu k TV laptop připojím HDMI a pak stejně frkám na dálku myší a klávesnicí.
s3icc0
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 22. 4. 2015 13:25

Řekni jakej film chceš, ale myslím že 40Mbps Oceanic demo je akorát.

Stavba je pro mě na nic rPi je pod skříni propojeno HDMI a ovládaní CEC. Pro zadávání textů mám nějakej gaypad nebo co, stejně se na to furt práší.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radeksss 22. 4. 2015 13:53

Tazetel ještě nemá ani tu televizi :hm , kde si to Oceanic demo pustí? :D
radeksss
Junior

Odeslat příspěvekod anonymni 22. 4. 2015 13:54

odporucam tiez rpi.
mam rpiB+ a aj rpi2b
uplne v pohode
anonymni

Odeslat příspěvekod Mike.M 22. 4. 2015 13:59

Ja mam desku s j1800 k tomu case s picopsu ta 800,- k tomu kodibuntu na 8GB flash a jede jak z praku.i disk prez sata.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stunherald 22. 4. 2015 14:03

Noo, tak s tim RaPI 2 me to potesilo, teda pokud to fakt funguje jak ma vcetne plynulosti v menu (ne zebych neveril, ale ona "plynulost" bude asi trocha subjektivni faktor). Nasel jsem docela zajimavej benchmark RaPI vs. RaPI 2 vs BananaPI ... zaver je vesmes takovej, ze Banana ma navrch co se NIC tyce a tudiz podstatne vetsiho trasnsfer speedu, ale na druhou stranu je to made in china a v par diskuzich si lidi stezovali na ne uplne koser provedeni. Jo a taky to CPU na spodni strane je trosku nelogicke, kdyz teplo prirozene stoupa vzhuru, oproti tomu RaPI2 ma preciznejsi provedeni a vykonove je v zavesu za Bananem, jez je o 15 stovek drazsi ...

Jeste si teda musim nacist neco o zminenem "HDMI-CEC" protoze absence druheho ovladace je potesujici zprava. Na HTPC bych to musel asi resit necim jako Flirc ci tak neco. No a zminene ovladani pres smartphone/tablet me taky potesilo, ani jsem o tom neuvazoval.

@ radeksss: No cece nezebych nesouhlasil s onou "logikou" ale praveze tady je treba resit imho oboji, protoze kdyz procitam temata na tvfreaku a na plex foru, tak tam je to jeden problem vedle druheho. Nektery Samsung SmartTV maj problem ze library je zalostne pomala. Panasoniky, Sony a naky LG maji vselijake problemy s prehravanim a Plex funkcema - je treba ruzne upravovat plex profil primo pro danej model TV a co ctu tak je to dobrej opruz. Viz treba tady ci tady a podobne.
Druhou veci je to co jsem psal - zavislost na vyrobci ze vyda novy FW. Viz krasny pripad s Youtube API, ktery proste starsi (ale nezas tak stare) TV proste nedaji a nove FW nejsou. Proste konecna.
No a v neposledni rade clovek nemusi to ze TV bonzuje co a kdy clovek dela. Neni to samozrejme problem zariznout na routeru, ale jde o princip :/

Takze budto muzu sahodlouze resit model TV ktera bude opravdu "SMART" a doufat, ze za pul roku se neco zasadne nezmeni a nebo proste koupim TV nehlede na jeji smart funkce a k tomu neco navic.

Aktualne jsem teda nejvic naklonen k Rapsberry PI 2, za tech 15 stovek se to hodi a kdyby to nefungovalo uplne idealne, tak to podle me nebude az tak veliky problem to strelit. Procetl jsem si i neco o zminenem Xbian a takhle z textu to vypada ze se o to docela staraj ...


No tak ja du vybirat LCD zobrazovadlo k sousedum do TV sekce ^^
Stunherald
Junior

Odeslat příspěvekod radeksss 22. 4. 2015 15:29

muzu sahodlouze resit model TV ktera bude opravdu "SMART" a doufat


Nic řešit nebudete, TV za 13 a za 30 tisíc je prakticky stejně smart. To mělo smysl řešit tak před 2 a více lety, kdy se za blbý wifi jack připlácelo 2,5 tisíce. Dneska ty smart funkce/Wifi/DLNA/RJ-45 jsou v ceně(=zadara). Dost lidí to akorát nepostřehlo. Nečtěte nějaký uhozený rady z tvfreak - to je ztráta času a běžte si ty telky prohlídnout a vyberte si tu která se Vám nejlíp kouká a má slušnou konektivitu s periferiema a sítí. Vybírat TV podle rad z internetu, to je skoro jako si podle toho kupovat tapety. :roll:

Druhou veci je to co jsem psal - zavislost na vyrobci ze vyda novy FW. Viz krasny pripad s Youtube API, ktery proste starsi

Tak si tu krabičku s RPi koupíte kdykoliv potom (tři dni, tejden, měsíc, rok, pět let). Vy prostě stahujete kalhoty a brod je přitom kilometr daleko. :-D
radeksss
Junior

Odeslat příspěvekod Stunherald 22. 4. 2015 16:27

Tak zamer tohoto threadu nebylo rozhodnout se zda a/b/c a hend danou variantu utikat koupit, ale spis zjistit situaci jak se veci maji. Pokud by totiz resenim bylo "c" tak tam uz se jedna o docela podstatnou castku a podle toho by bylo treba uvazovat o financnich moznostech na nakup TV (koupit levnejsi ci pockat?).

Co se vyberu TV tyce, tak vzhledem k tomu, ze jde pro me o spanelku, tak urcite nejdriv vyselektovat zasadni veci (znacka, typ, velikost, atd...) a az budu mit v ruce reknemez 5 kousku tak si je pujdu osahat a omrknout v realu.

No kazdopadne ucel to tu splnilo, predbezne pocitam s variantou "b", tedy tech 15 stovek me pripadne uz nezabije. Uvidim, co televize zmakne ci nezmakne a v pripade potreby dokoupim PI a nebo proste usetrim 15 kil :]

Vsem diky za reakce!
Stunherald
Junior

Odeslat příspěvekod s3icc0 22. 4. 2015 16:57

Hele dokonce to splnilo mnohem víc a jestli má někdo zkušenosti mohl by to tady ještě rozepsat.
Podle toho co tu píšete je rPi2 výborný pro hometheater pc ... a ještě si zjistím pár věcí kolem ale asi do něj půjdu (přeci jen ta úspora je obrovitá proti miniITX).

Takže bych dal pár doplňujících otázek:
- Jak rPi2 zvládá externí disky?
- Doporučujete systém natahovat spíš z flashdisku nebo z eMMC?
- a vůbec které distribuce linuxu by přicházely v úvahu (řekněme pro ty základní věci: prohlížení fotek, videa s titulky, hudba v různých formátech, internet, možná nějakej komunikátor)?
s3icc0
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků