UPS či něco jiného pro ochranu HDD v NAS

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod terminator007 29. 2. 2016 18:26

Zdravím,

mám menší dotaz. Pořizuji si NAS od Synology a do něj 2x3TB HDD od WD RED. Tak a nyní k věci, já nepotřebuji žádný extra záložní zdroj, pouze bych chtěl ochránit HDD v NAS, aby se nepotkaly hlavy a jen přepěťová zásuvka nestačí. Máte někdo nějaké doporučení či tip? Jde mi fakt pouze o to, kdyby se měl kupříkladu několikrát vypnout proud, aby se mi neoddělal HDD a nepřišel jsem o všechna data na obou z nich. Samozřejmě řešení za slušnější cenu uvítám.

Děkuji předem všem.

Jarda
terminator007
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 29. 2. 2016 18:31

1) mel bys data skutecne zalohovat. RAID1 ani UPS nejsou zalohovani
2) myslis, ze kdyz parkrat vypnou proud, ze to ma nejaky zasadni vliv v porovnani s obvyklym zivotem HDD?
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Python.p 29. 2. 2016 18:41

Ty WD RED co se vytoci ze záruky za 8 měsíců?
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 29. 2. 2016 19:41

Divej. Zaloha = alespon 3x umidtena data. Z toho alespon 2x v !!JINEM!! geografickem umisteni. Az potom lze mluvit o tom, ze mas data "zalohovana".

K NAS / PC je vice nez vhodne koupit UPS. Ale neznamena to, ze budou Tva data v jakkoliv vyssim bezpeci, nez bez UPSky. ;) UPS bezpecnost dat nijak signifikantne nezvysuje.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod terminator007 29. 2. 2016 19:43

Děkuji za informace pánové, já chtěl zatím právě alespoň zrcadlení a aby mi neodešly disky, tak zda UPS má význam, doteď jsem měl data maximálně v PC a na dvou externích HDD ;-)
terminator007
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 29. 2. 2016 20:19

UPS vyznam urcite ma. Treba RS 900 VA. Idealne do ni zapojit PC se 2+ kopiemi dat + NAS. + potom alespon 2 dalsi kopie dat, alespon 1 z nich na geograficky odlisnem miste!!! Teprve POTOM lze mluvit o !!ZAKLADNIM!! zalohovani. (!!!)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod terminator007 29. 2. 2016 21:02

Hmm, děkuji moc, upřímně, chápu, že musím zainvestovat, ale x-tisíc do UPS se mi úplně dávat nechce, každopádně rady si vážím, děkuji!
terminator007
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 29. 2. 2016 21:07

Potom zalezi, jak moc si (ne)chces vazit vlastnich DAT. Clovek vetsinou zjisti, ze by byval chtel ... POZDE ... az kdyz o ta data prisel. (!!!)

Poznatek z praxe od stovek zakazniku. Bohuzel.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vanamond 29. 2. 2016 21:13

No pánové zde jsou jako vždy "příliš dokonalí".
UPS má smysl u NASu a to tehdy, pokud do NASu vede kabel z UPS (Synology to umí na USB). To ovšem znamená, že je třeba mít pro NAS samostatnou UPS ( stačí APC 350 nebo cokoli malého, jde o to, aby se NAS stihl bezpečně vypnout dřív, než UPS dojde baterka)

Co se týče záloh, tak všem okolo cpu do hlavy, že data je třeba mít dvakrát -např. na notebooku a v pravidelné záloze. Ono je samozřejmě ideální mít tu zálohu geograficky oddělenou a ještě někde zkopírovanou ( Kineczek má jistě své domácí zálohy v klimatizovaném soukromém TIER4 sálu geograficky vzdáleném na Měsíci s terabitovou zálohovanou linkou domů a třetí kopií v malém TIER3 sálku na Marsu ).
Prakticky je to totiž tak, že lidé mají v datech bordel a ani nevědí, kde je mají - natož aby měli zálohu. Jedním z prakticky největších plusů záloh je to, že si lidi musí udělat pořádek v datech - a to, že jsou zálohována je takový bonus. U řady případů, kdy lidi i firmy přišly o data jsem byl a ono, když jim dojde, o co vlastně přišli, tak slzičky jsou to nejmenší, co nastává.
Další relativně nové nebezpečí je to, že ty různé verze šifrovacích virů zašifrují vše, co vidí namapované jako písmenko, takže udržovat zálohy na NASu je fajn, ale musí se tam zálohovací program připojit a odpojit a je třeba mít několik záloh dozadu.
Trust in God and keep your powder dry !
vanamond
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod terminator007 29. 2. 2016 21:13

Jo, je mi to jasné, už jsem málem jednou brečel, o něco jsem přišel... Ale říkal si, doteď jsem neměl skoro nic, tak alespoň dva disky, případně někam to ještě hodit a zatím není možná další x-tisícová investice za UPS ;-)
terminator007
Junior

Odeslat příspěvekod vanamond 29. 2. 2016 21:19

OK to je reálný přístup - vím, co mám za data, starám se o to, abych měl zálohu(y) a pokusím se ji postupně zlepšovat.
Trust in God and keep your powder dry !
vanamond
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod terminator007 29. 2. 2016 21:33

Děkuji též za rady a info, co vše by člověk skutečně měl mít, to se mi určitě nepodaří a je to tak, snažím se to zlepšovat a snad to bude někdy dokonalejší ;-)
terminator007
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 29. 2. 2016 21:34

Kluci ... tady jde o ... DATA. To si myslim, ze ]neni uplne pr.DELL ... :( ;)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vanamond 29. 2. 2016 21:48

Pro Kina - OK, ok, no, jde o data, vím. Ta moje poznámka nebyla míněna zle, opravdu. Šlo mi o připomenutí že dokonalost je fajn, ale než vzdát zálohy jako takové, že nebudu dokonalý, tak je podle mne lépe mít pořádek a alespoň nějaké zálohy s tím, že jsem si toho vědom a jakmile bude možno, vylepším to.
pánové, hezký večer :-)
Trust in God and keep your powder dry !
vanamond
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 29. 2. 2016 21:51

Zaloha = alespon 4x, z toho alespon 1x jinde.

To je MINIMUM. Ja sam to mam lepe. Vyrazne.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků