Prehrievanie ExpressCard (54mm)

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod hal_sk 29. 2. 2016 23:52

Zdravím,
Mám notebook, ktorý má slot na ExpressCard 54mm. Kúpil som si teda ExpressCard 54mm s troma USB3.0 zásuvkami a 3x 128GB USB mini pamäte. Chcel som si takto rozšíriť "diskovú" kapacitu o ďalších 384GB.
Obrázek
No zistil som, že po zasunutí onoho ExpressCard do notebooku, toto zariadenie začne strašne hriať. Je to zrovna na mieste, kde mám opretú dlaň a je to ako mať ruku na horúcom radiátory.

Je nejaká možnosť, ako:

1) ExpressCard zapnúť (a tak spustiť vyhrievanie) len keď ho chcem použiť (cez OS, bez fyzickej manipulácie).
2) Ako spraviť z troch zapojených USB pamätí jeden zväzok, ktorý bude v OS viditeľný ako nový diskový oddiel (jeden).

Notebook: HP ProBook 6550b (2011/2012)
hal_sk
Junior

Odeslat příspěvekod soap mactravish 1. 3. 2016 00:13

Ono sa ani moc tak nehreje ten expresscard, ako tie SANdisky. Osobne ich mám vyskúšané že 70°C pre ne nieje až taký problém
Servis, správa a poradenstvo v IT | Pracovné stanice a Herné zostavy na mieru | LN / ULN odladenie | Custom vodné okruhy | Delid CPU | Referencie na vyžiadanie
soap mactravish
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 1. 3. 2016 09:10

A projevuje se to "přehřívání" nějakými výpadky? Pokud ne, nejde o přehřívání, ale o zahřátí na provozní teplotu.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Chupacabras 1. 3. 2016 09:58

Ja myslím, že na toto si sa mal spýtať skôr, než si to kúpil.
Ad 1:
pochybujem, že je také niečo možné

Ad 2:
to je tiež nemožné. Ešte som nepočul, že by sa z USB kľúčov dal urobiť RAID.

Predstavuješ si to ako Hurvínek válku.
Nehovoriac o tom, že bežné USB kľúče nie sú stavané na to, aby slúžili ako SSD disk. Či už pokiaľ ide o spoľahlivosť, životnosť, rýchlosť a pod.
Chupacabras
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soap mactravish 1. 3. 2016 10:08

Ako ono bez fyzickej manipulácie to proste nepôjde, nakoľko keď odoberieš zariadenie softvérovo musíš ho znovu "Vložiť" takže najjednoduchšie to bude tam proste cvaknúť dnu.

Skrz RAID, pokiaľ viem tak flash z USB diskov je možný a nieje to komplikované, problém je že už v základe je to hlúposť.
Servis, správa a poradenstvo v IT | Pracovné stanice a Herné zostavy na mieru | LN / ULN odladenie | Custom vodné okruhy | Delid CPU | Referencie na vyžiadanie
soap mactravish
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 1. 3. 2016 11:40

Prostě dej tam prodlužovací kabel a poznáš co se hřeje. (Ale stejně s tím nic neuděláš.)

K raid proč klidně si to udělám z jakéhokoliv zařízení není problém (jde o to zda to windows dovolí tam to bývá různě osekané).

Ovšem je to problém protože na OS je to pomalé - hlavně zápis je hodně pomalý a samozřejmě ty flash jsou nespolehlivé.

Dělat z toho raid0 je blbost a na zálohu dat to nepotřebuješ mít spojené a když jeden vypadne neztratíš všechny data ze všech a dělat tam jiný raid je blbost protože rychlost zápisu.

A další čím víc na to budeš zapisovat tím to odejde dřív prostě není to SSD aby se prohazovali buňky pro zápis a prováděly optimalizace.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hal_sk 1. 3. 2016 13:28

Som si vedomý (ne)spoľahlivosti USB flashiek. Preto tam mám len dáta o ktoré si môžem dovoliť prísť. Asi to teda budem riešiť tak, že kartu budem mať v povysunutú a zapojím ju len keď je treba. Zistil som že karta bez zapojených USB pamätí hreje asi o polovicu menej.
hal_sk
Junior