Orange Pi One - náhrada za Raspberry Pi 2

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod vladimir 2. 3. 2016 14:39

Dorazila mi nová hračka - Orange Pi One. Cena na Aliexpress 10 dolarů + poštovné http://www.aliexpress.com/item/Orange-P ... 08880.html
Krátký popis viz http://www.zive.cz/bleskovky/orange-pi- ... fault.aspx

Zatím jsem na něm zkusil spustit:
Raspbian - odkaz je na stránkách výrobce http://www.orangepi.org/downloadresources/ (stránka je extrémně pomalá, ale image se stahuje z Google serveru bez problémů)

Openelec - odkaz na image je https://mega.nz/#F!YoA2GCzb!bA9JW9HUMmlyAV3nmIIxHQ (našel jsem ho na stránce http://www.orangepi.org/orangepibbsen/a ... -1075.html )
OpenELEC-H3.arm-7.0-devel-20160224231152-r22172-gf32cae9.img

Obojí funguje.

Ozvu se, jak se osvědčí v porovnání s Raspberry Pi.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod RossiD 2. 3. 2016 18:27

Tak to jsem zvědav hlavně stran funkčnosti OpenElec, děkuji za info !
-= Jestli neumíš udělat chybu, neumíš nic =-
RossiD
Junior

Odeslat příspěvekod tetref 3. 3. 2016 10:44

žádný zázrak, v několikavteřinových intervalech se video cuká a nejde boční USB OTG. Nepomůže ani změna rozlišení na 720p50 a 1080i. Nejde CEC a některé dopňky, nedá se dostat do některých repozitářů.

Asi půjdu do RPi 3....
tetref
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod anonymni 3. 3. 2016 11:30

Co se týče hardwaru, věc je to dobrá, čtyřjádro to má a těch 512 MB DDR2 RAM stačí na většinu věcí, no, rozhodně upgrade vůči RPi 1, která používala ještě staré SDRAM.

Kromě LEDek, to, jestli deska je pod proudem se dá poznat jen podle rozsvícených LEDek pod Ethernetem, a jestli vůbec bootuje se dá poznat jedině probliknutí Ethernetových LEDek.

A přes USB nelze desku napájet, buďto GPIO header, nebo menší DC barell, který není tak častý.

Problém je ten, že pro to není adekvátní software...
OPI One jsem zamýšlel použít jako web server s PHP a MySQL, a dalo mě dost času najít adekvátní distribuci, kde by fungoval Ethernet.

Nakonec jsem našel Armbian, a ještě jsem musel vzít verzi pro jinou OPI desku, protože pro OPI One se distro nechtělo zavést (monitoroval jsem přes TTL terminál).

Co se týče GPIO, osobně jsem nezkoušel, ale co jsem od kámošů slýchal, GPIO na Armbianu nefunguje.

A co víc? Hřeje. Dost. Musel jsem teplovodivkou přibaslit chladič, a při náročnějších činnostech musím připnout větrák.

Při kompilaci Cuberitu není problém se dostat přes 50°C i s pasivem.

Asi to chce čas vychytat všechny mouchy řešitelné softwarem.

A taky škoda že to nemá PAL/NTSC kompozit výstup, ačkoli ploška na spodní straně DPS tam je.
Holt asi u ťamanů je problém vyvést header se signálem a zemí.
anonymni

Odeslat příspěvekod tetref 3. 3. 2016 11:47

Armbian je asi nejlepší volba pro OPI One v současné době, poslední verze po mírné úpravě před prvním spuštěním docela dobře funguje. Běží mi všechny usb i lan. Ledky jsou šílené, hlavně to jejich umístění a funkce.
To, že nemá výstup AV mimo hdmi je pochopitelné, je to přeci spíše odpověď na RPi Zero než RPI2, což odpovídá i ceně. Je vidět, že šetřili na této desce kde se dalo... AV výstup a další USB má dražší verze Orange Pi PC.
Chladič a větrák je na OPi One nutností.
tetref
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod RossiD 3. 3. 2016 14:01

Tak co by člověk za ty peníze také chtěl že, na druhou stranu pokud by to mělo rozsáhlou podporu v komunitách, jistě by vše vypadalo jinak.
Potřebuji pro vnuka nějaké to OpenElec/Kodi udělátko na občasné využití, nechce se mi dávat peníze do RPi 2 (mám jej doma již 3x :) ) a toto se mi zdálo za mrzký peníz na mrzké využití jako dobrá volba....
Asi si lehce připlatím za první generaci RPi a bude po starostech ....
RossiD
Junior

Odeslat příspěvekod tetref 3. 3. 2016 14:37

Mám také starou desku RPi1B, málo paměti a i po přetaktování na 950MHz to na OpenElec nestačí. Rozhraní je se zadýchává a nepřehraje to některá videa s větším datovým tokem, téměř řádné MP4, pravděpodobně díky malé paměti.
Myslím, že v současně době je nejlepší volba je RPI2 nebo možná RPi3.

Anebo si počkat tak rok, oni to na těch "pomerančích" vychytají....
tetref
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod anonymni 3. 3. 2016 14:46

To tetref:
Odpověď na RPi Zero? Je to možný, ale právě RPi Zero má kompozit video výstup, právě na headeru (hřebínek, piny, ...), narozdíl od OPI One, kde onen kompozit video výstup nějak přístupně vyveden není.

Zdroj: http://raspberrypi.stackexchange.com/qu ... out-header

Škoda, tato fíčura by vyšla jen na pár centů...
anonymni

Odeslat příspěvekod karlos00x 3. 3. 2016 16:07

IMHO je HW ve smyslu vykonu apod u techto krabicek naprosto nepodstatna vec.
To co dela RasPi tak uspesnym je komunita. Diky tomu to co ma fungovat funguje, jsou siroke moznosti rozsirovani.

Kdyz dneska vidim jakykoliv "novy" ovoce pi tak jen mavnu rukou a prechazim to obloukem (uz protoze tvurci nedokazou byt trochu originalni v nazvu...).
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tetref 3. 3. 2016 16:11

Bylo vidět, že šetřili nejen cenou ale i místem. Někdo rozhodl, že to tam zkrátka nebude, srazí se cena na minimum, vymění se regulátor procesoru za levnější, GPIO se otočí o 180 stupňů, deska se zmenší jak jen to jde i za cenu toho, že když připojím OTG kabel, HDMI a sd kartu, tak se to zkrátka vedle sebe nevejde.
Mimo AV výstup jde samozřejmě dobastlit IR a další 2 USB.
Škoda, že je RPI Zero stále out of stock...

-- 3. 3. 2016 15:17 --

[quote="Kdyz dneska vidim jakykoliv "novy" ovoce pi tak jen mavnu rukou a prechazim to obloukem (uz protoze tvurci nedokazou byt trochu originalni v nazvu...).[/quote]

No jasně, po Malině tu máme Banán, Pomeranč, Citrón, asi bude i Ananas...
tetref
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 3. 3. 2016 23:22

RossiD píše:na druhou stranu pokud by to mělo rozsáhlou podporu v komunitách, jistě by vše vypadalo jinak.
Právě tady s tím desetidolarovým modelem tu podporu možná získají.

-- 3. 3. 2016 23:19 --

tetref píše:žádný zázrak, v několikavteřinových intervalech se video cuká a nejde boční USB OTG... ... Nejde CEC
Mám v Openelec stejné problémy, navíc pozoruji problémy s rychlostí HDD připojeného přes USB/sata převodník. Asi to chce čas, než se v softwaru vychytají problémy.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod tetref 4. 3. 2016 11:45

Když vidím, jak je ten čínský (a korejci taky něco mají ) trh s klony RaspberryPi roztříštěný a i kompatibilita v rámci jedné značky je mizerná (Orange Pi PC, One, Pi2, Pi Plus, Mini a já nevím co ještě) tak to s tou podporou nevidím moc dobře. Například Allwinner H3 má zatím jen slabou podporu v kernelu, řeší se to nějaké patche a snad v nových verzích to bude o něco lepší.

Tvůrci Raspberry Pi sice nemají tak nadupaný hardware jako konkurence ale se softwarem vyladěným pro jejich desky se domnívám, že je tak hned někdo nedoběhne. Než aby přidali podporu 4K videa do Raspberry Pi3, radši vsadili na zpětnou kompatibilitu, protože už existuje plno projektů na RPI1 a RPI2 a hlavně je jejich deska primárně určená na bastlení, ne na koukání na video. Jako multimediální centrum je už lepší koupit hotové řešení v krabici ale je třeba si připlatit, protože v ceně je vlastně i vyladěný software, což u této destičky za 350,- Kč není.

Stejný procesor Allwinner H3 používá třeba systém domácího kina Zidoo X1, jde to prý implementovat na Pomeranč. Nezkoušel jsem, nějak se mi nedaří nahrát firmware na kartu.

Některé desky mají i SATA (Banán a některá verze Pomeranče) ale prý to není žádná sláva.

Čína se zkrátka chtěla svézt na vlně zájmu SoC desek a tajně doufají, že k tomu někdo dodělá software...
tetref
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MgX 11. 3. 2016 20:24

Omlouvám se za OT... ale nedá mi to, když se zmiňuje RPi3

Čekal jsem na Raspberry Pi 3. Domníval jsem se, že tu budou některé změny poplatné době. Gb síť, podpora 4K atp. Wi-Fi v tomto směru beru spíše jako zbytečnost. Ale je tam. No a kromě toho, že mnou zmíněné věci nejsou, se navíc údajně „trojka“ přehřívá. Sice ve vyšší zátěži, ale ano. Nevím, co si o tom myslet. Předchozí verze mně přišly méně „kontroverzní“.

Jasně - stačí přidat pasivní chladič, anebo rovnou nějaký ventilátor, přesto... čekal jsem trochu víc.

vladimirovi děkuji za informace o Orange Pi One. Díky.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 11. 3. 2016 20:51

No, zatím není zač. Na kompatibilní software se bude muset počkat.

- Openelec: trhaný obraz, problémy s rychlostí USB, nefunkční CEC (HDMI link)
- Raspbian: nejde spustit Kodi nainstalovaný z repozitáře
- Debian: nefunguje integrovaná síťová karta (externí Realtek je bez problémů), nejde spustit Kodi nainstalovaný z repozitáře
- další jsem zatím nezkoušel. Sám si vychytat problémy s ovladači hardwaru v linuxu a zkompilovat Kodi neumím, musím tedy čekat, až to udělá někdo povolanější.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod teutates 12. 3. 2016 21:01

Na linuxu vám kodi nepojede. Chyba ju tuším v nějaké závislosti. Pokud chcete kodi nainstalujte android, nebo openelec.
Pokud se Vám to zasekne při načítání systému, nebo je systém příliš pomalý, tak používáte špatný zdroj. Je potřeba 5V/2A, při menším proudu (typicky 0,6A) nemusí vše fungovat případně se systém vůbec nespustí!
teutates
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 13. 3. 2016 00:15

Nerozumím - proč by neměl (obecně) fungovat Kodi třeba na Debianu? Odhaduju, že je spíše problém v jádře Debianu, které není odladěno pro H3, protože pokud vím, na jiném hardwaru Kodi na Debianu funguje. Totéž Raspbian.

Android:
Stáhl jsem ho z oficiální stránky pro Orangepi http://www.orangepi.org/downloadresources/ .
- v čínštině, to jsem s pomocí internetu metodou první menu zhora přepnul :)
- neuvěřitelně pomalý (každé menu, než se otevře, odhadem 5 vteřin)
- nefunguje integrovaná LAN karta, externí Realtek LAN ani wifi Realtek připojené přes USB
- a tedy nejde spustit ani předinstalované Kodi (Cannot download obb.).
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod FreeMan3109 13. 3. 2016 00:33

vladimir: Pokud jsi to jestě neviděl, tak zkus kouknout tady a tady.
FreeMan3109
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 13. 3. 2016 10:03

Dík, ty stránky znám, ale že přidali před čtyřmi dny odkaz na nový build OpenELEC-H3.arm-7.0-devel-20160309212418-r22307-g661c2cf.img, jsem ještě nezaznamenal.
Hned jsem ho nahodil, ale:
- stále jsou problémy s rychlostí USB, data se na disk připojený přes USB kopírují rychlostí pod 10 Mbit/s (film 700 Mbyte 15 minut, na SD kartu je rychlost kopírování přes síť O.K.)
- stále nefunguje HDMI link (CEC)
- video při přehrávání z karty chvílemi poskočí (cukne)
- konektor USB OTG stále nefunguje (když nad tím teď přemýšlím, můžu mít špatný kabel, možná můj kabel není typu OTG, ale jenom obyčejný mikro USB bez propojky pinů 4 a 5 )

Z mého pohledu stále nepoužitelné.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod BluPix 13. 3. 2016 11:29

Používám build openelec z http://www.orangepi.org/orangepibbsen/f ... a=page%3D1 a funguje to skvěle, tedy jako přehrávač videa. Co jsem to doho pustil, to hraje bez jediného cuknutí. HDMI-CEC snad nefunguje u žádného Allwinneru, ovládám to pomocí yatse z telefonu a hodinek.

Jen jsem musel upravit fex aby to podporovalo 1080p, ale kdo si kupuje Orange Pi měl by to zvládat.
BluPix
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 13. 3. 2016 13:18

CEC - hardware to má podporovat. Ještě to červeně zdůraznili:
cec.PNG
cec.PNG (3.46 ) Zobrazeno 7867 krát
Tedy zatím nejspíš chybí podpora softwaru a naděje pro budoucnost zůstává.

BluPix: díky za tip - tohle je každopádně zatím nejfunkčnější verze Openelec pro Orange Pi One z těch, co jsem zkoušel. (OpenELEC-H3.arm-7.0-devel-20160212221753-r22105-gfdd3f0f.img)

- obraz se netrhá
- nejsou problémy s rychlostí USB disku (kopírování souborů na HDD přes integrovanou 100Mbit/s kartu ca 85 Mbit/s, přes externí USB gigabitový Realtek 160Mbit/s).
- USB-OTG funguje
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod tetref 20. 3. 2016 16:41

Zatím nejaktuálnější software pro Orange Pi One je Armbian 5.05. Nainstalovaný video přehrávač mi přehrál HD bez trhání, lan i všechny 4 usb fungují. Kodi jsem nezkoušel.
tetref
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 20. 3. 2016 16:54

Na modelu One jsou jenom dva USB porty. Tedy asi píšeš o jiném modelu.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod lama 123 20. 3. 2016 17:05

Zdravím
Konečně mi asi po měsíci také dorazilo Orange PI One, ale mám takový malý problém :D vlastní blbostí jsem si nekoupil rovnou i napájecí adapter takže ho musím koupit zvlášť a tád bych ho koupil v CZ obchodě. Ale pořád nevím jaký má Orange Pi konektor, vím že adaptér musí mít 5V 2A, ale nikde jsem nenašel žádné info o průměru konektoru. Takže už se mi povedlo koupit jeden špatný adaptér. Nevíte někdo prosím náhodou rozměry toho konektoru případně klidně i odkaz na eshop kde se dá koupit vhodný adapter, prosím teda o český shop nechci na adaptér čekat další měsíc.
Díky
NTB: ThinkPad X201
PC: Cooler Master Stacker nVidia edition, Intel Xeon E5506 @3.6, 12Gb ram, Geforce 660+24"FHD+ G400s + G15
TEL: SG S6 + Razr V3i
Vozítko: Rapid Spaceback 1.2 Tsi
lama 123
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 20. 3. 2016 17:12

Nikde? Fakt nikde? Nebo seš jen takhle po nedělním obědě a pár pivsonech línej?

Co by tam asi mohlo by být? ATX24? C13? No já bych to tipnul na MicroUSB ale to bys přece měl poznat když to máš doma ne?
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod lama 123 20. 3. 2016 17:21

Ne opravdu jsem to nenašel. Ačkoli to micro USB má neslouží k napájení o tom píšou skoro všude. A ano ani na té desce není napsáno jaký je rozměr toho kolíku kterým se to napájí. Možná sem debil, ale prostě jsem to nenašel. Možná by jsi se příště mohl podívat o co jde a pak dělat z někoho blba a nebýt rádoby vtipný s poznámkou ohledně USB.
PC: Cooler Master Stacker nVidia edition, Intel Xeon E5506 @3.6, 12Gb ram, Geforce 660+24"FHD+ G400s + G15
lama 123
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 20. 3. 2016 18:57

Napájecí konektor má vnější průměr 4 milimetry, vnitřní kolík 1.7mm. Kladný pól je na středním kolíku.

Například zde: http://www.gme.cz/napajeci-souosy-konek ... g-p806-123

(Pokud máš konektor na GPIO, můžeš Orange Pi nouzově napájet přes GPIO, plus na pin4, kostra na pin 6. Dá se použít třeba starý ATA kabel. NEPŘEPÓLOVAT.)
Přílohy
gpio.JPG
gpio.JPG (57.19 ) Zobrazeno 7671 krát
Naposledy upravil vladimir dne 20. 3. 2016 19:16, celkově upraveno 2
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod lama 123 20. 3. 2016 19:12

a díky za info přesně tohle jsem potřeboval.
lama 123
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 24. 3. 2016 11:21

Na stránce http://www.orangepi.org/orangepibbsen/f ... d&tid=1075 se objevil odkaz na nový build z 22.3. OpenELEC-H3.OPiOne.arm-6.95.1.img , ale škoda mluvit:
- boční USB (OTG) stále nefunguje
- hlavní USB má stále problémy s rychlostí
- CEC nefunguje

Jediné, co se zlepšilo, je plynulost přehrávání.

Tedy sestavení, které doporučil BluPix v příspěvku z 13.3., je stále lepší.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod RossiD 24. 3. 2016 18:55

Hmm, tak jsem to vzdal - zakoupil jsem RPi3 a vnukovi do pokoje přenechal RPi2 - doma tedy přistála čtvrtá malina ač jsem si původně myslel, že to pořeším jinak :) Na druhou stranu je to bez starostí ...
RossiD
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 24. 3. 2016 21:12

a to je ten duvod uspechu.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 25. 3. 2016 09:59

Doufejme, že jim ten monopol rozbijí a Rpi budou muset zlevnit. OPi One za čtvrtinovou cenu je myslím dobrý pokus o průlom.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod karlos00x 25. 3. 2016 12:27

Jak čecháčkovské.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 25. 3. 2016 15:43

karlos00x: Existence antimonopolních úřadů ne jenom v naší zemi svědčí o tom, že monopol je obecně považován za škodlivý.
Příklad: AMD si s Intelem vzájemně konkurují, tedy si ani jeden z nich nemůže diktovat ceny a oba musí více bojovat o zákazníka zlepšováním parametrů. Z jejich pohledu je ten druhý trn v patě, z pohledu mého, jako koncového zákazníka, díky za konkurenci.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod karlos00x 25. 3. 2016 22:30

Ale oni prece nemaji monopol. Oni nediktuji ceny. Konkurence na trhu neabsentuje. Monopol je spatny, na tom se shodnem, ale tady o zadny monopol nejde - na trhu je dostatek alternativ. To je uplne neco jineho nez x86 CPU kde ten monopol je realny. Stejne tak neni monopol na ceskem trhu mobilnich operatoru - tam se mozna muzeme bavit o kartelu, o tom ze stoji vsichni za nic, ale monopol tam neni.

Jen proste tohle je je jeden z mala trhu kde kvalita(a support je proste soucast kvality a zde evidentne prevazil nad vykonem nebo vybavou jako je SATA port) vyhrava nad cenou. Čecháčci kroutí hlavou stejne jako nad uspechy Apple. A pokud nekdo dela kvalitni produkt a ten trh si nevybudoval nejakym svinstvem(jako soudruh ministr Bureš a jeho trh s řepkou pro PHM a jine svinarny) tak at sklizi zaslouzene ovoce.

-- 25. 3. 2016 21:34 --

Jeste dovetek, mam-li tyto dve varianty tak hadej jakou si vyberu:
1) rPi za litr, vybalim a funguju
2) konkurence, vybalim, stravim vikend hledanim funkcniho reseni, pak mozna funguju.

TCO:
1) 1000,- za rPi, hodinku na rozjeti openELEC => 1600,-
2) 250,- za desku, 2x8 hodin na rozjeti => 250,- + 16x600,- => cca 10tis.

Ano, pokud bych byl student a povazoval hodnotu sveho volneho casu za nulovou tak budu bastlit variantu 2. Ale jako pracujici clovek ktery ma deti a za nejcennejsi vec na svete povazuje vedle zdravi svuj vlastni cas tak proste volim to co mi sezere mene casu.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 26. 3. 2016 09:49

Mají monopol. Vydíráním (hrozili, že přejdou na jinou značku) donutili Broaddcom k tomu, že ten procesor ani žádný kompatibilní nesmí prodávat nikomu jinému. Tím si zajistili ochranu před plagiátory, ale má to zcela určitě za následek zvýšení ceny toho procesoru. Pak v klidu díky vyloučení konkurence místo pořádných inovací vymýšlejí hova*iny typu wifi bez možnosti připojení externí antény, která nefunguje v kvalitních kovových krabičkách, jenom v aušusových plasťácích, kde se Raspberry přehřívá, místo aby na Broadcomu požadovali doplnění gigabitu a SATA.

na trhu je dostatek alternativ
Až v poslední době a to je ta konkurence, která se snad prosadí (já jim každopádně na rozdíl od tebe držím palce) a donutí Raspberry Pi Ltd (to je něco jako naše sro? Opravdu předávají veškeré zisky do vývoje a do nadace a nestrkají je do své kapsy?) zamýšlet se nad zefektivněním výroby.

stravim vikend hledanim funkcniho reseni, pak mozna funguju
A jak sám píšeš, konkurence zatím není konkurenceschopná. On ten support není zaplacený penězi, které dáš za Raspberry, ale z velké části vznikl díky obrovské komunitě nadšenců, která nepočítá cenu za hodinu práce, jako ty.
Naposledy upravil vladimir dne 26. 3. 2016 10:44, celkově upraveno 1
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod karlos00x 26. 3. 2016 10:43

Ja taky v komunitnich projektech kde me bavi byt aktivni nepocitam cenu prace, ale tady to beru jako vyrobek ktery si kupuju aby fungoval.

To, ze maji chip ktery nikdo jiny nema prece neznamena monopol. Monopol by to byl pokud by neexistovala zadna jina podobna desticka z podobnym vykonem - a vsech tech "ovoce pi" je spousta. Zalezi jen na jejich podnikatelskem umu si udelat komunitu apod.

Vzhledem k beznemu pouziti raspbery ktere vidim ve svem okoli(sber dat a jejich posilani dal, openelec) mi wifi a bt na desce tak jak jsou prijdou mnohem dulezitejsi nez treba SATA. Co bys tam s tim SATA chtel jako vytvaret? Zbytecnej balast. pokud chces nutne SATA tak si kup bananapi nebo kterej to ma a bonusem dostanes myslim x86.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 26. 3. 2016 10:46

Prodejní čísla mluví i tom, že monopolní postavení na trhu zatím mají (nevím, jak jinak nazvat masivní převahu na trhu než monopolním postavením).

Zalezi jen na jejich podnikatelskem umu si udelat komunitu apod
a o tom píšu od začátku. Vytvoření komunity = prolomení faktického monopolu. Ten monopol máš i v hlavě: je to málo rozšířené, nemají komunitu, tak to nekoupím.

A ten podnikatelský um: pokus o proniknutí mezi lidi (na trh, do podvědomí, vytvoření komunit...) pomocí desetidolarového Opi one. Držím jim palce.

Edit: 2378 objednávek na Aliexpress od lednového uvedení na trh ale žádný velký průlom není...
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod karlos00x 26. 3. 2016 15:55

Kdyz nemam komunitu tak musim prijit s necim prelomovym. TReba s povedenou malou deskou se 4 nativnimi SATA konektory. A treba o to bude zajem. Nebo s vykonnym routerem jako ukazala Omnia. O tom to cele je. rPi bylo prvni pouzitelne sveho druhu. Je tedy logicke, ze ma naskok.

Rozhodovani koupim/nekoupim neni u me zalozeno na komunite nebo osobnim fandeni nekomu. Je to ciste racionalni rozhodnuti. Ja nemuzu na svuj projekt poridit neco co poradne nefunguje jen protoze je to levne - to bych zkrachoval kvuli mnozstvi reklamaci. Ja potrebuju neco stabilniho co funguje - proto nevolim rPi3, ale starsi verzi.

-- 26. 3. 2016 15:03 --

a co se tyce "desetidolarového Opi one" - no to je klasicke. zoufalci se snazi bojovat cenou. podobne jako vetsina trhu s mobilnima telefonama. ale to neni cesta k nejakymu uspechu.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 27. 3. 2016 09:55

??? Orange Pi má celou modelovou řadu (a tím nemyslím doprodej starých modelů, jak u Raspberry) - všechny modely mají 1.2GHz procesor a liší se výbavou - ty nejvýkonnější mají více paměti, SATA, gigabitový ethernet, USB-OTG... Tedy bojují o přízeň komunity a větší podíl na trhu na všech frontách, ne jenom cenou.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod karlos00x 27. 3. 2016 11:37

No asi neprinaseji nic zajimaveho proc by po tom mel clovek sahnout.

BTW co se tyce mnozstvi modelu tak doporucim navrat Steva Jobse do Apple, nastenku a 4 kvadranty :-) Ona moznost vyberu je obcas paradoxne na skodu.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 11. 4. 2016 09:08

Ještě jsem znova testoval OrangePi One, tentokrát jsem připojil externí disk k micro-USB (USB-OTG) přes Y kabel s napájecí odbočkou a gigabitový LAN adaptér do standardního USB. 15076MByte se zkopírovalo za 437 vteřin, rychlost přenosu dat tedy stoupla na 275Mbit/s (34.5MByte/s ).
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod filipxsikora 17. 4. 2016 17:09

Toto: UDOO x86 bude opravdu krutý miniPC. x86 architektura, M.2 slot, nativní SATA, nativní Gbit Ethernet, eMMC na systém, GPIO, USB 3.0, ... Sice trošku dražší než ostatní ovocePi, ale podle mě to stojí za to.
filipxsikora
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 17. 4. 2016 17:17

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod 1stein 17. 4. 2016 17:48

filipxsikora píše:Toto: UDOO x86 bude opravdu krutý miniPC. x86 architektura, M.2 slot, nativní SATA, nativní Gbit Ethernet, eMMC na systém, GPIO, USB 3.0, ... Sice trošku dražší než ostatní ovocePi, ale podle mě to stojí za to.

ako pise python, radsej mini itx
raspberry pi nie je primarne desktop, bezi mi na tom uplne cosi ine (mame par ks s kali linuxom na sieti ako monitori) a doma na tom spravenu meteostanicu a test board.
to na x86 nepojde tak lahko
MacBookAir2014, ASUS X101CH, ACER ES1-111M, Raspberry Pi B+ a 2,
iPhone 5s, BlackBerry Classic, Xiaomi Redmi2
1stein
Junior

Odeslat příspěvekod radimsuk 20. 5. 2016 10:14

Mám čerstvě koupené Orange Pi One, tak pár zkušeností:

- Openelec (verze z 10.5.2016) mi běhá výborně, z čistého image bez úprav. Výstup i na 1080p bez trhání. Filmy pouštím po síti z DLNA, vč. fullHD. CEC mi nefunguje, OTG jsem nezkoušel. Bez chladiče po chvíli přehrávání chcípne.

- Jessie Xfce z odkazu níže chodí bez problémů po výměně script.bin podle návodu. Vybral jsem script pro OPI2, pro ONE tam není. Nechodí jen obraz přes HDMI-DVI konvertor, ale to mi u headless nevadí. Provozuji na tom ADB-S s piaware a flightradar24 a šlape nádherně.
http://www.orangepi.org/orangepibbsen/f ... ad&tid=342

- Armbian nějak funguje, ale musel jsem upravit script.bin (fex), jinak to při bootu jen řve chybu frekvence procesoru a nikdy úplně nenaběhne. Měl jsme problémy oživit RTL-SDR přijímač na USB.

- KODI pod deb. apod nefunguje kvůli chybějícím ovladačům pro Mali GPU. Našel jsem nějaké lubuntu s integrovaným MALI, ale nezkoušel.
http://www.orangepi.org/orangepibbsen/f ... ead&tid=53

- pro napájení používám zdroje sony (asi od PSPčka) - 5V, 2A, jejich žlutý kolík tam pasuje přesně :)

Ještě budu testovat nějaký MAME emulátor.
radimsuk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 20. 5. 2016 12:48

USB OTG s tímto buildem Openelecu z 10.5.2016 funguje (nepoužívám ho jako OTG, ale jako druhý normální USB.).
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Patrik2010 14. 9. 2016 13:47

Zdravim,mohl by mi prosim někdo z Vás poradit jak nastavit wifi na orange pi lite?dekuji
Patrik2010
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 14. 9. 2016 14:00

Zapomněl jsi napsat to jediné důležité: v jakém operačním systému.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Patrik2010 15. 9. 2016 08:40

Armbian_5.14_Orangepilite_Debian_jessie_3.4.112_desktop.7z.Má to něco společného s ESSID?Jsem těžkej amatér a bez pripojení se tím moc pracovat nenaucím.Díky za reakci
Patrik2010
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 15. 9. 2016 10:17

Ono by to mělo být celkem jedno pokud je tam nějaký linux co používá wpa-supplicant.

Návod zde: https://www.raspberrypi.org/documentati ... ess-cli.md

Otevřeš si soubor /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf a tam zadáš parametry

network={
ssid="tvůj nazev wifi"
psk="heslo wifi"
}

Po restartu by to mělo fungovat - předpokládám že když máš originál OS pro tu desku tak tam už bude ošetřený správný ovladač a aby se ta wifi spouštěla po startu.

Pokud ne bude to chtít podrobnější informace.

Například výpis po příkazu 'ip addr' aby jsme viděly jaké rozhraní tam jsou.
Pak třeba 'iw phy' zda tam nějaká wifi je a co umí atd.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 15. 9. 2016 10:26

Debian Jesse může mít nastavení wifi buď přímo v souboru /etc/network/interfaces, nebo umí použít /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf, pokud je na něj vytvořený odkaz v souboru /etc/network/interfaces (defaultně tam ten odkaz myslím je, co si vzpomínám na své experimenty s Debianem na Raspberry).
Návod k Debianu https://wiki.debian.org/WiFi/HowToUse#W ... d_WPA2-PSK.
Naposledy upravil vladimir dne 15. 9. 2016 10:40, celkově upraveno 1
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Mike.M 15. 9. 2016 10:39

Zdarec, jen tala mala drobnost. Mam RPI2, s Openelec 6.0.3, na strankach je OpenELEC v7 Beta, nezkousel ji nekdo? Chodi, nechodi? Premyslim o vyzkouseni,a le nemam mikroSD kartu volnou, a 6.0.3 se mi nechce premazavat, Jedine nejaky Image udelat. Tak nez se do toho pustim, nezkousel teda nekdo?
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod karlos00x 15. 9. 2016 11:44

7beta se ukazuje jako 6.95 a nenarazil jsem jsem s rpi3 na problem az na jeden...

O vikendu jsem openelec doma vsude vyhodil ve prospech libreELEC protoze v openelec mi prestala fungovat o2tv kvuli nejaky ssl validaci certifikatu.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mike.M 15. 9. 2016 11:52

Ja mam problem s tim, ze mam iptv pres tvheadend, v pc jede vse ok v kodi, na tel v thclient i kodi ok, ale na rpi2 pri prepinani kanalu s sd na hd, se obraz sekne. Poud ale zapnu hd kanal, jede, ale nejde prejit na sd. Nastaveni v systemu akcelerace. Nastavil jsem kombinaci snad vseho ale nepomohlo. Tak jsem doufal ze 7 by to vyresila. Zkusim teda ten libreelec
Mike.M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Patrik2010 15. 9. 2016 14:20

Diky za návody,nicméně se mi to nedaří.Nevím kde dělám chybu.No budu se tím muset nějak prokousat... :-\
Patrik2010
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 15. 9. 2016 20:12

Když nenapíšeš co jsi dělal co to vypsalo atd... tak těžko můžeme řešit co s tím je.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Patrik2010 16. 9. 2016 09:30

Jo,jo je mi to jasny dnes se tim trochu zamestnam a kdyžtak zkopiruji,nebo udelam foto a přidám je sem.Zatím moc děkuji
Patrik2010
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Patrik2010 19. 9. 2016 11:34

Pánové moc Vám děkuju za rady.Wifi fungovala,nestacil restart systemu,ale musel jsem restnout samotnou wifi.Alespon jestli jsem to správně pochopil.Teď uz to běhá.Zatím dobrý.Ještě jednou díky
Patrik2010
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod harrym 2. 4. 2017 13:08

Orange Pi One je v současné době nejvýhodnější procesorová deska, nechá se koupit i s tím USB-DC napájecím kabelem z ebaye za 370 Kč i s poštovným.

Zakoupil jsem i s potřebnou bižuterií (USB hub, prodlužovací USB kabel, Wifi USB, USB Wireless dálkové ovládání, 4GB microSDHC) a mám za necelých 8 stovák perfektní multimediální centrum.

Vrazil jsem tam jako OS toto-
http://www.orangepi.org/orangepibbsen/f ... a=page%3D1

Běží to bez jakéhokoliv cukání. Všechno z CZ-SK repozitářů běží na 100%. Jediný, co dělalo problémy, bylo iVysílání, ale i to se spravilo, bylo to tím, že to tahalo ve fullHD a mé základní internetové připojení nestíhalo - po přepnutí add-on do nižšího rozlišení no problém. Na Sosáči je několik tisíc filmů a seriálů, jen si vybrat. Nejvíce si cením toho, že nemusím blbnout s DVDčkama a s vyhledáváním titulků atp. Zkrátka jdu na Sosáče, a tam je úplně VŠECHNO (doslova všechno, co jsem si vzpomenul). S dabingem, s titulkama, v SD, v HD720p, co si člověk vzpomene.
Pentium G4560 3.50GHz/950mV (undervolting -100mV); Gigabyte B250M-DSH3; Adata Premier 4x4GB DDR4-2400/CL15 (overclocking, 1.2V); Zotac GTX 1050 Ti Mini; Crucial MX300 275GB; WD10EZRX 1GB; DVDRW Samsung SH-S223C; SS-350ET activePFC. Idle=29W, burn=105W
harrym
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 2. 4. 2017 15:32

Vsechno ani nahodou a to ani kdyz dam dohromady sosac a befun.Proti forku Genessis je tam tak petina s bidou..I ta petina je vic nez co muze clovek stihnout videt za cely zivot.A tech addonu lepsich nez sosac jsou desitky, sosac ma plus pokud clovek trva na cestine.Jinak tragicky cleneni a vyhledavani proti Exodusu, Gorille, Phoenixu, SALTS, Specto
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod meda2016 2. 4. 2017 18:32

@oooooooooo: Nač ti je 5x víc v každém tebou jmenovaném addonu, když to nestihneš vidět za celý život. Navíc je v nich, stačí vzít třeba SALTS, 10x víc nefunkčních odkazů. Z toho plyne, že většinu života strávíš hledáním fungujícího streamu.
Mně z toho plyne, že než si honit triko, lepší je skouknout nějaký film a pak mít ještě fůůůru času na pestrý život.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod tetref 19. 4. 2017 09:45

Za zmínku ještě stojí systém RetrOrangepi, obsahuje emulátory starých konzolí a počítačů, např. ZX Spectrum, Amiga a pod. Navíc obsahuje OpenElec a novější vezi Kodi 17 ale to je tragedie. Výhoda je, že si pamatuje systém, který běžel před vypnutím.
tetref
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod skjiri 25. 5. 2018 23:18

Přeji hezký den.Prosím o info zda máte zkušenost s Orange Pi Win plus (http://www.orangepi.org/OrangePiWinPlus/)
Vyzkoušel jsem Armbian= Ok, funguje i KODI v.17.
Mám zájem o Android na tomto Orange Pi. Po instalaci Android naběhne cca do 1/2 min což je myslím úspěch.KODI poslední verze Kodi v18 Leia také OK.
Ale nefunguje mi wireles externí klávesnice(text.klávesy).Touchpadem s této ext. klávesnice se ale ovládat Android dá, ale za cenu pracného klikání po jednom písmenu)
Dále mi nejede zvuk přes HDMI. Nikde v menu jsem jsem nenašel přepínač. Android je 5.1.1
Naopak můžu poradit s instalacami Armbianu a Androidu, druhy SD karet a pod.
Videa 4k opravdu tenhle mrňous umí.
Rád bych si s někým o OPI pokecal. Děkuje J.S.

Můj mail i pro druhé skjiri@seznam.cz
skjiri
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod skjiri 23. 6. 2018 21:24

Přeji hezký den.Prosím o info zda máte zkušenost s Orange Pi Win plus (http://www.orangepi.org/OrangePiWinPlus/)
Vyzkoušel jsem Armbian= Ok, funguje i KODI v.17.
Mám zájem o Android na tomto Orange Pi. Po instalaci Android naběhne cca do 1/2 min což je myslím úspěch.KODI poslední verze Kodi v18 Leia také OK.
Ale nefunguje mi wireles externí klávesnice(text.klávesy).Touchpadem s této ext. klávesnice se ale ovládat Android dá, ale za cenu pracného klikání po jednom písmenu)
Dále mi nejede zvuk přes HDMI. Nikde v menu jsem nenašel přepínač. Android je 5.1.1
Po instalaci verze Androidu7.1 mám problém s obsazením místa SD karty,OK. Systém si vezme 95% a je jedno jak velkou SD kartu použiju.Pak nezůstane místo na hry a aplikace. Jinak vše jede OK. Obchod play jede taky:))
Naopak můžu poradit s instalacami Armbianu a Androidu, druhy SD karet a kde stáhnout funkční img.
Videa 4k opravdu tenhle mrňous umí.
Rád bych si s někým o OPI pokecal. Děkuje J.S.
Můj mail i pro druhé skjiri@seznam.cz
skjiri
Kolemjdoucí