Záhada přepěťové ochrany

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Prkna 5. 8. 2016 15:11

Zakoupil jsem si 2.8. přepěťovou ochranu AEG Protect PDU-FR7. Jelikož neobsahuje český návod na zapojení zapojil jsem ji jako běžnou prodlužovačku. Předpokládal jsem, mimo jiné že pomocí ní mohu odpojit spotřebiče od el. sítě. Mám na ni připojen počítač, televizi, satelitní přístroj. Když po vypnutí všech přístrojů vypnu vypínačem i tuto prodlužovačku zjistil jsem, že na displeji satelitního přístroje (zobrazení kanálů) mě asi každých 30 vteřin probliknou diody. Toto se děje neustále, třeba celou noc. Jak to, když tento vypínač je označen na krabici jako hlavní vypínač. Jedná se o závadu nebo to má nějakou funkci??? Odpoví někdo 73 letému neodborníkovi ???
Na krabici je vše anglicky nebo francouzsky , ale v překladači jsem nic nezjistil . V poloze vypnuto je ale v překladu připsáno " vysokofrekvenční kondenzátor: odstraňuje rušení hluku (asi šumu)."
Místo bodu označeno na obrázku.
Přílohy
PŘEP.jpg
PŘEP.jpg (39.59 ) Zobrazeno 4485 krát
Prkna
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 5. 8. 2016 16:52

Pokud je vypínač přemostěný kondenzátorem, může to takto blbnout. Anglický a český text návodu by pomohl více, než fotka zásuvky.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Pavel Černík 5. 8. 2016 17:02

anglický text je zde: https://www.aegps.com/fileadmin/user_up ... cFR_EN.pdf
I když to není manuál, jasně se tam píše:
The power switch enables the mains supply to connected equipment to be cut off.

(pro neangličtináře: "Vypínač umožnuje odpojit zapojené spotřebiče od přívodu energie")

Jestli to má či nemá problikávat netuším ale moc se mi to nezdá.
Problikává i když ji uplně odpojíte? Pokud ne, pak bych to považoval za vadu té přepěťové ochrany.
Pavel Černík
Junior

Odeslat příspěvekod Prkna 5. 8. 2016 18:59

Když to vypnu tou červenou kolíbkou tak všechny tři přístroje nejdou rozběhnout, čili předpokládám, že jsou vypnuté ale problikává to dále, Na televizi a počítači to nemám jak vyzkoušet, protože žádný displej nemají. Pouze satelit.
Na boku v místě červeného vypínače jsou tři popisky, ale nic v těch místech není. Takže je to asi uvnitř.
Označení v místě: Poloha kolíbky vypnuto: High-frequency capacitor: Removes noise interference.
Osa kolíbky: Multiple stage Metel Oxide Varistor (MOV)
Poloha kolíbky zapnuto: Safety shutdown technology: Protect against extended over voltage.
Červený vypínač ( kolíbka) je označen: Rocker power switch: on/off.

Snad by to mohlo pomoci, angličtinu pouze přes překladač.
Moc děkuji za snahu mi pomoci.
Prkna
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fok2016 5. 8. 2016 19:10

Moje starší AEG přep.ochrana dělá uplně to stejné na TV.Doporučuji důsledně oddělit země koax.kabelů příchozích do TV a SAT .
fok2016
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod marun1 5. 8. 2016 19:44

to blikání se může dít z jednoho důvodu
dělají to i některé LED žárovky při vypnutém vypínači
do vypnutého přívodního kabelu se nějakým způsobem indukuje napětí, které pomalu nabíjí kondenzátor na vstupu spínaného zdroje a ten se nabije až nad mez podpěťové ochrany a zapne se, ale protože má energie jen kolik je v kondenzátoru, tak se hned vypne a tím se nějaká energie dostane na kondenzátor výstupu zdroje a to spustí zařízení na okamžik, protože té energie v kondenzátoru je málo

možná je opravdu ten vypínač přemostěn kondenzátorem a tím se to celé urychlí
marun1
Junior

Odeslat příspěvekod soban 5. 8. 2016 22:40

Není to chyba ochrany.

Prostě ochrana neodpojuje zemění což je správně a protože je tam kondenzátor ten se indukcí nabíjí a spínané zdroje v zařízeních jsou svinstvo běží i při malém napětí a protože kondenzátor dodá proud na chvíli stačí bliknout ledky na displeji.

Dá se to odstranit vložením odporu ke kondenzátoru což jako neznalý člověk nebudeš dělat.

Takže jako BFU chce do zásuvky připojit něco co bude ten kondenzátor vybíjet - lampičku s obyčejnou žárovkou kterou nebudeš vypínat, nebo nějaký spotřebič který ten kondenzátor neutáhne a ten spotřebič ho bude vybíjet.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Prkna 6. 8. 2016 09:08

Děkuji za vysvětlení i když jako elektrikářský analfabet tomu moc nerozumím.
Ještě jsem tam zapomněl napsat, že Satelit je napájen pouze 12 V, vše zabudované v napájecí šňůře.
Předpokládám, že toto napětí není snad tak nebezpečné v době nepřítomnosti, ale přesto se ptám může toto způsobit něco co by mohlo být nebezpečné např. v době nepřítomnosti v bytě nebo v noci.
Berte to jako obavy invalidního 73 letého osamoceného důchodce.
Moc děkuji za pomoc a snahu mě pomoci a vysvětlit to.

Pavel
Prkna
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 6. 8. 2016 09:38

I satelit je napájen z 230V zásuvky že je zdroj v externí krabičce je jedno.

Jinak to že přístroj bliká - dostává napětí mu neprospívá ať je to co chce.

Žádnému zařízení neprospívá časté zapínání a vypínání.

Takže bych do té prodlužky ještě něco připojil aby napětí na tom kondenzátoru nemohlo narůst.

Nebo satelit nezapojovat do té prodlužky a použít obyčejnou bez ochran s vypínačem jak nechceš vytahovat vidlici ze zásuvky.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Prkna 6. 8. 2016 10:08

Velice děkuji za vysvětlení a zkusím to.

Ještě jednou díky
Prkna
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Prkna 6. 8. 2016 13:29

Zkusil jsem to, ale nepomohlo to.
Připojena lampa 60W žárovka. Lampa nechaná i po vypnutí ochrany ve stavu rozsvíceno.
Záblesk byl co se týče intenzity slabší, ale byl jasně vidět. Kadence záblesků zůstala stejná.

Je možné ještě nějaké řešení a nebo nutno postoupit reklamační řízení.?????
Prkna
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 7. 8. 2016 00:38

Testnul bych zda není problém v tom satelitu.

Zapoj ho do normální zásuvky a pak ho po chvilce vypni (vytáhni vidlici) pokud to potom několikrát blikne tak je na vině ten zdroj od satelitu.

Jinak bez nějakého proměření měřákem (jaké napětí a proud je v zásuvce při vypnutém vypínači) ti těžko můžeme říct zda je vadná ta ochrana či ten satelit.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod herma 7. 8. 2016 07:21

čistě teoreticky, podle citlivosti těch diod, nemohla by za toto nechtěná indukce ve smotku napájecího kabelu satelitu a přívodu do této přepěťovky ? Dříve mohly být kabely jinak "uspořádány" a nemuselo se to projevit.
herma
Junior

Odeslat příspěvekod Pavel Černík 7. 8. 2016 07:38

Prkna píše:...Připojena lampa 60W žárovka. Lampa nechaná i po vypnutí ochrany ve stavu rozsvíceno.
Záblesk byl co se týče intenzity slabší, ale byl jasně vidět. Kadence záblesků zůstala stejná...

Tohle je myslím vše co potřebujete vědět. Pokud v tom "bliká" i 60W žárovka (je mi jasné že ne naplno) tak to není dobré pro žádný elektronický přístroj.

soban píše:Testnul bych zda není problém v tom satelitu.

nač zkoušet chybu satelitu když to dělá i lampa? Samozřejmě, proměření by bylo nejlepší aby člověk věděl přesně na čem je, nicméně pokud to dodává i ve vypnutém stavu tolik energie, že to aspoň trochu rozžhaví žárovku, pak bych to považoval za rozpor s kupní smlouvou protože přístro zcela očividně neplní to, co má - tedy odpojení od sítě.
Pavel Černík
Junior

Odeslat příspěvekod soban 7. 8. 2016 08:24

Já jsem pochopil že žárovku to nerozsvítí - ale pořád bliká ten satelit i když má na stejnou zásuvku připojené a zapnuté to světlo.

Aby to rozsvítilo 60W žárovku aby to bylo poznat tak to by už muselo být napětí.....

PS. Pokud jsem to pochopil špatně a je poznat že žhaví vlákno na 60W žárovce tak potom je fakt ta ochrana vadná a třeba ji reklamovat.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Další stránka