Elektroinstalace pro dálkově ovládanou domácnost, EZS

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod fahrman 11. 10. 2016 23:58

Zdravím,

stavíme dům a chtěl bych mít část elektroinstalace dálkově ovládanou. Jsem na vozíku a když si z něj někam přesednu nebo lehnu, tak je složité něco promptně řešit.

Chtěl bych mít možnost ovládat z mobilu venkovní žaluzie, rekuperační jednotku (větrání), podlahové topení, některá světla a zásuvky a třeba domovní telefon / kameru.
Nemusí to být automatizované, stačí mi, že to můžu "ručně" zapnout/vypnout/nastavit.

Také přemýšlím o nějakém kamerovém systému, protože mám trochu šíleného souseda a nevím, čeho se od něho můžu dočkat. Nejsem fanoušek kamer a alarmů, ale možná by to nebylo od věci. Viděl jsem připojení kamer přes LAN, cinch, USB, wifi... Co byste řešili vy?

Máte doporučení na konkrétního výrobce? Nehledám extra složitá programovatelná řešení (jak jsem se dočetl v jiných diskuzích, tak jsou často nespolehlivá nebo enormně drahá). Vidíte v tom nějaká úskalí? Jakou pro to musí člověk (elektrikář) udělat přípravu?

Pokud nemáte doporučení na jeden komplexní systém, budu rád i za konkrétní tipy na dílčí řešení (např. ten domovní telefon / kameru).

Díky.
fahrman
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 12. 10. 2016 06:54

Příprava? Hlavně natahat ve zdech / podlahách husí krky ke všemu, co připadá do úvahy, že bys kdy chtěl řídit i do všech místností.

Varianta 1: budeš telefonem komunikovat přímo s periferiemi, například žaluziemi (žaluzie by měly vlastní procesorovou řídící jednotku s webovým rozhraním, husím krkem bys k nim přivedl ethernet (wifi bych se vyhýbal, kde to jenom půjde). V dnešní době, kdy mikropočítače typu Arduino/OrangePi stojí pár korun, se takové řídící jednotky určitě dají sehnat, ať už jako součást například elektrických žaluzií, nebo jako univerzální externí řídící moduly s několika relátky.
Nejjednodušší by bylo koupit například ty žaluzie s řídící jednotkou přímo s ethernetem nebo wifi, vše by bylo předprogramované od výrobce, ty bys spustil jenom nějakou aplikaci do výrobce nebo prohlížeč na nějaké adrese, objevily by se ovládací tlačítka a hotovo.

Varianta 2: někde mít nějaký centrální (mini)počítač s vhodně připojenými I/O moduly (reléovými jednotkami například pro analogově řízené žaluzie buď přímo u počítače nebo někde poblíž žaluzií řízené třeba přes ethernet, switchem pro periferie řízené přes ethernet atd)), od kterého povedou kabely k jednotlivým zařízením. Tohle by ale předpokládalo složitější konfigurace nějakého složitějšího řídícího systému (programování).
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod radeksss 12. 10. 2016 07:47

fahrman píše: Jakou pro to musí člověk (elektrikář) udělat přípravu?

Velice jednoduše - zasekat bambilion husích krků a kabelů do nich a nějaká zakončení k nim na obou stranách. Ta tam totiž musí bejt tak jako tak - bez ohledu na složitost elektroniky ovládání domu. A tady neušetříte ani korunu a jen na tohle si připravte třeba 100 tisíc (pokud to má být komplet všude). Á k tomu bude potřeba něco čím to budete řídit, nemá-li být na obyčejný vypínač a tady opět lítá hromada peněz bez ohledu na jednoduše-složitě. To nevyřešíte někde na fóru, ale měl byste oslovit elektrikáře, který(křeří) to umí a ten(ti) to navrhnou a nacení a podle toho se rozhodnete dál. Každopádně to znásobí cenu elektriky v domě.

Ještě je třeba uvážit LCC, všechny tyhle udělátka fakt nejsou vypínač ABB Tango na zdi, který stojí cca 100 korun a člověk ho vymění svépomocí za 5 minut.

fahrman píše:Také přemýšlím o nějakém kamerovém systému, protože mám trochu šíleného souseda a nevím, čeho se od něho můžu dočkat. Nejsem fanoušek kamer a alarmů, ale možná by to nebylo od věci. Viděl jsem připojení kamer přes LAN, cinch, USB, wifi... Co byste řešili vy?

No pokud chcete mít se sousedem fakt problémy, tak si tu kameru na toho souseda pořiďte:-))) a odzkoušíte si, jak se vozík dostane na přestupkovou komisi. Jako soused se nikam neodstěhuje a tím pádem se vyplatí vztahy "nějak" budovat a nikoliv programově bořit.

Pokud si chcete po včerech prohlížet záznamy (micina vylezla na plot, seděla tam 12 minut a zase slezla...), logy z vrat a pak Vás třeba vykradou a Vy zjistíte, že na záznamu je někdo v šedý mikině s kapucou přes hlavu a není mu vidět do tváře...
radeksss
Junior

Odeslat příspěvekod motley 12. 10. 2016 08:55

Pro začátek bych porovnal možný řešení (Loxone například) a pak řešil dodavatele. Kamery určitě s RJ45 + PoE, tady by bylo lepší nechat si udělat přípravu (natáhnout datový kabely, to samo o sobě v rámci stavby stojí 00 nic) a kamery si pak pořešit dodatečně sám, aby ses vyhnul "bezpečnostní" přirážce :-)
motley
Junior