Kamerový systém

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Klamerka 11. 11. 2018 22:55

Doporučíte někdo osmikanálový kamerový systém pro novostavbu RD? Do každého rohu budovy jsem zavedl 2x UTP, takže mám přípravu pro 8 kamer (myslím, že budu ve skutečnosti připojovat kamer jen šest).

V místě umístění systému, bude hned vedle NAS server. Nevím, jestli je vhodné využívat k ukládání dat NAS server, nebo mít disk pouze pro kamerový systém. Jak jsem se zmínil, kabeláž je již natažená, takže napájení a data musí téct standardním UTP 5E.

Dá se na základě těchto informací poradit nějaké řešení?
Klamerka
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 11. 11. 2018 23:11

Koho v tom domě hodláš věznit, že potřebuješ osm kamer? :))
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 12. 11. 2018 08:14

Pokud vím, tak prozatím se pro takové účely považují za nejlepší analogové kamery. Kdyby ses nechal mnou (nebo někým doopravdy zkušeným, ne mnou, tedy víceméně laikem, který k tomu ledva přičichl) zviklat, tak nad nataženými kabely nezoufej, protože jsou výtečně použitelné i pro analogové kamery: použije se jeden pár z UTP, na jehož konce se zařadí symetrizační členy (funguje to velmi dobře - odzkoušeno). Dělají se dokonce i vícenásobné symetrizační členy s ochranou, což se hodí v serverovně.
Shitman: A co je ti po tom, proč tam chce kamery?
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Shitman 12. 11. 2018 08:46

Pytlík - Samozřejmě že nic, je to čistě jeho věc. Pokud je mu to milý a jeho paranoia tím bude ukojena, ať si dá kameru i do každé místnosti. Dokud ty kamery nebudou zabírat okolní pozemky, je vše v pořádku.
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod djkubas91 12. 11. 2018 11:31

Pytlík: Z jakýho důvodu dneska preferovat analogové kamery? Bezpečnost?
Nerozporuju tvrzení, jen řeším něco podobného a docela by mě to zajímalo... I třeba Surveliance Station od Synology mi přijde, že preferuje IP kamery. Navíc když mají tu výhodu, že nepotřebuješ žádný A/D převodník...
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 12. 11. 2018 12:32

Já osobně pro to nemám moc zdůvodnění, ale z několika stran se mi od profiků doneslo, že je vhodnější používat analogové kamery.
Však si všimni, že netvrdím nějak ultimativně, že jedině analog a ne IP kamery...
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod djkubas91 12. 11. 2018 13:20

Jak říkám, nehádám se, sám tomu taky prakticky nerozumím... Jen mě to v dnešní době překvapilo. Nijak hlouběji jsem to nestudoval, ale můj čistě osobní názor je ten, že už bych dneska do analogu nešel, pokud bych nějak extrémně neřešil prachy (protože jo, digitál prostě bude dražší)...

U analogu mi přijde, že se všechny DVR zasekly v době někdy před 10 lety co do UX a použitelnosti, skoro všechny, se kterýma jsem se setkal, vyžadujou proprietární pluginy, kdy některé z nich už ani v moderních prohlížečích nefungují (viz náš firemní 4 roky starý systém s tehdy 2 roky "novým" modelem, který jede jen v IE).

Já dneska řešit průběžný soukromý CCTV systém bez nějaké zásadní potřeby zabezpečení dat (čti - kdyby se to podělalo, tak holt o videa přijdu), tak jdu do IP kamery s PoE a s napojením na Synology nebo QNAP NAS a jejich aplikace. Bude to fungovat hned, jednoduše a spolehlivě.

Samozřejmě pokud se nebavíme o tom, že mám doma v obyváku Moneta nebo že potřebuju zabezpečit výrobní prostory (třeba u nás líh...), to bych ale rovnou svěřil odborníkům...
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod Klamerka 12. 11. 2018 22:05

The Shitman píše:Koho v tom domě hodláš věznit, že potřebuješ osm kamer? :))


Mám obdelníkový dům a do každého rohu jsem natáhl dva kabely. Pravděpodobně nebudu potřebovat všech 8 kamer, ale čtyřmi chci mít pokryté všechny stěny domu, jedna bude zabírat parkoviště a vjezdovou bránu, jedna bude namířena na druhou stranu pozemku, kde je druhý vjezd.

Paranoiou netrpím, nevím zdy by v případě problému byly záběry pro PČR použitelné z pohledu legislativy, ale kdo ví...
Klamerka
Junior

Odeslat příspěvekod Klamerka 13. 11. 2018 11:23

Zdravím

Vyřešit nákupem klasických IP kamer a jako centrum využít nějaká NAS server, mě doposud nenapadlo, ale obecně se mi tento nápad líbí. V tuto chvíli mám jako NAS dvoudiskový Synology, tuším že DS216. Kupoval jsem jedno z nejlevnějších řešení, takže možná úplně nebude vhodný pro sdílení a kamery zároveň, ale klidně bych jej poslal do světa a koupil něco kvalitnějšího. Stejně bych také rád NASem řešil PLEX server pro 3 TV, takže by se asi hodilo něco lepšího.

Otázka tedy zní, zda je ale toto řešení vhodné. NAS je domácí úložiště, takže odhaduji využívání tak 4 hodiny denně. Zbývající čas je asi v nějakém úsporném režimu, tedy disky asi budou nějak zaparkované. Je pro disky lepší kontinuální zápis z kamer, nebo startování a vypínání párkrát za den? Koupím si nějakou IP kameru, připojím a vyzkouším si rozhraní, jestli to nebude nějaký problém.
Klamerka
Junior

Odeslat příspěvekod djkubas91 13. 11. 2018 11:36

Já bych tedy data z kamer s daty "ke konzumaci" nekombinoval a vzal pro tyto účely jiný NAS. U CCTV, pokud tam nechceš mít jen záznam s detekcí pohybu (lze) ty disky jedou nonstop, kdežto u multimediálního využití se odstavují.

Tyto dvě využití jsou úplně odlišné a do obou zařízení patří jiný typ disků (WD Red vs. WD Purple).

Nechej DS216 jako NVR (8 kamer zvládne) a na média si pořiď něco silnějšího, co utáhne PLEX...
Jenom pozor - Surveillance Station od Synlogoy je v základu zdarma, ale podporuje jen 2 kamery. Na zbytek si musíš dokoupit licenci (https://www.czc.cz/synology-4-dalsi-lic ... gIxk_D_BwE)
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod Klamerka 18. 11. 2018 20:59

U Qnap jsem narazil na aplikaci QVR Pro Official (https://www.qnap.com/solution/qvr-pro-official/cs-cz/). Zde je již ale licence nad 11500,00 a to je pro mne hodně. Na druhou stranu se mi líbí řešení Synology/qnap, protože ty NVR rekordéry na eshopech mají všechno takové čínské názvy (to je panečku zhodnocení kvality, že :o)
Klamerka
Junior

Odeslat příspěvekod zdenekj18 22. 11. 2018 09:54

Do NASu to chce speciální disky jak píše djkubas91. Buď WB Red, Purple a nebo má i Seagete svoje varianty. U těchto disků, že vždycky lepší když se pořád točí. To zastavování a roztáčení je to co je nejvíc ničí. Ještě bych si dal bacha když chceš nahrávat příjezdové cesty, tak aby nebylo vidět na ulici. Pak z toho můžeš mít velký problém. Já mám doma takový amatérský systém CCTV kamer. Byl to set čtyř kamer a ukládacího zařízení, ale není to nic profi.
zdenekj18
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků