přidání paměti Ram

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod xjurasek 10. 1. 2019 03:34

zdravím Vás

mám 2x 4GB DIMM3: Kingston HyperX KHX1600C9D3/4GX DDR3-1600 MHz
základní deska Asus P8B75-M LX
procesor Intel(R) Pentium(R) CPU G2020 @ 2.90GHz
je to starší kousek ten počítač ale vyplatí se koupit více paměti ? např místo jedné 4gb koupit 1x 8gb tím padem by bylo 12gb RAM

která by byla vhodná? (chci koupit jen jednu zatím protože na 2x8gb nemám dostatek penez).

https://www.alza.cz/hyperx-8gb-ddr3-160 ... .htm#popis

počítač používám na běžnou práci (internet) občas hry
xjurasek
Junior

Odeslat příspěvekod malay 10. 1. 2019 07:31

Na tvém místě bych nejdříve pořídil SSD (pokud už nemáš) a přesunul na něj OS+programy, celkově to počítač probere z letargie více než zvýšení RAM z 8GB na 12GB
https://www.czc.cz/adata-ultimate-su900 ... 27/produkt (MLC, klidně na něm můžeš nechat swap)
Kingston Hyper X se celkem dobře snáší i s moduly jiných výrobců, můžeš 8GB modul zkombinovat s 4GB modulem, ale pak ti jeden 4GB modul zůstane. Začni tím SSD a třeba zjistíš, že další RAM až tak kriticky nepotřebuješ.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Shitman 10. 1. 2019 19:06

Souhlas s výše napsaným.
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xjurasek 11. 1. 2019 07:55

díky za rady ale SSD jsem dostal na Vánoce právě a od te doby mi to přijde horší. Mám win 10 stejně jako předtím na klasickém disku co jsem měl. Udělla jsem reinstal systému takže ho mám uplně čistý zakazal par zbytečností system je naběhnutý hned práce je rychá a svižná ale spiš mi přijde že firefox se zpomalil když pohlížím fb nebo internet tak to slyším i podle zvuku počítače a podle správce uloh mi to občas vytíží Ram až na 80% pak to zase spadne někdy se i sekne na par vteřin (když třeba pišu tak se to zobrazuje se zpožděním) což v klidovém stavu je divné. Podotýkam že žadné optimalizátory ani nic takového jsem předtím nepoužil jen zazázal par služeb zbytečnych a projel win ccleanerem. test na malware také nic nenašel. Takže je mi divné že by firefox tak moc užíral z paměti. Jeste jednou díky :)
xjurasek
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 11. 1. 2019 08:58

Typická chyba BFU:
xjurasek píše:ccleanerem

= spolehlivá likvidace OS.
Co s tím?
1) Vypnout PC.
2) Odpojit všechny interní/externí HDD.
3) Nainstalovat OS podle FAQ:
https://guide.mople71.cz/cs/wnt/w10install.php
včetně vyčištění SSD na začátku instalace.
4) Instalovat jen čisté ovladače od výrobce.
5) Zakázat FastBoot v OS i v UEFI.
6) Zapojit HDD.
7) Neinstalovat nesmysly.
8 ) Naučit se základy OS WNT.
xjurasek píše:2x 4GB DIMM3

K daným účelům to bohatě stačí.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malay 11. 1. 2019 09:12

Kořen problému vidím v kombinaci hardware a OS. Windows 10 sice můžou běžet na spoustě staršího hardware, ale k optimálnímu chování to má někdy dost daleko. Přitom Pentium G2020 s 8GB RAM musí být stále jako domácí PC na nenáročné věci docela svižné PC, zvláště s SSD. Řešil jsem to i u známých (G2020 a Windows 10) a zkoušeli jsme taky vypnutí služeb (i 12GB RAM), ale nic problém s "lagováním" zcela nevyřešilo. Na Windows 10 známí přešli, protože jim to "samo nabídlo upgrade", v zásadě Windows 10 k ničemu nepotřebovali a s Windows 7 problémy neměli. Nakonec jsme tam tedy zase vrátili Windows 7, doinstalovali důležité aktualizace, vypnuli windows update - a zatím spokojenost. / Nadměrné obsazování RAM může, obzvláště u Windows 10, souviset s vadným ovladačem (memory leak). Po startu OS bys měl mít v klidu obsazeno max. tak 2,5GB RAM, spíše méně.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 11. 1. 2019 11:31

Reknu to takhle. Z G2020 formuli neudelas, ten procesor je optikou dnesnich HW naroku zdechlina. Ani kdyby mel pocitac s G2020 klidne 32GB RAM, nikdy nebude rychly.

U toho SSD se muzeme zastavit. JAKY MODEL SSD v tom mas? Ne kazda deska / radic je kompatibilni s kazdym diskem. A zdaleka neplati, ze kazde SSD je rychle, existuji i velmi pomale QLC modely bez DRAM a bez pseudoSLC ... a to je potom utrpeni. Z toho co popisujes to vypada na SSD stuttering, jev znamy z pravekych mizernych SSDcek.

Ten jev na docela dlouhou dobu temer vymizel, cca deset let o nem nebylo slyset a nyni se vratil "v plne sile" u lacinych nekvalitnich suntovych SSD ... pokud toto je Tvuj pripad, je jedinou obranou sunt prodat a koupit poradne SSD.

Dalsi vec co by mohla zpusobovat zaseky je DPC latence, tu zjistis programem DPC LATENCY CHECKER ... vse musi byt jen zelene sloupecky, pokud je nektery zluty, nedej Boze cerveny, je to problem, ktery se musi resit.

Memory leak je taky moznost. Osobne mam take jeden notebook se 4GB RAM a slybsim procesorem N5000 ... i ten je sice silnejsi nez Tvoje G2020, ale o to nejde. Jde o to, ze i ta N5000 se 4GB RAM je normalne plnohodnotne pouzitelny pocitac ... hlavne zasluhou kvalitniho MX500 SSD.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 11. 1. 2019 12:48

No ja posledni cca pulrok taky pozoruji, ze dlouho spusteny Firefox s mnoha zalozkami zere te pameti nejak moc, klidne pres 10GB. Kdyz ho vypnu a zapnu (se zapamatovanim zalozek), tak je zase nejakou dobu klid.

V tydnu jsem zkusil v nastaveni vypnout cachovani do RAM (about:config -> browser.cache.memory.enable = false), tak je ted uz par dni klid a Firefox zabira asi 2GB.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod xjurasek 12. 1. 2019 05:47

díky za info jinak se jedná o SSD disk Crucial BX500 120Gb sata 3
jinak jsem si stáhnul ten program a všechny sloupečky jsou žluté jen občas problikne zeleny
xjurasek
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 12. 1. 2019 07:55

Líbí se mně, že pořád a pořád někteří lidé obviňují CCleaner ze všech neštěstí počítačového světa. Že oni v Redmondu používají při vývoji Win10 také CCleaner, že je to takové neštěstí...
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malay 12. 1. 2019 13:58

[quote="xj jinak jsem si stáhnul ten program a všechny sloupečky jsou žluté jen občas problikne zeleny [/quote]
Vrať tam OS (Win 7/8/8.1) pro který máš na webu výrobce desky ovladače, a sloupečky budou zelené všechny.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xjurasek 12. 1. 2019 15:20

doporučený os pro tuto desku je windows 8.1 ale ten se mi nelíbí. Teď mám win 10 ale kdybych měl si vybrat tak bud 7 nebo 10. Ale někde jsem četl že win 10 je jěště mín náročný na hw než 7
xjurasek
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 12. 1. 2019 16:08

Všechny žluté je problém. Zjisti co jej způsobuje.

BX je přesně ta sh!t řada jak jsem říkal. Sice není qlc, takže ano, mohlo být hůř. Ale rozhodně to není žádná výhra.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malay 12. 1. 2019 16:12

Windows 10 je obecně hardwarově méně náročný. Ale aby jeho instalace z tohoto důvodu pro tebe měla smysl, musíš mít pro Windows 10 taky ovladače optimalizované pro daný hardware.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xjurasek 12. 1. 2019 17:45

co to zpusobuje nevím takže mám hodit windows 7? ale začlo to dělat právě až tím SSD diskem předtím jsem měl klasicky WD modrý disk 500gb a šlo to v pohodě což je divné
xjurasek
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků