Potenciometr - bedýnky k PC

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod PetrGa 24. 3. 2019 15:09

Dobrý den.
Potřeboval bych poradit.

Znáte někdo typ, nebo označení potenciometru, který je stereo a má nožičky všechny v jedné řadě? A má na šířku max.14mm.

Na síti jsem našel jen ty, které mají po třech nožičkách ve dvou řadách.

Ten poťák je do reproduktorů logitech z340. Originál má jen jedno tělo a na plošce jsou dvě dráhy.

děkuji

-- 24. 3. 2019 15:11 --

A ještě se zeptám, do těch beden se dávají lineární, nebo logaritmické poťáky?
děkuji
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 24. 3. 2019 21:00

A to ten originální potenciometr na sobě nemá žádné typové označení?

Proč ho chceš měnit? Pokud jenom škrčí, nejlepší je kápnout do něj trochu Diavy (olej na nábytek).

Na přímé řízení hlasitosti se používá logaritmický.

Potenciometry se šesti nožičkama v řadě vyrábí třeba Bourns, řada PTV112 https://www.bourns.com/docs/Product-Dat ... PTVPTT.pdf , ale netuším, co tam máš ty. Nešlo by použít standardní stereo potenciometr a pár kousků drátu?
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod PetrGa 25. 3. 2019 06:43

Je na něm napsáno ROKI A10k.
Chci ho vyměnit, protože jsem při čištění té dráhy zlomil ten plošňák na půl.
Olej na nábytek nemám, proto jsem poťák rozebral a pročistil lihem.

Děkuji za ten odkaz. Zkusím ho vyhledat.
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod soban 25. 3. 2019 08:30

Pokud chceš potenciometry čistit tak se nerozebírají, pouze se tam nastříká něco na kontakty to na nějakou chvíli pomůže.

Ovšem stejně je lepší ho vyměnit za kvalitní typ pokud se tam nějaký vleze a propojit to drátky pokud nesedí kontakty.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 25. 3. 2019 09:24

PetrGa píše:A10k
A znamená logaritmický.

-- 25. 3. 2019 09:29 --

soban píše:pouze se tam nastříká něco na kontakty to na nějakou chvíli pomůže.
Právě proto doporučuji kápnout dovnitř tu leštěnku, protože pomůže výrazně déle, než nějaké kontaktoly ve spreji. A líh je úplný nesmysl, protože to odmastí a o to rychleji pak dráha koroduje.

Často pomůže několikrát po sobě rychle otočit potenciometrem nahoru a dolů a přestane škrčet. Samozřejmě v případě, že je dráha úplně vydřená, to nepomůže, ale nemyslím, že bys tím poťákem točil tak často, že bys ho vydřel.

Ale pozdě radit, když už jsi starý potenciometr úplně zničil.
Naposledy upravil vladimir dne 25. 3. 2019 09:36, celkově upraveno 1
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod r34ktor 25. 3. 2019 09:35

Vyfoť to, případně udělej nákres s rozměry. Potenciometrů existuje nepřeberné množství. Podle toho chabého popisu nelze nic konkrétního doporučit.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PetrGa 25. 3. 2019 19:41

heh, díky za typy a rady. Zkusil jsem ten plošňák slepit vteřinovým lepidlem. Drží to dobře.Pak jsem zkusil v zoufalství cestičky pocínovat. Ale grafit je mastný a ani s kalafunou to nešlo. Pochopitelné. Ale za pokus jsem nic nedal.

Pak mě však napadla stříbrná chladící pasta. Ta ale zase tak moc nevodí se mi zdá. Tak pak mě napadlo zastrouhat tužku(tvrdost 2) do špičky. A ty cestičky v tom místě zlomu prokreslit. Kousky tuhy, která je vodivá slušně, se dostalo do mikrospáry tím, že se o tu spáru(hranu plošňáku) oškrabala a vytvořila tím takové přemostění a výplń mezery. Repro hraje jak má.

Snad to vydrží do doby, než seženu patřičný poťák.

Ten spoj je na obrázku kousek nad červenou linkou.

děkuji všem ještě jednou
Přílohy
P1480513.JPG
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 25. 3. 2019 20:34

A co zbytek? Piny jsou svisle, nebo vodorovně? Systém uchycení (zapájeno do PCB, na šroub, jiné)? Průměr montážního otvoru? Délka osy?

Zkoukni na aliexpressu "double potenciometry".

Příklad potenciálního kandidáta: https://www.aliexpress.com/item/161-hor ... 29375.html
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý