Virtuální realita-jak vybrat??

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Scooped 6. 11. 2020 17:18

Dobry den, rád bych si koupil brýle na virtuální realitu. Z různých popisků a recenzí nejsem zrovna moudrý a tak bych poprosil o radu vás, kteří jste mi už několikrát dobře poradili. :-)

Moje PC sestava je : Intel Core i7-6700K, Kingston HyperX 16GB 2666Mhz, MSI GeForce GTX 1070 Gaming X8G,
Kingston SSD 256GB KC400

Můj první dotaz tedy , je tato sestava vhodná pro VR nebo bude třeba upgrade? Her na VR je hodně, moje děti asi ocení Beat Saber , já bych třeba vyzkoušel i Half Life Alyx.

Protože opravdu nevím jak VR set vybrat, vlezl jsem na alzu a vybral tři kandidáty. Kdyžtak mě opravte a vyberte jiný obchod, vybíral jsem narychlo.
Rád bych kdyby bylo v helmě místo pro dioptrické brýle jež nosím. Možná jen doplním, že vidím hůř na dálku, ale četl jsem, že se ty čočky dají nějak nastavovat..poradíte pls?

Tedy mnou vybrané kousky:

HTC VIVE PRO EYE
https://www.alza.cz/gaming/vive-pro-eye-d5527275.htm

HTC VIVE PRO FULL KIT
https://www.alza.cz/gaming/htc-vive-pro ... 275772.htm

HTC VIVE COSMOS ELITE
https://www.alza.cz/gaming/htc-vive-cos ... 787115.htm

Najde se tu někdo se zkušenostmi VR? Jde mi o to abych mohl hned hrát, bez nutnosti dokupovat ještě cokoliv dalšího. Kabely k helmě mi nevadí, prostor doma mám, peníze taky :-)

Děkuji všem za radu, případné chybějící info doplním.
Scooped
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 6. 11. 2020 17:24

https://www8.hp.com/us/en/vr/reverb-g2-vr-headset.html

I tech lowcostu je videt pixely. Sam jsem mel HTC i Oculus. Rift jsem prodal, protoze nejde zpatky zabalit a HTC jsem vratil ve 14denni lhute.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod satikcz 7. 11. 2020 12:59

Ja skoncil u Valve Index, hlavni duvod byl ten, ze to ma vysokou obnovovaci frekvenci a me se po chvili mota hlava i na normalnim monitoru, pokud jsou fps nejak vic pod 100, natoz ve VR, kde je ten mozek jeste vic zamestnanej.

Doporucuju si HL Alyx nechat az nekde nakonec, problem je v tom, ze je to (aspon za me) tak dobra hra, ze ti to uplne rozbije predstavu o VR a cokoliv jinyho ti pak bude pripadat nemastny neslany a bude ti pak vsude jinde vadit ovladani apod.

Osobne HL Alyx i diky tomu VR povazuju za nejlepsi hru, co jsem kdy hral.

Jinak hadam grafiku asi budes chtit nejakou lepsi, ta 1070 uz bude mit s novejsima VR hrama dost problem na slusny fps.

Ohledne bryli, taky nosim na dalku (0,75 a 1,5 dioptrii) a v tomhle setu jsem hral normalne bez bryli a v pohode. Index ma moznost v urcitym rozashu menit vzdalenost mezi ocima.
Naposledy upravil satikcz dne 7. 11. 2020 15:28, celkově upraveno 2
3x AOC AG271QG (2560x1440, IPS, 165Hz, GSync), ASUS Strix RTX3090 OC, Intel Core i7 8700K@5GHz+EKWB L360, ASUS Maximus X, 32GB G.SKILL TridentZ@3466 MHz, ADATA SX8200 2TB + 1TB + Crucial BX 500 GB + Kingston UV400 1TB, Seasonic P-860 Platinum, FD Define S
satikcz
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 11. 2020 13:13

Rift taky.

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod Scooped 7. 11. 2020 16:13

děkuji za rady...

Nikdy jsem neslyšel, že by firma HP dělala brýle na VR..ale budiž :-)
Opravte mě jestli se mýlím, ale HTC má ty snímače na zeď a ten Reverb HP set je nemá?
Je tento rozdíl nějak významný?..napadá mě třeba slepý bod ovladačů za zády...?
Satikcz doporučuje Valve Index....na ALZE ho nemají a jediná možnost podle toho co jsem četl je objednat přímo pres Steam...doporučujete?
Grafiku do Pc bych později dokoupil...se sestavou kterou jsem výše naznačil (rád doplním) ..jakou byste doporučili?
Kineczek...prosímtě ohledně htc..všude na to čtu spíš pozitivní reakce..proč je to dle tebe špatné?

HL Alyx nakonec....chápu :-)
Scooped
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 11. 2020 16:48

Divej. Musis si to obleknout. Nekomu (ja) proste vylozene vadi, kdyz 3cm od oci VIDIS rastr pixelu. Reverb G2 by diky vyssimu rozliseni vadit nemusel. I u indexu mne to proste vadilo.

Existuje i 4k VR nejaka china, ale to jsem nezkousel, nevim kde si pujcit sample. Reverb G2 mam na zapujcku domluveny, az dojde, otestuji. Ale kamarad ze statu rikal, ze je to pry prvni headset co by si koupil. Testoval predprodukcni vzorek a pry pecka.

Protoze aktualne uz lze objednat a cena je ok, skocil bych po nem. BEACONy jso podle mne prekonana technologie.

KineCZek

Odeslat příspěvekod satikcz 7. 11. 2020 20:05

Ja to objednaval normalne ze Steamu a v pohode, jen to trvalo dyl jak byla prvni vlna covidu a zaroven protesty v US.

Ja treba s tim rastrem u Indexu zadnej problem nemam, ale bezne hraju v 1440p, takze je to nejspis o zvyku a zalezi na jakym rozliseni a pripadne uhlopricce bezne hrajes, pro cloveka s 4K 32" to asi muze bejt rusivy.
3x AOC AG271QG (2560x1440, IPS, 165Hz, GSync), ASUS Strix RTX3090 OC, Intel Core i7 8700K@5GHz+EKWB L360, ASUS Maximus X, 32GB G.SKILL TridentZ@3466 MHz, ADATA SX8200 2TB + 1TB + Crucial BX 500 GB + Kingston UV400 1TB, Seasonic P-860 Platinum, FD Define S
satikcz
Junior

Odeslat příspěvekod Scooped 8. 11. 2020 16:39

Tak a teď se už vůbec nemůžu rozhodnout. :-D

Takže využiju rad vás obou. ...a ještě počkám. Jsem z přirozenosti opatrný a nechci utratit tolik peněz za nejistý výsledek s rastrem, ale zase se obávám nevyzkoušených brýlí, co mají teprve přijít.
Je pravda že mám doma 4k monitor (BenQ GW2765HT 27") a na velké rozlišení jsem si už zvyknul.
Je pravda, že některé obchody nabízejí možnost si VR vyzkoušet?..vim že teď v době karantény asi ne, ale má nějaká větší firma tuto možnost?
Takže mě čekání stejně nemine. No, aspoň budu moct zatím pořešit upgrade počítače. Můžete mi poradit ještě s tímto prosím, nebo mám založit nové téma na upgrade? Sestavu jsem nastínil výše, jen přidám desku (MSI Z170A SLI PLUS).

Ještě jednou děkuju za rady..Kdykoliv jsem IT radu potřeboval, vždy jsem ji našel tady na fóru.
Scooped
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 8. 11. 2020 17:09

Pokud jsi zvykly na 4k na 27" tak bys byl i z indexu tvrde zklamany. Ver mi, ja vim o cem mluvim.

6700k je vlastne dnesni i3 9x00 +/- vykonove. Takze ano, chtelo by to vymenu. Idealne za Ryzen 5600 nebo rychlejsi. (A bylo by to na nove tema.)

KineCZek

Odeslat příspěvekod niemand- 1. 1. 2021 12:07

Já si jen nejsem jistý, jestli je dobré aby měl Reverb když má "jen" 1070ku... Třeba ani 1080Ti nebyla uplně ideální v kombinaci s Indexem. Až s 3080 jde vše bez problémů. Záleží jaké hry hodláš hrát.

Ten rastr je dle mě taky individuální. U Vive mi vadil, u Indexu už to v podstatě nevnímám. Reverb je zajímavý, ale kvůli externímu snímání zůstanu u Indexu. I když třeba Oculus Rift S má taky dobrý tracking.

Rozhodně bych nekupoval ty zmíněné Vive headsety. Když si porovnám cenu Indexu vs. Vive, tak Index nabídne víc a je o několik tisíc levnější (vůbec nechápu že ty Vive jsou tak drahý). Alza Index nemá, musí se kupovat přes Steam, každopádně problém při reklamaci je nulový (vytiskneš štítek, doneseš do DHL, nic neplatíš, do dvou až tří týdnů máš zpátky). Valve snad vždy pošle nový kus a to i v případě, kdy jsem si ovladač rozbil sám a ještě jsem jim to vyloženě napsal...

Navíc u Indexu už máš novější ovladače se snímáním prstů, což u Vive není a třeba u HL Alyx je tohle věc, která podstatně umocní zážitek ze hry.

Aktuálně bych vybíral mezi Indexem nebo HP Reverb, nevim jestli se ještě prodává Rift S. Mě to více táhne k externímu trackingu pomocí stanic (kvůli hraní Beat Saberu na trochu vyšší úrovni), ale na běžné hraní bude samozřejmě dostačující jakýkoli tracking. Ty externí stanice u Vive a Indexu jsou v podstatě stejné, zapojení je snadné - stačí je připojit do zásuvky, víc neřešíš, komunikují bezdrátově včetně updatů FW.
All pizza and no pizza makes pizza a pizza pizza.

A car isn't an object, or something you own... it's a part of you!
niemand-
Kolemjdoucí