USB nefunguje po některá zařízení

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod HanysM 5. 4. 2021 19:43

Zdravím,
už dlouhou dobu se potýkám s problémem že mi nefungují některé periferie na usb portech. Začalo to čtečkou karet. Fungovala jen na zadním panelu. Po delší době jsem vyměnil hw z intelu na amd.
Specs: R5 3600, b550 tomahawk, bedna Fractal Design Define R4, zdroj ze starého pc Seasonic G-550 550W Gold

Čtečka karet začla fungovat, ale stále nefunguje např tiskárna nebo videograbber na převod vhs do digitálních formátů. Funguje jen na jednom zadním portu usb 3.2. Tiskárna i videograbber fungují na druhých PC úplně v pořádku. Čím to může být?

Díky
HanysM
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 5. 4. 2021 20:16

Co říká správce zařízení? Žádné žluté otazníky/vykřičníky, což by nejspíš znamenalo nenainstalované ovladače k čipsetu?
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 5. 4. 2021 21:45

USB je sice zpětně kompatibilní, ale pokud jsou ty periferie vyloženě relikty, pak může být problém v tom. Obecně se moc nepředpokládá, že budete kombinovat několik generací rozhraní. Funkce pak není zaručena, ale jedná se spíše o bonus.
U B550 předpokládám už Windows 10, tam jsou ovladače pro USB už v základu. Respektive by se měly stáhnout rovnou při aktualizaci. Problém bych tedy nehledal tam.
Napište přesný typ připojovaných zařízení, aby bylo jasné, o co se pokoušíte.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HanysM 6. 4. 2021 09:39

Správce zařízení nehlásí žádné otazníky nebo vykřičníky. Drivery USB jsem odinstaloval, po restartu pc se znova samy nainstalovaly. Tiskárna Samsung M2020 - nefunguje na žádném portu, někdy ukáže že tiskárnu pc rozpozná, nainstaluje drivery - word hlásí chybu že problém někde v setupu tiskárny. Libreoffice po kliknutí na tisk neudělá vůbec nic. Technaxx USB Video Grabber funguje jen v portu USB 3.2 i když oficiálně píšou že je na porty 2.0. Bluetooth Klávesnice a myš od Connect IT je připojená v předním panelu v USB 2.0 a funguje na 100%, bez jakekoliv latence nebo tak.
HanysM
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 6. 4. 2021 11:45

Nedávno jsem řešil něco podobného u kamaráda. Také Samsung, ale typ už nevím. Tiskárna se chovala na jednom PC divně a nešla připojit ani přes kabel, ani přes síť. Nakonec pomohl reset tiskárny (kombinace tlačítek dle manuálu) a připojení k jinému PC, kde proběhlo nastavení LAN. Následně byla tiskárna donesena do domácí sítě, připojena a fungovala... prostě krám.
U toho USB mne napadá zkusit jiný kabel. Už se mi stalo, že starý korodoval a nové citlivé USB porty jej nesprávně detekovaly.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Abox 6. 4. 2021 15:43

Vyměnit kabel a ještě - jak je máš dlouhé ty USB..?
Abox
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 6. 4. 2021 15:48

Možná jde o projev tohoto problému.

AMD už vydalo záplatu, která je součástí AGESA 1.2.0.1 Patch A (nebo novější). Pro tvoji desku zatím nevyšel BIOS, který ji má implementovánu. Musíš čekat.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HanysM 6. 4. 2021 17:05

Délka kabelu je tak akorát abych to mohl propojit, žádný petimetrový. Má asi metr a půl. Zkusím vyměnit kabel.

V jedné skupině na FB mi psali, že by to měl ten nový bios řešit. Tak zkusím počkat. Zatím díky všem.
HanysM
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod r34ktor 6. 4. 2021 18:07

Tady jsou doporučená nastavení, která mohou pomoci do vydání nového BIOSu problém zmírnit, či eliminovat.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 8. 4. 2021 10:38

Dnes vyšel pro tvoji desku beta BIOS 7C91vA64 obsahující AGESu 1.2.0.2.

Měl by řešit problémy s USB.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HanysM 8. 4. 2021 13:00

Wow super. Nejspíše to funguje. Díky všem.
HanysM
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků