NAS - bizarní zkušenost - vyřešeno.

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Bobanowicz 5. 8. 2021 09:33

NAS Asustor AS6510T. S tímhle NASem jsem právě prožil den, který by se s trochou nadsázky dal nazvat denní (nikoliv noční protože to bylo během dne :p) můrou. NAS náhodně přestával komunikovat, někdy jen na chvilku, někdy na "jeden furt" a pomohl až reset. Postiženy byly všechny možné druhy komunikace - nejen. SAMBA/CIFS, ale taky i např. FTP a dokonce i komunikace s konzolou (telnet i SSH) - konzole najednou začala být mrtvá, ze strany NAS najednou přestalo docházet k jakékoliv odezvě. Zkoumal jsem situaci Wiresharkem a NAS prostě přestal vysílat pakety, choval se jakoby v síti vůbec nebyl, pardon ne zcela - webové rozhraní většinou jelo i když občas dokonce vytuhl i tento protokol. To všechno se dělo celkem náhodně (přinejmenším já jsem nedokázal odhalit mechanismus těchto výpadků). Docela psycho. Jakoby v tom zařízení náhodně docházelo k nějakým deadlockům. Nakonec jsem zjistil, že v nastavení parametrů SAMBA/CIFS je defaultně povolený tzv. "opportunistic locking" . Netušil jsem co to je, ale název vypadal velmi nadějně. :lol: Tak jsem to zakázal, rozhraní jsem restartoval a ...... doslova jako mávnutím kouzelného proutku teď všechno jede naprosto spolehlivě. NASu teď nemám co vytknout - vše je rychlé a spolehlivé.
Hledal jsem nějaké info o tom a co vlastně jde a proč nastavení týkající se SAMBA/CIFS ovlivňovalo také i ostatní síťové protokoly. Přiznám se, že jsem podstatu ne uplně pochopil. Vlastně dosud nevím přesně co to jde. Něco ten "opportunistic locking" zjevně někde zamyká co by se zamykat asi nemělo. Holt "oportunistické zamykání". :D
Když jsem kolem toho googloval, tak jsem zjistil, že podobné problémy s "opportunistic locking" se různě vyskytly i na jiných zařízeních a serverech. Tak mě napadlo, že by možná bylo dobré na tuhle záležitost upozornit.
Bobanowicz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod djkubas91 6. 8. 2021 09:27

Inu, měl sis koupit NAS prověřeného výrobce (čti Synology nebo QNAP) a mohlo to být i bez denních můr :-)
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 6. 8. 2021 12:46

Zřejmě podobné info. https://www.alis.cz/cs/pc-fand/technick ... e-zamykani
Je to důležité při přístupu více stanic ke stejným serverovým datům.
A může to být špatně vyřešené v systému NAS.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 6. 8. 2021 13:51

On je to principiálně neřešitelnej problém. Pokud klient správně neukončí sezení, jseš v průseru a máš poškozený data.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 7. 8. 2021 20:18

Na vině mohou být nevhodně poskládané prvky LAN nebo i nekvalitní elektrický přívod (ne zdroj toho NASu, ale zdroj samotné el.). Setkal jsem se s tím jednou v průmyslovém objektu, který měl vlastní trafostanici.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Behemot2077 7. 8. 2021 23:23

můžeš to rozvést :hm
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 8. 8. 2021 16:14

Nejsem elektrikář, proto to mohu popsat nesprávně, ale blízkost trafostanice působila vysoký šum v el. síti. Citlivější přístroje se často dostaly do stavu, kdy na první pohled působily plně zapnuté, ale interně byly zaseknuté byť některé funkce jely.
Trpěla tím prakticky všechna síťová (LAN) zařízení a jeden starší počítač. Pomohla až síťová pračka. Jako příklady uvedu: občasný reset BIOSu, zmíněné stavy záseku, kdy pomohl jen restart a neposledně časté praskání žárovek.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Behemot2077 8. 8. 2021 17:27

Vypadá to jak špatný uzemnění a/nebo rušení vyššíma harmonikama ze zařízení bez filtrace (nebo nedostatečnou), případně vadná kompenzace. Trafačka samotná nevyrábí šum (vyjma té vadné kompenzace), není důvod, ale budou se tam sbíhat jevy z okolí.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 8. 8. 2021 23:20

I to je možné, v rámci areálu jsou i další provozy a kdo ví, co vše se vrací.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Behemot2077 9. 8. 2021 16:48

Kde že to je? Bylo by zajímavý se podivat co to způsobuje a to odstranit. Ne nadarmo vznikly normy na omezení harmonik, pže se celkem rychle ukázalo, že to dokáže napáchat rozsáhlý škody i třeba na izolacích motorů atd. Navíc pokud areál bude zanášet rušení do sítě a distributor jim na to přijde, může je napokutovat takovou pálkou, že se z toho poserou.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 9. 8. 2021 17:39

Jedná se o tento areál. Nicméně řekl bych, že to už je hodně OT :)
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Behemot2077 9. 8. 2021 23:50

Tam se zeptej toho šílenýho dědka servisdoka, ten z vokolí. Na bastlu má účet jako sinclair.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků