Dell Optiplex 780 USFF - Wake on LAN

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jakub.michalek 25. 10. 2021 19:48

Zdravím všechny kolemjdoucí,

mám tady starší počítač Dell Optiplex 780 USFF, který jsem se rozhodl využít jako server postavený na Windows Serveru 2012 R2 (nic náročného, v podstatě jen sdílené složky a VPN server). Vzhledem k procesoru, který se nachází uvnitř, jsem si řekl, že by bylo fajn nechat počítač po nějakém časovém limitu uspat a v případě potřeby jej skrze Wake on LAN probudit buď magic packetem a nebo nějakým požadavkem, neboť nechat běžet tuhle věc 24/7 by se asi moc nevyplatilo.

Samotný operační systém si po instalaci natáhl ovladače od síťovky (v tomto případě Intel 82567LM-3) ze svých vlastních zásob, tudíž jsem jej u toho nechal a dál do toho nijak nevrtal. Ve vlastnostech síťovky jsem nastavil probouzení Magic Packetem a Pattern Matchem, počítač jsem uspal a zkusil jsem jej skrze mobilní aplikaci (později i skrze nástroj pro Windows, ale v zásadě je to jedno, protože na funkci to nemá vliv) probudit. A ono nic. Síťovka v režimu spánku svítila zeleně, což by napovídalo tomu, že je při životě, nicméně počítač se neprobudil. V BIOSu bylo všechno, co bylo pro tuto funkcionalitu potřeba, povoleno, pro jistotu jsem zkusil počítač kompletně vypnout a zapnout ho po síti a to se zadařilo, tudíž je jasné, že se jedná o problém v systému.

Co jsem vyzkoušel:
>Vnutit systému originální ovladače síťovky od Dellu pro Windows 7 x64 - stále stejný problém s tím, že z pokročilých možností nastavení síťovky zmizela spousta věcí a po uspání nijak nesvítila a tudíž byla nejspíš mrtvá.
>Vnutit systému ovladače pro Intel 82579LM - dočetl jsem se v jedné diskuzi, síťovka ve spánku svítila zeleně, nicméně počítač se nepodařilo probudit.
>Nainstalovat Windows 7 - zde všechno fungovalo tak, jak má, bohužel pro mě nepoužitelné řešení.
>Vnutit systému ovladače z Windows 7 - po problémech s podpisem ovladače se povedlo, nicméně problém to nevyřešilo, síťovka po uspání ani neblikla.

Po načtení několika diskuzí jsem zjistil, že se tento problém týká Windows 10, které jsou na tomto počítači ze strany Dellu nepodporované a čím dál více mám pocit, že se tak děje u každého systému, který je novější než Windows 7, nicméně ani tak mi nedá se nezeptat: nenapadá někoho, zda by se tento problém přeci jen nedal nějak vyřešit?

Díky za odpovědi a nápady.
jakub.michalek
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 25. 10. 2021 20:29

Přejít na Linux? Pokud jde jenom o sambu a VPN, tak by to neměl bejt až takovej problém. NEBO řešení č. 2: koupit moderní dedikovanou síťovou kartu.

FYI: Wake-on-LAN nefunguje pokud přecházíš z jednoho VLANu na jiný, takže bacha též na síťovou topologii.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jakub.michalek 25. 10. 2021 20:49

Problém je spíš v tom, že zrovna nejsem člověk, co si s Linuxem nějak extra rozumí, ale nejspíš to tak nakonec opravdu skončí. Dedikovanou síťovou kartu do tohoto počítače nenacpu, neboť nemá rozšiřující porty (resp. ne tento form factor). VLAN je všude stejný.
jakub.michalek
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 25. 10. 2021 22:00

Nebo mne ještě napadá; použít nějakej hotovej NAS OS, kterej má ať už přímo integrovanou, nebo skrze plugin dostupnou možnost konfigurace VPN.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 27. 10. 2021 06:24

jakub.michalek píše: Windows Serveru 2012 R2

Podpora ACPI ve W7 SP1|WS 2008 R2 se zásadně liší od W8.1|WS 2012 R2 (resp. v novějším OS je podstatně horší). :-/
MS poprvé použil šílenou zhůvěřilost:
FastBoot
Co s tím?
1) Zakaž nesmyslné funkce OS.
2) Flashuj BIOS na aktuální plnou verzi (ne beta).
3) Zkontroluj korektní nastavení ACPI v BIOSu.
4) FastBoot musí být zakázaný i v BIOSu, pokud pracuje systémový SSD.
5) Ujisti se, že je v hw konfiguraci NIC povolený Magic Paket.
Btw:
Nesdělil jsi topologii LAN.
Pokud by signál putoval přes router, musel bys v něm povolit UDP datagram na portu 0.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jakub.michalek 27. 10. 2021 15:11

Pokud jsem si všechno správně prohlédnul, tak ve WS 2012 R2 se v Ovládacích panelech funkce Rychlého spuštění ani nevyskytuje, čili tady asi není co řešit. BIOS je aktuální, jeho nastavení je také správné, neboli že je povoleno to, aby NIC mohla probouzet nebo zapínat počítač, stejně tak je v BIOSu vypnuta funkce FastBoot (byť je to teda utrpení, neboť POST v tomhle stavu trvá asi 2 minuty) a v nastavení síťovky, jak jsem psal v příspěvku, je povolený Magic Packet i Packet Match. Topologie je taková, že Optiplex je píchnutý do switche a switch je píchnutý do modemu/routeru (Vodafoní Compal).
jakub.michalek
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 27. 10. 2021 18:22

- Vyskúšať zobudenie na lokálnej sieti z iného PC
- Preskúmať magic paket vo Wiresharku (porovnať ten čo zobudí a ten čo nezobudí)
hunter21
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků