ozivenie poskladaneho PC

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jany1 15. 7. 2022 15:11

Dnes som si zlozil mini itx PC a nejak sa mi ho nadari ozivit.
komponenty
MB: Asrock B550M-ITX/ac
CPU: AMD Ryzen 5 5600G OEM
RAM: HP Gaming V6 32GB DDR4 3200 CL16 1,35V 2x 16GB
Disk: NVMe 500GB
case: chieftec + psu + 120W zdroj

ATX konektor pripojeny OK
Pomocny ATX 4pin pripojeny
Power led, HDD led, pripojene

PC pripojim na monitor pomocou HDMI, zapojim USB klavesnicu. Zapnem PC a roztoci sa fan na chladici CPU. Monitor nedostava ziadny signal (no signal). Klavesnica ani neblikne, numlock sa neda zapnut.

Skusil som vytiahnut RAM v slote B.
Skusil som ramky vymenit
Skusil som na niekolko minut odpojit napajanie CMOS

Zatial bez vysledku.
Neviem sa pohnut dalej a nemam ziadne komponenty na testovanie, aby som sa vylucovacou metodou dostal ku korenu.
Co by som este mohol skusit ?
jany1
Junior

Odeslat příspěvekod dockalacek 15. 7. 2022 16:03

Je tam zaktualizovaný BIOS?
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jany1 15. 7. 2022 16:39

Komponenty som kupil nove (okrem skrine a zdroja) niekedy v marci. Dnes som to poskladal. Nikde sa nedostanem, lebo na monitore je no signal (cize ani do bios/uefi). Na klavesnici pri starte vacsinou bliknu kontrolky, ale u mna na klavesnici nic neblikne.
Skusil som este na jumproch spravit reset biosu (ale to by mala byt obdoba odpojenia cmos baterie, co som uz spravil).
Jedina pozitivna vec je, ze sa toci fan na cpu
jany1
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 7. 2022 17:44

Nozicky to melo hodne pozohybane?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod atti.hombre 15. 7. 2022 18:05

Nové to byť môže,ale nemusí byť na doske nahratý BIOS podporujúcu R5 5600G - s R5 5600 by to šlapalo, ale G procesory prišli neskôr. Je otázka, či by to nabehlo s hocijakou grafickou kartou ( výstup do monitoru z grafickej karty - nie z dosky ) ... ak máš doma tak vyskúšaj. Ak nie tak na flash BIOSu treba starší procesor R5 3600, R5 5600 ( možno R5 2600 ). Tie RAMky sú zaujímavé - nemáš iný DDR4 modul? ( Iný výrobca ).
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jany1 15. 7. 2022 18:58

KineCZek píše:Nozicky to melo hodne pozohybane?

Myslis CPU ? Ne.
Pekne sadol do patice

atti.hombre píše:Nové to byť môže,ale nemusí byť na doske nahratý BIOS podporujúcu R5 5600G - s R5 5600 by to šlapalo, ale G procesory prišli neskôr. Je otázka, či by to nabehlo s hocijakou grafickou kartou ( výstup do monitoru z grafickej karty - nie z dosky ) ... ak máš doma tak vyskúšaj. Ak nie tak na flash BIOSu treba starší procesor R5 3600, R5 5600 ( možno R5 2600 ). Tie RAMky sú zaujímavé - nemáš iný DDR4 modul? ( Iný výrobca ).

Nemam ani ziadnu grafiku a samozrejme ani ziadny cpu bez G.
Skusim si zohnat nejaku GK.
Co sa tyka RAM, tak co je na nich spatne ?
Ale zda sa mi to divne, ze pri starte neblikaju led kontrolky na klavesnici (numlock nereaguje)
jany1
Junior

Odeslat příspěvekod atti.hombre 15. 7. 2022 19:34

Grafika stačí hociajaké zobrazovadlo- len s výstupom k tvojmu monitoru. Ak budeš mať šťastie tak procesor bude detekovaný ako unkown, ale pobeží. To by malo stačiť na Flash BIOSu na novší ( najnovší ), Ak nenabehne tak bez výmeny procesora to nepojde urobiť. Čo sa týka RAM- nič nie je zle, len sa obávam o kompatibilitu - preto test iný výrobca. Ad klávesnica- ak POST narazí na problém, tak ďalej ani nehľadá. Ak teda nevie čo s CPU - dalej nejde... ak s RAM- to isté. Ku klávesnici sa možno ani nedopracuje.Čo pípa repráčik? Je tam príliš veľa premenných, aby sa dalo ukázať prstom, že TOTO! Veľa šťastia.
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 15. 7. 2022 19:35

Verze BIOSu, se kterou byla deska dodána, je uvedena na zadní straně Wi-Fi modulu. Co tam máš?

Asrock B550M_ITX_ac_verze_BIOSu.jpg
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jany1 15. 7. 2022 20:06

Je tam P1.80

-- 15. 7. 2022 21:18 --

atti.hombre píše:Grafika stačí hociajaké zobrazovadlo- len s výstupom k tvojmu monitoru. Ak budeš mať šťastie tak procesor bude detekovaný ako unkown, ale pobeží. To by malo stačiť na Flash BIOSu na novší ( najnovší ), Ak nenabehne tak bez výmeny procesora to nepojde urobiť. Čo sa týka RAM- nič nie je zle, len sa obávam o kompatibilitu - preto test iný výrobca. Ad klávesnica- ak POST narazí na problém, tak ďalej ani nehľadá. Ak teda nevie čo s CPU - dalej nejde... ak s RAM- to isté. Ku klávesnici sa možno ani nedopracuje.Čo pípa repráčik? Je tam príliš veľa premenných, aby sa dalo ukázať prstom, že TOTO! Veľa šťastia.

Nic nepipa
jany1
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 15. 7. 2022 20:31

Verze BIOSu je OK.

Někde si sežeň klasický zdroj a otestuj to s ním mimo skříň v základní konfiguraci (deska + CPU + 1 modul RAM + PSU). Desku zapneš zkratováním pinů GND + PWRBTN# na System Panel Headeru jumperem, nebo šroubovákem (viz manuál strana 28).
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 15. 7. 2022 20:56

@jany1 - Na CZC je v diskuzi takovýto text: Tohle řešilo již více lidí. Je Je potřeba sehnat nějakou grafickou kartu, zapojit ji a napojit na ni monitor, zapnout PC, přejít do BIOSu a tam přepnou na integrovanou grafiku. Z nějakého důvodu to prostě neumí některé desky s AMD přepnout automaticky.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod jany1 16. 7. 2022 14:59

Nasiel som doma starsi PC, ma vsak len 20 pinovy ATX konektor. Nasiel som aj starsiu grafiku (nejaka GTS 450). Neviem vsak povedat ci je dobra, lebo tu grafiku mi dal kamos asi pred 2-3 rokmi a nic mi k nej nepovedal. Ked som ju zalozil do PCIe slotu + pripojil ext. napajanie, tak ventilator sa na nej tocil.

Cize zapojil som 20 pinovy konektor + 12V ATX + pridavne napajanie pre grafiku. Zatial je to stale bez vysledku. Ventilatori na cpu a gpu sa pekne tocia, ale na monitore no signal
jany1
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 16. 7. 2022 16:25

Zkoušíš to ve skříni, nebo mimo ni (to je kvůli převenci potenciálního zkratu způsobeného chybnou montáží I/O shieldu, nebo distančních sloupků)?

GTS 450 nemá UEFI BIOS. Čili pokud v defaultu není aktivní CSM (měl by být), pak s takovou GK PC nenajede.

Pokud je osazen jeden modul RAM, je třeba ho mít ve slotu DDR4_A1 (to je ten blíže procesoru).
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod atti.hombre 16. 7. 2022 18:06

Nepíšeš nič o pripojení napájania procesora ...

Obrázek - stačí 4pin
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jany1 16. 7. 2022 19:50

r34ktor píše:Zkoušíš to ve skříni, nebo mimo ni (to je kvůli převenci potenciálního zkratu způsobeného chybnou montáží I/O shieldu, nebo distančních sloupků)?

GTS 450 nemá UEFI BIOS. Čili pokud v defaultu není aktivní CSM (měl by být), pak s takovou GK PC nenajede.

Pokud je osazen jeden modul RAM, je třeba ho mít ve slotu DDR4_A1 (to je ten blíže procesoru).


Skusam to takto. Ako som napisal v predoslom prispevku, tak nasiel som doma starsi PC (mozno 14-15 rocny). Odobral som z neho bocny kryt a odpojil som ATX konektor z dosky, vratane ATX 12V a napojil som to do mojej novej dosky. Ten ATX 12V (vid ako je zakruzkovane na obrazku), ale zdroj ma len 4 piny (nie 8 ).
Velky ATX konektor je v starom PC (zdroji) len 20 pinovy (nie 24), ale to by hadam nemalo vadit.

Dosku mam polozenu mimo skrine i/o shield a distacne stlpiky su zatial mimo hru.
Co sa tyka grafiky, to co som nasiel, tak som skusil. Skusim este zohnat nejaku inu grafiku.

to atti.hombre
Pisem to v prvom prispevku
Pomocny ATX 4pin pripojeny
Nie je to napisane odborne, ale ano je to pripojene.
Naposledy upravil jany1 dne 17. 7. 2022 03:50, celkově upraveno 1
jany1
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků