[AiO] Ideacentre 520-22IKU - dead LCD

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod merlo 9. 8. 2022 14:21

Zdravim,

pred delsi dobou jsem se pokousel o upgrade tohoto "All in One" PC:

Lenovo Ideacentre 520-22IKU

https://www.alza.cz/lenovo-ideacentre-520-22?dq=5271423

Predmetem upgradu bylo navyseni RAM (z 4GB na 8GB, coz je maximum) a osazeni M2 SSD.

Nicmene behem operace paradoxne doslo k "downgrade" a sice rozbiti LCD panelu. :-l

Tento jsem se v te dobe pokousel sehnat, avsak neuspesne (i tak byla potencialni cena zrejme nevyhodna).

Nyni je PC funkcni pouze po pripojeni externiho monitoru.

Bootuje vsak pouze z originalniho HDD a do BIOSu se neda dostat (obraz nabehne az v samoznem OS).

Navic mi na oficialnim foru Lenovo bylo receno, ze disk (SATA), ktery jsem koupil:

Samsung SSD 250GB 860 EVO SATA III M.2 2280 V-NAND MLC (MZ-N6E250BW)

NENI kompatibilni s PC a ze to musi byt "NVMe" disk.

To mi prislo divne, tak jsem se zeptal jeste dodatecne v servisu, kde jsem resil vymenu LCD a ti mi napsali:

"SATA a NVMe jsou ve slotu zaměnitelné (je stejný, jde jen o podporu a propustnost). Ovšem nelze je mezi sebou např. klonovat."

Tak ted nevim.

Otazky zni:

- je opravdu mozne, ze by to PC podporovalo POUZE NVMe disky?

- da se nejak zmenit defaultni boot device jinak nez primo v BIOSu, napr. v ramci systemu?

- da se eventualne dosahnout bootu z SSD jinak, napr. odpojenim zmineneho HDD, nebo vyjmutim CMOS baterie?

- dostanu se vubec v tomto stavu k instalaci Windows, pripadne muzu je nainstalovat na SSD v jinem PC a disk pak nasledne vlozit do AiO?

Predem dekuji za kazdou radu. :)

EDIT: Tak jsem dodatecne jeste nasel jeste tento dokument, kde je opravdu uvedeno "NVMe"... :hm

https://psref.lenovo.com/syspool/Sys/PD ... U_Spec.pdf
merlo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 9. 8. 2022 14:47

1. Ano, je možné, že M.2 konektor podporuje pouze PCI-e NVMe. Záleží čistě na konfiguraci výrobcem; existují systémy, které podporují jak SATA tak i NVMe.
2. Nedá.
3. Vyřešíš tak, že pouze jediný disk bude obsahovat instalaci OS.
4. To co hledáš se jmenuje sysprep, či na W10 audit mód. Nainstaluješ OS na jiném PC, po naběhnutí OOBE zmáčkneš kombinaci kláves CTRL + SHIFT + F3, nainstaluješ co je potřeba (prohlížeče, Office, ... v této fázi NEINSTALOVAT žádné ovladače) provedeš sysprep s odpovídacím souborem (který si musíš vytvořit - viz google, existují online generátory) nastaveným tak, aby si systém neponechával systémové ovladače.
5. Po sysprepu vypnout systém.
6. Přes clonezillu překlonovat takto nainstalovaný systém z disku A do disku B.
7. Na cílovém PC smazat starý disk s OS, zapojit nový disk s čistě naklonovaným systémem.
8. Zapnout PC. Voila, máš čistou instalaci OS.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků