Žádost o kontrolu schematu.

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Alberto93 2. 10. 2022 07:20

Zdravím.
Protože víc hlav víc ví, prosím o kontrolu překreslené schématu.

Zde je originální zadání a můj výkres s vyznačenými/odškrtnutými prvky.

https://ibb.co/BnVnsyc

https://pajenicko.cz/regulovatelny-zdro ... Heureka_cz

A zde je můj výkres v Altiu.

https://ibb.co/7JbLtS1

PS: jak se mají na mém výkresu vyznačovat ty modré body, a k čemu jsou vlastně dobré?
To jsou referenční body pro měření, či co?

A ještě, dá se nějak přenastavit namapování kláves?
Alberto93
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 2. 10. 2022 09:38

Modré body na původním schematu značí pájecí plošky, ze kterých vedou dráty k součástkám, které jsou umístěné mimo plošný zdroj, tedy například napájecí transformátor, potenciometry (na čelním panelu) nebo výkonový tranzistor na chladiči.

Co ti není jasné na Gretzově usměrňovacím můstku, že u něj máš otazníky?

Co ti není jasné na integrovaném obvodu U2? Podle typu U2 si najdeš, které vývody slouží ke kompenzaci napěťové nesymetrie vstupů a tam přivedeš vývody trimru RV7.

Kontrolovat ti to určitě nemíním, je to odfláknuté, nehotové, kondenzátor C4 určitě nemá končit ve vzduchu, na Gretzově můstku ti chybí přívody proudu z transformátoru, integrovaný obvod U1 má neinvertující vstup nezapojený a co k němu má vést, vede k neinvertujícímu...
Naposledy upravil vladimir dne 2. 10. 2022 09:52, celkově upraveno 2
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 2. 10. 2022 09:40

Na první pohled je to nepřehledné a nedodělané. Chybí body přívodů z trafa střídavého napětí do diodového usměrňovacího můstku. Chybí propojení jezdce P1. Atd, tohle si kontroluj sám.

Modré a očislovane body jsou pro variantu připojení těch součástek mimo desku. Kabliky na výhodnější mechanickě umístění k chladiči výkonoveho tranzistoru a k otvorům pro potenciometry ve skříni.

...jsem druhý, už to nechám.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Alberto93 2. 10. 2022 09:54

"
Co ti není jasné na Gretzově usměrňovacím můstku, že u něj máš otazníky?"

No, otazníky tam jsou proto, protože mě zajmá, zda to je lepší řešit Graetzem v jednotném pouzdře, nebo čtyřma diodama, co tam má on.

A to schema má sloužit primárně k návrhu plošáku, proto jsem tam neřešil 'kablíky k trafu".


Takže C4 a P1. Kde jsou dál problémy ?

Děkuji..
Alberto93
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 2. 10. 2022 09:56

Já rozhodně za někoho nemíním dodělávat domácí úkol.

Měl by sis vzít původní schéma a začít součástky odškrkávat znova jinou barvou a odškrknout je až ve chvíli, kdy oba (všechny) vývody součástky jsou správně zapojené.

Gretz: A kam asi tak připojíš ty dráty? Když je nenakreslíš, nebudeš tam mít plošky.
Jestli použiješ blok 4 diod nebo 4 samostatné diody, je na tvém uvážení, blok musí být dostatčně dimenzovaný,
maximální proud bez chladiče a s chladičem nemusí být stejné, katalog napoví, do jakého proudu blok chladič nepotřebuje.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alberto93 2. 10. 2022 10:15

Graetz: a to tam mám dát "fejkový součástky" aby mi to vytvořulo plošky nebo jak teda?

A DÚ to není, jen se učím s Altiem.
Alberto93
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 2. 10. 2022 10:51

Program Altium (?) neznám, nepoužívám, určitě existuje návod.
V knihovně určitě budou nějaké svorkovnice, které taky půjdou umístit do schematu, nebo možná nějaké plošky (ty tvoje modré) jako fiktivní součástky.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 2. 10. 2022 13:22

Konkrétně free Altium CircuitMaker? https://www.altium.com/circuitmaker

První krok je rozumět funkci schématu, které kreslíš. Lépe by se hledaly chyby. Pak by ti nechyběla kladná napájecí větev.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Alberto93 2. 10. 2022 15:36

Ne, cracklej designer.
Alberto93
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků