hardware a filmy

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod majstersveta 24. 5. 2005 21:31

Zdravim, mam 800 mhz procesor, 512 mb ram, a 64 megovu grafiku integrovanu na doske, plynulo mi ide Neighbours from Hell 2 aj Sim City 4. Ale ked chcem pustit nejaky film, tak to zacne tak strasne sekat, ze sa to neda pozerat, a zvuk ide normalne. Skusal som vsetky kodeky (codec pack all in one, k lite mega codec pack) a nic, stale to seka. Ale niektore filmy mi idu v poriadku, ale pri niektorych mam zasa posunuty zvuk oproti obrazu, ked na inom pc je to v poriadku.

Moze mi niekto prosim poradit?

dakujem
majstersveta
Junior

Odeslat příspěvekod cache 24. 5. 2005 21:35

jednoznacne grafikou. predpokladam ze mas celeron a nejaku tu intel neviem co integrovanu grafiku. a ta nepodporuje korektne overlay.
Můj bože, to je budoucnost! Mí rodiče, přátelé, má dívka.. Už je nikdy neuvidím.. JUPÍÍÍÍÍÍ! (Fry s1e1)
cache
Pokročilý

Odeslat příspěvekod majstersveta 24. 5. 2005 22:34

no, mam via dosku, aj procesor, aj via integrovanu grafiku, ale to asi bude podobne :-( a neda sa to nejak obist?
majstersveta
Junior

Odeslat příspěvekod Lemur 24. 5. 2005 22:55

Vypnout integovanou grafiku a koupit samostatnougrafickou kartu. Na video sdamotne staci i nejaka sunka, hlavne at je alespon AGP 4x a umi korektne overlay. Jam mam upraveny pocitac, ktery pouzivam jako prehravac - Duron 700 a ATI Radeon 8500LE 64MB, a prehraju na tom uplne vsechno a maklody je zatez CPU nad 50%. I pokud je CPU Celeron , tak by to nemel byt problem.
Lemur
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod cache 24. 5. 2005 23:16

Hmm no ak je to ta via CLE266 integrovana grafika, tak ta by mala pokial viem zvladat overlay korektne.. Ale mozes skusit aspon pozicat inu graficku, ak to na nej pojde tak je to jasne a zariad sa ako povedal lemur. Ak nepomoze, preinstaluj kompletne windows.
Můj bože, to je budoucnost! Mí rodiče, přátelé, má dívka.. Už je nikdy neuvidím.. JUPÍÍÍÍÍÍ! (Fry s1e1)
cache
Pokročilý

Odeslat příspěvekod majstersveta 25. 5. 2005 08:30

dakujem skusim to
majstersveta
Junior

Odeslat příspěvekod majstersveta 25. 5. 2005 19:49

podarilo sa mi to rozchodit, ale ked pouzijem crystal player, stale mi to vyhadzuje nejake cislo v kolonke stratené snímky, a tym padom sa kazdu chvilu rozchadza zvuk a obraz, neviete co s tym?
majstersveta
Junior

Odeslat příspěvekod cache 25. 5. 2005 20:19

mne crystal player casto stracal synchronizaciu, hlavne ak ide o filmy typu VFR (variable framerate). vyriesil som to tym, ze som ho prestal pouzivat.
cache
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ICEBOSS 25. 5. 2005 20:48

napred bych udelal reinstall a dal si pozor na to, co instalujes za kodeky... proste jen ty zakladni... divX, xVid, direct vob sub a ac3filter... kazdej zvlast...

pak samozrejme spravne drivery k chipsetu, grafice atd...
Intel rulez everywhere and everytime!
Nepiste mi na ICQ a mejl, reste sve problemy tady, na foru!
ICEBOSS
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod majstersveta 26. 5. 2005 07:20

ty, pocuvaj, takeho mudreho cloveka som este nestretol, urobil som to podla teba - na kazdy film len tie kodeky, ake potrebuje (ake mi vypisal gspot), nahodil som bsplayer a vsetko ide v poriadku

dakujem vsetkym
majstersveta
Junior

Odeslat příspěvekod majstersveta 24. 6. 2005 20:43

takze aj tak mi vacsina novsich filmov nesla, a vyriesil som to jednym dokonalym sposobom - nainstaloval som Mplayer - ktory ma samostatne kodeky - a teraz je po probleme
majstersveta
Junior

Odeslat příspěvekod Johny007 28. 6. 2005 13:02

majstersveta píše:takze aj tak mi vacsina novsich filmov nesla, a vyriesil som to jednym dokonalym sposobom - nainstaloval som Mplayer - ktory ma samostatne kodeky - a teraz je po probleme

No to je zase reseni.
Johny007
Junior

Odeslat příspěvekod malcolmX 28. 6. 2005 13:11

... jednoznacne grafikou?

-> mam 300 MHz Intela, 128 MB RAM, 2MB onboard grafiku a s filmy nemam jediny problem ... pouzivam mplayer
malcolmX
Junior

Odeslat příspěvekod Johny007 28. 6. 2005 13:18

malcolmX píše:... jednoznacne grafikou?

-> mam 300 MHz Intela, 128 MB RAM, 2MB onboard grafiku a s filmy nemam jediny problem ... pouzivam mplayer

I jine prehravace by na tom fungovali, je to jen softwarem.. ALe grafika je tez celkem dulezita..
Johny007
Junior

Odeslat příspěvekod jech 28. 6. 2005 14:23

Já to pořád opakuju dokola - neber codecpacky, neber codecpacky, zblázníš se z toho. Ale je to marný, je to marný, je to marný.....

No teď vážně. Půjdu na to trochu od lesa. V podstatě 90% video souborů co se dneska vyskytujou jsou ve formátu MPEG-4 ASP. To je typ komprese, kterou používají například kodeky DivX, XviD, 3ivX, LAVC, Nero Digital ASP a plno dalšich. Nejznámější jsou samozřejmě první dva. Protože to je stejný formát, je možné dekódovat jej stejným dekoderem. Čili stačí nainstalovat například kodek XviD, povolit mu přehrávání všech MPEG-4 video souborů a je vystaráno. Občas se ale ještě vyskytne například komprese MJPEG (foťáky) nebo DV (kamery). Na DVD se používá komprese MPEG-2 a emailem se pořád ještě šíří videa v prehistorickym formátu MPEG-1.

To je co se týká videa. U zvuku se nejčastějš setkáme s kompresema MP3, AC3, AAC, Vorbis nebo DTS. V podstatě se běžně opět vyskytujou jenom první dvě.

Přehrávání potom funguje tak, že přehrávač si pomocí tzv. FourCC kódu zjistí použitej kodek a hledá vhodnej dekoder. Jsou nyní 2 možnosti
1) Spolehne se na systém DirectShow a nechá vyhledat vhodnej tzv. graf - posloupnost kodeků a filtrů vhodnou pro přehrání videa
2) Použíje vlastní dekodery
3) Obě možnosti zkombinuje

První cestou jde například majkrosoftí WMP ale taky třeba BSPlayer, CrystalPlayer, MV2Player, ViPlay, Zoom Player a další.
Druhou cestou jdou například MPlayer nebo VLC (Video Lan Client).
Zástupcem třetí možnosti je MPC (Media Player Classic), který má vlastní dekodery MPEG-1 a MPEG-2 videa a AAC, AC3, MP2 a MP3 zvuku. Pro MPEG-4 video použije systémový dekoder.

Pro rychlost přehrávání videa je důležité, aby v grafu bylo co nejméně filtrů. Různé codecpacky přidají do systému často nepotřebné filtry, které potom přehrávání zpomalují. Programy, které na systémový graf nespoléhají pracují samozřejmě efektivněji.

Druhým aspektem jsou MPEG-4 dekodery. Například ten od DivX není zrovna moc dobrý. O poznání lépe je na tom již XviD dekoder, i když ani ten není úplně optimální. Nejlíp a nejrychlejš asi pracuje dekoder založený na opensource MPEG-4 kodeku z knihovny LibAVC. Používá ho například MPlayer, VLC nebo FFDShow.

Poslední věcí která má na rychlost přehrávání vliv, je tzv. postprocessing. Je to přídavný filtr dekoderu, který odstraňuje z obrazu některé neduhy způsobené MPEG kompresí. Dobré filtry jako třeba FFDShow umějí nastavit jeho sílu podle momentálního zatížení procesoru, takže dodávají co nejlepší možný obraz bez trhání.

Něklikrát jsem zde již zmínil program FFDShow, je to v podstatě takový multi-kodek. Je založený na knihovnách libavc, mpeg2dec, lib52, libdts a některých dalších. Dekoduje v podstatě každý standardní formát obrazu a zvuku a dělá to rychle a kvalitně. Navíc umí jak obraz tak i zvuk následně upravit různými flitry a přidat titulky.

Pokud tedy chcete přehrávat efektivně video na počítači, stačí si nainstalovat FFDShow a žádné jiné kodeky již nepotřebujete. Pokud už máte systém zaneřáděný různýmy codecpacky a jinými kodeky, můžete je buďto všechy odinstalovat (což se Vám ale asi nepovede) nebo se spolehnout na záchranu v podobě přehrávačů MPlayer a VLC.

Samozřejmě tohle všechno platí v případě, že systém je HW vybavený na přehrávání videa. Má procesor alespoň 500 MHz a graf. kartu s podporou overlaye.

To jsem se teda rozpovídal, ale snad to někomu pomůže....
jech
Pokročilý

Další stránka