xoj píše:Obrazovce je zcela jedno jakou mas nastavenou frekvenci ta se opotrebovava casem v zavislosti na nastaveni jasu
Bohužel nemáš pravdu - na frekvenci záleží a to docela dost.
Každý se zaměřuje jen na "opotřebení" luminoforu, kvůli kterému se postupně snižuje kontrast (obraz je "vysvícený").
Ale zapomíná se na to, že ten luminofor se taky musí rozsvítit, a sice proudem elektronů - zjednodušeně řečeno paprsek se vychylovacími cívkami nechá běhat tak, aby postupně vyšrafoval celou plochu obrazovky a podle toho jeslti má příslušný bod svítit nebo ne se průběžně mění jeho intenzita.
Jenomže pokud se nastaví vyšší snímková frekvence, musí se ve stejném poměru zvýšit i řádková (protože poměř výšky a šířky zůstane stejný). A dále protože se zobrazuje na stejné ploše, urazí paprsek paprsek v jednom "mikrořádku" stejnou dráhu i při vyšší frekvenci. A protože se s ním mává rychleji, musí mít proud elektronů mnohem větší intenzitu, aby se dosáhlo stejného jasu. Ve finále se tedy bude při vyšší frekvenci luminofor opotřebovávat stejně (má stejný jas), ale z katody se bude odčerpávat více elektronů a ta tedy bude více trpět. A až zestárne a její schopnost vypouštět elektrony se sníží, bude se muset (pro stejný efekt) zvýšit energie se kterou "práskají" do luminoforu, a musí se tedy zvýšit i urychlovací napětí a odvozeně i nežádoucí vyzařování (RTG apod.) Většina moderních monitorů si toto řídí sama a na obraze se při postupném stárnutí nic moc nepozná, ale docela bych se bál, že se nepohlídá to vyzařování a že pár let starý (a hodně používaný) monitor bude stát za starou belu. Takže všeho s mírou a občas ho hoďte do bazaru a kupte si nový !