Skodlivost UV nasvietenia?

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Jameson 16. 10. 2005 22:52

Moze byt UV neon (klasicky "PC tunerovsky" napr. v/pod PC, nad stolom atd.) skodlivy pre ludi alebo zvierata v miestnosti (skrecky, rybicky, psy atd...)? Predpokladajme jeho skutocne intenzivne vyuzitie (14 hodin denne). Sorry ak ide o uplne dementnu otazku, vo fyzike a biologii sa absolutne nevyznam a uz vobec nie vo vplyve jedneho na druhe (viem iba to, ze dostatocne silny tlak vyvijany napr. kladivom na zive tvory sposobi ich ciastocnu dezintegraciu a nasledne znefunkcnenie, ale to uz sem nepatri...).
Jameson
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod aquila 16. 10. 2005 23:23

teoreticky aj prakticky sa jedna o dalsie extra ziarenie .. z dlhodobeho hladiska to _moze_ mat vplyv, ale skor nie ... resp ma ale minimalny .. a mozno si viac osvieteny ked vyjdes von ako ked si doma :)
aquila
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Libb 17. 10. 2005 11:07

No já nevím, ale běžné neony jsou snad ze skla a to UV záření filtruje. Akvárko ze skla máš určitě. Ovšem co na to tvoje oči nevím... Osobně bych to nebral, svítí mi na monitor lampa z akvárka a to není UV, jen fialová a nadávám na to...
Libb
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jirka47 17. 10. 2005 13:57

UV záření vydávají takzvaná horská sluníčka. Pokud je zapneš, nejenom že se opálíš, ale také cítíš ve vzduchu ozón, který vzniká právě UV zářením. Toto záření je neviditelné. To co je v počítačích, na diskotékách atd. emituje také UV záření, ale o delší vlnové délce (rozhraní fialové barvy a UV záření), které částečně vidíš (má nafialovělou barvu), ale toto záření neopaluje. Také nemá takovou energii, aby si cítil ozón, přesto ozářením některých předmětů vzniká luminiscence. Jako příklad bych uvedl i UV LED, které jdou běžně koupit. Mají vlnovou délku asi 395nm a používají se při kontrole bankovek, v tiskárnách atd. Určitě tyto zdroje jsou mnohem šetrnější, než zmíněná horská sluníčka, jejich maximum bylo na 255nm (aspoň myslím). Mimochodem opalovaly do červené barvy, neboť kůži spíš pálily, než opalovaly. Dnešní "horská sluníčka" používají nízkotlaké UV zářivky s omezujícím filtrem pro nebezpečné krátkovlné UV záření. UV záření se dělí podle délky vln (a tím i jejich vlastností) na skupiny A, B a C.
jirka47
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků