RAID 1 (mirror) a Win XP Pro

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Madagio 29. 11. 2005 09:04

Ahojte.

Před pár dny vyšel na Živě článek o RAIDu.
http://www.zive.cz/h/Testcentrum/AR.asp?ARI=126840
V diskuzi jsem se ptal a následně pátral po internetu a nemám z toho moc jasno.

Funguje RAID 1 (mirror) ve Windows XP Pro?

Moje poznatky: (a nebo omyly?)

1) Win XP Pro umí čistě softwarově pouze RAID 0.

2) Při použití ryze hardwarového řadiče (cca nad 5000,-) se diskové pole tváří pro operační systém jako jeden disk a tudíž je to windowsům jedno.

3) Při použití Sata-raid řadiče integrovaného na základní desce to záleží zřejmě na ovladačích a biosu desky, nicméně by se raid pole mělo taky tvářit jako jeden disk a tudíž win xp by na tom měly bežet.

Je to tak, může mi to někdo potvrdit či vyvrátit a pokud možno z vlastní zkušenosti?

Prosím, nepište tu nic o ručních úpravách souborů windows či o linuxu.
Madagio
Junior

Odeslat příspěvekod Kroxigor 29. 11. 2005 09:09

ano v podstatě to tak je
Kroxigor
Junior

Odeslat příspěvekod Alky 29. 11. 2005 10:26

s tym rydze hardwarovym radicom (nad cca 5000,-) by som si veru nebol taky isty. Ja mam radic do PCI od adaptecu za 2500 Sk(pre 2 SATA zariadenia) a tiez sa to windowsu tvari ako jeden disk. V dnesnej dobe uz zrovna nemusis vyvalit za radic 5000,-, uz su tieto vecicky lacnejsie.
Alky
Junior

Odeslat příspěvekod Shaman79 29. 11. 2005 11:09

zrovna vcera jsem rozjizdel komp s RAID 1 polem. Deska Asus P4P800 SE.
Rozjede se RAID pole v biosu, nakonfiguruje a pak uz se jenom instalatoru woken vnutil driver. Wokna to vidi jako jeden disk uz pri instalaci. Slape to zatim naprosto v pohode, takze nevim proc kupovat drahe radice pokud ti jede jenom o to, abys videl pole jako jeden disk.
Shaman79
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Madagio 29. 11. 2005 11:23

To Alky:

Máš pravdu, že řadiče se dají pořídit i za 2000, nicméně nejsou to pravé řadiče s procesorem a pamětí. Je to řadič, který nechává výpočty na procesoru počítače a tak ho mírně zdržuje.

To Shaman79:
No protože chci postavit menší server, nicméně chci na něm mít Win XP, protože na něm poběží jen databáze a žádný vymoženosti z Win Serveru bych nepoužil. Nicméně na webu Microsoftu se člověk dozví, že nelze provozovat mirror pod win xp, ale nejspíš se to týká toho softwarového raidu.
Madagio
Junior

Odeslat příspěvekod u17 29. 11. 2005 11:44

a zkousels prevest disky na DYNAMIC?
u17
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Madagio 29. 11. 2005 13:12

Dynamický disk je potřeba pro rozjetí softwarového raidu ve windows. Sw raid já ale nechci a Win xp ho nepodporují.
Madagio
Junior

Odeslat příspěvekod macis 29. 11. 2005 18:09

To jsou všechno rady pro 'psa a kočku'. Jednoduše - buď Vám to podporuje přímo deska, pak není problém. Nebo se musí koupit řadič.
Nikdy však není nad to, poradit se s někým, kdo do toho opravdu dělá, a už to instaloval. Třeba výrobce desky, disku apod. nebo jsou k dispozici různé hotline a greenlinky. Nebo u vás doma ve městě zajděte pro radu k "dobrým prodejcům"... Zde na fóru je vidět, že na 90% není problém. Akorát je problém, když někdo píše o problému, nenapíše kofiguraci PC. Pak není na čem stavět... chjo.
macis
Junior

Odeslat příspěvekod Madagio 29. 11. 2005 19:59

Taky jsem doufal, že někdo napíše, že to provozuje tak a tak, na takovým hardwaru a tak dlouho bez problému. Prostě konkrétní zkušenosti...
Madagio
Junior

Odeslat příspěvekod šarik 29. 11. 2005 21:32

Mám Asus K8V-X s integrovaným SATA řadičem VIA 8237? a v RAID1 sata Hitachi 80GB s XP Home. Již bios po vytvoření pole je zobrazuje jako jeden disk C: o velikosti 80GB. XP je také vidí jako jeden disk. Provozuji to tak třičtvrtě roku bez jakýchkoliv výpadků, ztráty dat, zpomalení, znatelné zátěže procesoru. Raid je záležitostí integrovaného řadiče a již při instalaci win XP se hlásí jako jeden disk a XP netuší nic o nějakém poli. Win vůbec nijak NESOUVISÍ s HW polem RAID- jen nainstaluješ ovladače čipové sady jak se to dělá běžně. Pokud máš integrovaný raid řadič na desce je úplně zbytečné kupovat další. Čistě HW raid začíná tak od 14 000,- nahoru.
Blbý můžeš být, ale musíš si umět poradit...
šarik
Junior

Odeslat příspěvekod Madagio 30. 11. 2005 09:00

No konečně, tomu říkám odpověď. Díky. :shock:

Nicméně s tou cenou za hw raid nesouhlasím, HW raid pro Sata se 64MB paměti stojí cca 8000,-
(http://alz.cz/DetailPage.asp?DPG=54367&CatId=18842839)
Madagio
Junior

Odeslat příspěvekod Chupacabras 30. 11. 2005 09:14

[quote="šarik";Win vůbec nijak NESOUVISÍ s HW polem RAID- jen nainstaluješ ovladače čipové sady jak se to dělá běžně.
Chupacabras
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dcplushu 30. 11. 2005 09:36

MSI-6728, W2k3srvr, 2x120GB Seag.Barracuda7200.7 zapojene SATARaid 1(mirror), vyse 6 mesiacov bez problemov. Musel sa ale predtym menit jeden z diskov Seag. nakolko cca 1x mesacne sa porusila integrita na nom. Odvtedy bez problemov. ...aj ked by som si na server zelal lepsiu MB. ...a MSI Live-updaty(a CoreCenter, atd.) nevonaju w2k3.
Pri instal. je potrebna disketa s drivermi ako pre scsi, OS ho vidi ako 1 disk, samozrejme -ved raid pole je vytvorene v biose chipu raid.
dcplushu
Junior

Odeslat příspěvekod šarik 30. 11. 2005 11:17

Chupacabras píše:[quote="šarik";Win vůbec nijak NESOUVISÍ s HW polem RAID- jen nainstaluješ ovladače čipové sady jak se to dělá běžně.
Blbý můžeš být, ale musíš si umět poradit...
šarik
Junior

Odeslat příspěvekod Chupacabras 30. 11. 2005 11:35

Nuž, ako vidím, pletú sa ti veci.
1) "že nevíš jak je to z poškozením dat na RAID pod Win" - mal som raid0 na takomto onboard raid radiči, nerobil som nič neštandardné, vždy som vypínal Win normálne a jedno krásne ráno mi raid zahlásil, že mám smolu, ale čosi je v tom poli zle (disky sú po hw stránke ok), tak nepoť kreposti
2) "o neznatelné zátěži CPU" - nuž, tak si urob raid5 a uvidíš na vlastnej koži tú neznatelnou zátěž...
3) "Nikoliv tím, že OS má obslužný vliv na tento HW/SW řadič" - na to si ako prišiel. Viď bod 1. (nešlo o nejaké blbé "vadné" súbory, ale o znefunkčnenie celého raid poľa)
Chupacabras
Pokročilý

Další stránka