Spalil se mi pc, ale nic tomu nenasvedcuje...

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Xman 18. 3. 2006 19:31

Prave sem si chtel vyzkousrt linux (nainstalovat na druhy oddil disku) a dal jsem restart a ten zustal viset na obrazovce: ukladam nastaveni nebo nejak tak. Cekam cekam a nahle zhasl obraz (rikam, ze asi nejaka chybka a pc se vypinal, ale jenom se to nezobrazilo na obrazovce - no jo, ale daval jsem restart). Zmacknu zapinaci tlacitko a ono nic ... a zrovna ke me doletel nejakej smrad... tak se to rychle vytrhl ze zasuvky a nadavam a rozdelavam PC a vytahuji zdroj (Chieftec 410W) a ten byl teplej (no nedivim se jeho normalni teplota je 50 stupnu) a byl z nej citit ten smrad... potom radsi rozeberu celej komp a nic dalsiho nevypada jako spaleny ... jenom mechaniky maji podobny smrad (ale do 2 minut to vycichlo ze zdroje za 10 min) tak si rikam dopici tak co se teda sesmazilo ... ocesal jsem PC az zbyla jenom zakladovka a vrazil tam nejakej NO NAME zdroj 350W a zapinam: dioda na zakl. desce sviti tak sem ho i zapnul a vetracek co sem tam nechal se rozbehl dioda na indikaci zapnuteho pc svitila tak sem to zase vypnul a dal jsem tam z5 ten Chieftec a jake bylo me prekvapeni kdyz PC nabehnul taky!!! a to predtim nesel ani zapnout! Dal radsi komponenty nepridavam a chci se zeptat co se teda asi stalo??? jaktoze ten zdroj bezi dal??? A jak poznam teda co se sesmazilo? A je bezpecne tam davat na test dalsich komponent ten Chieftec?

PS: na ten chieftec sem to nechal bezet tak 15 sekund a smrad se z toho nevalil, tak uz nevim...
Xman
Junior

Odeslat příspěvekod Lemur 18. 3. 2006 21:15

Tak tohle neskoncilo pozkozenim nejspis jen diky tomu, ze se ten Chieftec vcas odpojil (ten noname by v podobne situaci nejspis schorel). Nejspis se neco ve zdroji pretizilo az do stavu, kdy se to zaclo prehrivat (a uvolnovat "smrad"), ale ochrana zafungovala vcas a zdroj odstavila, a to dokud se zdroj neodpoji od napajeni a zase nepripoji (proto nesel zapnout, tohle delaji vsechny zdroje). Ale bez toho, aniz bych prohledl samotny zdroj, je dost tezke odhadovat co se pretizilo, ale protoze to bylo citi ui z mechanik, tak to musi byt petivoltova nebo dvanactivoltova vetev (do mechanik nic jineho nevede).
Lemur
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Xman 18. 3. 2006 21:19

tak sem zapnul PC v nasledujici konfiguraci: zakladka, procesor (bez chladice), 1xRAM, HDD, Graf. karta a ten no-name zdroj ... Zapnu PC se rozjede (vsechny obvikle zvuky) a uz uz by se melo ozvat pipnuti, ale neozve se nic ... ze by byla v haji MB? prohlizel jsem si ji, ale nic nenasvedcuje tomu, ze by byla nekde poskozena (spalena)... please help sem z toho na prasky...

Lemur: no jo, ale pripojil jsem jinej zdroj a nemam pripojeny mechaniky a stejne to nefachci...
Xman
Junior

Odeslat příspěvekod mikii 18. 3. 2006 22:08

A k BIOSU se dostaneš ???
mikii
Junior

Odeslat příspěvekod Xman 18. 3. 2006 22:12

ne vubec se nektivuje ani monitor (vse nasledovalo az po pipnuti) ... s timhle jsem se uz jednou setkal (ze se roztocily vetraky a system dal nepokracoval, ale to kdyz sem odpojil napajeni procesoru tak bylo cele cerne ... ted je uplne ok... ja se du objesit to uz bude 4 zakladka (neni P5GD1 vadna serie???)
Xman
Junior

Odeslat příspěvekod Lemur 18. 3. 2006 22:34

Tak to nejspis prepeti znicilo veci na desce (hlavne chipset), protoze logika, ktera po smacnuti cudliku zapne pocitac, je dost jednoducha a maloky odejde. Je treba otestovat komponenty v jinem pocitaci, odhaduju, ze to znicilo desku, popripade desku a disky (mozna i opt. mechaniky), ale procesor, pameti a graf. karta to nejspis prezily (maji separatni napajeni).

A ten zdroj bych nejradeji poslal na reklamaci, kdovi, jesli to neudela znova
Lemur
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod mikii 18. 3. 2006 22:40

Hm snad jen skusit vyměnit komponenty,ktere ještě zbyvají.
Grafickou kartu za jinou,paměť atd.
mikii
Junior

Odeslat příspěvekod Xman 18. 3. 2006 22:49

***** ja se na to vy.... no ja to poslu kamosovi (ma obchod s PC) a otestuje mi to ... a rekne mi co tomu chyby ... vidim to na zakladku ... disk se rozatci ok (je mi divny presne predtim sem vyzalohoval cely pc - 10 mnut pred timhle hnusna nahoda). jednu mechnu sem zkousel zapojil sem a vypadala ok (vysunula se a zasunula :D ). No nic jestli to bude neco vic jak MB tak sem s kompem vic jak na 2 mesice v ***** dohajzlu. To me teda skutecne od linuxu odradilo ... sice za to nemuze ale odradilo

PS: nemuze za to moje kejsna? kdyz treba vyndam tiskarnu nebo cdma z usb a dotknu se usb konektoru a kejsny tak dostanu malou ranu ... to sami s TV antenou (a asi tak minutu/ pul minuty predtim se mi to stalo znova)

mikii: to vymenovani mi prijde uz zbytecny ta deska ani samotna nepipne ... to asi znamena, ze speaker je v haji...
Xman
Junior

Odeslat příspěvekod Lemur 18. 3. 2006 23:10

To, ze se disk toci a mechanika vysunuje tray bohuzel neznamena, ze nutne funguji, protoze jak rotace motoru, tak vyjizdeni a zajizdeni traye vetsinou ridi jine chipy nez ty hlavni ...

Ty rany - to je nejspis rozdil potencialu Je to sice nebezpecne u periferii ktere nejsou hot-plug (LPT, COM, PS/2), ale u USB a TV tuneru by mely byt obvody, ktere to potlaci. Je zemnici vodic a zemnici kolik v zasuvce v poradku?
Lemur
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Xman 18. 3. 2006 23:22

jo mely by bejt...
Xman
Junior

Odeslat příspěvekod Xman 18. 3. 2006 23:23

no jestli mi to pojebalo desku, disk, zdroj, mechny tak sem dlouho bez PC ja se na to....
Xman
Junior

Odeslat příspěvekod Xman 18. 3. 2006 23:52

jo jeste jeden dotaz ve stredu jsem menil chladic na procesoru ... Driv foukal teplej vzduch primo do zdroje, ale u tohohl bylo napsany, ze ma foukat dprimo ven ze skrine. Tak jsem to tak udelal a bezelo to ok teplota na prociku se snizila asi o 4 stupne, ale na grafarne zvysila o 2 ... ale vse v normalu procik pri 100% zatezi nesel nad 57 a grafika nad 60 stupnu. A u zdroje je napsany, ze se predehriva na 50 stupnu, neni mozny ze to nejak prehnal?

PS: a co mam udelat, aby se mi to uz neopakovalo? tohle je uz 3ti znicena zakl. deska v tomhle pc prvni 2 byly v ramci zaruky, ale pred 3 mesicema jsem vymenil zdroj za chieftec a grafiku a ted vetrak na prociku a to uz mi jako reklamaci neuznaji ... nejhrosi vec je fakt koupit si celou sestavu... tak me zajima jak to zabezpecit? na tohle budu jeste dlouho setrit...
Xman
Junior

Odeslat příspěvekod Těpic 19. 3. 2006 00:23

Jo tak to jsem mel ten samej pripad. Tak_ze mi vyhorel zdroj (znackovej 400W za 2000,-) , zakladni deska za 3000,- a klavesnice za litr do PS2 jestli mas USB tak to mas jeste v pohode.. Zakladovku mas urcite v pr*eli. Hodne stesti na reklamacce. :-/
Těpic
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomas F. 19. 3. 2006 02:07

v prosinci mi odesla taky zakladovka, jen svitila dioda, prohlidnul sem ji snad 1000x, vycistil (nasledne i vykoupal:)), obcas sem do ni i kopnul, nakonec sem to zkousel jeste rozjet manualne (zkratovanim 2 vyvodu na ATX konektoru), deska se nechytla, pred tydnem sem ji naposled zkusil (nez ji vyhodim), ozila :)
Tomas F.
Junior

Odeslat příspěvekod LGA 19. 3. 2006 05:39

Xman píše:... zdroj (Chieftec 410W) a ten byl teplej (no nedivim se jeho normalni teplota je 50 stupnu) a byl z nej citit ten smrad...

Dala se na tom zdroji udrzet ruka? Me prave taky Chieftec topi. . Hlavne kdyz hraju hry, tak me prohreje celou case. dle teplomeru ma kryt zdroje cca 36°C
LGA
Junior

Další stránka