Můžu vynucením obn. frekvence zničit CRT ?

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod IgnorStoupa 3. 7. 2006 08:01

[quote="Mira"]
Takže nic nehrozí a aji kdyby, každý monitor má pojistku.
[/quote]
Pojistka pomuze pouze proti pozaru (a i to jen nekdy), obvykle vyhori VN obvod nebo vychylovaci cast.

Rozhodne nedoporucuji pouzivat monitor mimo planovany rozsah. Vychylovaci obvody jsou delany vpodstate jako oscilator (jinak by to bylo neuveritelne energeticky narocne) a mimo navrzene rozsahy frekvenci obnovovani mohou ruzne zakmity vest k prepeti a prurazu ve vychylovaci casti. Take narustaji tepelne ztraty (prave tim, ze ten "oscilator" provozuju v rezimu mimo sve vlastni oscilacni frekvence) a to se pak prehriva a vyhori rovnez....
IgnorStoupa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KillerZero 3. 7. 2006 09:17

Mira píše:Pokud máš monitor, který při překročení horizontální frekvence píše OUT OFF RANGE, je chráněný proti spálení.
Takže nic nehrozí a aji kdyby, každý monitor má pojistku.
PS: Na zvýšení monitorovací frekvence je dobrý program powerstrip.
Monitory totiž podporují frekvenci vyšší, než je stanovená hranice.
Je to něco jak rezerva u procesoru, který se dá ještě přetaktovat.
Programem Powerstrip si můžeš zvýšit frekvenci třeba např: u rozlišení 1024x768 z konečné frekvence 75 MHz (kterou ti povolí monitor) na 82 MHz. atd...
Já jsem si u několika rozlišení potáhl frekvenci nahoru a fakt super.
U každého rozlišení to jde jinak.
Postupným klikáním na šipku se zvyšuje horizontální frekvence monitoru (v některých částech frekvence docházelo ke škubání až ztrácení obrazu, ale to nevadí, jel jsem tak dlouho nahoru, dokud to nehodilo OUT OFF RANGE a zapsal jsem si poslední funkční frekvenci a kvůli rezervu jsem odečetl např: 1 hertz od hranice OUT OFF RANGE a tuto frekvenci jsem uložil.
Tak se dá otestovat každé rozlišení zvlášť, a pokud to hodí OUT OFF
RANGE, stačí dát Esc a nastavit si tu frekvenci o ten hertz míň.
KillerZero
Junior

Odeslat příspěvekod Mira 3. 7. 2006 10:08

KillerZero:
Já jsem teď neřešil OUT OFF RANGE ale to, že si můžeš o něco zvýšit monitorovací frekvenci na monitoru.
Kdysi jsem to měl na tom starém monitoru nastavené třeba u rozlišení 1280x1024 z 60 MHz na 62 MHz a u 1024x768 z 85 MHz na 92 MHz a úplně v poho.
Jinak mě to už netíží. Já už používám asi rok LCD.
Mira
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KillerZero 3. 7. 2006 10:24

Ty vole tak si znova přečti co sem napsal, vysvětluju ti tam proč ti to de nad limit. :roll:
KillerZero
Junior

Odeslat příspěvekod Mira 3. 7. 2006 10:36

KillerZero píše:Ty vole tak si znova přečti co sem napsal, vysvětluju ti tam proč ti to de nad limit. :roll: /quote]

Manuál jsem bohužel nevlastnil a nemusíš mi to vysvětlovat.
Já vím, jak to funguje. :wink:
A mimochodem mluvíme tu slušně kdyby něco. :!:
Mira
Pokročilý

Odeslat příspěvekod gashtaan 3. 7. 2006 10:47

Mira píše:KillerZero:
Kdysi jsem to měl na tom starém monitoru nastavené třeba u rozlišení 1280x1024 z 60 MHz na 62 MHz a u 1024x768 z 85 MHz na 92 MHz a úplně v poho.
v/quote]

pocuj, a tych 92MHz ti neblikalo? zda sa mi to dost malo :) btw, vies vobec o com pises? zda sa, ze si dost mimo clovece
mov eax, 0B5h; xor edx, edx; int 2Eh
gashtaan
Junior

Odeslat příspěvekod Mira 3. 7. 2006 10:53

gashtaan píše:
Mira píše:KillerZero:
v/quote]

pocuj, a tych 92MHz ti neblikalo? zda sa mi to dost malo :) btw, vies vobec o com pises? zda sa, ze si dost mimo clovece

Tak nejsem mimo ani náhodou. Můj monitor neblikal a zvládal to normálně tak nevím, čemu se divíš.
Byl to monitor HYUNDAI 15 palců. A pamatuji si to velice dobře. :roll:
Mira
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fuck8r 3. 7. 2006 10:55

puck píše:ak ti vadi blikanie kup si LCD :-)

ne díky já mám rád věrné barvy a dokonalý kontrast :? a u 100Hz žádné blikání není a únava očí se nedostavuje ani po 20-ti hodinách v kuse ...

// a ještě k tomu blikání - nejsou to Mhz ale Hz a monitor bliká od 59-75Hz, 85 je už v poho a na 100Hz - na kterejch jezdim já na 1024*768 je to už dokonalý... //
Naposledy upravil Fuck8r dne 3. 7. 2006 11:00, celkově upraveno 1
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JendaLinda 3. 7. 2006 10:56

Trochu si pletete jednotky, kdyby se snímková frekvence udávala v MHz, tak bychom blikání monitoru vůbec nemuseli řešit. Ve skutečnosti se však snímková frekvence udává v Hz.
Co můžeš odložit na zítřek, odlož na pozítří.
JendaLinda
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mira 3. 7. 2006 10:58

OK sorry, tak to mi ušlo takže 92 HZ :D .
Mira
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KillerZero 3. 7. 2006 11:09

A ještě bych opravil ten tvuj pravopis, jelikož to i po mý narážce píšeš furt blbě - je to out of range, out ofF range je blbost.
KillerZero
Junior

Odeslat příspěvekod KillerZero 3. 7. 2006 11:44

Fuck8r píše:// a ještě k tomu blikání - nejsou to Mhz ale Hz a monitor bliká od 59-75Hz, 85 je už v poho a na 100Hz - na kterejch jezdim já na 1024*768 je to už dokonalý... //l/quote]

No to záleží na monitoru.
KillerZero
Junior

Odeslat příspěvekod QW11 3. 7. 2006 15:26

Nuz a trochu praxe ja uz som taky problem mal na starsom monitore a odniesol si to jeden tranzistor (oprava 450sk s dph :-)).Cize ak monitor pretazis zalezi ako kvalitne je vyrobeny ak dobre bude sa prehrievat ale pojde ak je vyrobeny zle bude sa prehrievat ale pojde do pekla.Mimochodom ta porucha sa prejavovala deformaciou obrazu pri krajoch monitora.
QW11
Junior

Odeslat příspěvekod cert 3. 7. 2006 16:48

Vlastnil som 14" CRT noname vyrobeny v roku 1995.
Fungoval OK, ale max. frekvenciu mal 800*600/72Hz a tak som ju nastavil na 75Hz.

Po nejakom case(asi 1,5roka) sa monitor pokazil: obraz bol rozmazany a roztiahnuty horizontalne mimo obrazovku.
IN DUST WE TRUST
cert
Junior

Odeslat příspěvekod Lolofon 3. 7. 2006 17:03

hehe, 100 Hz a ze dokonaly :))). Je to samozrejme lepsie ako 85, ale oproti 172 Hz (na 640x480 :) ) je to stale malo. moja 21"ka vytiahne 1600x1200@99 (ale na krajoch sa uz viditelne trapi, tak ju mam na 85 a pohoda). CSko vsak hravam na 1024x768@144. v kazdom pripade, ak to clovek taha "up to the limit", tak mu urcite zahuci skor...
Lolofon
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka