životnosť dvd diskov ?

Software, zkušenosti

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod baltimora 14. 3. 2010 21:29

Zdravím zaujímalo by ma akú životnosť majú DVD disky a či majú dlhšiu ako CD disky ? lebo niektoré moje CD čo som si napaľoval nevydržali ani 5 rokov a to nie sú poškrabané alebo poškodené ja s nimi manipulujem opatrne no niektoré sa mi zlúpali tá vrchná vrstva a už som ich mohol iba zahodiť do koša a to boli značky Traxdata a iné značky Imation tie zasa sú už proste nečitateľné ale majú okolo 8 rokov a mal som aj nečitateľné Verbatimi na ktorých sa urobili nejaké škvrny a už sa nedali súbori z nich kopírovať... :-( A tak mám doležité dáta na prepisovateľnom dvd ktoré vraj má oveľa dlhšiu životnosť vraj stovky rokov...
No ale predsa akú značku DVD diskov by ste mi odporúčali teda ktoré sú najlepšie aj z hľadiska životnosti ? ? ? Dík
baltimora
Junior

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 14. 3. 2010 21:37

Pro archivaci pouzij DVD RAM kde je garantovana citelnost po radove desetileti(ch).

MP
Miroslav Pragl
Expert

Odeslat příspěvekod mickeecz 14. 3. 2010 21:55

Verbatim DVD-RAM. Jsou sice dražší, ale vydrží. Pokud máš víc dat, je vhodný nějaký "zrcadlící se" RAID pole.
mickeecz
Junior

Odeslat příspěvekod Anakunda 14. 3. 2010 23:21

Mám CD TraxData vypálený v roce 1996, a je bez problémů čitelný, ono taky záleží jaká je vlhkost a teplota v místnosti kde se skladují.
Anakunda
Junior

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 15. 3. 2010 12:30

1. RAID neni urcen k archivaci
2. k CD z roku 96: kdybys napsal: mam 1000 CD vypalenych v roce 1996 a VSECHNA jsou citelna .... jinak je to statisticky nezajimave

MP
Miroslav Pragl
Expert

Odeslat příspěvekod baltimora 15. 3. 2010 12:36

No ja mám s Traxdata veľmi zlé skúsenosti lebo pár sa mi ich začalo lúpať ta vrchná vrstva a to boli uložené v skrinke čiže boli na tmavom mieste a nesvietilo na nich ani slnko.

Takže Verbatim a DVD RAM Verbatimi sú asi najlepšie či nie ?
baltimora
Junior

Odeslat příspěvekod t85m 15. 3. 2010 12:42

Traxdata = *****
Verbatim metal Azo s modrou vrstvou mi drzia uz vyse 7 rokov.
t85m
Junior

Odeslat příspěvekod jericho26 15. 3. 2010 14:21

Co si tak vypaluju filmy na dvd tak používám disky většinou verbatim, ale je tam i princo a gigamaster. Nejlepší se mi prozatím jeví verbatim a princo i filmy vypálené 2000 pořád jedou bez chyb. Takhle mám vypálených asi 600 dvd
jericho26
Junior

Odeslat příspěvekod baltimora 16. 3. 2010 09:08

No a je jedno či sa vypľuje na DVD+R alebo DVD-R nie je tam nejaký rozdiel ?
baltimora
Junior

Odeslat příspěvekod ragonit 16. 3. 2010 10:23

ahoj,životnost disků je opravdu závislá hlavně na skladování a pak na kvalitě média
ty levné značky médii se nevyplatí, né na archivaci
nově jsou na českém trhu média Kodak Gold, které mají speciální patentovanou vrstvu.-100-200let archivace.
ragonit
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod baltimora 25. 3. 2010 16:17

Tak kúpil som si na archiváciu DVD disky značky KODAK s názvom Kodak Professional DVD je to DVD-R 4,7 GB (120 MIN) a píše na ňom 100 Year Archival to znamená že vydrží asi 100 rokov a predáva sa bez obalu len v tom kruhu cake a jedno ma stálo okolo jedného eura čiže najakých 30 korún tak dúfam že bude dobré a vydrží dačo.

Obrázek

Vyrába ešte nejaká značka niečo podobné ? počul som niečo o Verbatim zlatých diskoch ?
baltimora
Junior

Odeslat příspěvekod Uzivatel 25. 3. 2010 16:49

S těmi DVD-RAM opatrně, taky jsem si myslel že je to ideál pro archivování a s hrůzou jsem zjistil, že konkrétně Verbatim DVD-RAM jeden disk mě vydržel v pořádku cca. 1 rok pak začal vykazovat chyby, a další po nějakých 2,5 letech odešel tak, že se z něj nedaří nic přečíst a to byly zakoupeny s zhruba 1,5 letým odstupem, takže nešlo třeba o vadnou sérii. A nedávno jsem si koupil ještě jeden a ten vykazoval chyby již při prvním zápisu na něj.
Takže dle mých zkušeností než DVD-RAM (Verbatim ?) tak raději klasiku DVD-R či DVD+R Taiyo Yuden, pro důležitá data vždy vypálit ve dvou kopiích a ty dejme tomu po 5-ti letech znovu přepálit na nová média (pokud do té doby nebude něco lepšího).
Uzivatel
Junior

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 26. 3. 2010 10:12

Zrovna řeším na co vypálit data, o která bych nechtěl přijít. Uvažoval jsem o Emtex DVD+R se zlatou vrstvou. Máte někdo zkušenost?
Ten Kodak - prodává se i u nás?
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pif666 26. 3. 2010 13:14

Zlozenie refrexnej vrstvy - "zlato" nema podstatny vplyv na kvalitu media. To, co hlavne odchadza je farbivo, v ktorom su data zaznamenane. DVD nie su urcene na dlhodobu archivaciu - nato su mozno vhodne magneticke pasky a magnetickoopticke mechaniky.

Pri zalohe na DVD musime robit toho viac aby bola ako tak spolahliva = vypalit to najcennejsie na viac mediii idealne roznych znaciek a este ich aj skladovat oddelene. K skladovaniu - je velmi dolezite aby na ne nesvietilo slnko / svetlo a uchovavat ich pri izbovej teplote a pekne v suchu.

A po par rokoch si dat tu pracu a skusit ich precitat, alebo ich prepalit na novo dostupne media ... tak som prepalil zbierku cd na dvd a s dvd urobim to iste mozno casom na bluray
(je zaujimave ze aj tie povodne cd su dodnes citatelne)
Pif666
Junior

Odeslat příspěvekod 5os 26. 3. 2010 13:38

CD-R a RW pouzivam hlavne v aute. Najstarsie mam znacky TDK, ktoru som neskor vymenil za Verbatim, kedze tie moje TDK sa prestali vyrabat a tie nove uz na pohlad nevyzerali dobre. Vozim ich tam cely rok, v horucavach a aj v zime. Vzdy su v nepriesvitnom obale a CD-R tam uz mam niektore aj 10 rokov, bez znamok poskodenia a bez problemov pri ich citani. CD-RW vydrzia taketo podmienky maximalne 1 rok.
5os
Kolemjdoucí

Další stránka